Koho vypijou lišky

Koho vypijou lišky https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/160509/bmid_koho-vypijou-lisky-TfV-160509.jpg 4 301 83

Je padesát slov hodně, nebo málo na to, aby se v nich dalo říct vše podstatné? Malá El žije v Československu sedmdesátých let. Násilí mezi rodiči je běžnou součástí jejího dětství, neudivuje ji, ale poznamenává. Zvláštní výchova a patologické vztahy, jimiž je obklopena, ji uzavírají do izolace a El se postupně propadá do beznaděje. Toto vyprávění na pomezí prózy a poezie je lakonické, anekdotické, výraznou roli v něm hraje pointa jednotlivých minipříběhů. Každá z kapitol má přesně padesát slov, je příběhem sama o sobě a zároveň přidává další kamínek do mozaiky celé knihy. Debutantka Lidmila Kábrtová přichází s originální prózou, v níž záleží na každém slově.... celý text

Romány , Literatura česká

Vydáno: , Host

tulipi
13.04.2022

Jednotlivé části knihy jsou prokládány dobovými úryvky z novin. Mezi těmito proklady se odvíjí příběh holčičky El, popsán v padesáti-slovných kapitolkách de facto v náznacích, přesto jasně a srozumitelně.
Kniha mne svou netradiční formou nadchla - přečetla jsem během jediné noci...

book_loverka_
11.04.2022 4 z 5

Tato knížka mě zaujala na stories u cestina na pohodu. Půjčila jsem si ji tedy v knihovně a mile mě překvapila! Každá kapitolka obsahuje pouze 50 slov. Není to málo? Není. Hodně se toho totiž dá vyčíst i mezi řádky. Kniha vypráví silný příběh malé El, jejíž rodiče nemají zrovna dobré vztahy. K tomu na vás dýchne atmosféra 70. let a retro věci jako Vitacit, fronty na banány nebo vzácnost Coca Coly. Vsuvky tvoří články z Rudého práva, které mě osobně při čtení rušily a nebavily mě. Za to strhávám hvězdičku, jinak doporučuju knížku zkusit! Forma je velice zajímavá a autorka se s ní poprala skvěle.

Skřítek77
04.04.2022 4 z 5

Originální román, jehož každá kapitola má pouhých 50 slov a každý rok v životě hlavní hrdinky je nastíněný jen pár těmito krátkými kapitolami. Přes tato omezení dokáže autorka vytvořit tísnivou atmosféru nešťastného a nemilovaného dětství hlavní hrdinky, která se pokouší najít své místo na světě. V záplavě knižní produkce, kde rostou počty knih v sériích a každá další kniha má více stránek než ta předchozí, mi minimalistické a strohé vyprávění připadalo nesmírně osvěžující, i když samotná jeho atmosféra byla smutná až beznadějná.

lucisa.n
14.03.2022 4 z 5

Jedinečná, zajímavá, smutná, přečtena s pachutí vzhledem k současné situaci a na dva zátahy. 50 slov opravdu stačí a vypoví mnohé! Bravo, Lidmilo!

pakoshka
13.03.2022 5 z 5

Tak krásný!! Tak bolestivý. Úspornej styl minipříběhů na 50 slov nakonec řekne mnohem víc, než rozsáhlej román. Jsem nadšená z formátu, z obsahu, z toho, že jsem objevila další vynikající českou autorku!

Maky78
12.03.2022 5 z 5

V 50 slovech a ani ne 200 stranách děj lepší než v kdejaké knize.
Strohé, úderné, jasné, poutavé.

skalek
07.03.2022 5 z 5

Rychlé, strohé, bez vytáček...a přesto llne citu a lidskosti....
A jen 50slov....Velký potlesk

intueri
03.03.2022 5 z 5

Obsah na mě "blikal" jako tušená žárovka za stínítkem lampy - pravda, kterou zastřeně vidíte - a forma bavila svou jinakostí - hravost, která kontrastuje s vážností tématu i doby. Vsazená intermezza z novinových titulků mi "oprášila" i část vlastního života a v celku knihy působila jako kontrast objektivního makrosvěta se subjektivním mikrosvětem El. Za sebe hodně chválím - paní Kabrtová :)

rebciatko
21.02.2022 4 z 5

zaujímavý nápad... bavilo ma to, chcem pokračovanie...

LooneyCZ
06.02.2022 4 z 5

Kniha složená z příběhů na padesát slov. Může to fungovat? Myslím, že dost dobře. Všechno je jen naznačené, přesto se děj poskládá dohromady v jedno smutné vyprávění.
Po dobově nepřesvědčivé knize Lada u ledu, kterou jsem dočetla předevčírem, tady na člověka dopadne tíha sedmdesátých a osmdesátých let naplno. Titulky z Rudého práva neruší, spíš dokreslují.

MedvidekS
04.02.2022 5 z 5

Wow, to mě hodně bavilo! Nevěřila bych, že se dá z tak “malé” knihy vytěžit tak silný a smutný příběh.

iveta3689
01.02.2022 4 z 5

V tak krátkém textu je tak hodně příběhu. A výborného.

ElissEm333
19.12.2021 5 z 5

Jednohubka, ale skvělá! Pár slov a řeknou vám víc než celý román.

adevis
07.12.2021 4 z 5

Tato prvotina Lidmily Kábrtové mě nemohla minout. Po přečtení nejnovější knihy Čekání na spoušť jsem neváhala a knihu objednala. Především jsem se nechala zlákat originalitou. Každá kapitola totiž obsahuje pouze 50 slov. Ano, přesně tak. Ne, nepočítala jsem je. Místo toho jsem hltala kapitolu za kapitolou. Bylo mi z toho smutno a těžko. Příběh El mě zasáhl.

Autorka dokázala vtěsnat neskutečně moc emocí do tak malého množství slov.
Knihu doporučuji, je nádherná, ale budu si ji muset přečíst ještě jednou, aby mi do sebe všechno kompletně zapadlo.

Dadulina
27.10.2021 4 z 5

Klobouk dolů. 50 slov a taková síla. Někdy je zamlčené a nedořečené řezavější.

JaLenka
06.10.2021 5 z 5

Je padesát slov hodně, nebo málo na to, dostatečně vychválit knihu Lidmily Kábrtové Koho vypijou lišky? Rozhodně málo, ale zkusím se trefit:) Jedinečné, úchvatné, dokonalé. Krásné i strašné. Smutné a vtipné. Poetické, ale drsné. Pravdivé. Bohužel. V neposlední řadě krásné zpracování! Budu mít letos ještě v ruce tak dobrou knihu?

Anna 13
05.10.2021 5 z 5

"Víly právě přestaly tančit. Lišky zavětřily."

Není škoda přečíst to na jeden nádech? Když každá stránka je jako úder srdce?

Jemnost.
Cit.
Rytmus.

Dívenka každou stránkou starší a zraněnější.
Neskutečně živoucí fragmenty.
Střípky života nesmazatelně vryté v paměti člověka.

Dětství, jaké by nemělo být. Dětství, které pominulo.

Shledávám knihu jako nesmírně silnou a emocionálně zatěžující.
Nesmí mi chybět mezi těmi, kterým se častým čtením poláme hřbet a odrbou stránky.
Klenot...

ZÓNA
29.09.2021 3 z 5

Bezpochyby čtivý text...
Zajímavá forma vyprávění.
Povídková próza? Ale proč? Snaha odlišit se od ostatních?
Zaujmout netradičním pojetím?
Kniha se dá přečíst za hodinu.
Výňatky z komunistických novin spíše nudí, než aby poháněly čtenáře vpřed. Možná bych si dovolil napsat, že jsou i zbytečným mementem.
Při čtení cítíte lítost a smutek, že takový život může mít malé dítě. Přesto kniha nijak neoslňuje, krátké kapitoly na mě dojem neudělaly.
Příliš krátké na silný obsah.
Diskutabilní kvůli anekdotickým okamžikům, které na mě působí spíše pateticky.
Snad neznevážím dílo autorky, když jej přirovnám k pouťové atrakci, která vás sice příjemně zhoupne, ale po pár minutách vyplivne, aniž byste si ji doopravdy užily.
A jen doufám, že nám autorka nepopisuje vlastní dětství.
Tato domněnka musí napadnout každého důvtipného čtenáře...

orson
22.09.2021 4 z 5

Trochu jsem zavzpomínal na své dětství (teď myslím ty úyryvky z novin a to prostředí :)) Zajímavá forma vyprávění - krásná mozaika. Tohle můžu.

veriszv
28.06.2021 5 z 5

Kombinace osvěžujícího formátu s tíživým příběhem, to je kniha Koho vypijou lišky a je naprosto famózní!
Každá kapitola ze života malé El má přesně padesát slov. Může se to zdát málo, ale tahle hra se slovy toho má i hodně mezi řádky.
Československo sedmdesátých let a příšerné domácí prostředí jsou realitou malé El a jejího těžkého dětství. Jednotlivé střípky a fragmenty si čtenář skládá z krátkých kapitol, které často řeknou víc a působí naléhavěji než tisíc slov. Pro dokreslení atmosféry jsou jednotlivé části prokládány titulky z dobových deníků.
Je to minimalistické, originální a určitě to stojí za přečtení!