Kočičí hra

Tři novely známého maďarského autora: Gloria vypráví o snaze jeptišky, která byla po zrušení kláštera nucena hledat si místo v moderní současné společnosti. Kočičí hra je román dvou sester - prosté ženy a emigrantky, která se na sklonku života vrací domů. Tótovi je výborná psychologická úvaha o tom, kam až je člověk schopen nechat se ponižovat....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/44172/kocici-hra-44172.jpg 4.339
Literatura světová, Novely

Vydáno: , Lidové nakladatelství

Gloria, Macskajáték, Tóték, 1963

Kniha Kočičí hra

InaPražáková
08.10.2020

Glórie a Kočičí hra jsou sled scén, které jako kamínky v mozaice ukazují různě barevné kousky příběhu. Tu veselé, tu vážné, tu ironické nebo absurdní. U Glórie není jediná scéna navíc, ale byly na mě ty pointy nějak málo výrazné, všecko jen lehce směšné, trochu vážné, v hlavě mi to dlouho nezůstane. Kočičí hra je silnější, výraznější text s několika nádhernými větami, ale zase jsou některé opakující se části zdlouhavé. Z trojice v knize je rozhodně nejlepší.
Tótovi jsou povídka čistě komická, tam vždycky záleží, jak čtenář ladí s humorem autora. Já třeskuté grotesky nerada a stupňování do absurdna mě taky neoslovilo, byť vnímám, že přes komiku Örkény ukazuje na vážná a těžká témata - bojová neuróza, zoufalá snaha rodičů prospět dítěti za každou cenu.

Koka
08.05.2020

Glórie - nečekaný a ojedinělý námět. Místy dramatický, místy až parodistický děj. Vynikající, skvělé vyústění příběhu s nádechem komična.
Kočičí hra - příběh proslavený spíše díky divadelní adaptaci. Geniální scény - dialogy a hnutí mysle, se však místy střídají s hluchou vatou. Skvěle podané prostředí ideologicky svázaného Maďarska, jeho materiálního i kulturního úpadku versus život ve svobodném světe (jenomže v exilu!)
Tótovi - gradující a nečekané psycho, ale - dle mého názoru - až přepálené.

vlkcz
05.05.2020

Nejvíc mě zaujala Glorie. Příběh jeptišky, která se po zrušení kláštera pokouší o začlenění do světské společnosti je podán citlivě a místy s lehkým humorem.
Kočičí hra je klasika, která mě ale navzdory úžasným výkonům Dany Medřické a Vlasty Fabiánové nestrhla ani jako divadelní představení. Jsou tam silné momenty, ale celkově mi novela přišla poněkud chaotická.
A gogolovská fraška Tótovi už mi nesedla vůbec.

000nugatovej
06.02.2020

Očekával jsem výbornou Kočičí hru. A nezklamala mne. Kvalitní počteníčko mi přinesla i Glórie. Ovšem přímo skvělá byla hořká groteska Tótovi. Netušil jsem, že něco takového napsal autor za železnou oponou.. Holt 60. léta minulého století byla asi nejen v Československu plodná.

Magrata15
09.08.2019

Knížku jsem objevila v antikvariátu a koupila jsem jí, protože mám moc ráda divadelní hru podle této předlohy s Danou Medřickou. Kočičí hra supr, další povídka slabší, pro mě ne moc srozumitelná. Ale jinak jsem ráda, že jsem si tuhle knížku ulovila do své knihovny.

čika
26.06.2019

Hodnotím rozhlasovú hru - fantastický výkon, ale samozrejme aj fantastická predloha.

tygřík2
31.01.2019

Znám jako divadlo. Viděno mnohokrát. V průběhu let pokaždé jinýma očima.
Pokaždé nádherný zážitek.

nikikostadinova
14.05.2016

Asi nikdy nezapomenu na den kdy jsem si pustila záznam kočičí hry s Danou Medřickou v roli Erži. Pro mně naprosto úžasný zážitek i přes sklo monitoru. A příběh sepsaný do prózy taky bezva. Za mně jednoznačně 5 hvězd.