Štvanice

Štvanice https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/447761/stvanicelANQQR-tkX-.jpg 4 18 6

Kdo zabil Jeyho Z? Když je na Manhattanu nalezen nevýznamný pouliční lump zavěšený na lampě a s plícemi plnými pavučiny, všechny důkazy vedou k jedinému závěru - ze Spider-Mana se stal vrah! Na jeho hlavu je vzápětí vypsána odměna pět milionů dolarů, kterou chce každý zloduch a mstitel po celém městě získat jen pro sebe. Jenže zrovna tohle se Petrovi Parkerovi právě teď hodí ze všeho nejméně - pátrá totiž po uneseném synovi Harryho Osborna, kterého odnesl neznámo kam někdo převelice zlý. Takže pozor, pavoučci, štvanice na Sider-Mana začíná! Obsahuje komiksy Peter Parker: Spider-Man č. 88-89, Sensational Spider-Man č. 25, Amazing Spider-Man č. 432 a Spectacular Spider-Man č. 254-255.... celý text

Literatura světová Dobrodružné Komiksy
Vydáno: , Hachette

Spiderhunt

Ivan Kučera
09.09.2021 4 z 5

Štvanice. Ten názov je fakt presný, tentokrát to bude o hubu i na Spider-Manove pomery. Opäť raz si siahne na dno svojich síl. To je uňho síce bežné, ale tentokrát je to predsa len osobnejšie a teda zovretejšie. Duša Daily Bugle, sympaťák Robbie Robertson, dáva výpoveď po tom, čo sa spoluvlastníkom novín okrem JJJ nestáva nikto menší, než legendárny „priemyselník“ Norman Osborn alias Green Goblin, vo voľnom čase manipulatívny psychopat. V minulosti (nepriamo?) zavraždil Gwen Stacyovú, pozná Spajdyho civilnú identitu (ale zjavne ju nemieni nikomu prezradiť, čo je... znepokojivé?), vstal z mŕtvych a zjavne má niečo na JJJ, keďže sa cigarový čert správa akoby bol pod papučou. Na Sieťomilovu hlavu je vypísaná tučná odmena, takže po ňom ide každý zabijak v meste od profesionálov až po ťažkých fušerov vrátane Punishera (nespoilerujem, je na obálke). A nekončíme! Spajďák je obvinený z vraždy, čo síce nie je v jeho svete žiadna novinka, ale na kráse dňa to nepridá. Aby nebolo problémov málo, dôjde k únosu malého chlapca. Po jeho stopách náš obľúbený pavúk vyráža a popri tom musí zistiť, či sa pod maskou Goblina ukrýva starý dobrý Norman, jeho syn Harry (ten síce dávno nie je medzi živými, ale zjavne ide o klan, ktorý rád vstáva z mŕtvych) alebo je to celé inak. Chuťovkou je, že do mesta prichádza Gwenyn strýko Arthur so svojimi deťmi, aby situáciu ešte viac skomplikoval. Nevraviac o dvojici superhrdinov Overrid a Aura, ktorí takisto pasú po Spideym. Proste vyhrotenosť kam len pozriete (a to som ešte nespomenul môjho obľúbeného mafiána s pančuchou na hlave Ružu). Kresba sa mi síce veľmi páčila (palec hore za oslepujúco nasvieteného Goblina v snehovej víchrici), ale zakaždým je iná, keďže príbeh sa vinul naprieč štyrmi (!) spider-manovskými sériami, pričom každá disponovala svojím vlastným ilustrátorom: či už Joeom Bennettom (Batman Detective Comics: Stín nad netopýry), Lukeom Rossom (Jonah Hex: Tvář plná násílí), prípadne Johnom Roomitom Jr. (KVS: Hobgoblin, Daredevil: Rok jedna). Odlišné výtvarné štýly občas bijú do očí a dej skáče príliš dezorientovane; zo scény, v ktorej zájde Spajdy na pokec so Staceym prehrnieme na druhú stranu a na nej je v zajatí dvoch cudzích osôb a napojený na káble, ktorým nerozumieme. Je to rušivé. Zaskočila ma vlažná reakcia, s akou Spajdy vezme na vedomie comeback vraha svojej životnej lásky, s ktorým jedná ako s otravným podomovým predavačom vysávačov. Palec dole dávam i za extra nudnú dvojku Overrid/Aura, nevraviac o Black Tarantulovi. A scenár je na viacerých miestach déjavu (zmanipulovaný Punisher bol už v KVS: Klonová sága a hra na to, kto je pod maskou Goblina pripomína hru na to, kto bol pod maskou v KVS: Hobgoblin). Ak by sme to hodnotili po zošitoch, tak asi žiadny nie je vyložená pecka hodná čistých 4*, ale spolu to prekvapivo ladí dokopy a tak dávam 4*, ale nedávam ich tak úplne rád. Bonusy tvoria dve strany alternatívnych obálok a tri strany textu približujúcemu vznik Štavnice resp. medailóniky jej autorov.

wullcann38
29.08.2021 5 z 5

Okey, takže se aktuálně tenhle komiks stává členem TOP 5 Spider-Man komiksů.
Až na druhé číslo, které bylo o něco slabší se jedná o jednu z nejlepších SM komiksů.
A to nemluvím o finálním čísle...
Kresba 10/10

Peter Parker: Spider-Man #88-89
Spectacular Spider-Man #254-255
Sensational Spider-Man #25
Amazing Spider-Man #432

V příběhu „Kdo zabil Joeho Z?“ je zpět Norman Osborn jako Green Goblin. Údajně již mrtvej padouch se opět vrátil. (Proč nemohl prostě zůstat mrtvý?) A to je právě na Hachete sérii to nejhorší. Už snad po sté jsme se vydali cestou počátků. Mám pocit, že se Spider-Man moc nehýbe z místa. Jakoby se zasekl v čase a stále se opakující situace trochu zavání nudou. Naštěstí se tvůrci snaží, aby ty „opakované“ střety měli vždycky něco nového, aby měli čtenáři co říct a aby právě nenudily. V tom již zmíněném příběhu to jsou například nádherné tmavé barvy. A je vidět, že i povedená barva dokáže z již několikrát zažitého příběhu, udělat opravdu skvělý zážitek.

Citát: Nemůžeš se nechat rozhodit tím, že tvůj první zatčený má na sobě červenomodrý kostým. (Kdo zabil Joeho Z?)

Naopak Spectaculární Spider-Man mě skoro vůbec nebavil. Je to příběh o vzpomínkách. Ono nestačí, že se vrací mrtvý padouši, že se opakují střety, ale v příběhu Zoufalství! se Peter Parker ještě vrací do hlubší minulosti. Pravda, je to způsobeno mučením, které mu provádí doktor Angst, ale to nic nemění na faktu, že už zase jdeme zpět. Záhadnou postavou v tomto příběhu je doktorův pomocník, který si říká Sir. Čekal jsem od něj nějaké překvapení a on mě nezklamal. Avšak průměrný příběh...

Citát: Jediný způsob, jak přežít Peklo, je sám se stát Ďáblem. (Zoufalství!)

V Sensation Spider-Man #25 (Hurá do tance!) se zase zblázní všichni lovci odměn. Norman Osborn tu zvýšil odměnu za Spider-Manovi hlavu a všichni se můžou přetrhnout, jen aby byla odměna jejich. Spider-Man tu čelí dvojici hrdinů z Scarlet Spider (mě se neptejte, co to je, vědí snad jen tvůrci) a jména zjistíte v mém komentáři u samostatné povídky – tedy, teď se to mu tady říká „Části děl“. Navíc se tu objevuje smečka z Dallasu a pár dalších. Tohle je hodně akční, souboj za soubojem, síťo-střely se nezastaví a pavoučí smysl pro nebezpečí se stále ozývá.

Citát: Jsi toxický Osborne. Tvůj vliv je jako jed...poskvrní všechno, na co sáhneš... zničí všechno kolem sebe. (Hurá do tance!)

A aby tomu nebyl konec tak mě osobně vždycky dokáže dostat provázanost nejen mezi různými sešity, ale u napojení na úplně jiné série. Například Amazing Spider-Man #432 (Lovná zvěř) je pokračováním série Sensational Spider-Man a to konkrétně čísla #25, který je také součástí tohoto svazku. Velká vada však je fakt, že každý sešit píše a kreslí někdo jiný a tak se to jako pokračování ani moc netváří. Zatím co Todd Dezago to napsal ve vážnější tónině, pokračování od Toma DeFalca je prokláno spoustou ironických a vtipných hlášek. No, a pak to berte vážně...

Citát: Každé ráno zkouším létat, zatímco ty spíš. Jako pavouk sítě splétám, stoupám pořád víš! (Lovná zvěř!)

V sekci „Části děl“ u této knihy, najdete komentáře k samostatným povídkám tohoto svazku. Neváhejte a čtěte zde:
Vybral jsem také spousty citátů a vložil je daným tvůrcům na jejich profily. Při čtení toho díla jsem poslouchal první čtyři LP skupiny Iron Maiden. Štvanice na Spider-Mana je slušným svazkem různorodých, na sebe navazujících povídek, a já jsem si to celkem užíval. Mé hodnocení je 80% (motýlky ke komiksům nepřikládám)

Citát: Jen bych tě chtěl upozornit, že to „vzdej se nebo zemři!“ jsem myslel doslovně. (Štvanice)

dexterman
24.12.2020 4 z 5

Kvalitní čtivo. Kdo chce pár večeru ve společnosti spider mana určitě neprohloupi když si vybere toto. Co se týče kresby je to povedené. Co se týče příběhu tak tady bych řekl že se to skládá z lepší a horší části. Když to ale spojité bude váš to bavit

Delphín
30.07.2020 5 z 5

Takhle má vypadat skvěle napsaný komiks, který neztrácí svižné tempo a řadu napínavých momentů, které Vás prostě nutí číst dál a dál. Příběh fungoval i z hlediska postav na jedničku. Kresba je taková ta stará dobrá klasika proti které nelze mnoho namítat.
Green Goblina jsme si bohužel moc neužili. Trochu zbytečná se jevila i prvotní zápletka, kdo zabil Joeyho Z. Ale celkově to ničemu nevadí, příběh jsem si i tak moc užil! Škoda, že pokračování se asi v dohledné době nedočkáme...

hroubek
27.07.2020 4 z 5

Jsem rád, že to vychází v jednom svazku. Kupovat tento příběh po sešitech, tak bych byl hodně naštvaný. Z mé strany velká spokojenost. Je to zábavný a dost napínavý komiks, který neztrácí tempo, i přestože je zde dost dialogů. Scénáristé odvádí parádní práci a je vidět, že všichni moc dobře vědí co dělají a dokáží nám prodat vnitřní dilema Petera Parkera. Trochu zamrzí, že některé věci a zápletky jsou díky příběhu a tempu nedotažené a nebo nevyužité. Naštěstí je to moc dobře napsané a nakreslené, že se přesto dá přenést. Jsem hodně spokojený.