Kníška Karla Kryla

Kníška Karla Kryla https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/36422/kni-36422.jpg 5 443 59

V Kníšce Karla Kryla se česká folková legenda představuje nejen jako autor písňových textů, ale také jako velmi osobitý básník. Texty písní Karla Kryla, doplněné vlastními ilustracemi.

mirektrubak

Za to když brát
Chtěli vám nebe
Že jste jim kývali
Bože tak trapně!

Ať jsem se snažil sebevíc, nebyl jsem schopen se zcela oprostit od vědomí, že ty texty znám ve zpívané verzi, a tak mě čtení spíše navnadilo k poslechu - a nemůžu se zbavit dojmu, že právě až Krylem (nikým jiným) zpívané, mají jeho básně tu správnou atmosféru, že v psaném textu tomu něco chybí. Ale to může opravdu být tím, že jsem na tu zhudebněnou podobu zvyklý.
Každopádně tím nechci říct, že si myslím, že Kníška neobstojí i samostatně – jako kniha básní. To vůbec.
Nejvíc osloven jsem byl v Kníšce Krylem plným zloby, žalujícím, kritizujícím nás - zbabělce. Ty básně se sice vztahují na konkrétní situace v minulém století, ale platí - zdá se mi - obecněji. Protože v každé době se umíme ohýbat i lámat.

gina8119
16.09.2017 5 z 5

Nádherná kniha s texty písní a básní :-)

DomArt
17.07.2017 5 z 5

Jakási vlastenecká dokonalost !

(úryvek - Gulášová polívka
Pan Bezruč za to nemůže
že na nábytek střádám
a místo ódy na růže
teď blbé písně skládám)

Se jménem Karel Kryl se mi pojí i další jméno a zároveň je to můj velký oblíbenec, kterým je Jaromír Nohavica !
Oba jsou pro mě tím hlavním důvodem, proč poslouchat a naslouchat českým textům a hudbě jako takové!

JPBelmondo
18.05.2017 5 z 5

Texty písní? Kdepak! Geniální poezie. Co více dodat........
(více v mém komentáři u knih Půlkacíř nebo Nanebevzetí Karla Kryla)

BaS1972
04.05.2017 5 z 5

Co dodat. Klasika doplněná ilustracemi autora. Už třetí generace v naší rodině miluje Karla Kryla.

Stolda
23.10.2016 5 z 5

Zažil jsem srpen 68, viděl slzy a strach v očích svých rodičů, bylo mi 15, zažíval jsem svoji první lásku a netušil, jak moc je to vážné. Karla Kryla jsme zpívali, milovali . I před revolucí zněly jeho písničky snad u každého táboráku. A dnes , kdy si jeho písničky pouštíme doma a známe je zpaměti, nostalgicky vzpomínáme na tu dobu, kdy jsme ho brnkali a zpívali tajně.

"I naše generace má svoje prominenty, program je rezignace, facky a argumenty. Potlesk je k umlčení a pískot na pochvalu a místo přesvědčení jen pití piva z žalu. Pod zadkem stránky Dikobrazu, vzýváme zlatý tele, sedáme v koutcích u obrazu, čekáme Spasitele. Civíme lačně na měďáky, my Gottwaldovi vnuci a nadáváme na měšťáky, tvoříce revoluci"

Damato
01.10.2016 5 z 5

Dostalo se mi to do rukou po nečekané smrti kamaráda, se kterým jsme právě Kryla hrávali u pohodových letních flámů. Nejdříve mi bylo moc smutno, ale právě díky Krylovi a jeho písničkám a textům jsme se doma uklidnili a díky téhle knížce, kterou nám jeho manželka na památku věnovala doma padla věta: "tak vidíš, už brnkají na nějakém obláčku spolu a je jim dobře". Kdyby Kryl tušil jak moc nám v tu chvíli pomohl, byl by na sebe ještě víc hrdý, než může vůbec být. Tohle je prostě suprové čtení u kterého naprosto souhlasím s komentářem Dvoja - budete si celou dobu pobrukovat jeho písničky bude vám moc dobře.

Dvoja
06.06.2016

Při četbě Krylových básní se neubráním slyšet jeho zpěv a broukat si melodii, kterou mám k veršům napevno podvědomky přivázanou. Jeho rýmy náš přivádějí zpět do tehdejší doby a o nic méně se hodí na přítomnost a jakoukoli dobu nadcházející. Lidi se nemění.
KK je navždy symbol.

Strange
25.03.2015 5 z 5

Každý, kdo ví, kdo to Karel byl, by ji měl znát. Nebyl to jen autor protestsongů a autor pár zlidovělých písniček, byl to i člověk. Dobrý, hodnotný a citlivý člověk se správným přístupem k životu a se svou vlastní "životní filosofií". Knížka obsahuje mimo notoricky známých věcí, pro někoho nečekaně, i krásné poetické až milostné básně

lucie.8
19.02.2015 5 z 5

Nádherná kniha našeho "národního" básníka s kytarou.

1v8na
14.08.2014 4 z 5

Tahle kniha obsahuje celkem 62 básniček či písniček. MEzi nejznámnější patří Anděl, Morituri te salutant či Bratříčku, zavírej vrátka. Tyto tři písničky se mi líbí a dokážu je i pochopit, ale o ostatních váhám a nejde to říct tak jednoznačně.

Verrrunka
07.04.2014 4 z 5

Známé i neznámé..Zhu­debněné často lepší.

Liwilterhage
28.12.2012 5 z 5

Jeho poetické, kritické i politické básně (písně) obsahují především upřímnost a lidskost, které člověk v minulosti hledal, v současnosti hledá a v budoucnu hledat bude, a právě díky nim, je jeho tvorba jedinečná, dokáže v nás vyvolávat emoce.

Dovolím si citovat z básně Pasážová revolta:

"I naše generace
má svoje prominenty
Program je rezignace
a facky argumenty
Potlesk je k umlčení
a pískot na pochvalu
a místo přesvědčení
jen pití píva Z žalu "

Krylova slova jsou nesmrtelná.

Kate.S
20.12.2012 4 z 5

Moc se mi to líbilo:) Vše je snadno pochopitelné a hezky veršované. Překvapilo mě kolik těch písní a básní znám.

Zuzaňák
10.08.2012 5 z 5

byla to má povinná četba a velice se mi tato kniha líbila.

tapuz
23.02.2012 5 z 5

Nejpoetičtější texty, co znám. Zhudebněné básně. Z té krásy často mrazí. Je to mé mládí, pro mě je to skutečné ZNAMENÍ DOBY. Děkuji, Karle Kryle.

FilipGOLF
28.01.2012 5 z 5

Kniha je velice zajímavá, byl to člověk, který se nebál říct své nálady a pocity formou písní. Byl to hrdina

smetyl
22.03.2011 5 z 5

Karel Kryl obohatil Český národ nejen svojí tvorbou ale hlavně svojí bojovností a vlastenectvím. Básně uveřejněné v této knize jsou tomu bezměrným příkladem. Autor zde střídá zábavnou formu básní s básněmi se skrytým významem (Veličenstvo Kat, Bratříčku zavírej vrátka...) Karel Kryl byl osobnost. Velký člověk a velký Čech!

Kermisee
12.01.2011 5 z 5

Karel Kryl byl velikán. Byl to nejen úžasný písničkář, ale také skvělý člověk s vytříbenými názory, ujasněnými postoji a pohledem na svět, který by neuškodil nikomu z nás.
Tato jeho Kníška je souhrnem toho nejlepšího, toho nejhlavnějšího a hlavně toho, co Karla Kryla tvořilo. A co tvořil on.

texty písní

Karel Kryl