Kolem Jakuba

Kolem Jakuba https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/418399/bmid_kolem-jakuba-6fj-418399.jpeg 4 200 75

Pozoruhodná povídková sbírka je svérázným autorským příspěvkem k věčnému literárnímu tématu malého člověka ve víru velkých dějin, příběhy konkrétních jednotlivců na pozadí dějinných zlomů a společenských přeměn, které zásadně zasáhnou do jejich života. Spojujícím prvkem je bod v krajině, rybník Jakub, který se každého z nich dotkne. Jednou je to válka se Švédy a v ní uvízlé děti, podruhé sedlák v malé osadě ohrožený přítomností Rudé armády, jindy dostihne politického prominenta revoluční spravedlnost. Podoba a úmysly hybatelů dějin však nejsou důležité tváří v tvář bezprostřednímu ohrožení holé existence člověka.... celý text

kasavubu
30.06.2020 4 z 5

Skvělé povídky, tedy až na tu o politickém prominentovi. Nějak jsem úplně nepochopila, proč byla vlastně do souboru zařazena. Souvislost s Jakubem mi zřejmě nějak unikla. Rovněž povídka o vězněném Lojzovi se týkala rybníku jen hodně okrajově. Za to musím povídkám jako celku ubrat jednu hvězdičku. Jinak to ale bylo moc dobré počtení.

Mibaf
26.06.2020 5 z 5

Chvilku trvalo než jsem k povídkám našel ten správný klíč, k té první jsem se vracel několikrát a pak i v průběhu čtení těch ostatních, jsem se musel občas k nějakému detailu vrátit, tak aby mi v jednotlivých časových obdobích neunikla vztahová propojenost postav.
Jinak jsou to skvěle napsané a vypointované příběhy o tom, že lidský život je jenom malou kapkou, v řece zvané dějiny. V řece, která plynula před námi a poplyne i po nás.
Doporučuji, stojí za přečtení.

Allla9
10.06.2020 5 z 5

Příběhy, které upoutají a zaujmou. Každý příběh je z jiné doby, ale spojuje je stejné místo. Četla jsem od autora již knihu Prak. I tentokrát jsem byla mile překvapena. Těším se na další tvorbu pana spisovatele Vrby.

Katka2382
31.05.2020 5 z 5

Tak tohle byla fakt pecka. Každá z povídek je skvělá,napínavá a zasáhne přímo do srdce,některá míň jiná víc.A nakonec se kruh uzavře a jeden jen kouká a přemýšlí a něco docvakne hned a něco až za chvilku.Moc povedená je i obálka knihy, prostě je to celé perfektní.

salamandrina
28.05.2020 4 z 5

Až na povídku z Budapešti, která mi nějak nesedla, tak hezké propojené povídky. Nic moc veselého, nic moc převratného, ale styl psaní pěkný

aralka
17.05.2020 5 z 5

Zajímavé, nevšední, poutavé a velmi velmi dobré!! soubor pěti baladických příběhů , které jsou časově rozkročené od sedmnáctého až po dvacáté století, ovšem každý z nich se více či méně dotkne jednoho místa, rybník Jakub, který je umístěn v lesích je zde jako svědek veškerého lidského pinožení ... rybník je ta konstanta, která se nemění a jen shovívavě sleduje, co se okolo něj děje, všechny příběhy jsou perfektně vystavěné a nechávají veliký prostor pro to, aby si čtenář domyslel, co bylo dál, není třeba vyřknout vše, stačí náznaky, pár indicií a pozorný čtenář pozná, kterým směrem se asi vše bude ubírat a není to žádná idylka... všechny povídky ze souboru se mi líbily, autor dokázal na velmi malém prostoru bravurně nahodit spoustu lidských charakterů a většinou bolestných tragických osudů... veliká spokojenost a určitě doporučuji !! kniha je i krásně zpracovaná, je lehoučká, příjemná do ruky a má krásně graficky pojatou obálku s jakoby plátěnou texturou...

kerstyn
16.05.2020 5 z 5

Jakubský rybník nedaleko Městce Králové jako spojujícím prvek pěti povídek. Nejedná se úplně o typický povídkový soubor, události v časové souslednosti za sebou jdoucí, se neustále vrací k jednomu místu. Místu, které je němým svědkem malých životů a situací v nelehkých dobách. Nejsem fanda povídkových souborů, ale tohle bylo jiné - napínavé, autor krásně vystavěl stísněnou atmosféru každé povídky a knihu jsem nedokázala odložit dokud jsem každou z nich nedočetla do konce. Nominace na Magnesii Literu se v tomto případě doufám přemění v konkrétní ocenění, protože to vážně stojí za to!

ArthasKarfa
16.05.2020 5 z 5

Velmi smutná kniha o křivdách, těžkých lidských dobách a osudech. Mně osobně se nejvíc dotkla hned první příhoda z období Třicetileté války, která byla velmi drsná a mrazivá.

broskev28
15.05.2020 4 z 5

Nebýt databáze a jejích přispěvatelů, nikdy bych se s touhle lehkou (kniha má téměř 200 stran, ale odlehčený typ pevné vazby je skvělý) knížkou nepotkala.
Pět nezaměnitelných příběhů, časový rozptyl téměř čtyři století, přičemž pojítko je velmi volné až iluzorní. Tísnivá atmosféra většiny povídek a obava z dějů příštích mi při prvním čtení nedovolovala vychutnávat jazykové nuance.
Pět zcela odlišných hrdinů, ale všichni jsou díky autorovu vypravěčskému umění velmi reální. Každý příběh je vyprávěný jiným jazykem, každý mě nutil přemýšlet o té době, o lidech, kteří byli nuceni ji prožít, a jak (pokud vůbec) se jim podařilo ji přežít.
Takže děkuju za skvělý tip, nejen magnolii za výstižný komentář a už teď se těším na Prak, který jsme objednali do naší knihovny.

Jizi
22.03.2020 5 z 5

Čas nikdy neumírá,
kruh není kulatý.
(Před deštěm, 1994)

"...a knížku, kterou napsal kluk o vesnici kousek od nás, jmenuje se to Kolem Jakuba, to je ten rybník cestou..." odpovídala sestra na dotaz, co jí přinesl Ježíšek. Představila jsem si další samonákladem vydaný bizár lokálního nadšence.
Jak jen jsem se mýlila!
Kolem Jakuba je pětice (místy trošku zbytečně násilně) provázaných povídek, jež spojuje tíživá, hutná a tím správným počtem správných slov na správných místech zbudovaná atmosféra, která zachycuje okamžiky dějin, momenty, ze kterých se svírá srdce i dech. A vy jen v duchu prosíte, aby aspoň tohle dopadlo dobře. Aspoň tohle!
Jenže takhle to zkrátka nechodí, život není peříčko ani hasičský bál a od samého začátku, kdy uvidíte letopočet 1639, víte, že tohle nebude lehké, usměvavé čtení.
Z pohledu dějin zanedbatelná dramata malých lidí, kteří se přimotali k okamžikům zásadním anebo taky vůbec ne, opakující se motivy toho špatného, co v sobě máme do jisté míry všichni a někdy to zkrátka převáží (a třeba i s pocitem, že je to oprávněné a že si to ten hajzl zasloužil!). Strach, bolest, rodná zem, smutek, láska, rodina, vzpomínky... A čas se kolem nás nezadržitelně valí, i když bychom ho kolikrát chtěli zoufale chytit za šosy a držet a nepouštět, ještě aspoň chvíli, prosím... A lidé mizí a přicházejí další a další a přestože se mění kulisy, rozměry šachovnice zůstávají stejné.

Za mě zcela oprávněná nominace na letošní magnesii literu.

evickakyticka
20.03.2020 4 z 5

Protože mě zlobí internet a komentář píšu už potřetí, vezmu to zrychleně. Obálka skvělá. Kniha také. Všechny příběhy měly šťávu a prokázaly autorův talent "převtělit" se do jakékoliv doby. Byla to síla lidského konání a moc se mi to líbilo. Děkuji.

Felidae
18.03.2020 5 z 5

Už Prak ukázal, že v osobě pana Vrby roste české spisovatelské obci osobnost pera. Povídky Kolem Jakuba opětovně tnou svým mistrným zacílením dějinné zkratky v osudech lidí. Skvělé.

los
18.03.2020 3 z 5

kromě první povídky velké čtenářské překvapení, nepředvídatelná pointa, nápaditá kompozice, doporučuju

hulina
14.03.2020 5 z 5

Jak člověka dokážou poznamenat mezní situace dějin, které nedokáže ovlivnit a jak se na to rychle zapomene nebo se vše zkreslí. Jde sice o povídky, ale vše je propojené nejen postavami a Jakubem, ale i jakýmsi celkovým pocitem zvratů i zmaru. V dnešní pohodlné době už na něco takového nejsme zvyklí a je dobré si to s pokorou připomenout.

blackholesun32
13.03.2020 4 z 5

Kniha se mi moc líbila a byť to někdy musím přetlačit přes své spisovatelské ego (bo se též pokouším něco napsat), především pak v případě Českých autorůch - tak tady musím bez mučení přiznat, že super. Bavila mě dějinná propojenost, detaily, a situace lidí v mezních situacích, kdy nám povětšinou jde o druhé. Nejméně mě pak bavila povídka první a poslední, byť se v ních krásně propojí i motiv další a to motiv kruhu. Nicméně u povídky první bych očekával větší vyhrání si s jazykem, přeci jen v 17. stol., se tu klevetilo krapet jinak, nemusí to být samozřejmě psáno jazykem Bible Kralické, ale tak alespoň lehké odlišnosti od jiných časových období by znát být mohli. Mno a povídka poslední, byť pointou super, mě trochu rozčilovala svojí schématičností, mno přišlo mi, že až moc operuje se zažitými stereotyp, až na hranici karikatury; na druhou stranu, pravdou je, že spousta lidí, asi skutečně takto uvažuje. A též, možná je to příznačné i pro naší dobu, o to více by se vysvětlovalo to, proč mě to rozčiluje, hehe.
Ovšem ostatní tři povídky, k nim nemám námitek - ostatně ulice Aloise Kostrouna - mě dostala, takhle se dělá mýtus!
Mno a poslední poznatek - v rámci povídky o motorce - nevím teď název, se domnívám, že v roce 1958 ještě nebyla sobota volným dnem, ale to je jenom takový detail.

dalia1769
05.03.2020 5 z 5

Velmi čtivé, napínavé povídky, originální nápad zachytit osudy obyčejných lidí spojených jedním místem v různých dobách... Líbí se mi ta drobná pojítka a zmínky, které vždy propojí následující příběh s předchozím... Autorovi se podařilo dobře zachytit dobové odlišnosti a zároveň i prvky v lidském myšlení a jednání, které zůstávají napříč dějinami stále stejné.

Pett
21.02.2020 5 z 5

Krátké minipříběhy nejsou zrovna mým šálkem melty... ALE... po famózním zásahu Prakem, kdy mi zůstala pořádná modřina na srdeční chlopni... jsem prostě musela vyrazit k Jakubovi.
A výpravy za osudy místních či mnohdy i jen kolemjedoucích mi opět pocuchaly spaní... nestačilo se totiž s opatrností držet na břehu... nenamočit se... bylo třeba pomalými krůčky ztrácet půdu pod nohama... ponořit celou svojí duši a doufat, že se nenaloká toho zmaru a zavčasu se odrazí ze dna... díky za něco tak dobrého v tom našem malém českém rybníčku.

Kočičáci
16.02.2020 5 z 5

Každá z pěti povídek se odehrává v jiné době, a přesto se díky Jakubovi dokážou protnout. U první se mi tajil dech z osudu mlynářových dětí, dokonce jsem si díky ní vyhledala historické souvislosti švédských nájezdů. U druhé povídky z Poušti, jsem byla napjatá jak struna a doufala jsem ve šťastný hospodářův konec. Třetí povídka z revolučního Maďarska ve mně vzbuzovala odpor k hlavnímu hrdinovi, jen té Marii jsem to nepřála. U čtvrté mě svírala lítost nad nespravedlivým osudem Lojzy Kostrouna a třepala jsem se hněvem nad soudružskými praktikami. Závěrečná povídka vše krásně doplní a kruh kolem Jakuba se uzavře.
Na tuto knihu nikdy nezapomenu, jednotlivé příběhy ve mně zanechaly hlubokou stopu. Ráda autorovi skládám poklonu za další mistrovský kousek a všem čtenářům ráda doporučuji!

witiko
16.02.2020 4 z 5

Kniha je výborně napsaná, ale přesto jsem se nemohl dočkat, až ji budu mít za sebou. Raději přečíst na posezení než s ní trávit pár týdnů... Proč? Napětí je tak dusivé, že by se dalo krájet jak ta mlha nad Jakubem v první povídce. Zkrátka nepříjemné, stísňující čtení. Za vším tušíte, že to nemůže dopadnout dobře. Autor je skvělý psycholog, umí výborně líčit psychologii postav z drobných detailů a odvozovat jejich pocity ze sotva znatelných gest nebo záchvěvů ve tváři, ale také zapůsobit na čtenáře tak, že ani nedutá. I popisy (krajiny, prostředí, pracovních činností...) jsou skvělé a výborně evokují atmosféru. Přesto mě ale kniha zklamala tím, co jsem si od ní sliboval a co se nenaplnilo – a to je spjatost lidských osudů s místem. Kolem rybníka Jakuba se ve skutečnosti odehrávají jen dvě povídky, jen v nich samo místo nějak výrazněji vstupuje do děje. Ve skutečnosti tématem povídkové knihy jsou spíš lidé, kteří prožívají vypjaté existenciální situace. (Do těchto téměř baladicky laděných příběhů mi navíc nezapadala poslední povídka, která sice docela výstižně líčí kvintesenci porevoluční doby 90. let, ale svojí strukturou ani laděním k ostatním příliš nejde.) Zkrátka bych si dovedl představit, že samo místo a krajina kolem Jakuba bude zřetelnějším hybatelem malých lidských příběhů ve velkých dějinách. Třeba tím, že jim dává kontinuitu, východisko, smysl nebo naději? Nebo jen tím, že zůstává hluché a netečné a nabízí torza předchozích, už dávno zapomenutých příběhů beze smyslu, jejichž souvislosti může odhalit až čtenář? Nevím, ale nejsem autor, abych to vymýšlel. Myslel jsem, že právě tím mě autor osloví, což se bohužel nestalo.

Janniska
08.02.2020 4 z 5

Po první Vrbově knize mě tato trochu zklamala,asi jsem čekala něco jiného.Nápad na povídky napříč časem ,v kulisách jednoho místa se mi líbil,ale celkové točení knihy kolem politických(nevím zda to nazvu dobře) období mě moc nenadchla.Není to můj šálek kávy.Škoda.Hvězdu navíc za grafické zpracování obálky.