Kola

Kola https://www.databazeknih.cz/img/books/83_/8383/bmid_kola-WOA-8383.jpg 4 428 40

Román z prostředí amerického automobilového průmyslu provází v reportážních záběrech mamutím koncernem v Detroitu a v dramatickém ději zachycuje život, sociální problematiku i vztahy lidí nejrůznějších vrstev, spjatých s podnikem.

Literatura světová , Romány

Vydáno: , Odeon

Wheels , 1971

PeterSmith
PeterSmith
15.01.2018 5 z 5

Kniha je naprosto úžasná a opravdu jednodechovka :) Fascinující a také "hrozné" je jakým způsobem funguje velká společnost a organizace na ní "nalepené". Velice se mi líbil široký záběr po několika lidských linií, škoda černouška, který nevyužil šance na slušný život, ovšem měl vůbec někdy šanci v daných podmínkách? Kniha vede k zamyšlení :)

Kukinka
Kukinka
09.09.2017

Přečeteno jedním dechem. Možná proto, že jsem sama fanda do aut, ale vidím i "chyby" v románu, ačkoliv vím, že Hailey v profesním vedením svých děl neselhává. Vadila mi zbytečná rozvleklost a vyšumělé linky děje (co bylo s Terezou?), ale jinak opět prvotřídní pohled do zákulisí a pravidel Auto-moto průmyslu.

akdar72
akdar72
17.10.2016 5 z 5

Další dokonalá kniha od autora. Vždy mě fascinuje dokonalá znalost prostředí, o kterém píše. Neschopnost začlenit se do společnosti, snad ani nechtít se začlenit... Stále stejné téma, přetrvávající dodnes.

kalache
kalache
30.09.2016 4 z 5

...jedna chybná malá součástka a tolik problémů.to mně utkvělo v pamněti...

medlovice
medlovice
31.08.2016 5 z 5

Poznala jsem život v Americe, viděla Detroit , černochy a jejich život. Tato knížka v ničem nelže. Veřím, že auto vyrobené v pondělí bude špatné. protože kupujeme jen samé takové auta. Výborné , čtivé, neztrácí na aktuálnosti. Tlustá kniha , kterou čtenář bude chtít číst.

RichardvonT.
RichardvonT.
13.05.2016 5 z 5

Předpokládám, že autor měl ověřené informace, tak mě třeba zaujalo, že v oné době stačilo dělníkovi v automobilce mít exekuci na plat 2x za sebou a dostal automaticky výpověď, protože pro firmu to znamenalo zvýšené náklady pro mzdovou účtárnu.
V České republice v nejmenované "montovně" dávali nedávno bonusy zaměstnancům radši ve formě poukázek s tím, že skoro polovina z nich má nějakou exekuci ze mzdy a k prémiím by se tak stejně nedostali....
Knížka dobrá, dnes v podstatě cenný dokument, jak to chodilo v Detroitu za časů konjunktury.

beluca
beluca
27.04.2016 3 z 5

Knihu jsem četla před dvaceti lety, tenkrát se mně líbila, dodnes si její obsah velice dobře pamatuji, ale dnes bych jí už asi nečetla :-).

adelinka
adelinka
07.01.2015 4 z 5

mne sa kniha čítala fajn, vcelku zaujímavé sledovať výrobu áut....tiež ma prekvapilo ako brali na vedomie, že sa výstúž predraží o 5 dolárov (tuším tak nejako to bolo) - smiešna suma, ale prehodnotili sumu na počet plánovanej výroby a to už boli milióny.....

Ladys
Ladys
16.07.2014 4 z 5

Dnes to považuju za logické, ale v době, kdy jsem to četl, mě nejvíc překvapilo, jak se výroba dohaduje se zastoupením majitele o zjednodušení uchycení dílu auta. Jednalo se o pár centů ceny. Jedni kladli důraz na bezpečnost vozu, druzí na cenu. A v objemu výroby ten jeden šroub za pár centů znamenal "slušnej vejvar".

proton
proton
09.04.2014 2 z 5

Hezky zmapovené prostředí automobilového prostředí, ale jinak jak z jiného světa- doby.

Boggy
Boggy
25.12.2013 3 z 5

Kniha z prostředí automobilového průmyslu své doby se dobře čte,ale podle mě zaostává za tím nejlepším od tohoto skvělého autora.

kapllu
kapllu
03.08.2013 2 z 5

Prostředí je zobrazeno výborně, o tom žádná, ale ten popis jde na úkor příběhu a postavám, což je škoda. Kdyby kupříkladu takový Rollie (ale nejen on, i Adam, Brett nebo Leonard jsou moc zajímaví) dostal více prostoru, stačilo by to na další knížku.

Takub
Takub
24.08.2012 4 z 5

Jakýmukoli Hailymu můžu dát jak dvě hvězdičky, tak pět. Záleží jen na tom, jestli to budu hodnotit z pohledu roku 1995, anebo z perspektivy roku 1997 a pozdější :)

nervy
nervy
20.08.2012 2 z 5

Měla jsem období, kolem puberty, kdy jsem přečetla asi 5 knih od tohoto autora.. Po zjištění, že každá kniha je napasovaná do téměř stejného vzorce (liší se jen prostředí) jsem od dalšího vyhledávání tohoto autora upustila. Věřím však, že přípravě každé věnoval mnoho času na studium toho kterého prostředí, ale příběhy lidí byly velmi "placaté".

az007
az007
14.06.2012 5 z 5

Skvělá kniha. Jako jeho všechny. Tohoto autora miluju.

lucifrid
lucifrid
20.04.2012 3 z 5

Haileyho miluju, ale tohle je jediná kniha, kterou jsem zatím četla snad jen dvakrát. Ale určitě se k ní vrátím. Jen mi prostě nesedla jako ty ostatní, které mám načtené (20x a více; mimo V nejvyšších sférách, tu jsem prostě nedala).

verusak
verusak
05.11.2011

mám velmi ráda Haileyho, ale Kola jsou první knihou, kterou jsem nedočetla a nejsem si jistá, zda se k ní někdy vrátím ... knížka mě nezaujala, ale jen z důvodu, že se děj odehrává v prostředí automobilového průmyslu

Alix
Alix
28.08.2011 3 z 5

Nebyla bych tak přísná. Automobilový průmysl mne sice nikdy nezajímal, ale kniha byla pro mne zajímavá už jen proto, že se v ní, jako v každé autorově knize, proplétají osudy jednotlivých postav s naprosto profesionálním popisem prostředí. Hailey je tím známý a já ho za to obdivuji. On nepíše o něčem, o čem jen slyšel, on píše o něčem, co dobře zná.

WEIL
WEIL
28.08.2011 2 z 5

Tak už to bude dvacet let, cojsem to četl, ale něco ve mě z toho zůstalo, tedy jen pocit, že už to znovu číst netřeba.

Balrog
Balrog
22.05.2011 5 z 5

V dospívání se mi kniha velmi líbila a měla jsem v plánu si ji v dohledné době přečíst znovu, z plánu však sešlo, když jsem si opět přečetla Hotel a pocit, který jsem po něm měla v dospívání, úplně vyprchal, kniha mě nijak nezaujala. Nechci totéž riskovat s Koly, chci si zachovat ten pocit.