Unesená

Unesená https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/394756/bmid_unesena-COr-394756.jpg 4 47 19

"Kniha Unesená je komiksový gamebook, tedy komiks kombinovaný se hrou. Při čtení/hraní gamebooku prožijete s hlavním hrdinou v knize příběh, jehož průběh zavisí na vašich rozhodnutích. Kniha obsahuje list postavy, kam během čtení zaznamenáte čas, zranění, získané předměty a nakonec i vítězné body. Stručně lze čtení/hru komiksového gamebooku popsat tak, že následujete jednotlivé obrázky v knize. Obrázky obsahují stopy, hádanky a pasti a vy se musíte rozhodnout kam a jak budete pokračovat. Při sledování obrázků sbíráte stopy, luštíte hádanky a rozhodujete se, jak dál pokračovat. Jako v každé hře můžete také prohrát a někdy velmi rychle a krutě. V gamebooku Unesená se stáváte otcem dcery, kterou unesli. Otázka, proč by na vaše blízké měl někdo podniknout takový útok je jen jednou z mnoha, která vás pronásleduje od okamžiku, kdy jste se dozvěděli o únosu dcery. Blížíte ke dveřím honosné vily postavené uprostřed hlubokého lesa, v ruce křečovitě svíráte zbraň a vaše duše je naplněna strachem. Máte předtuchu, že události dnešního večera neskončí dobře. A vaše intuice vás bohužel nezradí – i když to, co na vás čeká za dveřmi té proklaté budovy, si jen stěží dokážete představit. Vaše noční můra začíná ….. budete mít dost sil a odvahy zachránit vaši dceru ze spárů zla?"... celý text

Horory Komiksy Gamebooky
Vydáno: , Rexhry

Captive , 2014

Martin82
28.02.2024 4 z 5

(SPOILER) Pro mě ideální kombinace - gamebook, komiks a horor. Je pravda, že jsem po týdnu hraní ještě příběh úspěšně nedokončil (stále nemohu najít amulet) a už se po mnoha marných pokusech v bloudění ve stejných pokojích začínám nudit, nicméně když jsem hru hrál poprvé, tak to byla vážně strašidelná pecka, kde a co na mě vyskočí nebo kde a co najdu. Hra poprvé tedy 100 % pecka..po týdnu (každý večer si dávám dva pokusy) se dostávám jíž do nudného průměru. Celkově tedy si dovolím dát svoje hodnocení na 80% a určitě doporučuji na dlouhé zimní večery.

ludek.n
13.12.2023 3 z 5

Lili byla unesena. Výše výkupného je stanovena na 10000 Euro v malých bankovkách. Místo předání - zámek Bois Renard (Culhat). Brána se otevírá a dobrodružství začíná. Jeho průběh je ponechán na čtenářích, protože to oni rozhodují, jak se bude záchrana Lili odehrávat. Komiks, který je současně gamebookem. Jak se dostanete k závěrečnému vyvrcholení je ponecháno čistě na vás, na vašich špatných či dobrých rozhodnutích a někdy samozřejmě i na štěstí. Problémem gamebooků obecně je skutečnost, že vlastně nemají žádný příběh, byť se mnohdy tváří nesmírně důležitě a poučně. Faktem však je, že přes všechny proklamace a mnohomluvné reklamní upoutávky, jde čistě o to, projít labyrintem a zabít bosse či najít poklad. Můžete to dělat v jeskyních, na hradech, v kosmických lodích nebo třeba na zámku Bois Renard. Bonusem Unesené pak je, že vám celé bludiště nabídne obrazem a v barvách. Kromě neustálého skákání ze stránky na stránku, jsou v některých panelech ukryty tajemné odkazy, které vás nutí být neustále ve střehu. Ztratit se tady, je pravděpodobně ta nejsnadnější věc pod sluncem a nevěřím, že se někomu podaří zachránit Lily hned napoprvé. Z tohoto pohledu je Unesená nápadem k nezaplacení, na druhou stranu je toho bloudění a slepých uliček možná až příliš. Člověk totiž velmi rychle ztratí prvotní nadšení, a kniha mu žádný únikový prostor nenabídne. V komiksovém provedení má gamebook ještě jednu nevýhodu navíc: panely vás zobrazí v místnosti či chodbě aniž by bylo zřejmé, odkud jste přišli.

RanMori
21.09.2023 3 z 5

Oceňuji důvtipné skrývání čísel na některých obrázcích, člověk opravdu musí poctivě brejlit :). 3x jsem zemřela (ačkoli nikdy "předepsanou" smrtí, spíš mi vždy došly HP), pak jsem si nakreslila plánek zámku (docela prča :D) a díky tomu se mi povedlo získat lepší představu, kde jsem vlastně už byla a kde ne. A poté jsem příběh tedy již zdárně dohrála. Není to špatné, jednoduchá pravidla, která člověk lehko uhlídá. Snad jen v místě s psincem mám dojem, že došlo k chybnému číselnému přesměrování.

jiri5027
13.11.2022 5 z 5

Zatím nejlepší zážitek z gamebooků od mých 12 let. Pecka!

strana1-100
28.09.2021 4 z 5

Na těchto knížkách se mi líbí, že si člověk procvičí mozek (tedy, po několika hodinách s gamebookem už je tak unavený, že si jdu odpočinout manuální prací) a že začne jaksi jinak vnímat svůj život a rozhodnutí, která v něm dělá, i motivy, které k nim vedou. A ovšem taky svůj dům. O dopadu na emoce a postupném zvyšování ostražitosti a vyhýbání se "místům spojeným se zlem" ani nemluvě.
Hrála jsem to zatím jednou a vzhledem k časové náročnosti (hru bych nedoporučovala přerušovat) nevím, zda se do ní pustím ještě podruhé, abych zjistila, o co vlastně šlo. Snad nebude příliš velkým spojlerem, když zmíním, že po několika hodinách a s cílem na dosah (aspoň myslím) jsem zjistila, že hrdina může umřít i jinak, než že se vyčerpá jeho vitalita, a to velmi nefér způsobem. Pokud se do toho pustím ještě jednou, tak čistě z touhy po pomstě. :-)
Jako milovnice her každopádně oceňuju, že takové knihy existují, a klidně ať jich je víc.

parxel
29.08.2021

Půjčil jsem, zkusil jsem a zjistil jsem, že době gamebooků už u mne definitivně odzvonilo. Z tohto důvodu nedávám žádné hodnocení.

haaabi
19.03.2020 5 z 5

Ze začátku jsem si říkala, že dětský gamebook Rytíři je o dost lepší, ale pak mě ta atmosféra nějak vtáhla.

Seabeast
29.12.2019 5 z 5

V mládí odkojený na gameboocích z edice Fighting Fantasy jsem byl mile potěšen existencí komiksového gamebooku! O to víc, že se jedná o hororově laděný kousek! "Unesená" se povedla po všech směrech a jsem z knihy opravdu nadšen.

Sám o sobě se nejedná o úplně jednoduchý oříšek k rozlousknutí, ale na druhou stranu bych neřekl, že je nehratelný nebo brutálně těžký. Je někde mezi, i když vám nervy jistojistě pocuchá nemálo krát - pokud ho budete hrát poctivě. Napoprvé se dostat do zdárného konce je myslím zcela nemožné (možná tak s obrovským štěstím). Mně se sice povedlo dopracovat až k finálnímu padouchovi, ale zkapal jsem bez jistoty, že unesená dcerka byla zachráněna. Takže na několik hodin vám gamebook na tuty poslouží.

Doporučuji si dělat podrobnou mapku, protože jedině tak si komiks naplno vychutnáte a vlastně poznáte i oceníte, jak je dopodrobna propracovaný. Pak byste totiž pochopili, že se nejedná o "nahodilý" kousek, protože se interiér drží půdorysu zámku a lze v něm projít takřka každý pokoj. Od přízemí, přes první a druhé patro včetně půdy. Navíc se dostanete také do exteriéru - zahrada, les, skleník, stodola a různé domky. Jistě, na různých místech vás čeká past nebo slepé uličky spolu s potulujícími se nepřáteli. A také několik nekompromisních případů spojené s krutou smrtí.

Menší náznak hned v úvodní scéně napoví, že na celé situaci něco nehraje a jak později poznáte, tak váš racionálně uvažující policajt zjistí, že jsou uvnitř věci mimo běžné chápání. Tím se dostáváme k mému velkému překvapení, protože je příběh hodně "lovecraftovsky laděný"! Takže je potřeba se připravit na pořádnou dávku kosmické hrůzy, éterické monstra, magii a kultisty. Některé možnosti postupu jsou vcelku logické, ale u některých asi těžce pohoříte. Na celé dobrodružství vám postačí papír a tužka, takže na nějaké házení kostkami zapomeňte. Což je jedině dobře, protože víc než na náhodě bude záležet na vašem rozhodnutí a kumulujícím času.

A tím se dostáváme k dalšímu prvku - Čas. Jak budete procházet lokacemi a místnostmi, tak vám bude ubíhat drahocenný čas, který má také vliv na některé vyústění scén. Nejedná se o tolik stěžejní prvek, ale kdyby, tak by se obtížnost rapidně zvýšila. I tak jde o nervy drásající zpestření. Na RPG prvky také nebylo zapomenuto a vy máte možnost si na začátku upravit základní statistiky (síla, obratnost, vůle) a v různých lokací sbírat klíčové předměty, ať už na doplnění vitality nebo pro pokračování v příběhu.

Nesmím opomenout i stylově zpracované malby, které mění barvy a dodávají na temné atmosféře. Záměrně tak možná některé hráče zmate fakt, že je pár scén zrcadlově převrácených, ale jedině s mapkou poznáte, že nic není "nahodilé". Vedle hlavních číselných odkazů, které vás směrují na jiné stránky pro postup, se v nemálo scénách vyskytují i menší čísla, která se dají snadno přehlédnout, takže je třeba zvýšit bystrost na maximum otáček. Sám jsem byl překvapen, že během opakovaného hraní jsem narazil na další nové.

O hlavní postavě se sice toho tolik nedozvíte, ale v rámci příběhu je to myslím ku prospěchu a z hlediska atmosféry by to bylo bezpředmětné. Víc se z jednotlivých povalujících článků, deníku a výstřižků dozvíte o majitelích zámku a některé informace jsou klíčové k řešení hádanek a příběhu.

Závěrem doufám, že nás čekají další komiksové gamebooky, protože vedle těch zatím vydaných pro děti, je tento jediný "pro dospělé" a ve slušivém atmosférickém hororovém kabátě. Palec nahoru a za mě plný počet!!!

efka.saf
22.08.2019

Tak tohle já definitivně vzdávám! Myšlenka gamebooku mi přišla zajímavá a nadšení mého bráchy z této knihy mě částečně nakazilo, ale jen do chvíle, než jsem se poprvé zamotala v tomto herním komiksu. Zkoušela jsem hrát/číst několikrát, ale u mě vždy se stejným výsledkem. Nebaví mě hrabat se ve stránkách různě na přeskáčku, nebaví mě zapisovat si všemožné blbosti z domu na papír a věci k mé postavě. Zkoušela jsem kreslit si mapu domu, ale opět zůstalo u pokusu. Když jsem vybírala z různých možností, neměla jsem morál na to, abych se držela dané varianty, kterou jsem zvolila prvně, pokud pro mě byla nepříznivá. Tzn. měla jsem sklon neustále podvádět... Ne, prostě tahle kniha pro mě není. Nikdy jsem netíhla ani k počítačovým ani k deskovým či jiným hrám, proto prvotní dojem, že mě snad toto bude bavit, byl naivní. Přesto by mě příběh docela zajímal, zdál se příjemně tajemný, což mám ráda, ale asi bohužel, zápletka mi zůstane neodtajněna. Ale rovněž i přes všechno výše popsané oceňuji, že něco podobného vzniklo, přijde mi to originální, zajímavé a dostane-li se kniha do správných rukou, jistě si své fanoušky najde. U mě se ale zcela minula účinkem, proto zatím váhám i s hodnocením. Uvidíme, co ukáže čas.

Morbidus
01.06.2019 4 z 5

Kombinace komiksu, gamebooku a děsivého příběhu?
Jakožto nadšenec do všech tří věcí jsem prostě nemohl odolat. A nelitoval jsem. Ačkoli knihu není jednoduché dohrát (mně se to povedlo až na šestý pokus), velice mě bavila - od zdařilé kresby až po sympatickou jednoduchou zápletku. (O které pomlčím, abych někomu nezkazil překvapení.)
Co se herních mechanismů týče, jsou poměrně jednoduché. Obzvlášť mne nadchly tajné lokace a obecně ukrývání odkazů přímo do obrázku. Jako u většiny podobných knih, i zde je důležité kreslit si mapu - kvůli znovuhratelnosti a orientaci. Tento gamebook mi celkově připomíná staré dobré click-point adventury (Posel smrti) či deskové hry (Mansions of madness).
Pro úplnost je třeba dodat, že anotací a úvodem se kniha tváří jako thriller. Má to svůj důvod. V reálu očekávejte hororový příběh se vším všudy. Někoho to možná odradí, já byl naopak příjemně překvapen. Takových knih víc!
Přeji hodně štěstí při hraní! :-)

ala.mihalikova
07.04.2019 3 z 5

Z téhle knihy mám rozporuplné pocity. Nápad je to zajímavý, ale nesedělo mi zpracování. Dohrát to se šťastným koncem pro mě znamenalo hrát to nejmíň dvacetkrát. Procházení pasáží nazpaměť mě už ke konci vůbec nebavilo. Ztratit se v domě byla hračka a motání dokola bylo časté. A zjištění, že dohrát to lze jen málo způsoby, na kterých se musí pracovat už od začátku mě moc nepotěšilo. Vadilo mi, že jsem se ani nedozvěděla nic moc o příběhu. Zkrátka přišlo mi to jako docela odfláknuté a ve finále jsem z toho byla akorát tak frustrovaná. Čekala jsem od toho víc.

jan0223
05.04.2019 4 z 5

Kniha která vás nemá ráda. ☺ Propracovaný příběh se zajímavým námětem. Příběh který vás vtáhne do děje. Stejně jako mnozí jsem ji na první pokus nedal, ale právě o tom to je, kniha nás má zabavit na delší chvíli než jen na pár minut a proto jsem rád, že je tak těžká protože po dosažení cíle by ztratila určité kouzlo nedostupnosti. Obrázky ilustrované do stejné barvy navozují temnou atmosféru a podchycují celý příběh. Rozhodně zajímavý nápad a vyplňuje mezeru na trhu a určitě na prvotinu dává laťku hodně vysoko. Doufám že bude inspirovat i ostatní aby se na trhu i tento styl trochu rozmohl. I přesto, že ne každý má rád tento styl tak jsem přesvědčen, že si svoje fanoušky najde a pár knihoven zaplní tímto ojedinělým stylem.

Ticiana
10.03.2019 4 z 5

Knihu nedáte na první pokus. Ja jsem řešení našla zas přítelem kdy to vlastně bylo na paty pokus. Gamebook je velice propracovaný. Taky jsme si dělali mapku. A určitě zahrajeme znovu, nakolik jsme se nedostali k více věcem. Za mne docela příjemné a krvavé a hororové hraní.

Pawlisman
03.03.2019 2 z 5

nepovedené, náhodné, toto jsem vytvářel jako dítě před 25 roky ve větší zábavnosti. chvilkami strhlo, ale spíše náhodná motanice. nene, škoda potenciálu..

MCGinger
02.01.2019 4 z 5

Po delší době jsem se dostal ke gamebooku, tentokrát jsem dostal tento zajímavý komiksový od přítelkyně a společně jsme se na něj vrhli. Ani na druhý pokus se nám nepodařilo dojít k tomu nejlepšímu z možných konců, ale příběh i tak stál za to a někdy to asi zkusíme ještě potřetí. :) Námět a kresba uchází, líbí se mi, že obrázky jsou vždy pouze v odstínech jedné barvy.

Bedikk
30.12.2018 4 z 5

Zábavný a krásně zpracovaný gamebook, který dovede být místy nekompromisní (špatná volba může znamenat smrt a konec hry). Pro úspěšné dokončení ho budete muset projít pravděpodobně vícekrát, takže příběh pár hodin vydrží. Různých cest je více a možností vyřešení taktéž. Ovšem bez zkoušení a znalostí typu "v této místnosti nic užitečného není" to téměř nepůjde. Kdo by to chtěl ale rychle sfouknout, ten bude sám proti sobě :).

SONP
29.12.2018 5 z 5

Gamebooky jsou naše rodinná slabost (vyrostli jsme ve stínu LoneWolfa), a tak ani tento komiksový nemohl uniknout naší pozornosti. Dali jsme si to se ženou ve dvojím (jeden otáčel stránky, druhý zapisoval) a výsledkem byly skvělé dva večery plné hrůzy a tajemství. Bez kreslení schematické mapy by to ovšem nešlo. Některé křižovatky jsou totiž opravdu šílené a bez zakreslené mapy jsou některá místa velmi zapeklitá (zahrada, první patro domu). Příběh je OK (i když možná až příliš mysteriozně nepochopitelný) a kresba je správně ponurá a v krvavých scénách velmi detailní. Toto dílko prostě ukazuje, že ani komiks ani gamebook nemusí být nutně zábavou pro děti. 90%

Dvoja
03.12.2018 2 z 5

Při druhém čtení se mi podařilo v knize zabloudit, kroužit dokola a nebyla jsem schopná najít cesty zpět mezi obrovskou spletí dveří. To mě trošku zklamalo a proto prozatím nehodnotím výše. Každopádně koncept je zajímavý.Osobně mě více bavila kniha "Rytíři - První dobrodružství" ze stejného nakladatelství, která vyšla ve stejnou dobu.

MinaHawke
17.11.2018 5 z 5

Kniha je vážně zábavná a má dobrý příběh i kresbu. Vážně nás bavila a proto ji mohu doporučit. Kdo má rád podobné knihy, tak určitě si užije i tuto. Akorát pro děti to moc není, ale až od 15 let.

tajemno okultismus akční gamebooky únosy dětí lovecraftovský horor výkupné

Manuro (p)
francouzská, 1977