Příběh staré šperkovnice

Příběh staré šperkovnice https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/321727/mid_pribeh-stare-sperkovnice-qts-321727.jpg 4 49 25

Po požáru kláštera a poutního kostela v Králíkách je nalezena kazeta se starými šperky. Avšak nálezce, prostý zednický pomocník, záhy umírá. Komisař finanční stráže Eduard Plischek díky válečnému vysloužilci Mourkovi zjišťuje, že jeden z klenotů, rozpůlené zlaté srdce, patřil sestrám Magdě a Marii. Ty doprovázely jeho pluk při tažení do Neapolska jako markytánky a srdce s sebou nesly jako talisman. Tady ale stopa končí..... celý text

konicekbily
21.01.2023 3 z 5

Pokus o historickou detektivku přinesl odpočinkové čtení s poměrně jednoduchou zápletkou a nádechem červené knihovny. Špičkové čtení to není, ale přináší pohled na tehdejší život za Rakousko v českém příhraničí. Průměr.

Fidibus
14.07.2022 5 z 5

(SPOILER) Pro mne nejlepší díl z trilogie. Zajímavá zápletka, příjemné prostředí a sympatické postavy. Příjemné čtení.

Bubo19
23.02.2022 4 z 5

Zjistila jsem, že se mi čím dál víc líbí příběhy z 19. a začátku 20. století, doba ještě nebyla tak hektická a všechno pěkně plynulo bez mobilů, počítačů a televizí. Městečko Králíky leží na hranicích císařství, takže zdejší finanční stráž v čele s Eduardem Plischkem řeší hlavně pašování, ale tentokrát se k tomu připlete i nález záhadných šperků a vražda. Objeví se několik možných podezřelých a motivů a všechno se postupně rozplétá.
Knihu jsem si půjčila náhodou, až později jsem zjistila, že čtu druhý díl, ale to mi vůbec nevadilo. Úplně jsem se viděla, jak se v městečku mezi horami procházím. Určitě si přečtu i další díly.

Madelisi
26.07.2021 5 z 5

Mohu opakovat svá slova z hodnocení prvního dílu. Chci se vypravit do Králíků, ale těch, ve kterých žili komisař Plischek, Johann Bandalowsky, Rosa Bauerová, Václav Mourek a další.

Tentokrát vše začalo hodně tajemně, šperky nesoucí smrt jako by vypadly z jiného žánru. Jazykově bylo pouze jedno řečení s vykřičníkem, takže spokojenost.

Jedinou výtku mám k osobě četnického velitele. Pohybujeme se zřejmě jenom pár měsíců po prvním díle, chybělo mi tudíž vysvětlení, proč předchozí velitel odešel.

Jinak jsem navýsost spokojená, těším se na další výlet do 19. století. U detektivního příběhu koukám, jak vše zapadlo na své místo a jaké se našli souvislosti pro finanční stráž.

Marla
07.10.2020 3 z 5

Docela zajímavé čtení. Tedy z hlediska historie, jako detektivka to nestálo za moc.

tittanie
17.07.2020

Zajímavý detektivní příběh z pro mě zajímavé doby.

lapagerie
17.06.2020 1 z 5

Vůbec nejsem schopná se začíst. Přitom ale nevím, co přesně bych měla vytknout. Asi pomalý spád, málo napětí? Nevím, odkládám.

Boby17
20.05.2020 5 z 5

Moc pěkně vykreslená atmosféra příhraničního městečka a našeho mocnářství vůbec. Zločiny i menší delikty jsou řešeny pouze pomocí dedukce, pozorování a výslechů. Na jednu stranu to má pro čtenáře nostalgické kouzlo, ale hrozí zde i nebezpečí v podobě zbrklého velitele četnictva se špatným úsudkem. Naštěstí velitel financů má všech pět pohromadě, je rázný, zákonů znalý a při tom všem i lidský, takže vše je řádně vyšetřeno. Za to všechno dávám c.k. příběhu všechny hvězdy a určitě si přečtu i další příběhy komisaře Plischeka.

babystar
01.05.2020 4 z 5

Detektivní příběh, z něhož dýchá poklid městečka na úpatí Orlických hor v 60. letech 19. stol. Komisař Plischek zneškodní pašeráckou síť a objasní zločin, který způsobila "krátkodobá prchlivost, která si nevidí ani na špičku nosu". Pro mne byly zajímavé zmínky o organizaci a působení tehdejší finanční stráže i vojenském tažení pluku Ludwig do Itálie. Teď se musím pustit do 1. dílu (ten jsem sehnala až nyní), protože není nad časovou posloupnost.

astroweb
14.04.2020 3 z 5

Nebylo to docela špatné, zajímavý námět z 19. století, ale hůře si mi kniha četla, protože měla málo oživující přímé řeči, odstavce byly tím pádem nepříjemně dlouhé.

nero 13
09.03.2020 5 z 5

I druhý případ finanční stráže je dobře napsaná detektivka z 19. století, příběh souvisí s válkami vedenými Rakouskou monarchií v Itálii což bylo zajímavé, nevím proč ale atmosféra vyšetřování mě trochu připomínala vyšetřování mého olíbeného soudce Ti.

Claricia
29.02.2020 3 z 5

Opět zajímavá detektivka z prostředí finanční stráže rakousko-uherské monarchie. Líbí se mi, jak Marie Macková dává nahlédnout do fungování téhle strážní služby, už proto, že jedním z předků mého muže byl právě její člen.

Pavelpi
17.12.2019 2 z 5

Je to takové nemastné a neslané a měl jsem co dělat,abych jí dočetl.Vyšetřování je nuda,žádné napětí.Víc dalších případů číst už nemusím.

Galadwen
30.06.2019 4 z 5

Příjemná kniha, čtivá, zajímavě vykreslené prostředí, ale detektivkou bych ji nenazvala. Vše se točí kolem pokladu z minulosti a vražda je vyřešena jaksi mimoděk a celkem proti zásadám detektivních románů. A ne vše je dořečeno a dořešeno.

Hanulka25
16.01.2019 1 z 5

Dost nuda! Ačkoli jsem byla už za půlkou, vzdala jsem to.

bezprezdivky
09.01.2019 4 z 5

Ani druhá kniha z prostředí finanční stráže v hraničním městě Králíky z doby císařství nezklamala. Komisař Plischek rules !

medlovice
04.12.2018 4 z 5

Z této knihy dýchá kouzlo historie. Dýchá z ní c. a k. monarchie ale také poklid a zašlé kouzlo pověr. Tajemství šperků , láska a smrt a to všechno tak trochu starosvětsky černobílé, nezvučné. Knihu bych doporučovala starším čtenářům a díky krásnému obalu i jako dárek. Obal , který kniha má čtenář nechce ukrývat , ale chce se s ním těšit.

jarin58
08.08.2018 2 z 5

Nic moc,žádné vzrůšo.

krtecek_1
20.07.2018 3 z 5

Horší průměr. Prostě to nemělo šmrnc.

Keddie
22.05.2018 5 z 5

Výborně napsaný příběh. Zrovna loni jsem v Králíkách a na Hedeči byl. Takže jsem si dokázal představit neustále stoupání z města ke klášteru. Jen ten smutný závěr. Ale takový byl(je) život. Už se těším na další příběh z tohoto kraje.