Kočka na rozpálené plechové střeše

Kočka na rozpálené plechové střeše https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/136945/bmid_kocka-na-rozpalene-plechove-strese-4oZ-136945.jpg 4 405 66

Neschopnost komunikace mezi nejbližšími, touha po penězích, bolestná odhalení pravdy, strach ze smrti, ale zároveň ze života ve lži, pocity opuštěnosti v blízkosti těch, které milujeme. To vše čtenář nalezne ve hře jednoho z největších dramatiků 20. století.

Literatura světová , Divadelní hry

Vydáno: , Artur

Cat on a Hot Tin Roof , 1955

annes
12.02.2022 5 z 5

Kdysi sem viděla film s mojí oblíbenou Elizabeth Taylor. Už sem si nepamatovala moc děj a jsem velmi ráda že jsem si to osvěžila. Velmi zajímavá sonda do jedné rodiny a odhalí tolik věcí, vlastně za jeden večer..uff jsem ráda za svoje příbuzné, tohle bych rozhodně nezvládla..

Percabethka
05.02.2022 4 z 5

"Jedna z věcí, která se dá pěstovat na takový veliký plantáži a která je důležitější než bavlna! - je snášenlivost - a tu já pěstoval!"

V porovnání s ostatními dramaty, která jsem od Williamse četla, mě tohle moc nebavilo. Je rozhodně skvěle napsané, chápu, proč se postavy chovají tak, jak se chovají - a čeho tím vším chce Williams docílit. A rozhodně se mu to daří. Mně osobně se ale tohle téma nijak nedotýká a lehce mě nervovalo číst hru, ve které si všichni stále jen nadávají, ignorují se, nebo kují různé intriky. Rozhodně to ale bylo zajímavé čtení a jako vždy jsem si odnesla zajímavé myšlenky.

"... z eště větší dálky, zrovna jsem se vrátil z druhý strany měsíce, ze země smrti, synu, a tak mě tak hnedkon něco neporazí!"

JulianaH.
29.01.2022 4 z 5

„Jo, jo, holenku, lidský stvoření je obyčejný zvíře, jenže fakt, že stejně umře, nijak nezvětšuje jeho soucit s vostatníma, kdepak, holenku…“

Vlastník rozlehlé plantáže v jižanské Deltě (Taťka) umírá, ačkoli o tom on ani jeho manželka ještě nevědí. Rodina, tedy starý pár a dva dospělí synové s manželkami, se schází, aby oslavila Taťkovy poslední narozeniny a/nebo získala dědictví. Komunikace této šestice postupně odkrývá různé problémy a vztahové krize.
Hra o alkoholismu, (homo)sexualitě a umírání, odvíjející se za letního západu slunce. Četla jsem ji ze zvědavosti, jaké tohle slavné dílko asi je, a s plným vědomím, že se bude míjet s mým vkusem. Tedy že se bude soustředit na průměrné nebo podprůměrné, vulgární lidi a že bude jejich dialogy i osudy prostředkovat až útočně realisticky, jak je v moderním dramatu zvykem. A tohle všechno o „Kočce“ platí, ale Tennessee Williams k tomu přidává ještě jakousi něhu.

nicolettkaa
23.11.2021 5 z 5

Ač jsem čekala úplně něco jiného, musím říct, že mě tato hra bavila. Vykreslení postav úžasné, přestože mi lezli na nervy úplně všichni. Ráda si ji přečtu někdy znovu a podívám se na další autorova díla.

Renatka11
29.05.2021 5 z 5

Skvělé a naprosto uvěřitelné. Před očima jsem při čtení živě viděla Elizabeth Taylor a Paula Newmana, přestože jsem film viděla už hodně dávno. Každopádně teď se na něj určitě ráda podívám znovu.

oliverjunior
01.04.2021 5 z 5

Neobyčejné drama o životě obyčejných lidí, které jejich problémy přerůstají a rozdělují zároveň. Krásný sloh, dynamická spádovost a barvitost postav v kontrastu s pokrytectvím, sobectvím a proradností.
Nejsilněji působí to, co zůstalo nevyřčeno.

Hobitek
22.03.2021 5 z 5

Spálené tlapky, až v srdci mrazí... Dívat se na ty, kdo vztahoví vrazi.

Greenfingers
05.03.2021 5 z 5

Tennessee Williams získal svůj věhlas světového dramatika právě Kočkou na rozpálené plechové střeše a Tramvají do stanice Touha.
"Kočka" je dílo, které má všechny znaky klasického dramatu. V dialozích se před čtenářem rozkrývají složité mezilidské vztahy, konkrétně vztahy mezi příslušníky rodiny farmáře kdesi na americkém jihu. Jsou to vztahy narušené: poznamenané nenávistí, přetvářkou, touhou po majetku a z ní plynoucí závistí. Autor zde mistrovským způsobem uplatnil znalost lidské povahy a jednotlivé postavy jsou vykresleny velmi plasticky.
Doporučuji!

julika
04.01.2021 5 z 5

Jako PDFko na procvičení angličtiny předčila má očekávání. Nevím, jak je tomu na jevišti či knize v češtině, ale já měla v daném souboru třetí dějství 2x, pokaždé trochu jinak a s možností zvolit si své nejmilejší. ;-)

Kipam
28.08.2020 5 z 5

Nejdříve přečíst knihu a pak vidět film. Já to bohužel udělal obráceně a dost mě to při čtení ovlivňovalo :-(.
Z filmu jsem vůbec nepochopil podstatu a poselství celé knihy, přestože je velice dobře natočený.
Je to nadčasové drama o palčivých společenských otázkách, které se v 50. letech v americe jen těžko prosazovali. Je to hezký záznam doby a tehdejšího přístupu a k řešení těchto otázek.

klara5466
21.02.2020 4 z 5

Kniha se mi velmi líbila hlavně svým obsahem a dějovou linii. Říká se o tom že je to psychologické dílo a já bych řekla že určitě ano. Tedy alespoň na půl. Všechny postavy tam byli úžasné vystihnute, jak je to například i v hodně rodinách kde vládne idylka ale doopravdy je to všechno jinak... Lži a neupřímnost v rodinách bohužel bývá.

EvaFialova
24.08.2019 4 z 5

Již dlouho jsem se chystala na přečtení této hry a rozhodně toho nelituji. Na můj vkus by mohla být delší, ale všehovšudy nakonec je to divadelní hra. Četla se snadno, rychle a nikde nebyly nudné pasáže, do kterých bych se musela nutit, ba naopak jsem byla zvědavá na nějaké vyvrcholení/řešení konfliktů mezi členy rodiny.

Brick: Maggie – tvůj hlas mi v poslední době kazí požitek z pití.

Oceňuji zajímavé charaktery osob, které nemají zrovna moc kladů, ale přesto jsou poutavé. Zvláštním způsobem jsou mezi sebou proplétané a vše do sebe zapadá. Člověk má chuť se při čtení smát a zároveň pociťovat lítost.

Taťka: Já si budu mluvit, jak budu chtít, Ido, narozeniny nenarozeniny, a jestli se to tady někomu nelíbí, tak ví, co mi může!

boticelli
01.07.2019 5 z 5

Koktejl podle mého gusta. Srdcervoucí. Ostře vtipné. Ze života. A stejně jako Tramvaj do stanice Touha i filmové zpracování (až na podstatné detaily v obou dílech - homosexualita - jež nebyla v tehdejší době žádoucí) vynikající!

DendousSKS
11.06.2019 3 z 5

„Člověk nesmí dopustit, aby se život zastavil, ani tehdy, když jeho životní sen - ztroskotal."

Nicolka77
25.03.2019 2 z 5

Knihu jsem měla vybranou k maturite..jen jsem ji nestíhala přečíst, tak na ni přišla řada teď. A bohužel mě nenadchla..což mě opravdu mrzí.. ale myslím si, že jsem na tu knihu asi moc "mladá" a že jsem ji asi ani úplně nepochopila. Jediný co se mi líbilo bylo že to bylo psané jako divadelní hra/scénář.

bookemma
12.02.2019 4 z 5

To byl koncentrovaný hnus a pokrytectví...

andrii24
06.01.2019 5 z 5

... vyhřívá se v té výhni předstírání a podezřívání. Seskoč dolů, ať nadobro nespálíš se. Do našeho domu už léta praží pocitové paprsky sametové falše. Je třeba vyčistit duše, zalepit škrábance, "zkazit" pohnuté myšlenky, co hučí v hlavě. Rodino, pojďme se... poznat. Rodino, pojďme si promluvit… o nás, o starých zraněních, která se znovu ozvala, o ukrytých bolestech, o zbrklých gestech, lži znehybnit. Mezi námi jsou vztahy napjaté, kterou předou si a hrají velmi netaktně. Dusná atmosféra obchází kolem. Není místa, které by stíny nevrhalo ve tváři druhé osoby. Jsme od sebe jen pár kroků vzdáleni, a přitom stačilo by, kdyby se chyby napravily, vše podstatné si vyříkali, usmířili se. Dramatu, které stále vystrkuje, seká po nás drápkem, nelze než vyseknout poklonu.

TerraNova
09.07.2018 4 z 5

Knížka je psychologické drama, což do mého vkusu moc nezapadá, ale knihu jsem přečetla během dvou dnů a nikdy bych neřekla, že by mě něco takového mohlo chytnout a bavit.
Neustálé narážky Bricka a Maggie mě bavily – alespoň ze začátku. I když ke konci mi přišlo, že se tam všichni chovají jako malé děti, které spolu neumí komunikovat a hrají tam různé hry, místo aby si vše vyříkali na rovinu, i když je to někdy těžký.

-markéta-
12.03.2018 5 z 5

Kniha se mi velmi líbila!
Čekala jsem od ní méně, a tím mě moc překvapila! Přečetla jsem si jí, i když už mám k maturitě přečteno a nakonec jsem jí vyměnila a mám jí tam. :-D
Děj byl skvělý, i když mi některých postav bylo chvilkami líto.
Určitě kniha stojí za přečtení, je lehce i k zamyšlení.

marta0912
02.03.2018 3 z 5

Nevim, nevim, asi jsem na to moc mladá a bezstarostná, abych to chápala. Naštěstí.

zfilmováno americká literatura rodinné vztahy alkoholismus Pulitzerova cena

Tennessee Williams (p)
americká, 1911 - 1983
2012  86%Tramvaj do stanice Touha
2012  82%Kočka na rozpálené plechové střeše
1980  86%Skleněný zvěřinec
1997  79%Římské jaro paní Stoneové
1988  82%Louka modrých dětí

Kniha Kočka na rozpálené plechové střeše je v