Komu zvoní hrana

Komu zvoní hrana https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/31888/bmid_komu-zvoni-hrana-8Vp-31888.jpg 4 1638 190

Děj románu, soustředěný na tři až čtyři dny, odehrává se v druhém roce občanské války ve Španělsku. Američan Robert Jordan, člen mezinárodní brigády, je pověřen důležitým úkolem, který má zajistit úspěch chystané republikánské ofenzívě. Na charakterech několika republikánů, s nimiž se hrdina románu setkává při zajišťování akce, je zobrazeno celé tehdejší revoluční Španělsko se všemi problémy, úspěchy i zmatky. Autor se sám zúčastnil jako korespondent občanské války ve Španělsku na straně republikánů.... celý text

Literatura světová , Romány

Vydáno: , Naše vojsko

For Whom the Bell Tolls , 1940

DoktorAntonio
DoktorAntonio
01.08.2019 4 z 5

Krásně napsaná kniha o těžké a nepřehledné době. Zajímavé je její srovnání s tak trochu zpravodajsky pojatým Orwellovým Holdem Katalánsku. Úplně jiný příběh - a přece člověk nachází paralely.

DeepSea21
DeepSea21
17.06.2019 5 z 5

Užásná atmosféra která z knihy přímo vyzařovala.
Detailně si ji pamatuji dodnes i když jsem ji četl cca sedm let zpátky.

Precim
Precim
05.04.2019 5 z 5

Jeden z nejlepších válečných románů, který je výjimečný zamilovanou linií protagonisty a Hemingwayovým podáním. Krátkými údernými větami dal ději pořádný spád a 400 stránek, popisujících pouhé tři pozemské dny, uteklo jako voda. Román popisuje činy a myšlenky Roberta Jordana - příslušníka interbrigády občanské války ve Španělsku. Ten v tak krátkém čase prožije (jak sám řekl) celý svůj život. Naváže krásná přátelství, zamiluje se, zažije zradu i omluvu, štěstí i smutek, a ještě navíc prožívá útrapy spojené s protifašistickým partyzánstvím.

Při tom všem je podivuhodné, jak si dokáže zachovat chladnou hlavu a používat své (mnohdy až přemrštěně dobré) schopnosti. Mohl z toho hororu, odejít, ale zůstává dokud nesplní svůj úkol. Zdá se, že jako člověk dosáhl postkonvenční úrovně morálky. A na jeho zářném příkladu můžeme vidět hlavní myšlenku knihy. To, že se cokoli a kdekoli děje proti právu a spravedlnosti, se týká každého z nás, protože jsme všichni lidské bytosti. Ale myslím, že je v tom i něco víc. Příkladem (idylicky) morálně vyspělého Roberta Jordana provokuje Hemingway k takovému každodennímu životu, ve kterém nám nejde jen o vlastní potěšení, moc či uznání, ale i o osobní důležité hodnoty, za které jsme schopni bojovat. Ať už je to vidina republiky, díky které byl americký učitel Španělštiny schopen obdivuhodných činů, nebo je to obecně boj proti nenávisti (rasismus, terorismus), láska k rodině a přátelům (ta může obvzlášť povzbudit) nebo jakákoli jiná od počátku lidství uznávaná ctnost.

(spoiler) Nepochybně nejlepší částí knihy je její velkolepé zakončení. A to zejména posledních pár stran, kdy Robert smířený se světem čeká na smrt, a i v takto zoufalé situaci v bolestech vydrží, aby nepromarnil ani jedinou příležitost bojovat. Taková je podle mě idea prožitého života.

chloerny
chloerny
31.03.2019 5 z 5

Knížka z povinné četby, která zůstala v mém srdci a patří mezi mé oblíbené knihy.

Ondra16
Ondra16
31.03.2019 4 z 5

Být celá kniha jako posledních sto stran, tak ji čtou do dnes všichni, kdo jen trochu číst chtějí. Pokud vám ale nevadí válečná témata, tak za to stojí stejně.

Messilina
Messilina
27.03.2019 5 z 5

Klasika a čtivá k tomu.

alv5
alv5
19.03.2019 4 z 5

Povinná četba z mládí a srdeční záležitost, kterou jsem ocenil až když to nebylo povinné

Peste
Peste
10.03.2019 3 z 5

Knížka je super, moc se mi líbila, ipřes to že jsem se občas ztrácel v záplavě jmen a ne vždycky dobře zasanými událostmi, takže někdy mi to trošku přišlo jako, že skáču mezi místy a událostmi bez jakéhokoli většího vědomí. Pokud se Vám líbilo Na západní frontě klid tak bych Vám tuto knížku rozhodně doporučil. Hlavní postavy byli skvěle vykreslené a celkově jsem si užíval kontrasty mezi španělskou přírodou(Corridou), láskou a válkou. Příjemné čtení, které vás pohltí( bohužel mě někdy ze čtení vytrhávaly již zmíněné nedostatky).

ronave
ronave
12.02.2019 5 z 5

Tato klasika od Hemingway stojí za přečtení. Krásně se čte a zaujme už od začátku.
Robert s Marií i přes válku prožívali silný neodlučitelný cit...

"》Dobře poslouchej, co ti řeknu, králíčku.《 řekl. Věděl, že je každá vteřina drahá, a hodně se potil, ale tohle říct musí a ona to musí pochopit. 》Ty teď půjdeš králíčku. Ale já půjdu s tebou. Dokud bude žít jeden z nás, budeme žít oba. Rozumíš?《"

kotasbk
kotasbk
07.02.2019 5 z 5

"Qué cosa más mala es la guerra"

Ten voják měl pravdu. Válka je opravdu strašná věc.

LuT
LuT
16.01.2019 4 z 5

Moc se mi to před lety líbilo, zavedlo mě to do míst, které jsem si v mé dětské mysli představovala asi lépe, než jaké v té době byly, mohly být...

Kuža007
Kuža007
13.01.2019 5 z 5

Naprostá klasika od Hemingwaye. Nádherná válečná romance z doby španělské občanské války.

Ublbus
Ublbus
02.01.2019 5 z 5

Srdeční záležitost

todilka
todilka
28.12.2018 3 z 5

Četla jsem před lety v rámci povinné četby, nyní znovu, protože jsem chtěla zjistit, zda mi kniha nedá něco víc, než dřív...něco tam bylo, spoustu toho, co jsem předtím nechápala nebo neprohlédla do hloubky, se nyní vyjevilo. Přesto hodnotím průměrně za mnohdy až zbytečně rozvláčné pasáže...
*čtenářská výzva 2018: kniha s válečnou tematikou

kristleko
kristleko
14.11.2018 4 z 5

Pět set stránek anatomie jedné partyzánské akce, ve které Hemingway názorně ukazuje, že „hodní“ republikáni nikdy nemohli vyhrát španělskou občanskou válku. Zatímco totiž oni měli sice nadšenou, ale neorganizovanou změť anarchistů a komunistů s ideologickou podporou Sovětského svazu, ti „zlí“ frankisté měli skutečnou armádu s reálnou vojenskou podporou nacistického Německa. Málokterý z literátů o tom věděl tolik jako Hemingway, jenž si jako interbrigadista španělským peklem prošel. Historická (válečná) linka románu je výtečná, vede k přemýšlení o hrdinství, zabíjení, lásce nebo přátelství, a z líčení revoluce na malém městě doslova běhá mráz po zádech a zvedá se žaludek... Jen ten předvídatelný konec milostné linky mi potvrdil, že nemělo smysl jí věnovat přílišnou pozornost. (8/10)

eliska2669
eliska2669
05.11.2018 4 z 5

Španělské hory ve válce, partyzáni a holka s vyholenou hlavou a vyhazování mostů do povětří. Úplně cítím tu vůni borovic, ikdyž ani nevím, jestli tam nějaký borovice byly. Nebyl mi sympatickej hlavní hrdina (američan, nenávidím, když se američani serou do Evropy), ani jeho láska, ani nikdo, příběh vlastně nebyl nějakej extra zajímavej a nic, ale přesto... Přesto jsem si tu knihu zamilovala a od tý doby se chci jet podívat do hor ve Španělsku.

Cacolinka
Cacolinka
02.10.2018 5 z 5

Z nějakého neznámého důvodu, vždycky objevím v knížce, kterou zrovna čtu něco, co se hodí zrovna na mou životní situaci. Tady to bylo: Je snadnější v nějakém režimu žít než proti němu bojovat.

touchud
touchud
27.09.2018 5 z 5

Podle mého názoru nejlepší kniha, kterou jsem kdy četl.

SSTknihy
SSTknihy
10.09.2018 4 z 5

Román Komu zvoní hrana je mnohovrstevným příběhem, který přináší svědectví o zvěrstvech španělské občanské války, zároveň je krásným milostným příběhem, ukázkou pravého hrdinství a přátelství i obecným zamyšlením nad významem člověka a jeho skutků směrem k celému lidstvu. Naše rozhodnutí o tom, kdo je hrdina a kdo padouch, někdy závisí jen na tom, na které straně barikády stojíme. Jasným poselstvím je touha zachování lidskosti a mravních zásad i tváří v tvář smrti.

coquus
coquus
09.09.2018 3 z 5

Z tohoto románu mám dost rozporuplné pocity. Na jedné straně jsou místa, kde příběh prostě jede díky pasážím celkem akčním, a na straně druhé naopak velice rozvláčné vyprávění o vnitřních pocitech ústřední dvojice, což vypadá dost nevyváženě. Nevím, jestli to byl záměr autora nebo horší překlad, ale občas na mě části textu, zejména některé rozhovory, působily dost nepřirozeným dojmem, prostě jako by se bavili dva hlupáci. Vcelku to ale hodnotím coby dobře vymyšlený příběh se silnou protiválečnou myšlenkou.