Knihy a hvězdy / Písně kosmické

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Souborné vydání dvou knih, pod nimiž jsou podepsáni dva velikáni české literatury – Jiří Grygar a Jan Neruda. Na první pohled dosti nesourodé spojení. O Jiřím Grygarovi je známo, že je astronomem a astrofyzikem, ale co má s tématikou hvězd společného Jan Neruda? Kupodivu hodně. Navíc Jiří Grygar si tentokrát od svého oblíbeného tématu tak trochu odpočine. Vyznává se totiž ze svého vztahu ke knihám. A ne k ledajakým. Jiří Grygar zde představuje knihy, které ho během života něčím zaujaly, ovlivnily a které pro něho měly zásadní význam. Dozvíte se například, která kniha způsobila, že už v osmi letech se po jejím přečtení rozhodl stát hvězdářem, což se mu opravdu podařilo. Nebo která česká kniha se dostala jako jediná na palubě kosmické lodi do vesmíru a 197krát obletěla Zemi. Či která z knih uvádí na pravou míru sto astronomických omylů. Přiblížení zajímavých knížek, ale i osudů jejich autorů, z nichž mnohé Jiří Grygar osobně znal nebo doposud zná, je podáno se šarmem a noblesou jemu vlastní. Nechybí ohlédnutí za dobou, kdy publikovat odvážná témata, která se nehodila tehdejší ideologii vlády jedné strany, bylo velice obtížné. S nadhledem podané příběhy, které vydávání tehdy provázely, působí dnes už legračně. Toto lehce humorné ladění se nese celou knihou. A proč jsou součástí Písně kosmické od Jana Nerudy? Podrobnou odpověď dostane čtenář po přečtení jedné z kapitol v první části. Jan Neruda měl ke hvězdám a k astronomii velice blízko. Dokonce se zapsal jako mimořádný posluchač astronomie na Univerzitu Karlovu, takže měl solidní znalosti v tomto oboru, a v jeho verších není ani z dnešního pohledu žádná odborná chyba. Navíc je to nadčasová sbírka krásných básní, kterou by měl znát každý Čech. Toto souborné vydání vychází k 80. narozeninám Jiřího Grygara....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/293634/knihy-a-hvezdy-pisne-kosmicke-cuJ-293634.jpg 46
Žánr
Literatura naučná, Biografie a memoáry
Vydáno, Cykloknihy
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (2)

Kniha Knihy a hvězdy / Písně kosmické

Přidat komentář
Mánička178
18.10.2020

Pro člověka, kterému "vesmírné období" začalo před poměrně nedávnou dobou, padla tato kniha vyloženě do noty. Grygara mám moc ráda, a dozvědět se, jaké knihy ho ovlivnily, nebo se mu líbily, to jeden opravdu ocení. Už teď se moc těším, až se do nějaké doporučené knihy pustím, i když v průběhu času se možná od starších vydání na poli vesmírném dost věcí změnilo :) I tak ale stále doufám, že základ zůstává. A spojení do "dvojknihy" s Písněmi kosmickými? Jednoznačně skvělý soulad. Do rukou se mi zatoulaly díky Grygarovi poprvé - jde vidět, že autor je nejen vědec, ale také citlivý člověk :)

pfa
28.10.2016

Totiž, abyste rozuměli, publikace je vskutku milá a obsahově velmi zajímavá, moc rád jsem si v ní zalistoval a zkonfrontoval "mé" knihy a díla s díly v ní obsažené, ale jde o to, že obě části publikace nevydrží, co se týče čtiva, dlouho (i když tedy například Nerudovy žáby ke Slunci zírajíc v písni dvaadvacáté jsou naprosto úžasné), a tudíž bych viděl takovouto sbírku jaksi jen v podobě brožurky, s čímž by korespondovala i cena, a taková publikace by pak jistě měla i své místo v knihotéce. Tady si vystačíte s knihovnou, či na stojáka v knihkupectví (tedy alespoň co se první části týče). A to je poměrně škoda. Své čtenáře si kniha jistě najde, ale úplně zrovna nepotřebuji mít jaksi všechno, co se vydá... V tomto kontextu také hodnotím.

[6/10] Naučná literatura; Přírodní vědy, Vesmír, respektive Literatura faktu; Biografie / Literatura česká; Poesie