Knížky o hře šachové a jiné

Koupit

Výbor z díla českého náboženského a společenského reformátora, předchůdce Husova, obsahuje z jeho původních prací 3 traktáty: O trojím stavu, panenském, vdovském a manželském. O hospodářovi, o hospodyni a očeledi. O přirovnání devíti lidských stavů k devíti kůrům andělským. Z dalších prací je do svazku pojat obsáhlý převod středověké legendy o Barlaamovi a Josafatovi a připojen je volný převod latinské knížky Jacoba de Cessolis o hře šachové, v níž je výklad hry provázen kritikou středověké společnosti...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/72_/72005/knizky-o-hre-sachove-72005.jpg 3.65
Literatura česká
Vydáno:, SNKLHU - Státní nakladatelství krásné literatury, hudby a umění

Kniha Knížky o hře šachové a jiné

buccaneerka
18.10.2016

Četla jsem "Kniežky o šašiech".

Tlapka
23.04.2016

Zastávám názor, že když někdo začíná jako čtenář s takto starými spisy, má si vybrat nějaký s jasnou myšlenkou. Mnohdy je třeba aklimatizovat se na jazyk, tak proč si to neulehčit aspoň při pochopení sdělení?
Knížky o hře šachové tohle splňují. Samozřejmě je lepší, když máte o pravidlech šachu nějaké ponětí, ale kdo ho nemá, tak ho získá. :) Moc zajímavé alegorie, dočetla jsem se spoustu souvislostí, které by mě nenapadly. No a přenos myšlenek ze šachovnice na společnost... Dobře to ten Xerxes vymyslel a králi vyložil, je vidět, že to byl stratég! :)

Tyyynab
28.10.2015

Zajímavě pojatý traktát - na oblíbené hře v šachy se snažit poukázat správné mravy každého stavu. I hlavní myšlenka má něco do sebe - čiň to, co je pro tvůj stav správné, a dostaneš odměnu, ať jsi král nebo pěšec. Všechny figurky přece nakonec skončí v jednom pytlíku! Amen.

Tomáš Štítný ze Štítného
česká, 1333 - 1401

všechny knihy autora

Kniha Knížky o hře šachové a jiné je: