Komu zvoní hrana

Komu zvoní hrana https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/357/bmid_komu-zvoni-hrana-Otj-357.jpg 4 1645 191

Tento neojobsáhlejší román spisovatele, který se stal jedním z pilířů moderního písemnictví, přibližuje osudy Španělska za občanské války. Jeho hrdina, americký učitel španělštiny Robert Jordan, dobrovolník v občanské válce a bojovník proti fašismu, plní mezi partyzány za frontou odvážný úkol. Když přitom pozná dívku Marii, na pouhé tři dny je mu dopřáno prožít novou lásku. V tomto třídenním úseku z Jordanova života vytvořil autor strhující obraz lidských osudů na pozadí válkou zmítaného Španělska, světa zbaveného rozumu i řádu. Mezní situace vypovídá o hloubce postav, a jako vždy u Hemingwaye, o autorově víře v člověka, dobro a spravedlnost, byť vykoupených cenou nejvyšší.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , František Borový

For Whom the Bell Tolls , 1940

eraserhead
17.03.2022 3 z 5

Další díl do skládačky příběhů ze španělské občanské války/revoluce. Zase trochu jiný úhel. Jen přemýšlím zda je ta kniha takovouhle formou napsána záměrně nebo zda je o "ne moc povedený" překlad. To neustálé opakování stejných slov (i pětkrát v jednom souvětí), mě dost ubíjelo.

Akana
08.03.2022 4 z 5

Román nepochybně obsahuje spoustu podnětů k zamyšlení, důkladné psychologické ponory do nitra postav i opravdu působivé pasáže (vyprávění Pilar o řádění republikánů v dobytém městečku nebo finále na mostě). Nevadí mi ani rozvláčné tempo, které současnému čtenáři lačnému "akce" může překážet. Ale celkově na mě styl vyprávění i způsob vyjadřování působí poněkud zastarale, což může být způsobeno i starším překladem, ale jistě nejen jím. Když porovnám s jinou, časově nepříliš vzdálenou klasikou Nazí a mrtví, ta je v popisu válečné zkušenosti mnohem komplexnější, psychologicky pronikavější a současnému vnímání bližší. V případě této knihy se ve mně mísí upřímné zaujetí s povinnou úctou ke klasikovi, která maskuje občasnou nudu, a výsledný dojem je tak trochu rozpačitý.

LiaBoom
24.02.2022 3 z 5

Co k tomu napsat, kniha se mi obecně líbila, námět byl zajímavý, ale našla jsem se, že jsem nějaké stránky musela číst z donucení a koukala jsem dopředu, kdy už končí kapitola. Románek mi přišel strašně nepřirozený, stejně tak i některé jiné pasáže v knize. Do půlky byla kniha celkem i nudná. Ale náhled do občanské války byl postrašujici i postačující. Jsem ráda, že jsem ji přečetla, ale musím říct, že jsem čekala něco víc.

lukaskmn1
08.01.2022 5 z 5

Naprosto Geniální.

Shindo
25.10.2021 4 z 5

Na to, že kniha mala necelých 500 strán (vydanie zo Slovenského spisovateľa z roku 1963) som ju čítal pomaly mesiac a opakovane sa k nej vracal.

Kniha je situovaná do obdobia španielskej občianskej vojny a písaná z pohľadu amerického profesora španielčiny, ktorý sa pridal k partizánom. Slabší rozjazd, po čase som sa však do toho dostal a až na pár zádrheľov kniha celkom plynula. Je zaujímavé sledovať hlavne vnútorné monológy hrdinu, až potom dialógy medzi postavami. Kým Starec a more čítaný ešte na strednej škole ma bohvieako nezaujal, tu to bolo lepšie.

Iróniou boli práve posledné vety (inak celkom zaujímavého) doslovu k vydaniu knihy, v ktorých recenzent vytkol autorovi, že nedokáže pochopiť krásy marxistickej filozofie ani dušu jej vyznavačov. Svoje urobil aj preklad, pôsobil miestami ťažkopádne, až archaicky a titulovať postavy v knihe "imperialistického" autora (akým pre komančov Ernest určite bol) ako "súdruh" pôsobilo ako päsť na oko.

KatarínaK.
26.09.2021 3 z 5

Co mám v paměti od té doby, kdy jsem knihu četla poprvé na střední škole, je nádherný citát na začátku, který vystihuje poselství tohoto příběhu. Téma španělské občanské války, boje proti fašismu a partyzánského hnutí je velmi zajímavé a o těchto věcech je třeba mluvit. Přesto mně styl psaní pana Hemingwaye přijde v první půli knihy utahaný až k zoufání. Naštěstí se v druhé části hodné polepší a čtení je konečně potěšením. Knihy, které byly napsány téměř před 100 lety vždy dají trochu zabrat. Sloh a styl byl přeci jiný a o závažných věcech psát poutavě je jistě těžké. Jméno Hemingway je pojem, ale tato kniha jako celek pro mně za 3,5*.

martineden
16.09.2021 5 z 5

Moc se mi kniha líbila, hlavně to, jak se autorovi hrdinové v mezních situacích chovají hrdinně, ale tak nějak neokázale... Bravo!

meluzena
17.05.2021 5 z 5

Obsáhlé dílo, kde velký prostor dostávají sáhodlouhé (i mnohastránkové) vnitřní dialogy hlavních postav a kde není důležité ani tak co se komu děje, ale jak to prožívá a co se mu při tom honí hlavou.
Hemingwayův styl je velmi zvláštní a ne zrovna čtivý, dílo je spíš přemýšlivé než nabité dějem, ale rozhodně není špatné. Vyznívá silně protiválečně a krom toho nám nabízí možnost poznat španělskou náturu očima Američana.
-- ÚRYVKY: --
„A ty hory už mě taky otravujou. V horách má člověk jenom dva směry. Dolů a nahoru, a cesta dolů vede jenom k silnici a k městům, který maj v rukou fašisti.“
---
„Poslyš, Pilar. I ty, Maria,“ řekl Joaquín. „Nezlobte se na mě, že jsem vás trápil řečma o svý rodině. Já vím, že všichni mají stejný soužení a že je lepší o tom nemluvit.“
„Ale jen mluv,“ odpověděla Pilar. „Od čeho jsme na světě, když ne proto, abychom pomáhali jeden druhýmu? A poslouchat a nic neříct, to je dost chabá pomoc.“
„Ale třeba tím trápím tady Marii. Má vlastního dost.“
„Qué va,“ řekla Maria. „Já toho mám takovej škopek, že když do toho přidám to tvoje, ani to nepoznám.“
---
„Až budeš střílet, miř pomalu a najisto. Nemysli na to, že je to člověk, ale že je to cíl, de acuerdo?“

Radunnie
09.05.2021 4 z 5

Dočetla jsem, ale byla to lopota! Netvrdím, že zdánlivě nekonečné dialogy byly zbytečné, určitě měly svůj význam. Nicméně daleko zajímavější byly vzpomínky hrdinů a Robertovy vnitřní monology. Závěrečná akce byla napínavá, díky barvitému popisu prostředí a jednotlivých scén má čtenář pocit, jakoby byl přímo v centru dění. Závěr samotný byl pro mě třešničkou na dortu, jen si nejsem jistá, jestli jsem neronila slzy radostí, že jsem konečně na konci...
Panu Hemingwayovi dám určitě ještě šanci - jeho nejrozsáhlejší román mám za sebou, tak teď už to půjde jako po másle:-).

baji42
30.04.2021 5 z 5

Tahle kniha ve vás zůstane navždy.

nicolettkaa
29.04.2021

Musím říct, že přečtení této knihy pro mě bylo vyložené utrpení. Od autora jsem ještě nic nečetla a obávám se, že mě toto dílo do těch dalších odradilo.
Pro mě moc zdlouhavé, nudné tlachání, nějaké akce se dočkáme až v poslední třetině, romantická linka zbytečná a pro mě i dost naivní. A ty dialogy! Ty mi neskutečně lezly na nervy. Za mě opravdu nikdy více, přestože občanská válka ve Španělsku je dobrý námět.

danny_21
06.04.2021 2 z 5

Další román klasického autora mě absolutně emočně i filozoficky minul. Události tří dnů rozplizlé na šesti stech stranách plných zmatečných rozumování o "hounech" a most, který má vyletět stále stojí. A nejvíc mě vytáčelo, jak každý druhý odstavec začínal slovem Robert Jordan tohle, Robert Jordan tamto, to bylo na pěst - nevím jestli překladateli nebo Ernestovi. Zatím mám dojem že Hemingway je jedním z nejpřeceňovanějších autorů, třetí kousek rozhodne, jestli se budeme potkávat, po Starci a Hraně to zatím nevidím - 45 %

NahumHabakuk
09.03.2021 1 z 5

Čítal som to dlho.
Chvíľami fajn, niečo sa dialo.
Chvíľami na spanie, veľa mudrovania v zásade o ničom - a to mi vadí na viacerých jeho dielach. Mudrovanie všetkých postáv o hovne.

Nevravím, že Hemingway je zlý autor.
Vravím, že je preceňovaný.

Yukon777
07.03.2021 4 z 5

Viac než inokedy som mal dojem, že Hemingway píše všetky svoje romány iba s jediným hlavným hrdinom. To je zle, ak zároveň predstiera, že ide vždy o niekoho iného. Robert Jordan sa podobá na priveľa jeho hlavných chlapíkov, a tí sa všetci akosi podbajú na samotného Ernyho - alebo aspoň by sa mali. Či Ernest sa vidí taký, akí sú títo chlapíci?
Partizánčina fajn, vzťah s tou ostrihanou žabou zbytočný a dosť nevierohodný, ale čo by tam inak bolo okrem čakania. Celkove dosť veľa nevierohodného. Priveľa intelektuálstva v obyčajných ľuďoch. Ale to Hemingway často. Dal som to dosť rýchlo, hoci sa mi to vlastne nepáčilo - asi že pochádzam z povstaleckej rodiny. Takže uznávam to, o čo išlo - vzoprieť sa zlu, bojovať a pričiniť sa o jeho porážku. O tom písať je dobre.

Lili
28.02.2021 3 z 5

–––––‒‒––‒‒‒‒––––––‒‒‒‒‒––––‒––
Žádný člověk není ostrov sám pro sebe;
každý je kus nějakého kontinentu,
část nějaké pevniny; jestliže moře
spláchne hroudu, je Evropa menší,
jako by to byl nějaký mys, jako by
to byl statek tvých přátel nebo tvůj;
smrtí každého člověka je mne méně,
neboť jsem část lidstva.
A proto se nikdy nedávej ptát,
komu zvoní hrana.
Zvoní tobě.
–––––––‒–– John Donne ––––‒–‒–––

Úvodní citát, který Hemingway vybral, vystihuje i podstatu celého příběhu. Zvlášť se mi líbí jeho první věta. Číst v době korony něco takového, vnímám jako dvojnásob aktuální, protože přesně tak to je - není žádné Já, ale My.

„Není žádné moje já. Já jsem jenom s ním.“

ViktorieMars
16.02.2021 5 z 5

Hemingwayova díla jsou obecně velmi čtivá a psaná krásným jazykem. Před čtením této knihy jsem si nemyslela, že mě nebude obzvláště bavit, ale že se bude číst dobře. Velmi jsem se mýlila, je to jedna z nejkrásnějších knih, co jsem kdy četla a zanechala toho ve mne mnoho. Málo který autor dokáže tak moc působit na city. A s kombinací básně Johna Donneho je tato kniha dílo více než úžasné.

cuubecq
02.02.2021 4 z 5

Z môjho pohľadu najznamenitejší výtvor tohto prozaika.

Dada077
01.02.2021 5 z 5

Dej vytvorený z prítomnosti ale aj z množstva spomienok a rozprávaní jednotlivých postáv (Pilar, Maria, Anselmo), je ako spleť stoviek špirál, ktoré sa točia okolo seba navzájom, aj paralelne popri sebe. A hoci by s mohlo zdať, že každá kapitola sa sústredí iba na úlohu vyhodiť do vzduchu most, v každej kapitole sa nachádza oveľa viac.
"Kéž bychom vyhráli válku a nestříleli nikoho. Kéž bychom vládli spravedlivě a kéž by se všichni podíleli na obecním prospěchu podle toho, jak se o nej přičinili. A kéž by se těm, co proti nám bojovali, dostalo poučení a tak poznali svoji chybu. "

olívoil
21.01.2021 4 z 5

Na mě dost těžká četba.......... popis 3 dnů a nocí na tolika stránkách, neskutečně famózní autor. Těžké hlavně proto, že je to opět o válce, a to dokonce o válce občanské, což je určitě horší než válka mezi různými státy, ale je to válka.........

Dominik_13
16.01.2021 5 z 5

Hemingwayova vyprávění z prostředí prosluněného Španělska mě bohužel nechávají chladným. Zato jeho válečné romány! Šlo o lásku na první přečtení: neuvěřitelný spád díky důrazu na přímou řeč (o to více vyniknou Jordanovy vnitřní monology), jeden z nejnádhernějších milostných příběhů v dějinách literatury, jedno z nejautentičtějších vylíčení válečných hrůz a jeden z nejemotivnějších (a přitom nijak patetických) závěrů vůbec. Plakal jsem hodně, co si budeme povídat...