Knulp

od:


KoupitKoupit eknihu

Jedna z nejpopulárnějších a nejpůsobivějších drobných próz německého nositele Nobelovy ceny za literaturu. Ve třech příbězích zachycuje etapy životní cesty sympatického tuláka a svérázného mudrce. Knulp se záměrně vzdal všech atributů měšťanského života, rodiny, majetku i stálého bydliště, a zvolil si svobodu a nezávislost. V jeho postavě Hesse prezentoval jeden z modelů chování a postojů a ukázal, že důležitá není vnější forma bytí, ale opravdovost, s níž se člověk staví k sobě a ke světu. 2. vydání, v nakladatelství P and K první....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/31_/31958/knulp-31958.jpg 4.226
Orig. název:

Knulp (1915)

Žánr:
Literatura světová, Novely
Vydáno:
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (4)

Přidat komentář
Rihatama
21. listopadu

Člověk. Tulák. Šprýmař. Jak těžké, žít bez střechy nad hlavou. Jak snadné, žít bez závazků, bez odpovědnosti, bez starostí o majetek, práci, ženu, děti. Možná taky ne. Přitahoval mě tento bezstarostný šprýmař, pro kterého spořádaný život nic neznamenal. Jenom to neodolatelné nutkání, to tak trochu znám. Knulpa žene z místa na místo. Místa, stejně jako lidi, poznává a zase opouští. Je svobodný. Je sám. A přemítá o člověku, o životě a o tom, zda-li právě tohle je ta správná volba. Našel Knulp smysl svého života? Zajímavý příběh a úvahy o smyslu života a jeho podobách, který v dnešním světě regulací, kreditních karet, podmostních lepenkových kartonů a domů armády spásy nemá paralelu.

Lessana
21. října

Pre mňa príjemne clivé a melancholické čítanie (presne ako ten dážď za oknom vo farbách jesene), vľúdne sa prihovárajúce sympatickou postavou Knulpa, s ktorým mám veľa spoločné... Knihu som vytiahla z domácej knižnice "náhodou" a som rada, že som sa prostredníctvom nej mohla zoznámiť s autorom. Je mi blízka jeho lyrická epika, pomalé tempo rozprávania, krásne generované obrazy, typy postáv a v neposlednom rade posolstvo tohto zvláštneho príbehu obsahujúceho mnoho životných právd. Posolstvo, že dobré a správne je to, čo cítime, že je dobré a správne. Nie to, o čom si iní myslia, že by sme robiť mali.
Ani sa nečudujem, že autor bol dobrým priateľom s R. Rollandom. Obaja majú k sebe blízko - životným poznaním, vierou v dobrého človeka, intenzívnou kritikou vojny, individualistickými hrdinami a mnohým ďalším. Všetkým tým, čím mi obaja učarovali :).

Jass
19. února

Tuhle knížečku jsem četla na dvě etapy. V té první mě přiznávám příliš nezaujala, asi proto, že od knížky s tak "cool" názvem jsem čekala něco víc... O to víc mě překvapila, když jsem se teď dokopala k jejímu dočtení. Její esence jako by z ní přímo prýštila, špatně se to popisuje, a snad se o to tedy ani nebudu pokoušet. Knížky Hermana Hesseho jsou neskutečně zvláštní a mě ta jejich zvláštnost začíná bavit. Ač se tak trochu tváří, tak neřeší nijaké nové, ani závažné otázky, jsou to atmosférické knížky, které na vás beze zbytku přenesou všechny emoce, které obsahují. Vážně jsem vděčná, že jsem ji mezi tím nádobím na půdě našla :D.

jardadr
02.04.2013

Prozaická báseň o svobodě, dobru a hledání smyslu života. Hermann Hesse pro mě dříve byl tak velkým literárním pojmem, tak vysoko čněl v mých představách, že jsem podvědomě nikdy po jeho knihách nesáhl, snad z obavy, abych sám sebe neshodil. Zase jen předsudky. Dnes vím, že tento pán nám má co říci každému. Tato knížka to jen dokazuje. Je to na devadesáti stránkách zkoncetrovaná krása. Už se chystám na další Hesseho knihy. :-)
Po přečtení této povídky ve mně stále hlodá neodbytná myšlenka: o jak moc více svobodnější jsme, než byli lidé konce devatenáctého století? A o kolik svět opravdu pokročil v myšlenkách svobody a tolerance?
Vemte si Knulpa; toulá se po tehdejším Německu, na živobytí si buď někde vydělá, nebo si ho vyprosí od známých, přátel a dobrých lidí. Na oplátku může nabídnout jen svoji dobrou náladu a společnost. Lidé se sice pozastavují nad tím, že nevyužil nadání a předpoklady, které měl, ale nevyčítají mu to. Spíš ho pro to litují. Nanejvýš někteří měšťáčkové porovnávají jeho "životní nezdar" se svým " úspěchem".
Jak by to vypadalo s Knulpem dnes? Jak by na něho dnešní pokroková, moderní doba pohlížela? Jako na socku, houmlesáka, příživníka, nezaměstnaného a neplatiče daní - tedy přítěž pro "slušnou, poctivou" společnost, málokdo by s ním vůbec prohodil slovo, možná by si na něm mládež z dobrých rodin pocvičila hmaty a chvaty.
Bohužel...