Kód 9

Kód 9 https://www.databazeknih.cz/img/books/97_/97991/bmid_kod-9-LNV-97991.jpg 4 104 25

Nechte se unést poutavým, napínavým a zároveň kontroverzním příběhem o jedné neobvyklé cestě... Jeho hlavní hrdina, Michal Kráľ, se vydává na vysněnou expedici do Číny, Tibetu, Nepálu a Indie. Než odjede, stihne ho záhadná Kumárí pověřit tajemným úkolem - na různých místech světa, význačných pro křesťanství, buddhismus, hinduismus a islám, má předat celkem devět artefaktů, aby z nich byl vytvořen poslední, konečný symbol a nastolen nový řád, rovnováha mezi mužským a ženským principem, smíření všech náboženství, vláda nezištné lásky, nesobeckého života, věčného sbližování... Mocní a bohatí této planety, kterým dosavadní systém uspořádání světa vyhovuje, se však jeho misi snaží za každou cenu zmařit. A Michalova životní partnerka Marika mezitím svádí odhodlaný boj se zákeřnou nemocí... Nevšední román o tom, že nejdůležitějším putováním každého z nás je cesta za poznáním sebe sama a že jejího cíle dosáhneme jen tehdy, přejdeme-li od myšlenek a slov k činům, se stal na Slovensku záhy po vydání nepřehlédnutelným bestsellerem, srovnávaným s díly slavných světových autorů - Dana Browna a Paula Coelha.... celý text

Romány , Literatura slovenská , Cestopisy a místopisy

Vydáno: , Knižní klub

Kód 9 , 2010

Racek213
06.04.2021 4 z 5

No, mé prvé seznámení s Banášem. Odborně dost vybavený autor, postavy s masa a krve, fantastické prvky se neperou od těch reálných, čtivé - docela milý objev. Škoda, že drtivá většina jeho knih je jen ve slovenštině. Za těch 30 let bez ní už jsem stratil sílu ji číst. A přitom jsem dříve čekával v Slovenské knize na novinky, které v češtině nemohly vyjít či nevycházely. No jo, přicházím o dost.

vlkcz
12.06.2020 3 z 5

Kdyby se autor soustředil jen na Michalovu linku, mohlo by jít o dobrou knihu. Vstupy s Maričinou reklamou na Breussovu dietu mi přišly trochu zbytečné (jestlipak jí drží Adéla) a Jánovy rady působily mnohdy rušivě. Místy kniha připomíná turistického průvodce. Do toho povrchní charakteristiky jednotlivých náboženství, občas opakující mýty (jako ten s Galileovým procesem).
Škoda nevyužitého potenciálu. Tahle slovenská verze Da Vinci kódu se jinak četla docela dobře.

Dada077
13.07.2019 4 z 5

Množstvo faktov a informácií ma nezabilo, takže to bolo dobré cvičenie fantázie a schopnosti poskladať skladačku deja v každej kapitole podľa vlastného úsudku. Miestami sa natíska pocit, že autor vymenoval všetko to,čo tlačí, omína, prenasleduje a kazí spoločnosť, celé ľudstvo, všetku mravnosť a ľudské hodnoty. Podľa predslovu predpovedali ako reakciu na knihu búrlivú diskusiu. Po rokoch od vydania tak trochu bez údivu konštatujem, že nevyvolala ani takú poslabšiu , ako kód DaVinciho. Vtedy aspoň pár "trafených husí " zagágalo, ktorým aj tak gazdiná rýchlo zakrútila krkom, aby nebodaj národ nezačal na zmyslom a úmyslom aj premýšľať. Teraz sa nedialo ani toľko, pretože doba naučila husi namiesto zagágania sa iba ticho a pohrdlivo do dlane pochechtávať, od čoho je k úplnej ignorácii už len krôčik. Obklopila som sa náhľadmi na učenie Ježiša, Budhu, Mohameda, nechala sa previesť históriou Vatikánu, cirkevnými dogmami a pochybeniami, ponorila som sa do nekonečného množstva nepálskych, tibetských a indických Rašmíl, Ganéšov a Guptov, príjemne som sa strácala vo vlastných otázkach s vedomím, že na väčšinu z nich ani nikdy nedostanem odpoveď.
citát z knihy: "Lebo Ježiš povedal: Svet je mostom, prejdite ho, ale nezostávajte na ňom."

Nika_bk
14.01.2018 5 z 5

Táto kniha ma pohltila a nepustila...skvelá práca, vrelo odporúčam

Shoperkaa
12.08.2017 5 z 5

Super knížka, která mě neskutečně bavila. Škoda, že další dva díly nejsou přeložené do češtiny (ve slovenštině číst nechci, ale asi budu muset :). )

wiix
11.08.2017 3 z 5

Fakt sa neviem rozhodnúť, či sa mi tá kniha vlastne páčila alebo nie. Niektoré slovné hračky, logika a prešmyčky má stiahli a pohltili, no neustále opakovanie výrokov o rovnováhe, ženách a náboženskej prelínavosti sveta ma nudili a drásali mi nervy. Tiež si myslím, že sa nedá všetko premostiť a celý svet nie je jedna veľká skladačka. Trochu menej beletrie a romantiky a mohlo to z Browna aj niečo mať.

Eridor
28.04.2017

Celkom fajn čítanie. Príbeh je trochu fantasy, ale popretkávaný aj množstvom historických faktov a reálnych informácií z prostredia ktoré autor sám navštívil, takže som sa trochu aj poučil a dovzdelal.

adorjas
19.09.2016 1 z 5

Na pohľad je to sympatický pán, ale táto kniha znela ako výplod mladšieho pohlavia poznačenej ezoterikou a vecami medzi nebou a zemou, z ktorej mi rastú vyrážky. Keď už nejakú obdobnú knihu, tak to radšej Jedz, modli sa a miluj. Ale toto nie.

Garik
28.08.2016 1 z 5

Banášovi sa podaril vskutku famózny kúsok – naivitou príbehu a v ňom odovzdávaného posolstva prekonal samotného majstra D. Browna. Postupné ponáranie sa do deja tohto románu bolo u mňa sprevádzané pocitom čoraz väčšieho utrpenia. Bol by som to vzdal ani nie po tridsiatich stranách, no autorov sloh študenta druhého ročníka strednej školy v konfrontácii s faktom nezvyčajnej popularity vo mne vzbudil neodbytnú zvedavosť a chuť dostať sa na koreň skutočnosti, že vôkol mňa pobehujú dospelí ľudia jeho tvorbou doslova uchvátení. Ako je čosi také vôbec možné? Veď kostrbatosť textu Kódu 9 ešte podtrhuje naivitu myšlienok v ňom prezentovaných. Navyše, Banáš vie nielen nakopiť protirečenia na tej istej stránke, on ich dokáže vopchať aj do jedinej vety! Na druhej strane, toto nie je pre ezoterické myslenie, ktorým sa tak rád hrdí, nič nezvyčajné. Skutočne desivé je až to množstvo nekritických čitateľov a obdivovateľov. Výsledkom mojej snahy o pochopenie tohto fenoménu je sklonenie hlavy pred ďalším dôkazom sily mediálnej masáže.
Ten jeden bod deliaci toto dielo od hodnotenia „odpad“ dávam za to, že o myšlienkach (a konšpiračných teóriách), ktoré sú prostredníctvom neho popularizované, je autor podľa všetkého úprimne presvedčený a za tú prácu, ktorú s nahromadením toľkých logických kotrmelcov bezpochyby musel mať. A tiež preto, že napriek spomínanému utrpeniu sa mi predsa dostalo aj pobavenia, ba až veselia. Aj keď to bol skôr taký ten smiech cez slzy, ako sa hovorí. Nebyť faktu, že to autor všetko myslel smrteľne vážne, mohla to byť vynikajúca paródia. Veď keď len povážim aspoň niektoré z momentov nesúcich toľký potenciál k nej: Tá úžasná psychológia postáv spolu s ich výnimočným verbálnym a písomným prejavom! Tie poznámky „Otca“ Jána! Tá konšpirácia vodcov náboženstiev Západu a Východu, týchto „správňákov“ ocitnuvších sa v čele tých asi najzvrhlejších inštitúcií v celých dejinách! Tá trojka špičkových slovenských agentov GP, s ich „fenomenálnymi“ rozviedčíckymi a vražednými schopnosťami a metódami (o ďalšom radšej pomlčím)! Sir (alebo sir Anthony), kpt. Hausser, sgt. Clark a ďalšie nahlúple, nedovtipné a ťarbavé postavičky z vedenia „Global Power“ ako vládcovia sveta! Tie dva kúsky pôvodne jedného krpatého šutra, schovávané, chránené a putujúce priestorom a časom, od spojenia ktorých závisí – no len si to predstavte! – rovnováha celého Vesmíru (či akýchsi síl v ňom), o budúcnosti ľudstva ani nehovoriac! A v neposlednom rade tá nijako nezakrytá podoba hlavného protagonistu a jeho najbližších s reálnymi osobami a v tomto kontexte komicky vyznievajúce mesianistické poslanie románovej Adky!
Veru – veľký, veľký potenciál! Škoda...

zork
23.05.2016 5 z 5

Prvá kniha od Banáša ktorú som čítal a následne som zobral do ruky aj ďalšie a určite budem pokračovať. Páči sa mi štýl písania a Kód 9 bol pre mňa neskutočne úžasný. Nevedel som sa od knihy odtrhnúť, úplne som sa vžil do deja. Z mojej strany, vysoké odporúčania.

Nikamo
02.04.2016 5 z 5

Kniha sa ľahko čítala.Spisovateľ má veľký prehľad o krajinách čo je pri čítaní vidieť. Mne osobne sa páčila.Bola to taká oddychová :-)

1972Sixo
19.03.2016 3 z 5

Slušne skorodobrodružná pseudobondovka, plná náhod a skoronapätia so skoroetnickým a rodinným skorotragickým presahom. Prekvapivo dobre sa to číta.

Macek58
13.01.2016

Kniha s plno zajímavými tématy, které nutí k zamyšlení.

trudoš
19.05.2015 1 z 5

Optimisticky naivní dílo, určené především milovníkům esoterické literatury. Nic proti základní myšlence, každý má právo na svou vizi. Ovšem kompozice románu, to je věc, která mě skutečně dostala do kolen. Kdyby šlo o komedii, neřeknu ani popel, ale vzhledem k tomu, že se Jozef Banáš po celou dobu vyprávění bere smrtelně vážně, tak amatéřina z textu trčí o to víc. Neumělé postavy, absurdní děj a snůška konspiračních teorií, to vše pěkně namícháno do jedné velké haluze, tvářící se jako Velké dílo. Nejpůsobivější tak pro mě zůstaly pouze popisy cest Čínou, Nepálem a Indií, z nichž je znát, že se má autor možnost opřít o vlastní prožitky.
Ono už upozornění v úvodu jasně naznačí, že tahle hra bude pěkně ostrá: „Ti, kteří se pravdy bojí, tuto knihu odsoudí. Ti ostatní, a vím, že je jich většina, ji uvítají.“ Tudíž odsoudím-li román pro mizerné spisovatelské řemeslo, je jasné, že jsem ve službách všestravujícího zla. Takže mě neberte vážně.

Deni1804
14.12.2014 5 z 5

Veľmi dobrý román podobný knižkám Dana Browna. Dej je napínavý, postavy sú tiež zaujímave a celkovo sa knižka veľmi dobre čítala. Vrelo odporúčam

Ennie
07.10.2014 3 z 5

Námět je dobrý. Autor i dobře píše. Ale v knížce se vyskytuje hodně pro mě nezajímavých (až nudných) částí. Moc se mi například líbil začátek s autem a rádiem :). ...

Skjaninka
06.02.2014 3 z 5

Banášova fantázia a znalosť krajín, v ktorej sa odohráva je na jedničku. Síce takú slabšiu, ale nebudem to hlbšie rozoberať. Samotná kniha ma nijak extra nebrala. Chvíľkami som čítala so zaujatím, chvíľkami som pri nej zaspávala. Nesmrteľní hrdinovia na ceste za záhadami, nie sú pre mňa tým pravým orechovým. Asi sa mi niečo podobné zhnusilo v knihách D. Browna a preto ani Kód 9 nie je v mojich očiach o nič lepší. 3/5

nechapacka84
24.01.2014 2 z 5

Na knihe sú dobré len dve veci. Jánova oprávnená obžaloba ľudstva, a vernosť toho, že traja tajní agenti GP sú slováci (lebo takéto kopytá od inšia snáď ani byť nemožu. Len mi je GP trocha ľúto)
Inak ale, je to i keď pominiem neuveriteľne hlúpy úvod -adelka a olympiáda, Kumari a auto....dosť slabé. Osudy i pohnútky postáv sú takmer priehľadné. Ich charakteri takmer neexistujú. Celá organizácia GP pôsobý viac než naivne, a extrémne diletantsky. Jej šéf je snáď reinkarnovaný lobotomik. Ostatne len takýto by si mohol najať takýchto debilných agentov. Napätie nula.Žiaden zvrat. Pocit tajomna tiež nič, a o odhaľovaní akýchsi právd čitateľom nemože byť ani reč. Tkže i žánrovo nič moc. Je to škoda pretože téma má obrovksý potencial a ak by sa jej ujal ozajstný spisovateľ bola by to určite zaujímavá kniha.
Takto je to len zlá kniha s možno dôležitým posolstvom a oprávnenou kritikou ľudstva medzi riadkami. A keď už pre nič, tak aspoň pre toto, to nebolo úpne marné

Sosovica
09.01.2014 5 z 5

Knihu som prečítala už 2x, samozrejme, aj jej voľné pokračovanie - Kód 1 a viem, že k obidvom knihám sa budem veľmi často vracať.

adelinka
26.06.2013 5 z 5

moja prvá kniha od Banáša....dlho som po nej túžila,,,len mi nevychádzali financie popri zhánaniu skríp......kniha ma úplne chytila od začiatku....super napínavý dej...veľa krát som musela prestať čítať a hlboko sa zamyslieť...v mysli som precestovala mnoho krajín....som veľmi rada, že táto kniha patrí do mojej knižnice, je to jedna z mála kníh, ku ktorej sa budem chceť vrátiť......