Knihy a jejich lidé: Čtenářské životopisy

Knihy a jejich lidé: Čtenářské životopisy https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/181542/bmid_knihy-a-jejich-lide-ctenarske-zivot-64690803a75e2.png 4 20 5

Jiří Trávníček se už řadu let zabývá čtenářstvím. Jeho publikace, založené na kvantitativním výzkumu (Čteme? a Čtenáři a internauti), přinesly po mnoha letech konečně důležitá data o oblasti, která zůstávala stranou zájmu literární vědy. Lidé od knihy pak představují další krok v tomto směru. Nejde již o sumu dat ani o odbornou disputaci, ale o jednotlivé čtenářské životopisy konkrétních lidí (celkem jich je 33), jak je sami narátoři zaznamenali, editor zapsal a upravil. Jsou zde zastoupeni spisovatelé (například S. Monyová, J. H. Krchovský a A. Bajaja), nakladatelé (F. Tomáš, J. Padevět, J. Říha), překladatelé (například H. Stachová či J. Pelán), editoři (M. Machovec, P. Voit), knihkupci (P. Bouda, J. Kanzelsberger), propagátoři knihy a čtení (E. Katrušáková, J. Císař), literární kritici a vědci (O. Horák, J. Med ad.) a knihovníci (H. Hanáčková, L. Kurka, T. Řehák ad.). Každá z biografií sleduje nejen jejich individuální čtenářský vývoj (jaké knihy kdy četli, které byly ty iniciační, ke kterým se vracejí, které odvrhli, co je ovlivnilo), ale současně i jejich reflexi vlastní profese; v závěru pak dochází i na výhled do budoucna — jak bude vypadat čtenářská kultura (knihy, čtení, knihovny, knižní trh) za padesát let?... celý text

codeas
codeas
22.01.2021 4 z 5

Zajímavý náhled do příběhů lidí jejich život se točí kolem knih. Kromě tipů na čtení se dozvíte i jak začali číst a hlavně o době ve které vyrůstali a žili.

GreenMagritte
GreenMagritte
12.05.2016 3 z 5

Z knihy je patrné, že osobnosti odpovídaly na předem připravené otázky, což vedlo k hluchým místům typu vyjadřování se o tom, jestli čtou na záchodě nebo zda mají čtenářské rituály. Tato místa byla v knize rušivá a ubíraly prostor pro zajímavější témata. Osobně bych více upřednostnila vyprávění o oblíbených knihách a spisovatelích, namísto toho se většina zpovídaných rozhovoří o svých kariérách, což mi – s úctou k nim – přišlo často nudné. Taktéž bych byla pro zařazení osobností mladších ročníků, neboť v knize najdeme jen pár těch, kteří se narodili v sedmdesátých letech a žádné, kteří se narodili ještě později. Absence mladé krve způsobuje to, že kniha působí zkostnatěle a dojem jenom potvrzují závěrečná sentimentální zamyšlení nad tím, jestli klasická kniha přežije. Ze zajímavého nápadu tak byl vytěžen jen zlomek jeho potencionálu. Proto, aby tato kniha byla skutečným portrétem doby, by musela vypadat zřejmě jinak a mimo jiné neobsahovat čtenářské životopisy osob, které se do výběru nehodí jako např. politika Jana Kellera, který to celé pojal jako rozhovor o všem možném, jen ne o literatuře.

Pišingr
Pišingr
16.11.2015 3 z 5

Lidé vybraní do této knihy čtenářských zpovědí, lidé pohybující se okolo knih, nejsou dle mého názoru pro člověka, který se literatuře věnuje pouze jako koníčku, úplně známí. Rozhodně kniha ale budí touhu přečíst si některé zmiňované knihy, jsou totiž vpleteny do lidských příběhů. Příjemným překvapením pro mě bylo vyprávění Jana Nováka. Zajímavé názory, názory českého emigranta. Odstup a nadhled...

mončičáček
mončičáček
09.04.2014 5 z 5

Velmi zajímavé životopisy pestré palety osobností, které svůj život zasvětily knížkám. Není to jen inspirace čtenářská, ale i osobní... Spousta různých osudů, pohledů na život s knihami i bez nich a také úvah o budoucnosti knih a institucí s nimi spojených....Doporučuji všem knižním nadšencům :-)

Babouš
Babouš
01.03.2014 4 z 5

Skvělé příběhy osobností českého knižního průmyslu: jak se ke knihám dostali, co rádi četli, jak vidí budoucnost knih a tak dále. Jenom autor mohl zařadit více známých lidí. Takhle mi přišlo, že se to místy opakuje. Evidentně všem kladl stejné otázky a odpovědi potom splývají. Trochu mi vadí obálka, která mi nepříjemně připomíná učebnice ze střední školy, ale nenechte se tím odradit, je to ohromně zajímavé čtení.