Kolo štěstěny

Kolo štěstěny https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/483052/bmid_kolo-stesteny-GSI-483052.png 4 298 58

Rozvětvený příběh na pozadí dějin 19. století a barvitý kolotoč vášní, nenávisti, intrik a zločinů – Kolo štěstěny je dalším důkazem mistrovství celosvětového bestselleristy Kena Folletta. Windfieldskou školu, elitní anglický ústav pro nadějné mladé muže, zasáhne roku 1866 tragédie: jeden ze studentů se za záhadných okolností utopí. Jen několik žáků bylo události přítomno a pouze někteří vědí, co se skutečně stalo. Nikdo však netuší, jak osudově tato smrt propojí po následující tři desetiletí jejich životy – Edwarda a Hugha Pilasterových z vlivného rodu londýnských bankéřů, Mickyho Mirandy a Tonia Silvy z divoké jihoamerické Kordovy, jejich rodiny, přátele, lásky… a jak jejich vzájemné vztahy, náklonnosti a zášti zasáhnou do historie.... celý text

Literatura světová Historické romány
Vydáno: , Kalibr

A Dangerous Fortune , 1993

Miro67
19.02.2017 3 z 5

Kvalitní červená knihovna

CharlesWard
30.01.2017 3 z 5

Zajímavý historický román o radostech a strastech rodiny Pilasterů ve 2/2 19. století. Po dlouhé době pročítání nejrůznějších odpočinkové literatury, byl pro mě tento román skutečnou výzvou. Ke konci mi už ale čím dál víc začínal připomínat červenou knihovnu. Za přečtení však jako taková určitě stojí, jen je třeba počítat s jistou dávkou stereotypu, který se u mně dostavil někde v první třetině a jen velmi těžko se překonával. Potěšil hlavně konec. Nakonec tedy jeho četby nelituji.

Alizon
09.12.2016 4 z 5

Uz dva uzivatele tu pouzili slovo telenovela:) a maji tak trochu pravdu. Jedna se ale o telenovelu na urovni, ktera se vyborne cte a tak nemohu nez hodnotit pozitivne. Fanouskum Kena Folletta se nemuze nenabidnout srovnani s jeho Padem titanu, byt posunutym o nekolik desetileti zpet a geograficky a poctem osob omezenych. Alespon mne to prislo jako takova "rozcvicka" na pro me genialni Pad titanu, ale bylo by nefer srazet kvuli tomu hodnoceni, knizka je sama o sobe opravdu dobra. Kolo stestneny se omezuje na jednu zemi (a okrajove na jihoamerickou Kordovu) a osudy hlavne 3 ze 4 spoluzaku ktere spojuje stara "nehoda". Pokud budu srovnavat s Padem titanu, tady nenajdete tolik historie a mezinarodni politiky, dej je zameren ciste na vztahy mezi cleny rodiny a jejich zname, jejich intriky, lasky a touhy. Pilasterovi jsou bankeri a ackoliv jsou udalosti ve svete bankovnictvi nerozlucne spojeny se soukromym zivotem akteru nebojte se zadnych slozitych bankovnich operaci, vse je podano velice prehledne. Knizku radim mezi lehke ctivo nabizejici prijemny ctenarsky zazitek - i pres rozsah 500 stran jsem ji precetla velice rychle, Ken Follett vi jak prinutit ctenare otacet stranky.

Schamila
16.10.2016 5 z 5

Skvělé čtení - je tam vše - napětí i krása příběhu, Ken Follett opět nezklamal. Více prozrazovat nebudu, nemám to ráda, když si v hodnocení přečtu podrobný obsah knihy, jen doporučuji k přečtení.

orinka3
15.10.2016 4 z 5

Určitě to není žádný brak. Docela zajímavé čtení z prostředí bankéřů, bankovních operací, světa peněz, kde je jim vše podřízeno. Už začátek knihy dává tušit, kdo je v knize padouch a kdo bude čestný hrdina. Nenaplněná láska, podrazy, Augusta je předpisová zmije, jdoucí přes mrtvoly, ta je tak dobře vykreslená, že by jí člověk s chutí nafackoval:) Zajímavých postav je tu dost, aby si každý mohl zvolit tu svou a fandit jí. Konec je poněkud useknutý, jsem docela zklamaná, že neřád Micky trpěl jenom chvilku, ale co - i tak jsem s knihou strávila hezké okamžiky. Doporučuji těm čtenářům, kteří mají rádi příběhy a rodinné ságy.

soukroma
04.10.2016 4 z 5

Opravdu to byla jenom taková etuda na telenovelu, jakoby si autor zkoušel tuto trochu rodinnou, trochu profesní, historickou ságu, ale už text dostatečně nepročistil a nedotáhl literárně do zdárného konce. Chyběl tam větší ponor do bankovnictví, ale hlavně mi vadily intriky podávané polopatě jak pro opravdu málo chápavé čtenáře - stačil by mnohdy náznak, čímž by se text zkrátil a čtenář by si mohl sám podumat, co a proč bude následovat. Tady bylo vše naservírované, a tudíž hodně předvídatelné - teprve v poslední pětině knihy se děly dramatické věci rychle a nečekaně, ale dobrá věc se (jako v telenovele) musela podařit a věrná láska zvítězit.
Pozn.: Nedlouho po této knize jsem četla Na ráj zapomeň (2010) od Tasminy Perry - struktura i zápletka jsou zcela jasně zkopírovány od Folletta, jen je děj posunut o sto let kupředu. Takže musím Follettovi přidat na hodnocení aspoň na 75%.

kaja77
23.06.2016 4 z 5

to nebyla kniha to byla telenovela se vším všudy. byl tam megapadouch, dáma co všem vládne, velmi kladný hrdina a všecko to dobře dopadlo. ale bavilo mně to a to hodně :D

Endy17
15.11.2015 4 z 5

Ještě se mi nestalo, abych v případě Folletta sáhnul vedle. Kolo štěstěny mi trošku připomínalo skvělou trilogii Století, i když jejích kvalit nedosahuje. Příběh je opět výborně čtivý a i když se opakující pády a vzestupy hlavního hrdiny jeví malinko nereálné, jedná se především o leitmotiv celého díla.

Babo
04.11.2014 5 z 5

Po Pilířích země další skvělá knížka od Kena Folletta. A když napíšu,že hned po přečtení jsem sáhla po další ,tak to asi mluví samo za sebe.Našla jsem dalšího spisovatele,který se moc dobře čte.
Osudy jsou propracované,zápletky uvěřitelné aspoň v románové podobě a i když v této knize nakonec všechno dobře dopadlo aspoň pro hlavního hrdinu , tak se určitě nedá mluvit o happy endu ,když si uvědomím kolik let uplynulo než bylo všechno jak mělo být.
Každý ať si knihu přečte , nebudu prozrazovat podrobnosti ,ale doporučuji.

Dáma s hrnstjm
30.04.2014 5 z 5

Moje první, naprosto neplánované setkání s Kenem Follettem. Během prvních dvaceti stran, kdy mi nebylo vůbec jasné, kdo je hlavní postava a kdo ne, jsem si nedokázala představit, že mě čeká ještě dalších 400 stran tištěných drobnějším písmem s úzkým řádkováním... Bylo mi trochu líto, že v chlapecké škole se odehrávala jen minimální část děje, zrovna na to prostředí jsem se totiž těšila. Ale velmi brzy děj nabral takový spád, že jsem už vůbec nevnímala počet stran a soustředila se na skvělé postavy a šokující události. V anotaci se píše, že jde o "široce koncipovaný román" - to je naprosto přesná charakteristika a během čtení mi mnohokrát proběhla hlavou. Svojí obšírností a zaměřením na jednu rodinu román lehce připomíná Ságu rodu Forsytů, ale děj je mnohem napínavější, propracovanější a překvapivější. Tématiku bankovnictví sice nevyhledávám, protože ji považuji za nudnou, ale zde se to dalo v pohodě překonat i když vím, že jsem nerozuměla všem principům, které se mi autor pokoušel prostřednictvím postav vysvětlit (což je hrozná hanba, protože jsem maturovala z ekonomiky a účetnictví!). Ač jsem si knihu koupila náhodou, chtěla ji přečíst a poslat dál, měním plány a knihu si nechám, protože se k ní určitě jednou (či vícekrát) vrátím.

konformita
24.04.2014 4 z 5

Velmi zajímavý, napínavý příběh. Dobrodružný, určitě také skvělý námět na film. Hlavnímu hrdinovi se několikrát "zláme vaz" a on se z toho vždy dokáže zvetit. Doporučuju.

Luciga
09.01.2014 4 z 5

Dostala se mi do ruky až nyní. Wow... mám ráda Follettův styl psaní, jsem unešená. Na Pilíře země tedy dle mého nemá, ale přesto hodnotím vysoko :o). Přečetla jsem téměř jedním dechem, nemohla jsem se odtrhnout, byla jsem zcela pohlcena příběhem a zvědavá, jak to celé skončí.

Shardlake
03.10.2013 2 z 5

U této knihy mně chvilku trvalo prokousat se pro mne nesrozumitelným začátkem a dost mně vadili až vulgární pasáže ohledně intimních popisů ze života postav. Možná to bylo způsobenou osobou překladatele, že použil na můj vkus až dost hrubé a velmi vulgární výrazy pro popis těchto částí.

Vojslava
14.07.2013 5 z 5

Krásný příbeh, jako zatím všechno od Folleta. I z viktoriánského bankovnictví se dá vydobýt úžasný nosný příběh a ten strhující závěr mne příjemně překvapil. Vřele doporučuji!

Jack Bauer
07.07.2013 4 z 5

Nádherný román jak jej barvitě dokáže napsat Ken Follett. Kniha plná intrik, zrady, podlosti, lásky a přáteství. Prostředí bankovnicví mě moc nenadchlo, přesto se to čte samo.

Mercatino
21.03.2013 4 z 5

Je to dobrý,ale jde z tohoto románu vycítit,že pan Follett si zde pouze cvičí své spisovatelské pero.Čtení vás bude moc bavit ale na všem v této knize mi zůstal pocit jako by jsem přečetl román,který je pouze předehrou k něčemu lepšímu. Nádechem spisovatele.

bbara
30.05.2012

Kniha se mi velice líbila, tak jako skoro všechny od Kena Folleta. Doporučuji i další jeho díla.

Joges
24.05.2011 5 z 5

Román se sice rozjíždí pomalu, zato však velmi slibně. Přiznám se, že se mi do čtení silnější bifle nechtělo. Ale asi po stovce stránek jsem se začetl a už jsem knihu nepustil z ruky. Závěr byl výborný, překvapivý, jedinečný. Ken Follett je mistr fabulace a mistr příběhu. Zatím žádná jeho kniha mě nezklamala.