Komturova smrt

Komturova smrt https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/379599/bmid_komturova-smrt-fD9-379599.jpg 4 612 149

Možná, že jednou budu s to zachytit podobu nicoty… Bezejmenným vypravěčem románu je výjimečný portrétista, který dokáže vystihnout tvář člověka tak, aby se líbil sám sobě. Všechno funguje téměř dokonale, dokud ho nenavštíví muž bez tváře s žádostí o portrét. A dokud ho neopustí jeho žena. Vnitřní rovnováhu nalezne v horské samotě, odhodlaný s tvorbou podobizen navždy skoncovat. Nečekaně však přichází další nabídka – taková, která se opravdu nedá odmítnout. Následuje vír událostí, které s ním cloumají ze strany na stranu: Jaké tajemství skrývá obraz Komturova smrt? Kdo přesně je tajemný pán „z domu odnaproti“ a jaká je jeho minulost? Proč si za horentní sumu objednal svou podobiznu? A jak je možné, že právě jeho portrét prolomí vypravěčovu tvůrčí krizi a probudí v něm uměleckého ducha? Haruki Murakami ve své fenomenální románové partii opět úspěšně buduje stále spletitější síť otázek, nejistot a pochybností. Nad tím vším ovšem kraluje otázka, která se v díle opakovaně vrací: Co je špatného na tom, když umělec ztvárňuje jen to lepší z nás?... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Odeon

騎士団長殺し Kišidančo goroši , 2017

EmmaEmma
09.12.2023 5 z 5

Murakami mě natolik zaujal, že už delší dobu nečtu téměř nikoho jiného. Jedna kniha lepší než druhá . Vychutnala jsem si opět hodiny magického čtení. Tentokrát však zklamání v závěru. Jakoby autor už neměl čas knihu dopsat,
všechny zápletky náhle chvatně uzavřel, někdy až tak, že nedopřál jejich pokračování, vysvětlení a rozuzlení ani ve fantazií čtenáře

PiKey
24.05.2023 5 z 5

Neviem ako to majú iní, ale prečítané knihy si po čase nepamätám, pravdaže ostane určitý pocit, obrazy a nálada, ale detaily sa vytratia. No v tomto prípade si myslím, že tomu bude inak.
Kniha, ktorá ma sprevádzala niekoľko dlhých týždňov, ostáva aj týždeň po dočítaní stále na stole a z akéhosi pocitu nostalgie sa mi ju nechce založiť do knižnice. Silný dojem a surealistický zážitok... a ja už teraz viem, že ani v horách nad Odawarou nie sú sovy tým, čím sa zdajú byť.

gretl74
18.02.2023 4 z 5

Těžko napsat něco, co tu ještě napsáno nebylo. Murakamiho styl mám ráda a je to další z jeho velkých románů, které vás vtáhnou do naprosto jiného světa, pokud tomu dáte čas a příležitost. Atmosféra opuštěných hor v kombinaci s hudbou a obrazy, navíc okořeněná zvukem tajemné rolničky, to v ruce mistra prostě musí fungovat. Netvrdím, že jsem všechno pochopila, mezi metaforami a idejemi jsem se spíš ztratila úplně. Jinak jsem si čtení ale užila moc, se všemi těmi zdlouhavými popisy, typicky japonskými dialogy, nejasnými hranicemi mezi snem a realitou a s nevšedními postavičkami (tentokrát Komtur místo Ovčího mužíka). Za velmi urychlený konec a tolik nezodpovězených otázek snižuji o půl pomyslné hvězdičky. 4,5*

wiiolis6698
08.02.2023 3 z 5

Murakamiho mám velice ráda, ale tohle byla první kniha od něj co mě moc nebavila a četla jsem to spíše z principu. Nebylo to tak "snové" jako ostatní jeho knihy, nějak mě tam chyběl ten nádech tajemna. Ale určitě bych neřekla že je to špatná kniha, jen jiná očekávání.

Leesha
21.12.2022 5 z 5

Je to první kniha kterou jsem od Murakamiho četla. Kniha mě velice zaujala a, i přesto že byla horší na pochopení, byla velmi čtivá. Přemýšlím i o další, akorát nevím jakou.

slawa.cap
12.12.2022 4 z 5

Poslouchal jsem jako audioknihu. Moje první setkání s Murakamim.
O Japonsko a jeho kulturu jsem se dřív hodně zajímal, takže mi prostředí nepřišlo úplně nezvyklé, ale i přesto určitý punc exotiky knih má.
S jistou výčitkou musím říct že jsem od knihy čekal trochu víc, přijde mi jako by něčemu nedostála. Pořád jsem někde za rohem očekával nějakou velkou zradu, třeba že Komtur je podrazák, Menšiky je démon, nebo možná že dům je nějak prokletý. I ta samotná záchrana Marie mi přišla dost divná, vždyť se vlastně zachránila sama, proč musel jít hrdina do "podsvětí"?
Obzvláště ve druhé polovině mi kniha připomínala Kingův "Ostrov Duma Key" i když toto je mnohem epičtější a popisnější.
Časem možná zkusím ještě něco, ale tato kniha měla často tendence u mně vyvolávat deprese, takže příště budu při výběru velmi opatrný.

Matyesak
10.12.2022 2 z 5

Asi takhle; Komturova smrt je epos, v němž jedna myšlenka střídá druhou. A podobně jako popisovaná umělecká díla je vrství jedno přes druhé a tvoří dohromady celek, který ale bohužel nedrží pohromadě. Proč?
Protože autor nedokázal vykreslit průvodce/hrdinu, co by čtenáře všemi motivy dokázal provést. Stát se to u nějaké tří set stránkové knihy, asi bych nad tím dokázal i mávnout rukou, ale při sedmi set stránkách pracovat s emočně i psychologicky prázdným hrdinou. A jenom na něj věšet zážitky a vlastnosti jako na figurínu šaty je prostě špatně. To ať mi nikdo neříká.
Komturova smrt je spíš takový fanservis. Skalní fanoušky mnoha odkazy získá, ale nové nemá čím okoužlit.
Za mě škoda.

Milosz
08.12.2022 3 z 5

Už se dost opakuje, jediná inovace je, že hlavním hrdinou je místo nesmělého začínajícího spisovatele nesmělý začínající malíř. Jinak tam jsou všechny obvyklé propriety a fanoušky to asi nezklame. A taky je to dost natahované...

Anette99
28.11.2022 5 z 5

Co je ještě realita a co už sen?
V této rozsáhlé knížce sledujeme bezejmenného vypravěče živícího se malováním portrétů, který si prochází životní krizí i tvůrčí krizí - manželka ho opustila a zároveň cítí, že malování podobizen ho nenaplňuje. Útočiště najde v domě slavného malíře nalézajícího se v horách. A tady se začínají dít prapodivné věci - všechno začíná, když objeví záhadný obraz namalovaný předchozím majitelem domu. Od souseda, velmi podivného člověka, přichází nabídka, která se neodmítá. A pak už přichází ty události, které nelze racionálně vysvětlit... Rolnička, jáma, výprava do podzemí a tak dále. Když vypravěč prochází tímto řetězcem událostí, které pro něj byly určitou zkouškou, vrátí se mu chuť malovat a nakonec dává dohromady i svůj osobní život. Spousta otázek "jak" nebo "proč" zůstává nezodpovězená a je jen na čtenáři, jak si na ně odpoví. Při čtení máte pocit, že se nic moc neděje, i přesto, že se toho děje poměrně dost. Knížka je zvláštně psaná, a i když se mi moc líbila, ta zvláštnost a obsáhlost způsobila, že jsem ji četla skoro dva týdny. Ale určitě si od autora přečtu i další knihy.

Defibrilator
21.10.2022 1 z 5

(SPOILER) Tuto knihu hodnotím o hvězdu méně, než předchozího Kafku, přišlo mi to úplně na stejné brdo až na pár odchylek. Zřejmě pan Murakami vyměnil šňupání koksu za nitrožilní píchání si heroinu a v dojezdu pak vyplodil tento monument o vyhořelém malíři pokojů s pedofilními sklony, co nemá nic jiného na práci než lézt s nechutně bohatým homoklackem do studně, kdo bude tvrdit, že jsem knihu nepochopil má pravdu, ale já osobně si myslím, že tuto knihu nemůže chápat žádný čtenář, natož sám autor.... Opět jedna hvězda pro mě, že jsem to dokázal dočíst....

Indrja
09.10.2022

Jiź když kniha vyšla, têšila jsem se na ni a opět jsem nebyla zklamaná. Murakami umně balancuje na hraně mezi realitou a snem. Jeho hrdinové přijímají, co muselo přijít, a tak i já jako čtenář čtu a nechám se vést. Maličký komtur, hrdinovo putování či záchranná mise jsou zcela mimo realitu, a přesto mě nepřekvapilo vůbec nic, naopak. Další z Murakamiho skvělÿch knih, která vám toho tolik naloźí, že se pod tou tíhou prohnete a přitom projdete podobnou katarzí jako hlavní hrdina a na konci se cítíte - jak vlastně? Byla jsem plná otázek a přitom jsem nechtěla odpovědi - prostě magický Murakami.

Valyk
01.10.2022 5 z 5

Pro mě, jako čtenáře Murakamiho, bylo toto jeho dílo opravdovou lahůdkou. Je to velmi obsáhlá kniha, ale přesto se celým příběhem vine jako červená niť klíčová dějová linie, takže se ani v tak dlouhé knize nelze ztratit. Parádní kousek. Perfektní dílo!

capricorn__
15.09.2022 5 z 5

Murakami mě opět nezklamal. Už ve chvíli, kdy jsem četl anotaci, jsem věděl, že tuto knihu rozhodně nesmím minout. Od Murakamiho toho mám načteno opravdu hodně, ale i přesto mě vždy překvapí. V tomto díle si všímám, že pozměnil svůj styl psaní, postavy a i jejich přemýšlení mi připadají jiné. Byť v této knize autor filozofuje více než obvykle, kromě toho tyto filozofické části mnohdy zaplňují celé kapitoly, stejně jsem se nikdy nenudil a spíš mě mrzelo, že příběh končí. Nejkladněji hodnotím velmi kvalitně promyšlený symbolismus, zápletky a celkový průběh děje. Rád bych vypíchl i to, že v knihách se poměrně obtížně znázorňují obrazy, které čtenář nevidí a musí si je pouze představit, proto oceňuji autorovy barvité popisy. Jedinečné dílo, bylo by super, kdyby dostalo tolik pozornosti jako například "Norské dřevo".

meluzena
07.09.2022 5 z 5

Tak nás pan Murakami zase jednou provedl nějakým tím mystériem :)
Hlavním hrdinou je nadaný malíř středního věku, který vnímá svět skrze svou uměleckou intuici a žije na její vlně. Po první kapitole ze současnosti retrospektivně vypráví, co že se mu to přihodilo. Hlavní zápletka nastává, když objeví obraz nazvaný Komturova smrt a jeho „šestý smysl“ mu napoví, že tenhle obraz má v sobě skrytou sílu. A pak ho skoro ani nepřekvapí, když se i jeho další předtuchy vyplní a zažije pár událostí, které nejde „rozumně vysvětlit“.

Za mě tradičně vynikající Murakami s tradičně „neukončeným“ koncem, kdy tradičně nechává na čtenáři, ať si to nějak přebere :)
Tahle kniha je ale vynikající mj. v tom, s jakou samozřejmostí nám tenhle zvláštní svět servíruje, čtenář se může na více než 700 stranách projít v botách umělecky skoro až jasnozřivého muže, který „vidí“ pod povrch věcí, a „zažít“ si, jaké to je nechat ten racionální a logický svět tam venku. Ten svět, který čiší z anotace, když se marně snaží popsat tuhle knihu :)

Jen jediná věc mi nesedla: První kapitola ve mně navodila skoro mysteriózně thrillerovou atmosféru, jenže pak jako by následovala jiná kniha. Rozhodně ne horší, jen dost o ničem jiném. A obálka jakbysmet.

Během čtení jsme si mnohokrát řekla: To je tak pěkná knížka. To se tak pěkně čte. Takže můžu rozhodně doporučit.

Alex.rrr
29.08.2022 5 z 5

Naprosto dechberoucí kniha. Nedovedu říct, přesně čím mě kniha zaujala, jestli zápletkou, samotným příběhem, tajemnem, nadpřirozeností.... Jediné, čím jsem si jistá, je, že mě bude mrzet, že nebudu moct dál číst příběh našeho hlavního hrdiny, nedozvím se více o Menšikim atp. Autor prostřednictvím malíře, který prožívá životní rozpolcení a ocitne se v těžké životní situaci, nám nastiňuje boj dobra a zla, jeho vyvrcholení i rozuzlení. Kniha stojí za to přečíst.

Jrsnbl
27.08.2022 5 z 5

Absolutní umělecké dílo. Stejně jako obraz jménem Komturova smrt, který hlavní hrdina díla objeví tak docela náhodou. Nebo to snad náhoda nebyla? Měl jej objevit snad proto, aby se mu dostaly odpovědi na otázky, které jej doslova sužovaly?

Haruki Murakami at his best. Lépe bych to snad nevystihl. V jednom z posledních autorových děl lze spatřit, jak za ta nekřesťansky dlouhá léta dozrál. A že zraje jako víno. Komturova smrt je totiž naprostý skvost, který je svou propracovaností, záhadností a existencionalistickými otázky propěchován natolik, že o tom, kdo dílo napsal, nemůže být pochybováno.

parxel
10.08.2022 4 z 5

Komturova smrt je již několikátá kniha, kterou jsem od Murakamiho četl. Podle mého názoru je pro jeho tvorbu charakteristická určitá racionální neuchopitelnost. A té se vám v přiměřené míře dostane i v této knize.

Pokud bych však měl vyjádřit, co bylo hlavním poselstvím této knihy, tak musím upřímě přiznat, že vlastně vůbec nevím. Po jejím dočtení ve mne zůstal pouze jakýsi neurčitý pocit, že hlavní hrdina svým konáním zabránil spáchání něčeho zlého. Něčeho, co se mohlo přihodit, ale vůbec netuším, co to mělo být.

I přes zamlženost celého příběhu, jsem si čtení moc užil. Moc se mi líbila atmosféra a taková jakoby prostá obyčejnost. Knihu bych doporučil všem čtenářům, kteří nelpí na tom, že musí za každou cenu vše pochopit, ale mají rádi oslovení na úrovni emocí a intuice.

Hanys_
09.08.2022 4 z 5

Můj první Murakami. A vlastně ani pár dnů poté nevím co si o tom pořádně myslet, protože to fantasy (v závěru) naroubované na drama "osamělého chlápka s podivným sousedem" mi přišlo dost zbytečné. Jinak ale čtivé, zajímavé a napínavé. 8/10

aishimizu
07.08.2022 4 z 5

Dle mého by kniha mohla mít o třetinu méně stran. Začátek byl skvělej a zajímavej, přesně něco pro mě. Příběh ze života spojenej s nádechem mystiky. Ale čím jsem četla dál, tenhle můj dojem se ztrácel a knížka mi přišla neskutečně dlouhá a nezábavná. A konec o ničem, najednou useknutej, nedodělanej, jakoby došel nápad. Škoda.

Pawlisman
20.06.2022 4 z 5

Prvnich cca 50 stran, och, jake to tempo a vytribena slova a jak jsem si liboval, ze jsem konecne obejvil meho idealniho Murakamiho. Realistickeho pri snovem zamlzenem a dokonce zabavne peru. Neslucitelne? Nikoliv. Pak vsak nastava mysticno a vse se tak zacina natahovat a ja na cca 270. Strane ztratil nadeji, ze se z toho jeste neco radneho vyklube a moje nadseni pro knihu doznalo minimalni podoby a tim i zavreni. Kniha ztraci na puvabu, zabave, tajemno nenaplnuje, vlastne nic nedela poradne a spise pak nudi...