Komiksová Kytice

Komiksová Kytice https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/316501/bmid_komiksova-kytice-ifE-316501.jpg 5 255 83

Karel Jaromír Erben by v letošním roce oslavil 205. narozeniny. I na tuto počest nakladatelství Transmedialist připravilo scénáře pro unikátní komiksové zpracování jeho nejslavnějšího díla - Kytice. Pod Komiksovou Kyticí, která vychází v edici Český Grimm, je podepsáno 12 českých ilustrátorů: legenda pražského graffiti, Delarock, oceňovaná knižní ilustrátorka Kateřina Bažantová či Vladimír Strejček a mnoho dalších.... celý text

Hanina61
Hanina61
10.11.2023 5 z 5

Erbenovu Kytici miluju, přečetla jsem ji nesčetněkrát... Před pár týdny jsem v Havlíčkově Brodu navštívila výstavu s názvem "...to není hřbitov, toť můj sad" neboli Kytice Karla Jaromíra Erbena, kde se sešel výběr ilustrací z nejrůznějších vydání v průběhu času. Při prohlížení nádherných ilustrací, místy hodně děsivých (především ze Svatební košile) jsem si vzpomněla, že přece u nás vyšla Komiksová Kytice, takže jsem si ji konečně půjčila a s potěšením četla a prohlížela ilustrace. Považuju to za parádní zpracování klasické knihy, kde byl dán prostor různým autorům, a tak se čtenář může kochat nejenom příběhy samotnými, ale i jejich grafickým zpracování, a sám si může vybrat, které kresby se mu líbí nejvíc, u mě jednoznačně opět zvítězila "Svatební košile..." Doporučuji milovníkům Erbena i komiksů.
PS. A taky děkuju za zařazení balady "Svatojanská noc", kterou jsem dosud neznala.

petrv
petrv
14.08.2023 1 z 5

problém vidím v tom, že ty komiksové části nefungují samostatně. Pokud neznáte původní báseň, nevíte většinou, co se v komiksu děje. Autoři to vyřešili tak, že za každý komiks dali originální znění balady, asi jediný způsob jak udržet nějakou srozumitelnost. A to nemluvím o zpracování knihy. Takhle těžká brož nevydrží bez újmy už po prvním přečtení.

Lka
Lka
15.07.2023 5 z 5

Komiksové zpracování Kytice. Moc povedené. Super je, že každá balada je jinak zpracována.

kajik325
kajik325
20.04.2023 5 z 5

Moc krásné zpracování této klasiky. Líbila se mi různorodost komiksů, každý byl jiný, jedinečný a originální. :) Některé se mi líbili víc než jiné, ale celkově to bylo super. I styl komiksů který se mi třeba vyloženě nelíbil však nebyl nijak škaredý. Prostě mi jen nesedl do vkusu. Každému se líbí něco jiného ;) Za mě určitě doporučuju.

AlčaH
AlčaH
02.02.2023 5 z 5

Komiksové zpracování klasiky mě baví! A tato verze Kytice nasadila laťku vysoko. Moc se mi líbil celkový koncept, kdy každou baladu zpracoval do komiksu někdo jiný a vetknul jí svůj osobitý styl.

Komiksová Kytice je opravdu originální dílo a myslím, že má potenciál přilákat k české klasice čtenáře napříč generacemi. Obsah sice zůstane - ale o zaujetí může rozhodnout i nečekaná forma. Když si vzpomenu na sebe, jak jsem se před pár lety k maturitě s Kyticí “trápila”, podobné zpracování bych jistě ocenila. ️

Booky84
Booky84
27.01.2023 5 z 5

Úžasné a originální zpracování skvělé klasiky české poezie. Komiksové zpracování ještě více umocní knižní zážitek. Rozhodně doporučuji.

Natálie.567
Natálie.567
18.12.2022

Kytici jednoduše zbožňuju. Mám ráda balady, které Erben vymyslel. Jsou originální, hluboké a skvěle v nich je vystavěná atmosféra a postavy. Plus ilustrace mi byly velmi sympatické, každá ilustrace byla vedena úplně jiným způsobem, některé mě zaujaly více některé méně.

ArkAngel
ArkAngel
29.11.2022 3 z 5

Kytice byla vždycky zajímavým počtením a tak mne zajímalo, jak si sní poperou jednotliví komiksoví kreslíři a musím říct, že kvalita je opravdu různorodá. Některé příběhy byly zpracovány velmi dobře (Svatební košile, Holoubek) a jindy mi kresba k baladě vůbec neseděla nebo mi nepřišla hezká (Poklad, Zlatý kolovrat). Upřímně moc nechápu, proč má dílo tak vysoké hodnocení, když je tolik lepších komiksů a Kytici si můžete užít i samostatně.

PrincesMari
PrincesMari
10.10.2022 5 z 5

Knihu ilustruje několik různých kreslířů z nichž má každý jiný styl. Toto je velmi pěkné protože si tak každý může najít toho který jej zaujme. Tuto knihu doporučuji hlavně pro děti které se potřebují s Kyticí seznámit a komix je jim bližší než poezie

Belanna
Belanna
04.09.2022 3 z 5

Netradiční pojetí literární klasiky.
... ale hodně povedené.

Mayaotzin
Mayaotzin
15.07.2022 5 z 5

Naprosto skvěle zpracovaná kniha. Proč jsme si ji nepořídila už dávno?
Některé ilustrace jsou naprosto božské, jiné o něco slabší, ale ta rozmanitost tomu právě dává šmrnc. A text? No ten je parádní, to snad každý ví :-)

Lionis
Lionis
09.06.2022 5 z 5

Sice komiks, ale toto bylo opravdu super.
Ano, našla se balada, která nebyla graficky zas tak krásná, ale jako celek super.
Koncept toho, že je zde jak klasická psaná podoba, tak ilustrovaná je dle mého názoru skvělý.
Rozhodně 5/5 tohle si je zaslouží.

Renatka11
Renatka11
16.05.2022 5 z 5

Dcera, která je milovníci Kytice už od poměrně brzkého věku, dostala tohle krásné originální vydání před pár lety k Vánocům, četla ho už xkrát a zná většinu balad nazpaměť. Dnes jsem se do této klasické sbírky znovu ponořila i já a zaujaly mě jak rozmanité ilustrace různých autorů dokreslující ponurou až hororovou atmosféru balad, tak opět i Erbenovy verše samotné.

Osice
Osice
05.05.2022 3 z 5

Kytici mám moc ráda, ale Komiksová kytice mě jako celek neoslovila. Nejpřínosnější pro mne bylo zařazení balady Svatojánská noc, kterou jsem doposud neznala. Nemůžu říct, že by se mi nelíbilo grafické zpracování u všech balad. Třeba Dceřina kletba nebo Štědrý večer jsou v pohodě:-) Naopak Polednice, Zlatý kolovrat, ale i Záhořovo lože se mi vážně nelíbilo. Sice mě pobavil vtípek v Polednici s odkazem na Hledá se Nemo, ale to extrémní zpodobnění matky je za mě nevkusné.

Obecně nejsem příznivce převádění původních literárních děl do jiných forem. Takže u mě Komiksová kytice pochopitelně měla malou šanci:-) Chápu, že komiksové zpracování Kytice působí pro někoho lákavě, vysoké hodnocení je toho důkazem, ale pro mne už to není Erben. Na druhou stranu oceňuji, že jsou do Komiksové kytice zařazeny plné texty balad. … Možná se ptáte, proč jsem vlastně po Komiksové kytici šáhla, když vím, jak to mám. Rozhodla jsem se předělat svoji besedu na Zlatý kolovrat a myslela jsem si, že ji oživím komiksem. Místo komiksu jsem ale nakonec zařadila ilustrace Míly Fürstové:-) Komiksovou kytici dětem ponechám k prohlédnutí, protože jim nechci cpát svůj názor. Jsem sama zvědavá, co se od nich dozvím:-)

katpas76
katpas76
08.01.2022 4 z 5

Komiksová kytice se mi do ruky dostala vlastně náhodou. V knihovně. Komiksovou tvorbu neznám, není to tak úplně můj žánr či styl, ale tato kniha mě skutečně zaujala. Klasické dílo jako Kytice zpracována formou komiksu stojí rozhodně za přečtení, nebo alespoň za prohlédnutí. Každý komiks ztvárnil jiný výtvarník. Některé balady se mi líbily hodně (Dceřina kletba nebo Poklad), jiné zase naopak skoro vůbec (Zlatý kolovrat). Je to samozřejmě otázka vkusu.

pakoshka
pakoshka
14.11.2021

Kytici naprosto miluju, ke komiksům mám vlažný vztah, vůbec je nevyhledávám, ale zvítězila zvědavost. Každá balada byla ilustrovaná jiným autorem, což mi přijde jako fajn nápad, nicméně většina autorů mě stylově neoslovila.

I přesto ale kvituju zpracování a cením snahu dělat klasiku v moderním hávu.

Iki1
Iki1
29.10.2021 5 z 5

Pro mě je tato kniha příjemným překvapením. Jsem ze starší generace, proto si pod pojmem komiks představím klasické ručně kreslené komiksy. Takže jsem knihu bral do ruky s jistou skepsí. Ale ejhle... Výborné grafické zpracování, různými způsoby od různých autorů, posunutí příběhů do současnosti... Ano, to je cesta pro oprášení hodně fousatého díla a jeho popularizaci pro mladé čtenáře.

Adrim
Adrim
27.10.2021 4 z 5

Sbírka Kytice jako taková je hezká. Komiksové zpracování je dobrý nápad, jen mi některé komiksy obrazově prostě nesedly.

Danago
Danago
28.08.2021 5 z 5

Odvážné a originální spojení komiksu a balad. Za mě nádherně zpracovaná publikace. Komiksům se vyhýbám, proto většinu autorů neznám a tím, že je každý příběh zpracován jiným tvůrcem, mi tato kniha dala další rozhled.
Balady jsou pro každého srozumitelně uchopeny, jak kreslenou formou, tak i baladou v klasické formě, která za každým komiksovým zpracováním následuje, kdyby někdo, jako já, některé kreslené zpracování nepochopil.
Úvod o baladách na začátku knihy a výklad symboliky na konci mě moc potěšily.
Opravdu úžasný dárek k 205. narozeninám K. J. Erbena.
Klenot v mojí knihovně, který čtu jen u stolu a ke kterému se budu mnohokrát v životě vracet.

DreamerX9
DreamerX9
25.08.2021 5 z 5

Nádhera i když morbidní :D zpracování téhle národní památky je perfektne povedené! Ilustrace dechberoucí a neuvěřitelně přesné. Do této knihy se vyplatí investovat