Knulp / Knulp

od:


KoupitKoupit eknihu

Jedna z nejpopulárnějších a nejpůsobivějších drobných próz německého nositele Nobelovy ceny za literaturu vychází v dvojjazyčné, česko-německé podobě. Ve třech příbězích zachycuje etapy životní cesty sympatického tuláka a svérázného mudrce. Knulp se záměrně vzdal všech atributů měšťanského života, rodiny, majetku i stálého bydliště, a zvolil si svobodu a nezávislost. V jeho postavě Hesse prezentoval jeden z modelů chování a postojů a ukázal, že důležitá není vnější forma bytí, ale opravdovost, s níž se člověk staví k sobě a ke světu....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/15_/15851/knulp-knulp-fmJ-15851.jpg 4.348
Orig. název:

Knulp. Drei Geschichten aus dem Leben Knulps (1915)

Žánr:
Literatura světová, Novely
Vydáno:, Argo
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (5)

Přidat komentář
Klamm
29.07.2017

Knulpe, Knulpe. Kdybys býval zůstal doma, člověče, a kdybys býval řádně dělal a měl ženu a děti a večer lůžko, pak by to bylo s tebou jinačí…

Ale zase bys postrádal volnost, hrátky s lesní zvěří a bezstarostné toulky krajem…

Nu což, zanechme lamentování a buďme spokojeni s tím co bylo a je. Je jedno kudy půjdeme, cesta stejně vede všude.

Všechno je dobře a v pořádku...

65%

C.lementine
09.11.2016

Kniha, která může být naší generaci velmi blízká především proto, že přesto, že je 101 let stará a časoprostorově-sociální kontext je opravdu jiný, s Knulpem nás něco spojuje. Snad to může být ten pohled na romantického rozervaného hrdinu, snad to může být začátek individualismu, se kterým jsme dnes hluboce spojeni. Rovněž mě baví i ta hra s Nomádstvím - je všude a nikde. Všichni jej milují, všichni se jej snaží mít, ale on tak nějak proklouzává, je jako vítr, jako Godot. Tak nějak dokonalý, ale pomíjivý jako květina.

Kapis
13.03.2013

Citlivé, melancholické a sentimentální vyprávění o svobodném životě, samotě, toulkách, mládí, partnerství, rodičovství i smrti, před kterou je třeba se vyrovnat se svým životem. Myslím, že jsem ještě kapku mlád a tato kniha by oslovila spíše lidí s krizí středního věku, kterou zatím ještě nemám;-), ale kniha pohladila po duši i mne. Moc dobře chápu tu Knulpovu hravost, užívání si každého stromu, průseku, hroudy hlíny a závanu větru, každé vločky a milovaného slunce. Knulp všem přinášel trochu dětské hravosti a nevinnosti, stejně tak trochu závisti z jeho svobody. Moc se mi líbil popis Německa konce 19.století, kdy kvetla řemesla, lidé byli (aspoň v této próze) poctiví, pracovití a pili skoro jen mošt. Teď za 100+ let je doba opravdu úplně jinde - a je to asi škoda. Taky jde v knize cítit obrovský kus lidství a humanity, lásky k lidem ale i k přírodě.

tonda0
04.01.2013

Poetické vyprávění a pohled do mysli jednoho tuláka životem. Pohled na krásy života jeho očima i bilancování s ním na jeho konci.

beruna23
15.06.2012

pekne povidky o dobrych poutnicich.

Štítky

dvojjazyčné knihy němčina

Autor a jeho další knihy

Hermann Hesse

Hermann Hesse
německá, 1877 - 1962

všechny knihy autora

Uživatelé mají knihu

v Přečtených67x
v Čtenářské výzvě3x
v Doporučených2x
v Knihotéce16x
v Chystám se číst14x
v Chci si koupit2x