Knížata krve

Románová sága Knížata krve líčí na životních osudech pěti chirurgů jedné francouzské rodiny cestu, kterou urazila chirurgie od počátku 18. století. Hrdiny této knihy jsou muži zcela oddaní lékařství, ale zároveň poznamenaní převratnými bouřemi své doby: postupně se s nimi ocitáme ve víru událostí Francouzské revoluce, při napoleonských válkách, prožíváme porážku od Prusů v roce 1870, slavíme vítězství v roce 1918 a 1945, ale protrpíme si i události v Alžírsku v šedesátých letech tohoto století. Jsme s nimi společně svědky zrození snu všech lékařů - anesteziologie, postupného prosazvání asepse, sledujeme první kroky radiologie, zavedení zázračných antibiotik, a také s nimi prožíváme první pokusy o transplantace lidských orgánů. Nakonec se ocitáme i v éře poznamenané informatikou. Vedle smyšlených postav zde vystupují i skuteční a slavní chirurgové evropského a světového formátu. Pět mužů, dědiců chirurgického povolání, prochází všemi stupni slávy: od ubohosti lazenické oficíny za Ludvíka XVI., přes obdiv revolučního davu a příslušnost ke smetánce společnosti za císařství, až se koncem 19. století ocitají na samém vrcholu výsluní, mezi bohatými a respektovanými muži společnosti....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/11_/118639/knizata-krve-118639.jpg 4.531

Les princes du sang (1992)

Literatura světová, Romány, Historie
Vydáno:, Svoboda - Libertas

Kniha Knížata krve

cukrovka
23.09.2018

Super příběh. Na osudech několika generací jedné rodiny se nám odkrývá historie Francie a vývoj lékařství, hlavně chirurgie od 18. století po současnost. Skvěle napsaná knížka, kterou můžu jen doporučit.

Mišmiš
22.09.2014

Tak tato kniha se mi hodně líbila. Historie medicíny zasazena do příběhu. Rozhodně se k ní často a ráda vracím. :-)

Lothlorien
09.07.2014

Náročná, ale skvělá kniha. Popisuje vývoj lékařství ve Francii od 18. století do 80.let 20. století. Zachycuje spoustu úžasných objevů i nedůvěru a odmítání, jaké je provázelo. Vše se zároveň prolíná s francouzskou historii. Pro milovníky historie a medicíny doporučuji, jen jsem se často ztrácela ve jménech jak rodinných příslušníků a přátel hlavních hrdinů, tak v popisu historie, kterou tak důkladně neznám.

Hřib Koloděj
09.03.2014

Popis knihy je z mého pohledu vyčerpávající, proto snad jen subjektivní pocit. Byla to pro mě hodně čtivá kniha, od které jsem se nemohl odtrhnout. Při čtení si člověk uvědomí, jak těžké to lékaři v historii měli - nedůvěra lidí v jejich schopnosti, strach, šarlatánství... Myslím, že si ji někdy opět s chutí přečtu.

lékaři

Gilbert Schlogel