Kolumbova záhada

Kolumbova záhada https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/133533/kolumbova-zahada-133533.jpg 4 222 50

Nikdo neví, kde se narodil, kde vyrůstal a jaké měl vzdělání. Neexistuje žádný jeho věrohodný portrét. Byl zkušený námořník a zdatný navigátor, ale nedochovalo se žádné líčení jeho legendárních činů, které by pocházelo od očitého svědka. Dokonce i jeho hrob je zahalen tajemstvím, neboť nikdy nebyly nalezeny jeho ostatky. Nazývali ho mnoha jmény, ale většina lidí ho zná jako Kryštofa Kolumba. Váže se k němu mnoho otázek, ale na žádnou neznáme spolehlivou odpověď. A pak je tady největší ze všech záhad... Investigativní novinář Tom Sagan píše tvrdé a otevřené články z nejkrizovějších oblastí světa. Když se však ukáže, že kontroverzní zpráva z válkou zmítaného regionu je podvod, ocitne se Saganova profesionální pověst i důvěryhodnost v troskách. Od té chvíle žije v jakémsi virtuálním exilu, pronásledován špatnými rozhodnutími i šokující pravdou, kterou nemůže dokázat: že jeho profesní krach byl úmyslnou sabotáží, jíž se dopustil neznámý nepřítel. Ale než Sagan ukončí své trápení stisknutím spouště, zasáhne osud v podobě záhadného cizince. Ten muž totiž přichází se žádostí, kterou nelze ignorovat. Zachariáš Simon má zevnějšek učence, zanícení fanatika a Saganovu dceru. Zároveň však zoufale prahne po něčem, co mu může opatřit pouze Sagan – po klíči k záhadě staré pět století, která by ovšem mohla zásadně ovlivnit i současný svět. Pro Sagana může být tato mise poslední možností, jak navázat zpřetrhaná pouta s dcerou a získat zpět ztracenou reputaci. Pro Zachariáše Simona je v sázce ještě víc – a postavit se mu na odpor znamená riskovat katastrofu s nedozírnými následky.... celý text

Literatura světová , Detektivky, krimi

Vydáno: , Domino

The Columbus Affair , 2012

Magrata15
20.10.2023 5 z 5

Tato kniha přesně splnila mé očekávání. Byla tam akce, byly tam záhady, pátrání, troška historie, prostě vše, co mám ráda.
Takže za mě plný počet bodů.

m2056
02.09.2023 4 z 5

Příběh se mě líbil o zase naše země je zmíněná v knize asi autor má rád Českou zemi.

Šnek86
13.07.2023 3 z 5

Trochu překombinováno, občas se člověk ztratil.Kolumbus, židi, poklad, golem, Praha, Jamajka atd. Příběh je ovšem zajímavý a dává nový pohled na historii, než jak jí známe.

Hakate
04.09.2022 4 z 5

Autor má podobný styl jako Dan Brown, nicméně zajímavá zápletka. Kniha je čitelná. Trochu zdlouhavý začátek, ale pak kniha nabere zajímavý spád.

Miláček484
08.01.2022 5 z 5

Steve Berry mě nezklame, i když jsem se někdy ve jménech ztrácela a musela si ujasnit, kdo na které straně stojí, ale příběh velmi čtivý a napínavý.

Moncele
27.10.2021 5 z 5

Ze začátku jsem měla s touto knihou problém. Několik časových rovin, z toho některé se objevovaly jen v náznacích, spousta údajů o Jamajce, se kterou se běžně v literatuře nesetkávám a několik míst, na kterých děj odehrává. I těch motivů v knize bylo nějak moc... Nicméně, posledních pár kapitol, kde se děj spojil a všechny důležité postavy se setkaly na jednom místě, jsem doslova zhltala. Zda je to nejlepší nebo méně zdařilá kniha autora, nedokážu posoudit, protože u mě jde o první knihu autora, kterou jsem četla, ale nakonec jsem byla spokojená. Hvězdička navíc pro podstatnou část děje z pražského židovského města...

ivanaci
18.05.2021 3 z 5

fakta a fikce, pěkné

JiMi017
23.01.2021 5 z 5

Skvělá kniha, která navazuje na historické fakta a spojuje se zajímavou fikcí. Oceňuji popsaný děj v Praze v Židovském městě, byl jsem tam a prostředí je reálné. Zajímavý příběh s návazností na židovskou historii, životopis a podání objevení Nového světa Kolumbem. Historie Jamajky, život uprchlých otroků maronů a působení Židů na Jamajce přináší zajímavé pojetí historie s příběhem knihy. Vývoj postavy novináře Thomase Sagana na začátku a na konciho se svou dcerou Alle ukazuje co život někdy přinese, zároveň postavy Zachariáše a Beneho jsou k zamyšlení. Kniha mě zaujala, trošku mi vadily kouskované příběhy jednotlivých postav v jedné kapitole. Konec knihy je otevřený k zamyšlení, ale děj uzavřený. Určitě stojí za přečtení a Steve Berry se opět osvědčil se svým příběhem.

Jessybelle
23.08.2020 4 z 5

Příběh není špatný, jen jsem se do něj malinko hůř začítala. Nicméně je vidět, že si autor dal práci jak s popisem Jamajky, Prahy i dalších míst, rovněž s historií kolem Kolumba, Židů, atd.
Mám ráda knihy, které Vás lákají ke zjištění dodatečných informaci...

Awča
09.06.2020 1 z 5

Autor si dal s knihou jistě hodně práce. Všechna témata byla zajímavá, ale bylo jich prostě na jednu knihu příliš.
Hlavní příběh nebyl natolik napínavý, aby tento slepenec udržel pohromadě.
A to mám konspirační teorie ráda.
Promiň autore, Sagana příště jen v Tour de France.

DuncanIdaho
09.04.2020 5 z 5

Začátek byl trochu slabší, ale pak se to rozjelo. Konec, ten už byl skvělý.

astroweb
17.01.2020 4 z 5

Nevím, proč nemá takhle kniha více ocenění. Přečetl jsem už vícero knih od autora, ale tahle se mi líbila jednoznačně úplně nejvíc. Moc zajímavá, moc zajímavě a napínavě napsaná. Pravda, dějová vlákna poskládaná jako když pejsek s kočičkou pekli dort, ale styl a zajímavost převažují.

Vlaďkaa4
11.01.2020 5 z 5

Steve Berry zase nezklamal. Zajisteni tohoto tajemstvi je opravdu sofistikovane.????

stumpy
14.10.2019 4 z 5

Určitě zajímavý historicko-dobrodružný příběh. Trochu ve stylu Browna. Výborné jsou v knize všechny reálie. Historie židů, doba Kryštofa Kolumba, židovská Praha, historie Jamajky. Jen ten příběh samotný jako by stále rozvláčně pokulhávala. Takové to, když se úplně nemůžete začíst, je to zbytečně uměle prodlužované, nemůžete se dočkat konce, ale když to skončí, tak je vám smutno, že je po všem.

Arianne
21.05.2019 3 z 5

Reálie byly jako vždy celkem zajímavé, ale příběh dosti pokulhával. Tentokrát se nepovedlo vytvořit ono napětí, které člověk čeká a nutí ho pokračovat dál a dál. Navíc dílčí příběhy postav nebyly uzavřeny, což mě zklamalo.

soukroma
31.01.2019 4 z 5

Spousta zajímavostí, o kterých povětšinou má jen málokdo tušení - záhada kolem původu Kolumba, umístění jeho pozůstatků, význam jeho odkazu... Moc se mi líbilo představení Jamajky v barvách i v dějinném vývoji. A dokonce Praha je představena solidně, bez příkras a celkem spolehlivě (jen Malou Stranu v letmém popisu autor vynechal a celý levý břeh Vltavy v Praze redukoval na Pražský hrad a shluk činžovních domů a paláců ;-).
Berry není žádný velký literát, ale jak ho něco zaujme, dohledá si k tomu, co jde, dá si věci v hlavě dohromady a přidá nějaké to vlastní pojivo a dá tomu formu thrilleru, aby se to lépe četlo. Já nakonec tu thrillerovou vatičku skoro opomíjím (ony ani ty postavy většinou za bližší zkoumání ani nestojí), a o to více si užívám právě faktografické části. A pro dokonalý pocit slouží vždy přítomná závěrečná poznámka autora, kde pečlivě odděluje fakta od fikce.
A už jsem si i zvykla, že informace jsou často podané školometsky, v několika opakováních, asi takový americký způsob, aby i velice pomalu chápající školáček (pardon, čtenář) nakonec informaci pojmul.
Suma sumarum: 85%.

Staráknížka
12.10.2018

Celkem zajímavá zápletka, v knize se objevuje i Praha. Kolumbus - jeho osoba je tajemná, ale tohle jsem opravdu nečekala. Jeho židovský původ je zde spojen se záchranou pokladů ukradených Římany z Jeruzalému při zničení Chrámu a ukrytých v Novém světě. Fakt překvapivé.

laepus
06.09.2018 4 z 5

Je zvláštní, proč zrovna Dan Brown je z autorů tohot žánru konspiračních slátanin tak slavný a ostatní jsou vždy jen k němu přirovnáváni. Třeba jako právě Steve Berry (nebo Egeland, Vandenberg...). Knihy jsou koncipovány vždy stejně a Kolumbova záhada není výjimkou - krátké svižné kapitoly vždy končící v nejnapínavější části; děj přeskakující z místa na místo; neustálé zvraty v tom, kdo je s kým a proti komu a proč; nějaká drobná nejasnost v minulosti je naroubována na dalších deset nejasností a pověstí; jednoduchý srozumitelný jazyk; tah na bránu a atraktivní mísení historie s detektivkou s akcí či thrillerem. To vše je i tady. Nečekejte nic víc, dostanete však dostatek čtenářského uspokojení. Navíc se mi v téhle knize líbí, že na závěr autor na rovinu přiznává, co je historický fakt a co už je jeho fabulace. To jsem velice ocenil a i proto jsem neváhal se čtvrtou hvězdou. Pro mě kniha však i další kouzlo - a to je, že autor dlouho a důležitou část děje zasadil do Prahy, do prostředí židovského města a hlavně další část do Vídně - mého nejmilovanějšího města na světě.

tess.de.veles
27.08.2018 3 z 5

Není to špatná kniha.....a určitě si jich od autora přečtu více.

Danuše7
19.08.2018

opět napínavé pátrání v historických poznámkách, zajímavě a poutavě propojených v příběh.