Věže půlnoci

Poslední bitva vypukla. Zámky na věznici Temného se rozpadají. Samotný vzor se rozvolňuje a armády Stínu se začaly valit z Morny. Nad třetím věkem začalo zapadat slunce. Perrina Aybaru nyní pronásledují přízraky z minulosti: bělokabátníci, zabíječ vlků a odpovědnost vůdce. A celou dobu mu neviditelný nepřítel utahuje smyčku kolem krku. Aby přežil, musí hledat odpovědi v Tel’aran‘rhiodu a – konečně – najít způsob, jak ovládnout vlka ve svém nitru, jinak se v něm navždy ztratí. Matrim Cauthon se mezitím připravuje na nejtěžší výzvu, které kdy v životě čelil. Tvorové za kamennými průchody – Aelfinnové a Eelfinnové – jej zmátli, vysmívali se mu, pověsili ho a do paměti mu nacpali úryvky životů jiných mužů. Doufal, že jeho poslední střet s nimi vše ukončí, ale kolo tká, jak si kolo přeje. Přichází chvíle, kdy bude opět muset tančit s hady a liškami a hrát hru, kterou nelze vyhrát. Věž Gendžei čeká a její tajemství odhalí osud dávno ztraceného přítele. Dovie’andi se tovja sagain. Je čas hodit kostky....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/325623/big_veze-pulnoci-zTd-325623.jpg 4.859

Kolo času 13.

25.06.2021

Naprosto skvělé

Luigi1
12.01.2021

Dějově spokojen a jsem zvědavý jak vše dopadne.

Gordonlord
30.12.2020

Tentokráte méně zábavné a uspokojivé než minulý díl. Částečně možná proto, že jsem si zvykl na to, že se konečně i něco děje a dílem i proto, že se toho nedělo dost.

Jinak vyprávění pěkně plyne, sem tam dost drhne a je opět utrpením, ale fakt, že všechno se už hrne ke svému konci a já to budu mít brzy za sebou, je klad.

Rovněž i fakt, že se stále hodně střídají kapitoly z pohledu různých postav a tak jsou ony kapitoly kratší.

Jinak samozřejmě nekoná se zde žádné vzrušení. Sanderson je na své postavy hodný stejně jako Jordan. Vše jde po předvídatelné přímce dopředu, bez zadrhnutí a bez překvapení.

Ale i klišovité a předvídatelné momenty mají svoji sílu. Jako třeba Matova výprava do věže Gendžej a nebo Perrinovo kování kladiva. Jinak na to, že jsem to dočetl právě teď, mi z toho vlastně jinak nic moc v hlavě neuvízlo.

Což je i doklad faktu, že dvě dekády Jordanovy práce byly fakt zbytečné. Dějové linky asi dvou tisíc postav se nijak nepropletly, nevytvořili žádné zajímavé zvraty, geniální propletence ani chytré vyústění.

Chytrého totiž před Sandersonem nebylo skoro nic. Knihy 3-11 vlastně není ani potřeba číst, vážně by snad stačilo shrnutí a pak se až pustit do Sandersonova díla.

Denny.3
24.03.2020

Celá série je prostě skvělá, jsem zvědavá, jak to dopadne

petrulka
04.01.2018

Při čtení několika zdlouhavějších předchozích dílů jsem předpokládala, že ke konci se děj začne kupředu řítit. Stalo se, ačkoliv nijak křečovitě a násilně. Tato bichle přečtená za čtyři dny :-) Sanderson neuvěřitelně zvládá být věrným následovatelem svého předchůdce, přesto do knih vnesl pro dnešního čtenáře přijatelnější, svižnější styl. Bezvadně vystihuje Randa, jeho "polepšení" je patrné, ale stále je někde schovaná jeho temná stránka a jsem opravdu napjatá, zda a jak se projeví. To, co předvedl Mat ve věži Gendžei, je parádní návrat do starých dobrých časů. Perrin - to je hrdina, jak má být. Vzhůru tedy do poslední bitvy. Už teď ale vím, že to bude bolet...