Chobotnice

Chobotnice https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/458867/bmid_chobotnice-L9A-458867.jpg 4 160 41

Kolotoč série

Román Chobotnice od Pauliny Świst je další silná kniha od nejpopulárnější polské debutantky posledních několika let. Po bestselleru s názvem Kolotoč nastal čas na pokračování, kde už nepřichází na scénu jen finanční machinace a plamenná vášeň, ale také pašování zlata a aféra katolické církve. Policista z ústřední vyšetřovací kanceláře Michał Grosicki jede na služební misi do Horního Slezska. Do zločinecké organizace se mu podaří proniknout natolik dobře, že jej nechá zatknout tamní prokurátor Zimnicki. Ale to je teprve začátek nového obřího spiknutí, do něhož jsou zapojení i nám dobře známí hrdinové z prvního dílu – Orel a Olka. Vše nasvědčuje tomu, že příběh finančních podvodů zdaleka neskončil útěkem z Polska… Četba Chobotnice je nefalšovaná jízda bez řídítek. Aféra střídá aféru a ve hře je toho stále víc. To všechno se přitom – jak už jsme zvyklí – odehrává v atmosféře žhavé vášně. Paulina Świst dokáže jako žádná jiná autorka brilantně spojovat bravurní líčení děje s odvážnou erotikou a tajemstvími právnického světa. Spisovatelka pracuje zároveň jako advokátka specializující se na trestní právo a důkladně díky tomu zná temné stránky polského trestního systému. Na základě vlastních zkušeností vystavěla další detektivní příběh, který by se klidně mohl odehrát i ve skutečnosti. Ostatně kdo ví, jestli se skutečně nestal…... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Erotika
Vydáno: , Red

Sitwa , 2019

lihate
14.02.2022 5 z 5

Další díl z právnického světa plného podvodů, nelegálních činností a fantazií.

To, že Paulina Świst píše vážně čtivě a že se nedá jen tak knihu odložit, už jste z mých recenzí asi pochopili. Prostě jsem si její styl a téma zamilovala.
I tenhle díl byl parádní, ačkoliv na pár lidech mi něco nesedělo už od začátku.
Paulina dokáže všechno tak zamotat a postupně to rozmotávat, že kdyby mi to někdo vyprávěl, tak to nepochopím a nebudu mu věřit.

Moc jsem se těšila, že bude příběh o Lilianně. Z předchozích dílů jsem jí měla moc ráda. Je střelená, vtipná, svá ale stále je uvnitř křehká holka, kterou snadno něco otřese, ale zachovává si image drsňačky.
Díky tomu měla kniha úplně nový úhel emocí. Což se mi moc líbilo.

Michala jsem si z předchozího dílu představovala trochu jinak. Ale tady mě přesvědčil o tom, že i on je svým jednáním jedinečný. Sarkastický, vtipný, vždycky má co říct a navíc už od začátku je jasný, že je to člověk se srdcem.

Líbí se mi, že to zatím vypadá, že Paulina do série Kolotoč zapojila o trochu víc romantiky, než do Prokurátora. Romantická linka není čistě jen o šílené touze a vášni, jak tomu bylo na začátku třeba u Kingy a Chladnyho.

Nezdá se mi, že by Paulina Świst dělala z žen něco méněcenného, jak jsem někde četla. Ženy jsou v jejích příbězích zapojeny jak na světlé, tak i na tmavé straně příběhů. Občas by se sice mohlo mužský ego uskromnit, ale přeci jen... Víme jak to bývá.

Celkově hodnotím jako naprosto skvělou knihu. Je pro mě důležité aby mě kniha bavila a nešlo se mi od ní odtrhnout. Což tahle splňuje naprosto vším.
Doufám, že v Podrazu z toho nějak Olku s Piotrem dostanou... Už mi chybí a epilog mi na klidu nepřidal.

eliska2126
16.12.2021 5 z 5

Tak tohle byla skvělá jízda! Přiznám se, že tohle bylo moje první setkání s autorkou, páč jsem někde četla, že tuhle sérii můžu číst i samostatně (asi spíš ne, páč na začátku jsem byla lehce zmatená, ale to byla moje chyba ). První díl jsem si stejně pořídila. Ale teď už k hodnocení Chobotnice.
Strašně se mi líbilo prostředí knihy. Ještě nikdy jsem nečetla knihu z právnického prostředí. Styl psaní Pauliny je hodně čtivý.
Hlavní postavu Lilku jsem si dost oblíbila. Působila na mě jako ostřílená žena, co si nenechá nic líbit. Jen mi přišla občas lehce naivní, co se týkalo důvěry chlapům. Druhý hlavní hrdina Michal mě dost bavil. Byl to takový ten drsňák vtipálek, upřímný a šel do všeho po hlavě. Co chvíli jsem se bála, že bude zbytek knížky bez Michala.
Romantická linka, kterou tu sledujeme, je dobře zpracovaná, mezi Michalem a Lilkou to jiskřilo a věřila jsem jim to. Taky jsem se bála milostných scén, kterých je zde docela dost. Ale byly napsány uvěřitelně.
Kniha není dělená do kapitol, ale do "paragrafů" (dejme tomu?). Tyto části mají kolikrát jen tři čtyři stránky, takže se to četli rychle. Navíc se střídají pohledy obou hlavních hrdinů, takže máme pohled obou stran. To taky cením. Příběh je celkově nabitý akci a párkrát jsme nad zvraty seděla s otevřenou pusou a nechápala, co se vlastně stalo.
Takže za mě rozhodně doporučuju!

KarolínaKájink
24.11.2021 5 z 5

Že tři dílů, celé série, se mi líbil nejvíce. Parádní.

TheMelorry
17.11.2021 3 z 5

Knize nelze upřít velkou čtivost. Člověk otáčí stránky jednu za druhou a na konci se ocitne, ani neví jak.
Stejně jako u minulého dílu i v tomhle je hlavní zápletka spojená s právnickým prostředím a s podsvětím. Autorka rozehrává zamotanou a nebezpečnou hru, ve které si nikdo nemůže být ničím jistý.... a pak pomalu rozmotává a vysvětluje nečekané zvraty. (minimálně pro mě byly nečekané). Nejedná se o žádnou vysokou literaturu, ale na odreagování je naprosto kniha ideální. Jediné co mi trošku vadilo, byl začátek. Kdy mi určitou dobu trvalo, než jsem se zorientovala.
(3,5)

Makyt
14.11.2021 5 z 5

Ze začátku mi chyběla Olka i Piotr, ale Michal to docela napravil. Opět děj, spiknutí, podvod, Chladnej, tajná akce a další výzvy. Trochu mi začíná vadit šovinismus a takový ten macho styl, kdy chlap je bůh a žena je vždy pod ním. Nicméně oddechové čtení, které opět vtáhne.

LilianaFalcon
03.11.2021 4 z 5

Kinga a Chladny - sceny s nimi bych mohla číst furt :-) Každopádně tenhle díl byl výrazným zlepšením oproti předchozímu a na další jsem vážně hodně zvědavá...

Ešína
08.10.2021 5 z 5

Jak jsem psala u předešlého dílu, tato autorka mě baví. Ani druhý díl série mě nezklamal. Líbí se mi jak autorka nezapomíná na postavy z předešlé série. Opětovné shledání s Chladným a Wyrwou tento díl zas o něco více okořenilo. Moc se těším na další díl.

3497299
30.09.2021 odpad!

Četl na základě recenze na iLiteratuře – byl jsem zvědavý, co se za tím skrývá.

Dejme tomu, že je všechno přesně tak, jak se to tváří: vzdělaná mladá polská právnička píše jednu knihu za druhou pro upřímné potěšení – vlastní i svých nadržených čtenářů. Z tohoto hlediska je na jejích knihách pozoruhodný kontext:

Mladá, vzdělaná žena píše knihy, v nichž ztvárňuje dokonalý vlhký mužský macho sen, zcela bez ironie, do nějž se zasněně noří téměř výhradně ženské čtenářstvo ve věku cca 17+.

Co to vypovídá? Vzpomněl jsem si při tom na nedávnou diskuzi, v níž se obezřetný kulturtrégr Jan H. Vitvar zamýšlel nad šovinistickým vyzněním románů Milana Kundery s tím, že pokud si je dneska bude číst nějaká mladá holka, asi nebude chápat, jak si mohl dovolit takto deformovaně a reduktivně vztahovat k ženám – totiž jako k objektům hry, manipulace a slasti. No… možná by si měl Vitvar přečíst Chobotnici + například zdejší komentáře, aby vylezl z té své bubliny.

Takže:
Chobotnice je velká legrace, ale na úplně jiné rovině, než se zpočátku zdá – podezřívám autorku, že si ze čtenářů prostě utahuje, protože takhle přepálený škvár asi nelze psát bezelstně. O krimi thrilleru bych nemluvil, protože tahle rovina je zoufale nudná. Takže zbývá erotika a popkulturní hlášky, které se v jakési nápodobě chandlerovské drsné školy snaží celou knihu vytáhnout vzhůru taháním za vlastní cop – zcela v autorčině stylu lze dodat: jenže vlasy jsou příliš mastné a prášilovská snaha končí pádem na ukrutně těžkou prdel.

Přišlo mi zajímavé, že všechny postavy (úplně všechny, bez výjimky) se mezi sebou bavily jako třináctiletá děcka. V jedné chvíli také Lilka sdělí Michalovi, že se chová jak třináctiletej fracek, ale tohle chvilkové prozření okamžitě odpluje do zapomnění, stejně jako celá zápletka pár hodin po dočtení. Jinak lze charaktery jen obtížně rozlišit – všichni používají stejně debilní vtípky, mají rádi stejné věci a na podněty reagují stejným způsobem. Jakoby se jeden otravný pubertální smrad inkarnoval do celé právnické, policejní i zločinecké sféry. Jelikož se v knize rychle střídají ich-formy mezi hlavní femme fatale a jejím nadsamcem, místy tak dochází ke zmatení, která replika patřila komu – pomáhají jen mluvnické rody. I tak se ovšem přinejmenším na jednom místě překladatel (nebo rovnou autorka/redaktor, těžko říct) dopustil vtipné záměny a nezáměrně snad naznačil non-binární podvědomé jádro skórujících macho figur. Čili lze knihu číst také symptomaticky jako skryté poselství o hlubší identitě překonávající gender.

Linie rozlišení je zde naopak striktně vedena na sociologicko-kulturně-fyzickém poli: všechny postavy definované jako silné a krásné jsou zároveň i proklamativně vtipné, chytré a sympatické (proklamativně, protože z jejich chování to nelze poznat). A naopak: loseři jsou oškliví, zakomplexovaní, hloupí a často také zlí a podlí (skutečně tomu tak je – taky se mi to nejprve zdálo jako podvratná hra).

Jeden zábavný detail nadto: protagonista, který splňuje prakticky všechna kritéria psychopatické škály – jakoby přepáleně inspirovaný Andy McNabem nebo někým podobným – se naváží do jiné postavy a označuje ji jako „normální psychopatku“, která „už žádnou jinou chorobu nemá“ (legrace veliká, opravdu).

Ostatně je otázkou, zda vůbec nějaká Paulina Swist existuje – vzhledem k její poloutajované identitě bych se nedivil, kdyby šlo o marketingovou zástěrku.

Myška43
15.09.2021 4 z 5

,, Když už jednou začnu, tak s tím neumím přestat...To je taková moje drobná vada."

Tuto autorku jsem si oblíbila. První díl této série mě docela zklamal, ale přesto jsem dala pokračování šanci a dobře jsem udělala.
Chobotnice je pro mě podstatně lepší. Hlavní aktéři mi byli sympatičtí a bavili mě. Jen mi tam chybělo více akce a napětí.
Další díl si nenechám ujít.

nikca3976
25.08.2021 5 z 5

Další pecka z právnického světa.Tahle autorka dokáže spojit realitu s fantazií..Druhý díl série kolotoč, Chobotnice,byl ještě lepší než předešlý..Hltala jsem to slovo od slova...perfektní spojení dvou žánrů,krimi a erotiky...je to tak strašně realisticky napsané,že by si člověk myslel, že je to podle skutečné události...ani není divu,když je autorka zároveň i právnička..získala si mě hned svou první sérií Prokurátor..tam si mě hned získali především Kinga a Lukasz,kteří se objevují i v téhle sérii,jelikož se tu řeší případ,ve kterém jsou zapletení jejich přátelé a objevuje se tu i komisař Wyrwa Michal a Lilka byli bezvadní...Michal byl strašný sympaťák a Lilka samozřejmě musela hrát nedostupnou,dokud si neuvědomila,že její přítel stojí za prd...autorka samozřejmě opět nešetří vulgarismy..vůbec se s tím nesere ️ Jeden podraz tady střídá druhý,jiskření mezi postavami tady bylo ohromné..byla jsem extrémně nadšená...za to čekání ti stálo...no ale samozřejmě nic netrvá věčně a přišel EPILOG...nevím,co si mysleli o mně mysleli sousedi,ale slušná a tichá jsem fakt nebyla a samozřejmě nutně potřebuji pokračování

knihomolkajanca
18.08.2021 4 z 5

Chobotnice je druhým dílem ze série a přiznám se, že jsem měla trochu obavy, co nám Paulina přichystá tentokrát. První díl Kolotoč mi přišel totiž lehce slabší, a to zejména proto, že hlavní hrdinové byli tentokrát padouši. Docela dlouho jsem si na tu skutečnost zvykala, a tak jsem měla trošku strach, že mě to samé čeká i v Chobotnici.

Mé obavy se však ukázaly jako plané a Paulina se vrátila v plné síle. Opět nám představuje dva výrazné hlavní hrdiny - Michała Grosického, který je členem policejní vyšetřovací kanceláře a má za úkol infiltrovat se do zločinecké organizace. Což se mu podaří tak dobře, až ho zatkne prokurátor Zimnicki, náš starý známý z předchozích dílů. Pak tady máme Lilku Płonkovou, ostřílenou advokátku, která si pro sprosté slovo nejde daleko. Osudy těchto dvou se propletou ani sami neví jak.

Ti dva mi prostě sedli. Michał je drsný týpek, který se s ničím nemaže a neváhá si jít za svým, i když přiznávám, že bylo pár chvilek, při kterých z něj šel trochu strach. Když mu ale člověk pronikl pod kůži, ukázal se v úplně jiném světle. A to se přesně podařilo Lilce, která se na první pohled snažila budit dojem drsňačky, ale ve svém nitru měla hlavu v oblacích a toužila jen najít chlapa, se kterým bude šťastná. Prostě dva protiklady, které se vzájemně přitahují. Ta chemie mezi nimi fungovala velmi dobře, a když si do toho přidáte velké množství akce, vznikne něco, od čeho se vám prostě nebude chtít odcházet.

Příběh je hezky provázán s předchozími díly a jde vidět, že když Paulina knihy píše, přemýšlí dopředu. A pokaždé mě potěšilo, když se na scéně objevila nějaká z postav, které už znám. Jediné, co mohu vytknout, je závěr linky mezi Michałem a Lilkou, která podle mě sklouzla k takovému menšímu klišé.

Hodnocení: 80%

Sasha001
11.08.2021 5 z 5

O maličko lepší než první díl. Už teď se těším na pokračování.

havrmoni
15.06.2021 5 z 5

Tohle bylo lepší než první díl. Dala jsem to skoro na jeden zátah, jak to bylo napínavé. A ten konec?? Chci okamžitě další díl!! :))

HDosoudilová
31.05.2021 4 z 5

Skvělá oddechovka, ani tentokrát nejsem zklamaná. Akorát ze začátku jsem měla zmatek v postavách, přece jen jich je tu trochu více už. Ústřední dvojice Michal a Lilka byli opět neodolatelně popsaní a skvěle to mezi nimi jiskřilo. Lilka mi chvilkama přišla celkem hloupá a Michal až moc chytrý :D
Co se týče zápletky, nejdřív mi to nedávalo moc smysl. Zkrátka jsem čekala, co z toho bude. Ale na konci do sebe vše hezky zapadlo..
Jak už je u této autorky zvykem, nechybělo ani nyní napětí, vášeň a zajímavá zápletka. A otevřený závěr mě ještě víc navnadil na další díl. Jen té erotiky by tam mohlo být více.
Tato autorka píše dost poutavě a její knihy mě moc baví.

Irsaf
27.04.2021 4 z 5

Dávám o hvězdu víc než prvnímu dílu...
Bylo to o něco čtivější...
Přesto se mi minulá série líbila o hodně víc, než tato...

Leniii
25.04.2021 5 z 5

Ze začátku jsem byla trošku zmatená z postav, ale nakonec jsem si v tom udělala pořádek a chytla se :)
Lilka mě bavila svou naivitou a na druhou stranu si nenechala nic líbit..a Michal? mám ráda tyhle drsný týpky...a mezi nima to prostě fungovalo...:)
Těším se na další díl! :)

Pedruska01
01.04.2021 5 z 5

Upřímně jsem se pokračování Kolotoče trochu obávala, a to díky tomu, že právě Kolotoč mě zklamal. Obávala jsem se, že bude v podobném duchu, přesto jsem doufala, že tomu tak nebude. Díky bohu nebylo to tak a hrozně mě to těší. Jako bych zase poznávala Paulinu - ten její styl, postavy, natřískaný děj, takže upřímně nechápu, co za error první díl byl.
Hlavní hrdinka Lilka byla fajn, měla jsem jí ráda. Byla to taková ženská, co je pěkně ostřílená - činy i sprostými slovy, nenechá si nic líbit a na druhou stranu umí být i důvěřivá, toužící a naivní. Lilka mi nijak nevadila, jen ta naivita, kterou disponovala - smýšlela nebo činila - přeci jenom, byly tam nesmyslné kroky, když vezmeme v potaz vše okolo, mi trochu kazila dojem. Úplně jsem jí nevěřila, že by mohla být taková idiotka - jak o sobě občas říkala. Chápu, když si na něco ženská hraje, na blbku kvůli chlapovi, jenže ona si místy na tohle nehrála, takže jí opravdu byla. Mátlo mě to a moc mi to k ní nesedělo, abych byla upřímná. Naštěstí to nebylo nic, co by mě iritovalo.
Hlavní hrdina Michał mě bavil. Byl to drsný týpek, co se s ničím nemaže. Možná to vypadalo, že mu místy chyběl i nějaký lidský pud sebezáchovy. Šel do všeho po hlavě, ačkoliv si to uměl promyslet, byl upřímný a ochotný riskovat. Jeho minulost, i když nebyla nijak rozebraná, se mi líbila, netypická.
Ti dva spolu byli párem, kterým to klape, byla cítit chemie. Roli měli jasně danou, Michał měl hlavu pořád na krku, tedy při zemi, za to Lilka ji měla v oblacích. Protiklady. Ale sedli mi skvěle. Jejich romantická linka se mi líbila.
Jelikož tahle kniha nemá kapitoly, ten styl se mi líbí, prolínání vyprávění obou hlavních hrdinů. Každopádně, můžu říct, že to mělo nějakou kapitolu, kde vyprávění zase skočilo na hrdiny z minulého dílu Olku a Orla - kteří mi teda moc nesedli a fandit jsem jim nemohla. Překvapilo mě to, trochu nemile, abych byla upřímná, že jsem se s nima potkala a musím říct, že min. Olka je pěkně blbá. Nevím, co je pro ni víc, zda láska nebo život/"svoboda". Ale určitě to bylo dobré navnadění na třetí díl.
Příběh Chobotnice se mi líbil, bylo to hodně vtipné a rozhodně pěkně nabyté akcí. Bylo fajn, že se střídaly postavy z předchozích knih/série. Četlo se to samo a pěkně rychle. Oproti prvnímu dílu tohle bylo skvělé. Takže jsem vážně jen zvědavá, co bude dál, protože tohle nejsou jednotlivé příběhy v jednotlivých knihách, ale tohle všechno spolu souvisí.
Tento díl hodnotím hodně vysoko, nejen, že je to na místě, ale i oproti Kolotoči a samozřejmě doporučím dál. Tady už Paulinu budete zase poznávat. :)

Šajler
21.03.2021 4 z 5

Zpočátku jsem byla ztracena v tom návalu postav ale jakmile jsem se chytla, děj nabral neuvěřitelnou rychlost a během odpoledne jsem byla na konci. Jsem opět spokojená.

Ivca05
21.03.2021 5 z 5

Kniha je velmi čtivá. V příběhu je několik zajímavých zápletek. Jako oddechovka stojí za přečtení.

sofie92
13.03.2021 5 z 5

Já prostě tuhle sérii miluju. ;) Musím si přečíst ještě jednou kolotoč protože už jsem pár věcí zapomněla, tak mi u chobotnice sem tam něco uteklo, ale myslím, že to vezmu zase od prokurátora až po chobotnici :D