Nelítostný Maigret

Nelítostný Maigret https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/31714/komisar-maigret-neli-31714.jpg 4 32 6

Případ Saint-Fiacre – Maigret a vzpurní svědkové. Dvě kratší detektivky s komisařem Maigretem se odehrávají v ponuré době Dušiček na pozadí problematiky velkých rodinných majetků před úpadkem. V prvé dochází k tajemné, předem však policii oznámené vraždě v zámeckém kostele panství Saint-Fiacre, kdy při mši za zemřelé umírá téměř v Maigretově přítomnosti hraběnka panství. Ve druhé je zavražděn nejschopnější člen rodinné firmy, přičemž během vyšetřování umírá ještě další člen.... celý text

Literatura světová , Detektivky, krimi

Vydáno: , Orbis

Affaire Saint-Fiacre / Maigret et les témoins récalcitrants , 1959

janina66
13.07.2023 4 z 5

Případ Saint-Fiacre celkem zamotaný, hodně podezřelých. Vyslechla jsem jako rozhlasovou hru- výborná atmosféra. Maigret vzpomíná na své dětství na zámku.
Druhá povídka byla velmi ponurá, kdy členové rodiny zavražděného, Maigretovi vůbec nepomáhali ve vyšetřování.

carbici
29.04.2022 4 z 5

Klasický Simenon/Maigret, vynikající atmosféra, ale stejně jsem se do první povídky nemohla začíst. Případ Saint-Fiacre se mi víc líbil jako rozhlasová hra na Vltavě. Druhý případ byl naprosto skvělý, ponurost, zmar, beznaděj.

Lif
17.04.2022 5 z 5

Oba příběhy jsou prostoupeny atmosférou zmaru, úpadku, naduživosti. Atmosféra tak těžká, že mne celý den vyháněla od knihy a nutila mýt okna, přesazovat květiny, leštit nábytek a křišťál ve vitrínách,…jako by na mne padala nákaza z toho zašlého světa ubohosti. Jediné prosvětlení byla návštěva u Veroniky Lachaumové.
Mistrně navozené pocity a výborně vystižené charaktery.

Jaruš7
28.04.2020 4 z 5

Je možné zabít při bohulibém čtení Bible v osamělosti kostelní lavici při mši někoho na dálku s předpovědí na přesný čas ?
Mistr vražedných motivů svého pachatele vybaví logickými důvody, a to je to charakteristické pro autora, maličkosti v mysli dokáží vyvolat smrtelné pasti.
Audio - povídka Případ Saint-Fiacre s příjemným poslechem.

vokos
21.12.2014

Knihu L'affaire Saint-Fiacre, česky Případ Saint-Fiacre, dokončil Simenon v lednu 1932 a v témže roce také vyšla knižně. V roce 1959 vznikl stejnojmenný film, u nás uváděný pod názvem Případ komisaře Maigreta, kde Maigreta ztvárnil nezapomenutelný Jean Gabin. Tolik jen na upřesnění.

mgeisselreiter
05.02.2013 4 z 5

Kniha obsahuje dvě novely, každá má přibližně 100 stran a obě vznikly v roce 1959. V obou vystupuje Maigret, ale ani jednou není úplně sám sebou.V první novele Případ Saint-Fiacre se Maigret pouští do svého rodiště, kde se vrací ve vzpomínkách do svého mládí. Zločin vlastně není úplně zločin, Maigret vlastně nevyšetřuje, ale spíš jen přihlíží událostem. Simenon výborně vystihuje atmosféru upadající šlechty na venkovském zámku.Ve druhé novele Maigret a vzpurní svědkové se Maigret musí při vyšetřování hodně řídit pravidly, které ve Francii panují, totiž poslouchat vyšetřujícího soudce, reportovat mu, přenechávat mu výslechy apod. Simenon zde opět výborně podává obraz buržoazní rodiny, jejíž továrna na oplatky již spěje ke krachu a v níž se stane vražda.Obě novely patří k nadprůměrným, vtahují čtenáře přímo do prostředí děje. 85%, 5.2.13.