Knížka o postelích a dvě pohádky navrch

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Soubor tří kratších dětských příběhů. Obdivovatele Plathové jistě překvapí nečekaná hravost a rozmarná potrhlost textů. Prozaický příběh Kuchyň paní Třešinkové napsala Plathová v roce 1958 pro dětský časopis, publikován byl ale poprvé až v roce 2001, tedy 38 let po autorčině dobrovolné smrti. Vypráví se v něm o kuchyňských přístrojích, jež jsou přesvědčeny, že dokážou lépe plnit úkoly svěřené jejich kolegům v kuchyni, a způsobí tím naprostý chaos. Ve veršované Knížce o postelích, poprvé vydané v roce 1976, sestavila Plathová úžasnou kolekci všemožných postelí s překvapivými, báječnými schopnostmi – dovedou kupříkladu cestovat pod vodou, plachtit vzduchem, spát pod sněhem, poskakovat či malovat. Třetí příběh o Tomášovi a jeho vytouženém hořčicově žlutém obleku pro všechny příležitosti má název Oblek, kterému nic nevadilo....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/254730/big_knizka-o-postelich-a-dve-pohadky-na-cp9-254730.jpg 4.531
Žánr:
Literatura světová, Pro děti a mládež, Příběhy

Vydáno: , Argo
Originální název:

Collected Children's Stories, 2001


více info...
Nahrávám...

Komentáře (9)

Kniha Knížka o postelích a dvě pohádky navrch

dr.horrible
24.02.2022

Krásna detská knižka. A furt si tam človek asociuje tie Plathovej depresie a samovraždu a … je to potom ešte lepšie.

Štěpinambura
13.05.2021

Opravdu báječná kniha. KOho by napadlo psát o postelích. Jen slova chváli.


Jass
21.03.2021

Když jsem zjistila, že Sylvia Plath psala i pohádky, byla jsem zaskočená. Miluju ten pocit, když mě překvapí autor, u kterého si naivně myslím, že už jsem mu porozuměla (tady bych ráda dodala, že jsem od Plathové četla jen "Ariel"). Přistupovala jsem k téhle knížce s očekáváním, že mi ukáže úplně jinou autorčinu stránku. A svým způsobem ukázala, ale... taky ne. Obzvlášť z druhé pohádky jsem Plathovou bytostně cítila, i když formou nebyla nejpřitažlivější, celou dobu jsem z ní pociťovala jakousi "jinost" a snaha smíření se s ní, přišlo mi, jako by ji Plathová psala pro sebe. Jako by se snažila přesvědčit sama sebe, že je v pořádku vyčnívat z davu. A i když je to pohádka celkově pozitivní, zaplavil mě při její, čtení nečekaný smutek. To je ale samozřejmě jen můj osobní dojem.
Souhlasím s tím, že Knížka o postelích je jakýsi poetický úlet (jak napsala petrarka72), docela by mě zajímalo, jak vypadá originál, protože forma a rytmus veršovánky jsou dost podivné a celkem by mě zajímalo, nakolik je to věc překladu a nakolik originálu, nicméně záležitost je to pořád vtipná a milá. Poslední pohádka je pak nejklasičtější a v tomto smyslu asi i nejlíbivější. Alespoň mě se tedy líbila moc.
Knížku navíc Argo moc pěkně graficky zpracovalo, látková vazba k postelovému tématu neskutečně sedí a knížka je plná ilustrací. Váhala jsem mezi 4 a 5 hvězdičkami, ale péče nakladatelství mé hodnocení přikloňuje k 5.

broskev28
28.02.2019

Naprosto mi "sedne" komentář autorky petrarka72 - veršovánky mě moc nebraly, i když ani tam nejsou špatné nápady. Zato dvě pohádky navrch byly skvělé - výborně vymyšlené a podané tak, že se budou líbit dětem i dospělým, klobouk dolů před prací překladatelů! Podobně skvělá byla práce ilustrátora - ta obyčejná postel je úplná nuda, šeď. Úžasní jsou Osol a Pepřík, nádherná jména.
A pak, ten rozměr: naše děti nejvíc vyhledávají právě ty útlé knihy . . .

petrarka72
18.04.2017

Velmi příjemné jednohubky. Knížku o postelích nutno vnímat jako poetický úlet, ne jako básnický skvost, ale Oblek, kterému nic nevadilo a Kuchyň paní Třešinkové nemají chybu. Dočetla jsem před půlhodinou - a ještě pořád se usmívám... ☺️

hellena1523
04.02.2017

Moc krásná, netradiční...celkové vizuální zpracování mě dostalo na první pohled...po dočtení mě naplnil takový ten příjemný pocit...Moc milé

Delicius
22.10.2016

Z Kuchyně paní Třeštíkové jsem byl nadšený, pohádka o postelích má spoustu krásných nápadů, jen ta druhá mi zas tolik nesedla. Přesto s chutí jsem je přečetl u kuchyňského stolu když jsem čekal až se dovaří polévka.
Kresby jsou moc krásné- budu si muset udělat čas a projít si všechny kresby postupně. Tak nějak jsem vždy zvyklý hltat jen text...

ziriant
09.08.2016

Knížka, kterou bych se neobávala číst dětem. Říkanka o postelích mě sice z poetického hlediska nijak nenadchla, ale s lehkým přimhouřením oka se dá říci, že je tento komplet krásnou knížkou. Příběhy s pointami a posláním, které jsou akorát naladěny na mou frekvenci.

1