Kodaň

Kodaň https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/289172/bmid_kodan-1VF-289172.jpg 3 3 2

Hlavní město Dánska vás ohromí velkolepými pamětihodnostmi, krátkými vzdálenostmi a otevřenými lidmi. Pozoruhodné na Kodani není pouze její přátelskost a radost ze života jejích obyvatel, ale i přehlednost města. Téměř všude se snadno dostanete pěšky: Kdo chce navštívit královnu na zámku Amalienborg, dojde po pár krocích i k Mramorovému kostelu nebo novému divadlu. Prohlédne si pozoruhodnou novou budovu Opery, ke které se rychle dostane „vodním autobusem“. Nebo se posadí v nedalekém přístavu Nyhavn. Odtud už uvidí pěší zónu (Stroget). Když ji celou projde (délka 1,8 km), bude stát téměř před nádražím a za ním se rozkládající čtvrtí Vesterbro. Před nimi se ovšem nachází ještě Tivoli a Národní muzeum a glyptotéka Ny Carlsberg – dvě z dlouhé řady velkolepých kodaňských muzeí. Možná se ptáte, k čemu tohle město vlastně potřebuje tak promyšlený systém autobusů a dokonce i metro. Za návštěvu ale stojí i čtvrti za mostem. Vznikly v polovině 19. století, kdy Kodaň začala praskat ve švech. Osterbro je spíše nenápadné. Vesterbro se z trosek probouzí do nového lesku. Někdejší ušmudlaná čtvrť se dnes pyšní kreativní scénou, módními butiky a kavárnami. Přes vodu na druhou stranu z centra zažívá právě podobný vývoj čtvrť Christianshavn. Problémové naopak zůstává Norrebro, kde neustále dochází k sociálním nepokojům. Směrem k letišti vzniká dokonce nová městská čtvrť Orestad se zajímavou architekturou. Než se návštěvník vydá za poznáním celé aglomerace, neměl by si nechat ujít procházku po krásných nákupních třídách v centru města s obchodními domy a butiky. Nápadná je velká spousta obchodů s textilem – dánská móda návrhářů jako je Mads Norgaard, Bitte Kai Rand nebo Sand se už dávno stala vývozním šlágrem. Dánský design pěkných forem značek B&O, Bodum nebo Georg Jensen jím byl vždycky. K těmto lákadlům přibylo v posledních letech další, nové: gastronomická scéna. O kodaňskou špičkovou gastronomii, zejména tu, která si je vědoma svých severoevropských kořenů, se zajímají návštěvníci z celého světa. Máte-li raději jednodušší stravu, dejte si u stánku s občerstvením umělecky zdobený párek jménem „Ristet Hot-dog“, sedněte si k vodě, ráchejte nohy a pusťte se do jídla. Pěkné a úpravné hlavní město přímo u vody, které jednoduše překypuje radostí ze života – možná právě tohle je tajemství Kodaně. Až se budete loudat přes Hojbro Plads, měli byste vrhnout vděčný pohled na sochu biskupa Absalona, který v roce 1136 město založil. Dost často byla Kodaň stíhána a pustošena válkami, požáry a cizí okupací. Ale pokaždé z nich vyšla silnější a krásnější. Díky, Absalone!... celý text

Literatura naučná , Cestopisy a místopisy , Turistický průvodce

Vydáno: , Jan Vašut (Vašut)

Kopenhagen

JulianaH.
04.02.2023 4 z 5

Ocenila jsem především druhou polovinu s oddíly o pamětihodnostech + museích/galeriích (včetně nástinu, jak tyto instituce vznikly) a souhrnné informace o Dánsku, počínaje státním zřízením a konče počasím. (To, že v lednu a únoru člověk využije současně „několik“ svetrů, tedy nikoli jen dva, jsem se sice dočetla poslední den pobytu, ale průvodce se nesepisují pro blázny, kteří je zásadně studují ex post.) Obzvlášť super byla dvojstrana s časovou osou nejvýznamnějších událostí dánských dějin. Dále souhlasím s autorovým naléháním, že se vyplatí chodit po tomto městečku pěšky; a kvituji tip na veganskou restauraci.

Informace se přirozeně vztahují k roku vydání (2016), kdy se kodaňské metro teprve stavělo a gigantické Přírodovědné museum existovalo jen na plánech. Není třeba zdůrazňovat, že od té doby se zvedly také ceny. Autor se však zmiňuje i o událostech celodánského významu, které zůstávají aktuální a v době vydání byly zcela čerstvé (referendum odmítnuvší euro, ekumenická jednání v kodaňském kostele Holmenskirken po útoku na Charlie Hebdo či teroristické útoky z r. 2015).

Pár zajímavostí: :)
- Dánové tvoří pouze 65 % obyvatel Kodaně
- anglojazyčné filmy se při vysílání v Dánsku nedabují; mluvčí dánštiny rozumějí psané norštině i švédštině
- korunní princ se oženil s Australankou
- Kodaň byla ve středověku vypálena německou hanzou jakožto její konkurentka (Dánové to s Němci vskutku nemají jednoduché)
- když r. 1884 hořel zámek Christiansborg, jehož nástupce dnes hostí parlament, plameny prý ze Sjøllandu bylo vidět až v Jutsku!
- do Okrouhlé věže, odkud konal svá astronomická pozorování Tycho de Brahe, se carevna Kateřina I. při své návštěvě města nechala vyvézt kočárem (věž totiž převážně nemá schody)
- ikonickou skulpturu Malé mořské víly sponzoroval ředitel pivovaru, stejně jako kodaňské umělecké sbírky; sochař ji obdařil tváří slavné baleríny a tělem své choti

jejda.majda
29.12.2020 4 z 5

Průvodce Merian mi moc vyhovují. Je super, že součástí je i podrobná mapa, která pomáhá na místě v orientaci nebo pomůže při rozhodnutí, kam se podívat dál. Je bezva, že tam byly i tipy na muzea, protože nám v Kodani pršelo a tak jsme se aspoň měli kam schovat a ještě jsme díky průvodci vychytali den, kdy byl vstup zdarma.

Dánsko Evropa Kodaň

Jan Scherping