Kočičí host

Kočičí host https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/296542/bmid_kocici-host-FLe-296542.jpg 4 453 117

Citlivý a mimořádně krásný příběh o pomíjivosti života a o tom, jaké to je prožívat ho po svém. Manželé po třicítce bydlí v malém pronajatém domku v klidné části Tokia, on je redaktor, ona korektorka, pracují z domu a prožívají klidný život. Jednoho dne si chlapec od sousedů osvojí toulavé koťátko. Kočka dostane jméno Čibi, což znamená „maličká“, a brzy začne objevovat sousední zahrady. Tak se stane, že jednou zabloudí i na zahrádku manželského páru. Další den přijde znovu a nakonec se odváží vstoupit do domku. Manžele tento tajemný host fascinuje. Čibi je svobodný duch, chladná a zářivá jako paprsek světla. Bydlí u nich a nebydlí. Patří jim a nepatři. Manželé jí kupují dobroty, pozorují její dovádění v zahradě a rádi si o ní povídají. Život jako by pro ně byl najednou příslibem něčeho víc — dny jsou jasnější a barevnější. Příběh překypuje drobnými radostmi a okamžiky ohromující poetičnosti, a pak se něco stane…... celý text

Literatura světová , Romány

Vydáno: , Host

Neko no kjaku / 猫の客 , 2001

Butterfly418
19.10.2019 5 z 5

Člověk by pomalu čekal, že by knížka mohla být i delší - to byl asi můj první dojem po dočtení tohoto citlivého vyprávění ze života manželů, kdy autorem je sám manžel, který popisuje vlastní vzpomínky a zážitky ve společném bydlení na jednom zvláštním místě. Nejdříve knížka působila jako pouhá výpověď o osudu kočky s fascinujícím charakterem, ale tato útlá knížka nabízí svému čtenáři mnohem víc. Například neopakovatelně krásný pohled do okouzlující zahrady a uvědomění si plynutí času i jeho pomíjivosti. Autor citlivě poukazuje především na soužití v domě, který jednoho dne navštíví velice speciální čtyřnohý host. Nejdůležitější je však právě působení místa, kde se dům nachází.
Vřele doporučuji všem, kteří si chtějí na chvilku oddychnout v prostředí zahrady a všech jejích obyvatel.

Shelby14
16.10.2019 3 z 5

Jen Japonec dokáže popsat klikatou uličku tak, že k ní potřebujete učebnici geometrie...je to typicky japonské, rozvláčný děj často utíká trochu jinam, často mi přišlo že se o té kočce už autor ani nezmíní... Ale z mangy jsem na tohle zvyklý, četlo se mi to hezky.

qydko
10.10.2019 5 z 5

Tuhle jednohubku jsem našla v jedné knihobudce. Ač nejsem milovník koček, melancholická atmosféra této knihy se mi dostala pod kůži.

soukroma
27.09.2019 3 z 5

Pro mne příliš neuspořádané a hlavně nesmírně pesimistické. A málo japonské! Přitom miluji vše japonské (dům a domeček v Bleskové uličce v Šindžuku jsem si přes složitý popis autora představit nedokázala, tak jsem si místo něj představovala jiné domečky, které jsem v Tokiu míjela, často i s kočičkami v miniaturní předzahrádce nebo na sloupcích plotu) a miluji kočky (ale tady mi připadalo, že je to víc o lidech, kteří řešili svůj vztah k cizí kočce, za niž nebyli plně zodpovědní, než o kočce samotné a jejím svobodném životě; a ten osudový střih mne dost zasáhl).
A proč málo japonské? Celou dobu jsem totiž měla neodbytný pocit, že spisovatel a jeho žena ani nejsou Japonci, ale "zápaďáci": nějak jsem v jejich chování a myšlení viděla spíš něco blízkého nám, než co by více odpovídalo východnímu naturelu. Ostatně i jediné citace pocházely od autorova oblíbence, velkého Evropana, Machiaveliho (následující citát nebyl přisouzen žádnému jeho dílu a nenašla jsem zdroj; prý reakce na marné snahy zabránit Arnu vylít se z břehů):

"Hrdý a panovačný řeky proud
vše v okolí svém strhává,
nahoru a dolů,
útesy odírá, dno říční i mořské rozrývá,
jako by bojoval s krajinou, jíž protéká.
Nejinak Štěstěna nevlídná,
vlasy divoce rozcuchané,
sem a tam
s lidskými osudy si pohrává. "

Tato kniha pro mne nakonec neznamenala tolik, v co jsem na začátku čtení věřila.

Pozn.: maličkou kočičku, která u nás zakotvila, jsme zkusili pojmenovat Čibi(nka) - jméno by se hodilo, ale kupodivu neujalo se, jak to tak s umělými/uměle volenými jmény bývá...

Benkora
10.09.2019 5 z 5

Křehký příběh odrážející krásu, poetiku a pomíjivost všedních dní. Jazyk je příjemný, estetický. Četbu jsem si moc užila. Velice mi vyhovovalo klidnější tempo, jímž je kniha napsána. Přesto se jednalo o dramatický příběh plný zvratů, ovšem jakoby podaný japonskou technikou Wabi-sabi, která klade větší důraz na čtenářovu pozornost, citlivost a schopnost číst mezi řádky. S okázalostí a touhou ohromit či šokovat čtenáře jsem se zde nesetkala, což bylo více než příjemné. Také bylo zajímavé setkat se takto (alespoň letmo) s japonským způsobem života, který je v knize vykreslen. K příběhu se ještě ráda vrátím. Zanechal v mé duši velice příjemný dojem. Pohlazení.

marvarid
08.08.2019 5 z 5

Děkuji za pozvání do soukromí tohoto japonského páru, do krásné zahrady se starým domem. Vyprávění bylo plné poezie a melancholie – čas plyne a nejde ho vrátit ani zastavit. Příběh byl tak jednoduchý a přece se mi vryl hluboce do paměti. Knihu si nechám a myslím, že se k ní budu vracet, až si budu chtít odpočinout.

Miretti
04.08.2019 5 z 5

K této knize jsem se dostala v rámci čtenářské výzvy a setkání to bylo více než milé. Nádherný jazyk, jemný příběh a úžasně vykreslená atmosféra malého domku a obyčejných dní s neobyčejnou kočičí slečnou. Takové malé pohlazení po duši.

annettka1098
19.07.2019 4 z 5

Kniha nadchne všechny milovníky koček, navíc je v ní to pravé kouzlo japonské literatury. Japonskou literaturu jsem objevila celkem nedávno, mám za sebou dvě knihy, ale je pro mne důkazem, že krásná literatura a krásná slova ještě existují.

Libušš
01.07.2019 5 z 5

Malá knižečka, která v sobě skrývá mnoho, kterým se můžeš inspirovat, něco se přiučit.
Uděláš si kafe/čaj, zalezeš si a máš to přeštěné raz dva.

Katiex2
30.06.2019 5 z 5

Klidná a milá kniha, která mě zaujala obálkou a jelikož miluji Japonsko a kočky, knihu jsem si zakoupila. Moc se mi líbí styl jakým je kniha napsaná, autor vše krásně a procítěné popisuje, a živě jsem si dokázala představit domek i zahrádku ve které se manželé nejčastěji nacházeli. Děj klidně plyne a chvilky s Čibi jsou krásně a vykreslené. Kniha mě velmi mile překvapila a čtení jsem si moc užila.

kolacky
29.06.2019 4 z 5

Ano, plynutí... pozvolné a neurčité. Nejen o kočičí nezávislosti.

DádazPrahy
23.06.2019 5 z 5

Kniha nemusí mít strhujicí děj, na to, aby zaujala. Naopak, zde se "skoro nic neděje" jde především o vyjádření pocitů, náladu okamžiku a přesto jsem se od této knížky nemohla odtrhnout.
Skvěle hodnotím také překlad a především krásnou obálku, kvůli které jsem si vlastně knížku koupila.

josefina_silena
19.06.2019 5 z 5

Kniha naprosto předčila mé očekávání. Rozhodně nečekejte žádné drama nebo komplikovanou zápletku. Tenhle příběh prostě jen plyne a při čtení ve vás zanechává harmonický klid. Po velmi dlouhé době jsem opět měla po dočtení nějaké knihy chuť začít ji číst ihned znovu.

Irsaf
11.05.2019 3 z 5

Asi jsem čekala neco jiného...

Komaeda
04.04.2019 2 z 5

Kniha mě moc neoslovila. Bavily mě jen pasáže s kočkou,ale jinak se nic moc nedělo, jakoby kniha neměla děj, význam...

Vojslava
24.03.2019 5 z 5

Milé krátké čtení. Neřekla bych, jak příběh nezávislé kočky, manželského páru a jednoho starého domu může vzbudit spoustu otázek k plynutí času a smyslu vztahů lidí, zvířat, míst a věcí. Přitom oceňuju vytříbený styl, který se skoro podobá japonským miniaturám (a taky obálku, která ladí s obsahem naprosto dokonale). Ráda jsem se seznámila s neznámým spisovatelem mého oblíbeného Japonska...

Netopyr07
18.03.2019 4 z 5

Zajímavý styl psaní, takový esejovitý. V doslovu to vlastně je napsané. Nad čím ale poněkud žasnu, jak mezi sousedy může vzniknout rivalita O KOČKU. Osobně miluju zvířata, ale kočky jsou OSOBNOSTI, která si chodí kam chcou a kdy chcou a samy si vybírají, s kým budou trávit čas, pokud to nejsou "byťačky" :-) Žárlit na to, že "naše kočka šla k sousedům" a nemluvit s nimi, to se může snad stát jen v Japonsku :-))

BabaJaga11
27.01.2019 5 z 5

Tuto knížku jsem kdysi našla v jedné nádražní knihovně – a zasáhla mě natolik, že jsem si ji ponechala a přinesla místo ní několik jiných knih. Příběh je jednoduchý, dalo by se říct každodenní – ale právě v tom tkví jeho kouzlo. Drobné události na nás mají často větší vliv, než si myslíme. A pokud do našeho života náhle vstoupí zvíře, zejména pak kočka, platí to dvojnásob. A co teprve když nás opustí... Manželé z našeho příběhu už nikdy nebudou takoví jako v době, než poznali Čibi...

Dominika13
09.01.2019 2 z 5

Poklidná kniha, děj plyne pomalu a vyrovnaně. Na mě nejspíše až moc klidná. Možná ji více ocením, až si ji přečtu zase po letech. Vyzařuje z ní harmonie a krása, bohužel zatím mnou příliš neoceněná..

KaraD
06.12.2018 5 z 5

Kniha Kočičí host je krásným počtením. I když to bude znít zvláštně, není to dávno, co jsem ji četla a již si z ní nepamatuji úplný obsah.
Nicméně pocity, které jsem z ní čerpala při čtení a které zanechala i po přečtení, jsou ve mně stále a vím, že se k přečtení knihy určitě znovu vrátím.
Oceňuji jednoduchost příběhu, přese kterou kniha dokázala stále velice silně zapůsobit.

kočky japonská literatura ze života mezilidské vztahy člověk a kočka

Autorovy knížky

Takaši Hiraide