Komponent

Komponent https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/187755/mid_komponent-8JY-187755.jpg 4 12 1

Sbírka Komponent Ondřeje Lipára (1981) vypovídá o rozežrání všedností, o úmorném střídání dní bez obsahu, o snesitelném a dostupném odžívání a strachu ze selhání. Ale jen do té doby, než zespod vyvřou utajené děje, které na zdánlivém poklidu regálového života boy meets girl parazitují jako lákavá, dusivá sněť a zanechávají na něm stopu zápasu. Druhá sbírka Ondřeje Lipára (1981) vychází po deseti letech od jeho básnického debutu Skořápky (2004). Je to sbírka zjitřeného vidění, napjaté chladnosti, rozežrání všedností. Všedností měřitelnou, uchopitelnou, dostupnou jen do chvíle, než zespod vyvřou – koutkem oka zahlédnuté – pohyby ve skulinách, které na zdánlivém poklidu regálového života parazitují jako lákavá sněť.... celý text

tatatranka
23.10.2017

Svět je bezútěšné místo narozených. S potřebou svírat a vlastnit, od snění do probuzení. Jak dát životu smysl? Uvěřit naději, že funguje.
Člověk je komponent. Odlamovaný, skládaný dohromady. Nově nebo jinak přikládaný k přítomnosti. O samotě, v páru. Žijící i odžívaný. Vzdálená nebo vzdalující se rozpornost, toužící po sjednocení. „Zkus vidět celek/ já zkusím vidět tvůj/až nás převrhnou/odolnější vyplave.“

česká poezie

Ondřej Lipár