Pandemie

Pandemie https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/460441/bmid_pandemie-mu2-460441.jpg 4 242 85

Komisař Sharko série

Další díl série s Franckem Sharkem a Lucií Henebelleovou od nejčtenějšího autora francouzské krimi. Člověk, jak ho známe, je nejhorší virus na planetě. Rozmnožuje se, ničí, dusí své vlastní zdroje, bez respektu, bez strategie přežití. Bez nás směřuje tato planeta ke katastrofě. Zachráněni budou jen ti nejlepší, ostatní musí být zničeni. Řešením naší budoucnosti jsou mikrobi. Po posledním dílu Strach přichází nové dobrodružství pro komisaře Francka Sharka a Lucii Henebelle. A tentokrát jde skutečně o dost – o záchranu lidského druhu.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , XYZ (ČR)

Pandemia , 2015

Olous1
10.07.2021 5 z 5

Tak tohle byla opravdu jízda. Autor opět nezklamal. Chvílemi mě až mrazilo,jak může být tento scénář až reální. Velmi pěkně napsané, čtivé a doporučuji jen pro silné povahy. Za mě určitě 100%.

Nelly
04.07.2021 4 z 5

Aktuální, mrazivé, drsné a opět černočerné pro hlavní postavy. Snad už se autor naučí mít rád své postavy a přichystá jim něco lepšího... Jinak brilantně připravené podklady co se týče biologie.

marlowe
28.06.2021 2 z 5

Tak jo, zase sám proti proudu – do šrotu už s tebou, Marlowe!

Myslím si, že dobrá knížka musí mít výraznou (a kvalitní) nejenom složku O ČEM, ale i složku JAK. U Pandemie mi "O čem" vůbec nesedlo – a "Jak" podle mne kulhalo na všechny čtyři.

Co vadilo především?

A/ Odkapávající patos:
1) "To je moje práce, Johane. Jsme tady, abychom chránili lidstvo."
2) "Na co myslíš?" // "Vražda není nikdy normální…"
3) "Chci… vidět tvář toho, kdo takovou věc udělal. Chci se mu podívat do očí, jako teď vám. Chci se ho zeptat proč…"

B/ Mizerné dialogy – zde jeden příklad ze sta – rozhovor dvou policistek:
"Symbol tří kruhů! To je on!" vykřikla Camille.
"Muž v černém…" dodala Lucie. "Zase on! Panebože!"
Kdyby tenhle rozhovor napsala ve třicátých letech minulého století Agatha Christie, asi bychom se tomu shovívavě pousmáli, ale hovoří-li v románu tímto způsobem dvě soudobé profesionální policistky, něco to o kvalitách spisovatele určitě napovídá.

C/ Totální absence humoru – nenarazíte na něj, ani když si vezmete dvě lucerny a čelovku.

D/ Bezbřehá žvanivost: 500 stran mi nevadí u Tolstého, ale u detektivky ano.

E/ Vetešnický výprodej 100x sepraných motivů: obrácené kříže, zrcadlo, rozbité holou pěstí, maskovaný Muž v černém je hledán v tanečním sále, kde probíhá maškarní bál, omšelý motiv skládaček origami… – všichni jsme tohle četli a viděli už tisíckrát…

Opravdu hodně se mi stýská po detektivkách, kde se hrávalo především o logiku, o řetězení důkazů a o mravenčí práci kriminalistů a kde bylo vlastní vyšetřování středobodem dění a nikoli jen chudým příbuzným, kterého nechali sedět v předsíni na botníku – a také se mi stýská po detektivkách, které nevážily pět kilo a mohl jsem je číst v posteli před spaním beze strachu, že mi padnou na hlavu a způsobí mi devastující zranění. Těm už je ale nejspíš odzvoněno…
Dnešní autoři jakoby nepochopili, že detektivku dělá detektivkou především způsob vedení vyšetřování a nikoli detailní popis vraždění obětí. Čím větší magor a sadista, tím podle soudobých autorů lepší detektivka – opravdu pokřivené vidění světa. (Ale nevypovídá to i něco o čtenářích?)
Dneska to musí odsejpat, obětí bývá v moderních kriminálkách tolik, že byste s nimi zastavili řeku. Uřezaná pohlaví, mrtvé děti, jen houšť. Autoři to berou jako výzvu: dokážu do své nové knihy nacpat VÍC mrtvol než kolega? Dokážu těla ještě VÍC zohavit? Jako olympiáda: Kdo dál, kdo výš.

O knížce jsem toho moc nenapsal, vlastně jsem si potřeboval jen ulevit.
Franck Thilliez je možná "nejčtenějším autorem francouzské krimi", ale mě jeden pokus stačil, vracet se k němu nebudu.

evilunicorn
27.06.2021 5 z 5

Tady není co dodat.. Thilliez je podle mě jeden z nejlepších autorů v žánru, a touhle knihou to jen potvrdil. Temné, mrazivé a přitom tak reálné.Skvělé, tahle kniha mi zůstane v paměti určitě hodně dlouho.

momo01
21.06.2021 4 z 5

Slušný thriller s kombinací lékařských a vědeckých prvků.
Celkový děj je velmi realistický, něco, co by se mohlo odehrávat právě teď a my bychom si to neuvědomili. Především se mi líbily všechny odkazy na Darknet a jejich využití v ději, protože je to téma, o kterém se toho zatím píše málo. A pokud bychom za poslední dva roky na vlastní kůži nezažili protiepidemiologická opatření, získala bych i spoustu informací o šíření virů a jak vypadá proces pandemické výstrahy.
Tempo je příjemně rychlé a plynulé a stránky ubíhají, aniž bychom si to uvědomovali. Takže se Pandemie dá (i přes větší rozsah) přečíst za pár dní. Úplně mi nesedl konec, který mi přišel v porovnání se zbytkem knihy uspěchaný a až moc přehnaný a málo realistický. A pak jsem taky přesvědčená, že minimálně jedna vražda je v knize zbytečná a provedená zbytečně brutálně.

(Předchozí knihy ze série jsem nečetla, ale nezdálo se mi, že by to nějak při čtení vadilo.)

alva1
20.06.2021 5 z 5

Jednoznačně skvělé, mrazivé, děsivé až alarmující. Autor vymyslel skvělý příběh do detailu propracovaný. V současné době velmi aktuální.

"Viry a bakterie existovaly dávno před příchodem člověka a buďme si jistí, že přežijí i dál. Jen po této Zemi procházíme."

Katania
20.06.2021 5 z 5

No…člověk by řekl, že už nás nemá autor čím šokovat a on to stejně dokázal. Napínavé od začátku do konce!

Kizuizi
18.06.2021 5 z 5

To zase byla jízda! Franck Thilliez se vyznačuje tím, že každý díl, který napíše, má nějaké téma, kterému se autor hodně pečlivě věnuje. Konzultuje vše s odborníky, dělá si vlastní průzkumy, a nám se pak dostane do ruky dílo, které je absolutně realné. A není tomu jinak ani v případě Pandemie. Zde to můžeme dokonce posoudit i sami – vzhledem k tomu, že u nás tento díl vyšel v průběhu pandemie, dostává tato kniha zcela jiný rozměr. A nemohu si odpustit malou poznámku – ve Francii kniha vyšla v roce 2015, takže to není popis současné situace...

Přibližně 500 stran čtivého, napínavého příběhu o virových onemocněních, nemůže v této době nechat nikoho chladným. Já osobně jsem knihu přečetla za den – prostě nešla odložit. V mnoha případech mi běhal mráz po zádech – chtělo by se říct, že je to děsivě reálné, jenže... ono se to vlastně nějak podobně stalo.

alnahu
17.06.2021 5 z 5

Kniha z které mrazí. Autor se pustil v této knize do nadčasového téma -jak zachránit lidstvo před chřipkovou epidemií. Kniha je napsána čtivě, zajímavě i když v této době doporučuji jen pro silné povahy.
Noční můra ,která se stává realitou.

pch1976
12.06.2021 5 z 5

Dobrá kniha. Stojí za přečtení. Děj svižný, napínavý, nečekané zvraty.

Terka_v25
12.06.2021 5 z 5

Pandemie se mi líbila, a to hodně. Osobně mi nevadí, že kniha pojednává z velké části o rozšíření virů a mikrobů, právě to mi přijde zajímavé. Navíc kniha v originálu vyšla již v roce 2015, to jenom český překlad vychází v této nepříznivé době. Ale není to jen o pandemii, ale vyšetřují se i brutální úmrtí, takže kriminalisté mají plné ruce práce.
Styl psaní pana Thillieze byl pro mě velmi čtivý, bez hluchých míst. Nescházelo napětí, jen některé věci mi přišly podané trochu náhodně, aby se děj posunul dále a byl tam zvrat. Ale komplexně je příběh vystavěn dobře, takže jsem spokojená. Docela mě zaujalo i temné virtuální prostředí, ve kterém nejde nikoho vystopovat. Bude tohle v budoucnosti ráj zločinu? Možná už je - to je celkem děsivé.
Větší mínus knihy už naznačily předchozí komentáře. Je to x-tý díl ze série a odkazy na předešlé díly tam jsou, takže kdo rád čte série postupně, měl by začít prvním dílem. Já jsem sice začala až Pandemií, ale určitě zkusím i jiný díl. Možná se z konce vrátím na začátek :)

stehlicek
06.06.2021 5 z 5

Výborná kniha, Franck holt umí psát. Při čtení si připadáte jako při sledování thrilleru. Trochu mi to připomínalo styl Dana Browna. Jediné mínus: jde už o několikátý díl série a je v něm hodně spoilerů pro ty, kteří nečetli předchozí díly (jako já). Týkají se osobního života detektivů. Ale to je obecně problém sérií, kde se nějak vyvíjejí i soukromé vztahy protagonistů. Vždycky je lepší je číst postupně.

astra3
31.05.2021 5 z 5

Tak Pandemie je za námi. Četla se rychle. Děj byl svižný. V této době je dané téma jen pro silné povahy.
Autor nezklamal. Doporučuji.

mala.bloncka
17.05.2021 4 z 5

Velice propracovaný příběh! Četlo se jedním dechem. Až mě mrazilo, jak je to vše reálně možné.

Téra471
16.05.2021 4 z 5

Je to opravdu nadčasová kniha, která stojí za přečtení. Autor skvělým způsobem popsal celou pandemii a její vývoj a co by se všechno mohlo stát kdyby.. Zároveň je to detektivka, u které jsem se nenudila. Je nabitá informacemi a termíny z biologie, čili autor si s tím musel dát velkou práci.

bookcase
11.05.2021 5 z 5

Moje první setkání s autorem dopadlo na jedničku s hvězdičkou. Neznalost předchozích dílů nevadila, naznačil potřebné. Z aktuálního námětu mrazilo.

Biba_with_Book
07.05.2021 4 z 5

Ze zacatku jsem mela obavy, ze pribeh bude prekombinovany. Nestalo se tak, vsechno do sebe krasne zapadalo a melo svoje podstatne misto. Na kazde strance se neco delo, ani jedno hluche misto.
Bylo znat, ze autor ma znalosti a neplaca jen tak z vody.
Desive na tom je, ze biologickou hrozbou prave prochazime, darknet opravdu existuje a stejne tak existuje skupina lidi, ktera by nejradsi ovladla cely svet.

Smadienka
02.05.2021

Opět jsem se přesvědčila, že Thilliez opravdu umí. Při čtení Strachu jsem věděla, že bude mým oblíbeným autorem a u Pandemie jsem si to jen potvrdila. I v tomto thrilleru bylo mé detektivní já uspokojeno. Je opravdu chvílemi mrazivé, číst o zmutované chřipce, která se šíří Francií, když se kolem nás děje, co se děje. Děj se pomalu rozjížděl, ale pak nabral spád a já byla napnutá a spokojená.

bookbypatrik
26.04.2021 4 z 5

Pandemie je velmi kvalitní a nadčasový thriller. Popravdě je dost děsivé číst o něčem, co v jisté míře prožíváme i my, když autor knihu napsal před pár lety.
Sice bych uvítal, kdyby měla o něco méně stran, ale i tak to bylo napínavé čtení a konec byl docela doják!
Můj první, ale rozhodně ne poslední titul od Francka Thillieze.

Kerberos
25.04.2021 5 z 5

Tato kniha je skvělá a uspokojí mnoho čtenářů. Konečně je zviditelněn hlavní zloduch - muž v černém, který unikal už v předchozích dílech. Kromě pandemie chřipky hrozí i pandemie moru, nákaza hlodavci a blechami, jen při té představě jsem měla husí kůži. Každopádně kniha je plná napětí, násilí, zločinců a velkou roli hraje i darknet.

Franck Thilliez
francouzská, 1973