Kočár do Vídně

Kočár do Vídně https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/25272/kocar-do-vidne-25272.jpg 4 183 21

Komorní příběh odehrávající se v posledních dnech druhé světové války. Hlavní hrdinkou je zoufalá selka Krista, které němečtí vojáci bez zvláštní příčiny oběsili muže. Jeho smrt se rozhodne pomstít, a to vraždou mladého vojáka, který k ní přichází do statku a žádá ji, aby ho odvezla do Vídně. Celé drama se odehrává v hlubokém lese, v němž koňský povoz se ženou a mladým vojákem míří k rakouským hranicím. Krista stále čeká na příležitost pomstít smrt svého muže, když však nastane vhodná chvíle, zabít nedokáže Podle námětu a scénáře Jana Procházky natočil Karel Kachyňa v roce 1966 stejnojmenný film.... celý text

Friedulka
22.08.2023 5 z 5

Žena, vůz, dva němečtí vojáci. Někdy cesty nevedou tam, kam mají. Otevřete bránu a nechte se pohltit smrkovým lesem. Smutně krásné. Varhanní koncert pod klenbou stromů.
Film je také mistrovským dílem.

apq
22.08.2023 4 z 5

Kniha byla zajímavá a téma nevšední. Bohužel jsem si ne se všemi jazykovými prostředky poradila.

konicekbily
08.11.2022 5 z 5

Nevěděl jsem, že autor byl i scénáristou a proto jsem si na doporučení kolegů z naší databáze rozhodl, že si přečtu tuto novelu. A četl jsem ji pomalu a při vědomí, že podle této knížky byl natočen film, jsem si představoval jednotlivé scény. Bylo to velice působivé a pokud mi to ještě život dovolí - na film se podívám.

jaroiva
09.08.2022 5 z 5

Krátké, ale koncentrované.
Působivá knížka. Řadím k jednohubkám typu Waltariho "Cizinec přichází", "Hordubal", nebo třeba i sci-fi Můj nepřítel, které dokážou i na malém rozsahu rozehrát drama a donutit k přemýšlení.

los
01.02.2022 5 z 5

geniální dílo ve všech rovinách (jazyk, atmosféra, gradovaná pointa...), už mnoho let na mne četba tak mocně nezapůsobila!

žádný sentiment, žádné potoky krve, žádná šaráda a heroická literatura, ale syrový, autentický, realistický obraz milosti i krutosti člověka

mistrovské umění zkratky, v níž se kondenzuje vše, ba víc než v mnohém válečném románu o tisíci stranách; mezi Kristou a Hansem probíhá dramatický dialog, i když jsou to vlastně dva monology, postavy nerozumí významu slov toho druhého, reagují instinktivně, pudově, a přesto citově

velmi se mi líbil i Kachyňův film, v knižní předloze je však myslím lépe vysvětlen důvod, proč Krista ve vrcholném okamžiku, k němuž se celou dobu chystala, Hanse sekerou neudeří

cepice
20.09.2021 5 z 5

Těžší čtení, kvůli staršímu jazyku a reáliím. Příběh však naprosto skvělý. Útlá knížečka, kterou mohu plně doporučit k přečtení.

nikikostadinova
03.08.2021 4 z 5

Kdysi jedna spolužačka s touto knihou pracovala k maturitě, tak jsem byla zvědavá. Zejména když jsem už v tu dobu znala velmi dobře film Ucho a zjistila jsem, že předlohu napsal stejný autor. Nezklamalo. Kočár do Vídně mi přijde o něco poetičtější, což není nic proti ničemu.

kotasbk
03.12.2020 4 z 5

Tak o Procházkovi jsem nikdy v životě neslyšel. A kde je ta chyba? Buď jsem nevzdělaný blbec, který si z hodin literatury odnesl málo znalostí, nebo zkrátka nám o něm pan učitel neřekl. Je to ovšem škoda, protože Kočár do Vídně je vynikající sondou do myšlení lidí na konci války. Nejde ani tak o děj, který je jednoduchý, dalo by se říct i dobrodružný, ale spíše o celé jazykové zpracování. Právě z toho důvodu se mi líbily krátké úsečné věty, žádné zdlouhavé popisy krajiny, žádné monology na dvě strany o hovně a o ničem. Nadávky a délka vět krásně odpovídaly tomu, jak se člověk vyjadřuje v takových situacích. A to nemluvím o prostředí, kde se příběh odehrával. Ani se nedivím Hansovi, že měl pro strach uděláno. Být sám opuštěný v lese, kde mohli být partyzáni, ale hlavně číhající Krista, tak to bych si nasral do kalhot. Voják-vojáček měl beztak taky hnědé trenky.

Kuža007
26.03.2020 5 z 5

Velice krásná válečná próza, zároveň brutální příběh plný zbytečného násilí.

Arkagas
12.03.2020 5 z 5

Krátká, ale velmi povedená novela, která se drsná a krásná zárověň. Celý děj se odehrává v hlubokém lese, z čehož na Vás padá tíseň, ale stále čekáte zda se Krista zachová správně.
Přes malý počet stran se jedná o velmi dobře zpracované drama, které je určeno rozhodně pro náročnější a zkušenější čtenáře.
Stejnojmenný film je též výborně zpracovaný.
Hodnocení: 8/10

SSTknihy
27.09.2018 4 z 5

Skvělý a hluboce lidský příběh z konce války, které potvrzuje, že ta největší dramata se nemusejí odehrávat jen uprostřed válečné vřavy. Příběh ženy, která se rozhodla pro chladnokrevnou pomstu, aby nakonec tváří v tvář svému rozhodnutí podlehla soucitu a touze po lásce k živé bytosti. Svět ale není nevinné místo pro život a šťastné konce jsou jen pro pohádky. Přidejte vytříbený, přesný jazyk a filmovou úspornost vyprávění a máte vynikající dílo, které rozhodně stojí za přečtení.

Ran
05.09.2018 4 z 5

Nádherná knížka se silným a smutným příběhem, který rozhodně doporučuji.

felia
25.06.2018 5 z 5

Smutná kniha, kterou nedokážu zapomenout. Jan Procházka je náš nedoceněný autor, který se měl dožít vyššího věku. Film podle literární předlohy byl také velice dobrý

triatlet
05.05.2018 5 z 5

Komorní drama z posledních dnů války.
Věty, které Jan Procházka poskládal, působí stroze, syrově a připomínají údery sekyry...
Předposlední kapitola je srovnaletná se závěrem Jozovy Hanule.
I když jsem viděl opakovaně film (i v kině), povídka mě překvapila množstvím přímé řeči a lyrickým jazykem.
"Kočičí oko tancovalo nad tupými palicemi valachů. Úvoz i povoz uhýbal a zase se vracel k ranní hvězdě. Crčela voda, hřměla míza, bobtnalo rašení. Živá hmota se ve tmě napínala, drala se nad žleb, mlaskala jako chlebové těsto
v kváskové díži." (s. 9/10)
"Explodovalo jaro, kvičeli ptáci, šuměl hvizd, idyla moravské přírody se vojáka-vojáčka nedotýkala." (s. 29)
Z textu vystupuje vztah k víře:
"Musíš mně odpustit, oslovila Boha. Vím, že jenom ty jsi Soud a Odplata. Ale jsi taky Spravedlnost." (s. 36)
Oproti filmu je rozveden motiv mateřství.

Ze zarovnání textu ve vydání v nakladatelství Academia z roku 2009 bolí až oči...

Kerberos
24.03.2018 4 z 5

Smutný příběh z druhé světové,vntřní boj hlavní hrdinky lépe vynikne ve filmu,kde ji skvěle ztvárnila Iva Janžurová

rencovav
07.02.2016 5 z 5

Krátké, ale geniální. Prosté, ale dostatečně zajímavé a brilantně zpracované téma. Tak nějak selsky a přitom učeně. ♥

carbici
13.12.2015

Skvělá kniha, spíše knížka. Přečetla jsem ji ještě před zhlédnutím filmu a myslím, že jsem měla velké štěstí. Takhle jako by měl film další rozměr.

linhi22
25.03.2015 4 z 5

Mistrná kompozice, nápaditý jazyk, celé to působí jako napůl přeludný lyrický příběh a přitom popisuje věci tolik syrové.

lucy.sankova
27.05.2014 4 z 5

Krásný příběh z prostředí konce světové války. O ženě, která chtě-nechtě veze mladého vojáka do Vídně, o nenávisti a nepředpokládané lásce.

Dendisek
25.03.2013 3 z 5

Zajímavý příběh z konce 2. sv. války, který se dá přečíst téměř jedním dechem...

druhá světová válka (1939–1945) zfilmováno vdovy

Jan Procházka