Komáři

Komáři https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/32851/bmid_komari-9y6-32851.jpg 3 18 2

Komáři jsou prvním velikým Faulknerovým dílem. Na rozdíl od většiny autorových pozdějších próz se tento štiplavý, satirický román neodehrává v autorově mytickém yoknapatawphaském kraji, nýbrž v New Orleans, přesněji řečeno na výletní jachtě, na níž se několik neworleanských umělců vydává na několikadenní okružní plavbu. Je přitom docela lhostejné, kdo z neworleanské umělecké a literární scény se za jednotlivými postavami díla skrývá; důležité je pouze to, že Faulkner tu své hrdiny dokázal vykreslit s drtivou přesvědčivostí – v jeho úderných, výtečně vystavěných větách jako by byla obsažena všechna sláva i marnost „jazzových“ dvacátých let.... celý text

Literatura světová , Romány

Vydáno: , Rybka Publishers

Mosquitoes , 1927

Finn69
Finn69
08.04.2018 1 z 5

Dát jednu hvězdičku knížce, kterou napsal držitel Nobelovy ceny, je možná trošku rouhání, ale mě to prostě nebavilo. Docela jsem se nudil, děj nestál za řeč, pokusy o humor nebyly legrační, postavy bezvýrazné... Asi je to ten případ, že i mistr tesař se utne, se Snopesovskou trilogií se to vůbec nedá porovnávat.

beatnysek
beatnysek
28.08.2016 1 z 5

"Mluví, mluví, mluví: do nebe volající, srdcervoucí blbost slov. Zdálo se, že to nebere konce; jako by to mělo pokračovat navždy. Z idejí, myšlenek se stávaly pouhopouhé zvuky, jimiž se po libosti pohazovalo, dokud neuhynuly." Divím se, že autor - vzhledem k tomu, že už v polovině knihy musel takto pregnantně zobecnit, co je v první řadě předmětem jeho komunitní kritiky - vůbec pokračoval v psaní. Nenásleduje totiž nic jiného než mluvení, mluvení, mluvení: do nebe volající, srdcervoucí blbost slov, která nebere konce. Je to mé první setkání s Faulknerem, a je velmi pravděpodobné, že bude i posledním. Prvoplánoví a rozvlekle nudní, tak bych jeho Komáry popsal, a nezachrání je ani pár znamenitých postřehů, které neztrácejí svou platnost ani v dnešní době.