Železný anděl

Hluboká brána, město nad propastí, bylo po zničující bitvě poraženo. Většina řetězů, na kterých stálo, je zpřetrhaná, z hořících trosek stoupají jedovaté zplodiny a chrám, v němž přebýval všemocný presbyter, visí vzhůru nohama nad kdysi neznámou a neprobádanou hlubinou. Vítězná Legie zavedla stanné právo a bez skrupulí pronásleduje a trestá všechny, kdo by se pokusili uprchnout. Do panující vřavy se navracejí dva zajatci. Loď přiváží mladého anděla Dilla, zoceleného válkou, a zrádnou vražedkyni Rachel Haelovou. Oba jsou uvězněni v pomalu se rozpadajícím chrámu, kde očekávají svůj osud. Z propasti pod nimi vylétají duchové, protože smrt boha Ulcise otevřela brány pekla. Na svět se však vydává Cospinol, bůh moře a mlhy, který na rozkaz svých božských bratří putuje do Hluboké brány, aby vstup do pekla uzavřel. Pomalu, neodvratně se blíží k městu, které čeká a kymácí se na pokraji zkázy. A všude – od kontinentu Pandemeria po samotná Nebesa – se rozebíhají plány plné krvavé pomsty. Mocné síly se dávají do pohybu a nadcházející bitva mezi bohy hrozí zničením celého světa lidí....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/28_/288021/zelezny-andel-BVG-288021.jpg 3.96

Kodex Hluboké brány (2.)

Iron Angel (2008)

Literatura světová, Romány, Fantasy
Vydáno:, Laser-books (Laser)

tsal
06.04.2017

Druhý díl má své klady i zápory, v zásadě mi ale přijde lépe napsaný než Zjizvený anděl. Souboje přestaly být nelogické a přitažené za vlasy. Velkou měrou za to může fakt, že jsme se přesunuli od čistě lidských bojovníků k těm nadpřirozeným, takže akce je stále nadsazená, ale již nepůsobí směšně. Nerozptyluje zbytečnými otázkami a jen si užíváte jízdu. Také musím pochválit autorovu fantazii. Už Hluboká brána v prvním díle byla hodně zvláštní město, ale oproti Labyrintu a jeho obyvatelům, kteří dostali místo v Železném andělu, to bylo pouhopouhé nic. Je to fascinující, barvité, plné skvělých a neotřelých nápadů a přitom funkční a děsivé! Pan Campbell je nadán představivostí, kterou mu mnozí mohou závidět.

Bohužel s psaním už je na tom trochu hůře a obávám se, že se nikdy nevymaní z rámce lehčí fantasy. Kniha je rozdělena na několik hlavních částí, které se soustředí vždy na jinou postavu. Jednou z nich je i Dill, který byť jen na chvíli konečně opustí svou pozici pasivního ňoumy k ničemu, což jsem ocenila. Že to nevydrželo už tolik ne. Hlavním problémem tohoto sekvencování však je, že ani jedna linie není pořádně dotažená. Jakž takž na sebe navazují, nakonec se lehce prolnou, ale stejně stále každou vnímám jako vlastní příběh, k němuž mi autor nedodal konec. Jako celek to zkrátka nefunguje, ani když vezmu v potaz, že jde o prostřední díl. Mnohem lépe by to působilo jako sbírka novel s vlastními pointami.

Teď už jen zbývá se ptát, ve kterém století vyjde třetí díl?

RomanTilcer
04.01.2017

Železný anděl je druhá kniha skotskýho spisovatele Alana Campbella. Zároveň se jedná o druhej svazek trilogie, ovšem znalost prvního dílu (kterej se jmenuje Zjizvená noc a vyšel už před sedmi lety) není nutná – Campbellův debut byl zamýšlenej jako samostatnej, uzavřenej román a až po jeho úspěchu se autor nechal přesvědčit, aby se do jeho světa vrátil ve dvou dalších knihách.
Žánrově jde o směsici temné fantasy, new weirdu a steampunku, přičemž každá z těchhle složek má v jedné třetině románu navrch (temné fantasy patří první část, útěk z Hluboké brány, new weirdu pobyt v Bludišti alias pekle, steampunku vlaková jízda po Pandemerii).
Na prvním místě není příběh – Campbell klidně nechá postavy na delší dobu zmizet, aby upřel pozornost jinam, a ani se nijak zvlášť nezabývá jejich psychologií. To ovšem neznamená, že by to byla špatná kniha, jen těžiště zábavy leží jinde – a to v propracovanosti jejího světa. Campbell pořád přichází s něčím novým (ať už je to nějakej protivník, zajímavý místo, schopnost, věc) a všechno to má svoje názvosloví. Člověk si až říká, že by z toho bylo parádní RPGčko. :-)
Kolem a kolem je tahle kniha drobet náročnější na pozornost, příběh se nedá přirovnat k blesku, ale spíš k pomalejšímu spodnímu proudu, můžete se ovšem rochnit ve velehusté a silné atmosféře.

andělé peklo steampunk

Alan Campbell