Příběh staré šperkovnice

Po požáru kláštera a poutního kostela v Králíkách je nalezena kazeta se starými šperky. Avšak nálezce, prostý zednický pomocník, záhy umírá. Komisař finanční stráže Eduard Plischek díky válečnému vysloužilci Mourkovi zjišťuje, že jeden z klenotů, rozpůlené zlaté srdce, patřil sestrám Magdě a Marii. Ty doprovázely jeho pluk při tažení do Neapolska jako markytánky a srdce s sebou nesly jako talisman. Tady ale stopa končí.....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/321727/big_pribeh-stare-sperkovnice-qts-321727.jpg 3.941

Kniha Příběh staré šperkovnice

Fidibus

(+ SPOILER) Pro mne nejlepší díl z trilogie. Zajímavá zápletka, příjemné prostředí a sympatické postavy. Příjemné čtení.

Bubo19

Zjistila jsem, že se mi čím dál víc líbí příběhy z 19. a začátku 20. století, doba ještě nebyla tak hektická a všechno pěkně plynulo bez mobilů, počítačů a televizí. Městečko Králíky leží na hranicích císařství, takže zdejší finanční stráž v čele s Eduardem Plischkem řeší hlavně pašování, ale tentokrát se k tomu připlete i nález záhadných šperků a vražda. Objeví se několik možných podezřelých a motivů a všechno se postupně rozplétá.
Knihu jsem si půjčila náhodou, až později jsem zjistila, že čtu druhý díl, ale to mi vůbec nevadilo. Úplně jsem se viděla, jak se v městečku mezi horami procházím. Určitě si přečtu i další díly.

Madelisi
26.07.2021

Mohu opakovat svá slova z hodnocení prvního dílu. Chci se vypravit do Králíků, ale těch, ve kterých žili komisař Plischek, Johann Bandalowsky, Rosa Bauerová, Václav Mourek a další.

Tentokrát vše začalo hodně tajemně, šperky nesoucí smrt jako by vypadly z jiného žánru. Jazykově bylo pouze jedno řečení s vykřičníkem, takže spokojenost.

Jedinou výtku mám k osobě četnického velitele. Pohybujeme se zřejmě jenom pár měsíců po prvním díle, chybělo mi tudíž vysvětlení, proč předchozí velitel odešel.

Jinak jsem navýsost spokojená, těším se na další výlet do 19. století. U detektivního příběhu koukám, jak vše zapadlo na své místo a jaké se našli souvislosti pro finanční stráž.

Marla
07.10.2020

Docela zajímavé čtení. Tedy z hlediska historie, jako detektivka to nestálo za moc.

tittanie
17.07.2020

Zajímavý detektivní příběh z pro mě zajímavé doby.

lapagerie
17.06.2020

Vůbec nejsem schopná se začíst. Přitom ale nevím, co přesně bych měla vytknout. Asi pomalý spád, málo napětí? Nevím, odkládám.

Boby17
20.05.2020

Moc pěkně vykreslená atmosféra příhraničního městečka a našeho mocnářství vůbec. Zločiny i menší delikty jsou řešeny pouze pomocí dedukce, pozorování a výslechů. Na jednu stranu to má pro čtenáře nostalgické kouzlo, ale hrozí zde i nebezpečí v podobě zbrklého velitele četnictva se špatným úsudkem. Naštěstí velitel financů má všech pět pohromadě, je rázný, zákonů znalý a při tom všem i lidský, takže vše je řádně vyšetřeno. Za to všechno dávám c.k. příběhu všechny hvězdy a určitě si přečtu i další příběhy komisaře Plischeka.

babystar
01.05.2020

Detektivní příběh, z něhož dýchá poklid městečka na úpatí Orlických hor v 60. letech 19. stol. Komisař Plischek zneškodní pašeráckou síť a objasní zločin, který způsobila "krátkodobá prchlivost, která si nevidí ani na špičku nosu". Pro mne byly zajímavé zmínky o organizaci a působení tehdejší finanční stráže i vojenském tažení pluku Ludwig do Itálie. Teď se musím pustit do 1. dílu (ten jsem sehnala až nyní), protože není nad časovou posloupnost.