Koleje smrti

Koleje smrti https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/390471/bmid_koleje-smrti-kqp-390471.jpg 4 16 7

Určite ste niekedy využili ten či onen dopravný prostriedok na koľajniciach. Aké pocity ste pri tom mali? Poznáte moment, keď zrazu vozňom hrkne, a vy sa musíte kŕčovito pridŕžať, aby vás neoplieskalo o stenu? Situáciu, keď sa kupé s cudzím chlapom, ktorý má v tvári prázdny výraz, ponorí do tmy tunela? Neprepadla vás voľakedy úzkosť, že sa železný kolos vykoľají a vy skončíte v jeho poskrúcaných horiacich troskách? A čo stavy bezmocnosti v metre? Zmeškali ste posledný spoj a hore už zamkli mreže? Neozval sa náhodou z tmy tichý zvuk? Šuchot cudzích krokov? Myseľ vás presviedčala, že to bol určite len zatúlaný potkan alebo nejaký úbožiak bez strechy nad hlavou... No čo ak tam dolu striehne beštia?Čo ak striehne na vás? Rovnako ako v trinástich poviedkach známych českých a slovenských autorov? Takže pokiaľ ste vzali túto knihu do rúk, radšej si držte klobúky.Lebo vás čaká doslova pekelná jazda!... celý text

Dydy7
15.01.2024 5 z 5

Pokiaľ ste vzali túto knihu do rúk, radšej si držte klobúky.Lebo vás čaká doslova pekelná jazda!

Ako to už v poviedkových knihách býva, tak nie každá vám musí sadnúť a presne tak, to bolo aj u mňa...
Niektoré boli slabšie a niektoré perfektné.

V poslednom čase, veľmi obľubujem, tieto poviedkové knihy, pretože sa čítajú rýchlo a hlavne pri nich spoznávam ďalších slovenských a českých autorov, o ktorých som doteraz nepočula...

Vždy sa snažím vybrať takú TOP poviedku, ktorou v tejto knihe, za mňa bola Zájazd a Pod povrchom!

A čo by som len tak okrajovo, chcela spomenúť, bolo slovo sexík - to je za mňa, fakt hrozná zdrobnelina, ktorá sa podľa mňa, do kníh absolútne nehodí (môj názor) :-D

V knihe je pár ilustrácií, čo ma potešilo a mohlo ich byť vkľude aj viac ...

Poviedkové knihy, hodnotím vždy, ako komplet knihu, keďže človek si kupuje celú knihu a nie len pár poviedok z nej ;-)

TerkinKnižnySve
07.11.2023 5 z 5

Ďalsia recezna poviedková kniha mi prišla pod ruky.

Tentokrát súbor poviedok či Slovenský autori či český autori.

Poviedky sa týkali vagónov, železničných tratí alebo samotných strojvodcov a dokonca i kolotočovych atrakcií.

Tentokrát neviem presne zhodnotiť, ktoré poviedky boli strašidelnejšie s toho dôvodu, že každá poviedka bola úplne iná, každá poviedka mala iný druh strachu.

Ktoré sa mne najviac páčili a išli z nich zimomriavky?
Katarína Soyka - Rajecká Anča - tým, že Rajec máme za rohom a Rajecku Ancu sem tam aj vidime + tým ako Katka dokázala navodiť totálne psycho horor nočných môr kolotoč - pretože toto bol pre mňa kolotoč nočnej nory - bola výborná táto poviedka
Ivan Kučera - Vozňovisko - Aj keď to išlo hlavne na 'detektivno- psycho " časť veľmi sa mi táto poviedka páčila pretože mala hlavu aj pätu a racionálne vysvetlenie, ktoré má dokonalé zmrazilo.
Leona Štiblarikova - Vagón uprostred lesa - dennikovou formou podaná poviedka a pomalé spoznanie psychicky narušeného jedinca - VÝBORNE!
Mark E. Pocha - Pod povrchom - tak by som to hodnotila, že karma je zdarma môj dráhy a čo si vykonal to sa ti vrchovato vrátilo a uži si to naplno!
Ivana Molnárová Dubová - Zájazd - Táto poviedka sa mi zo všetkých páčila úplne najviac. Dokonalý hororovo-zombie-"antikrestsnskosatanska" neviem ako inak to pomenovat, ale toto bola pre mňa dokonalá hororová poviedka

Ďakujem za možnosť zrecenznovat túto knihu

Ivan F
11.11.2022 3 z 5

Zaujímavý nápad, vydať zbierku poviedok na tému, ktorú spájajú dva rovnobežné kusy ocele - povedal som si, keď som našiel túto knihu. Vzápätí som si ju kúpil a ako priaznivec cestovania vlakom som sa na jej obsah tešil. No a ako pri každej zbierke poviedok, aj tu sa nachádza zmes nevyvážených kusov a nejaká vyslovene nad všetkými vyčnievajúca poviedka tu nie je, zato priemerných je tu väčšina. Najslabším príspevkom je Můra v lampě, najlepšie napísaná je poviedka Návrat domov (skutočne pekný jazyk a príjemná poetika), nadpriemerné sú Pod pohľadom mŕtvych očí, Šeptáno do tmy. Poviedku, ktorú si najviac zapamätám je Vagón uprostred lesa (skutočne nadpriemerný kus), veľmi sa mu kvalitou blíži aj Vozňovisko (lenže policajti tam rozprávajú ako dementi, čo z môjho pohľadu poviedke škodí, hoci je to urban žánrovka). Následne ma zaujali poviedky Rajecká Anča a Pod povrchom no a zvyšok je taký priemer - neurazí, nepoteší. V každom prípade som rád, že som si knihu prečítal, vlaky a veci s nimi spojené ma bavia - aj strašidelné poviedky.

SimonDobes
09.01.2022 4 z 5

Na úvod treba povedať, že vybratá téma zbierky je veľmi zaujímavá a originálna. Niektorých autorov som poznal, niektorých nie, no každý odviedol dobrý kus práce. Najviac sa mi páčili poviedky Pod pohľadom mŕtvych očí, Zájazd!!! či Vagón uprostred lesa. Svojím názvom a témou ma najviac zaujala poviedka Rajecká Anča, keďže je o vlaku, ktorým chodím skoro každý deň domov a hlavné postavy mali namierené do obce, v ktorej žijem. Spracovanie a príbeh ma trošku sklamali. V celku ale knihu hodnotím kladne.
Hodnotenie jednotlivých poviedok:
Ve tmě světlo - 2/5
Zájazd!!! - 5/5

eraserhead
24.07.2019 3 z 5

Železniční a kolejové povídky v hávu fantastiky mají své kouzlo. Minimálně v tom horrorovém oparu. Přesto nemusí jít vždy o zásah do černého, potažmo červeného terče návěsti. antologie Koleje smrti je sympatická jak provedením, tak i tématem, trochu kulhá v menší míře kvalitativně, v trochu větší ohledně zpracování jednotlivých povídek. Obsahuje povídky drsné i jemné (až poeticky romantická NÁVRAT DOMOV), slabé (POD POHĽADOM MŔTVÝCH OČÍ, RAJECKÁ ANČA) i silné a skvělé (čtyřka nejlepších VAGÓN UPROSTRED LESA, VOZŇOVISKO, ŠEPTÁNO DO TMY a POD POVRCHOM - mimochodem posledně jmenovaná povídka je dalším ukázkovým příkladem, že povídková a románová tvorba Marka E. Pochy je kvalitativně odlišná, kéž by jeho romány měli kvality E. Pochových povídek). Na pohled je antologie velmi hezky zpracovaná, dobrá sazba, grafika i ilustrace. Zajímavostí je, že Hydra se prezentuje jako fantastické nakladatelství a konkrétně u této antologie několik povídek odmítla jen proto, že neobsahovaly fantastický/nadpřirozený prvek. Přesto se v antologii objevily hned dvě povídky bez fantastického/nadpřirozeného prvku.

NemmamSlov
14.04.2019 4 z 5

Knižka Koleje smrti sa dá prirovnať jazde na horskej dráhe. Raz ste hore a raz zase dole, niekedy si prajete aby jazda konečne skončila a niekedy aby neskončila. To patrí aj pre túto zbierku poviedok od slovenských a českých autorov. Najviac sa mi páčili poviedky Rajecká Anča a Vagón uprostred lesa, ale aj ostatné diela si zaslúžia pozornosť čitatela. U niektorých som postrádal nejakú tu stránku navyše, ale celkové hodnotenie je u mňa pozitívne. Určite sa na niektorých spisovateľov ešte obrátim.

Ivan Kučera
09.10.2018 4 z 5

Kvalitná zbierka železničiarskych a koľajnicových poviedok od 12. slovenských a českých autorov, pričom príbeh každého z nich zostal ponechaný v jeho rodnej reči, čo je zaujímavé. Potešia tiež vnútorné ilustrácie + zaujala ma pôsobivá, výrazná obálka (červené písmo na tmavom podklade zvykne bývať peklo, ale tu je to v pohode a ľahko čitateľné). Nikto určite nebude spokojný so všetkými poviedkami, každý má predsa svoj vlastný vkus. Ale tak už to so zbierkami, antológiami a zborníkmi vždy chodilo, chodí a chodiť bude. Dôležité je preto povedať, že si každý nájde to svoje. Sú tu poviedky, ktoré sú smrteľne vážne, humorné, krvavé i atmosférické. Ja tu mám poviedku Vozňovisko (žánrovo je to buddy cop urban legend, snáď si rozumieme). Najviac sa mi páčili poviedky mojich dlhodobo obľúbených autorov Honzu Vojtíška a Marka E. Pochu, ale za vrchol masívnej (takmer 400-stranovej!) knihy pokladám mrazivý, svižne napísaný, desivý a plný fantázie Vagón uprostred lesa od Lenony Štiblaríkovej.