Knihkupectví na Bylinkovém náměstí

Knihkupectví na Bylinkovém náměstí https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/413894/bmid_knihkupectvi-na-bylinkovem-namesti-voM-413894.jpg 4 259 105

Natálie a Nathan vychovali dvě děti a ocitají se ve věku, kdy je důležité společně začít novou životní etapu, a tak se rozhodnou pro odvážný krok – opustí Paříž a zamíří do půvabného středověkého městečka Uzès na jihu Francie, kde Natálie, původně profesorka francouzštiny, koupí malé knihkupectví. Tím si splní svůj dávný sen – žít mezi knihami. Se svou velkorysostí, empatií a životním elánem dokáže Natálie rychle porozumět všem, kdo vcházejí do dveří jejího obchůdku. Stává se jejich důvěrnou posluchačkou a svého druhu „apatykářkou“, která namísto léčivých bylin a čajů ordinuje svým „pacientům” knihy na míru. Knihkupectví na Bylinkovém náměstí ožívá příběhy Natáliiných zákazníků – ať už to je mladá dívka Cloé s velmi přísnými rodiči, která si touží rozšířit literární i životní obzory, neúnavný cestovatel Filip nebo pošťák Arthur, který sní o životě herce… Majitelka knihkupectví v Uzès naslouchá citlivým příběhům plným něhy, humorným i smutným životním historkám a svým zákazníkům vždy ráda doporučí, která kniha je pro ně právě teď ta pravá. Z kouzelného knihkupectví na náměstí s platany na vás dýchne atmosféra půvabného jihofrancouzského městečka, kde z každé všední drobnosti čiší vyhlášené francouzské umění žít neboli „joie de vivre“. Vyprávění Érica de Kermel je poctou knihám, čtenářům a knihkupcům. Knihy a vztahy k nim jsou součástí příběhu, který je plný odkazů na známé i méně známé knížky, mezi nimiž si určitě vyberete tu svou.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Metafora

La Libraire de la place aux herbes , 2017

Danago
10.08.2020 1 z 5

Mám úplně stejný názor jako komentář přede mnou. Čekala jsem dvě třetiny, že se to trochu rozběhne, že mi to něco dá. Ale potom jsem to vzdala. Asi nejhorší, co jsem v poslední době četla. Nedočetla. Taktéž jsem ráda , že nebyla první z edice 7lásky.

Blaufik
07.08.2020 1 z 5

Toto rádoby laskavé povídání opravdu bylo něco, co jsem přetrpěla od začátku až do konce. Hodněkrát jsem si říkala, že takové trápení nemám zapotřebí a knížku prostě nedočtu. Ale nakonec jsem to zvládla. A upřímně jsem velice ráda, že Knihkupectví na Bylinkovém náměstí nebylo mou první 7láskou.

misha.ela
20.07.2020 3 z 5

Mám chuť si otevřít své knihkupectví :-)

lenkaabooks
19.07.2020 4 z 5

Francie mě tolik láká a teď navíc bych chtěla zabloudit na Bylinkové náměstí, projít se mezi stánky na trhu a zajít pozdravit Natálii do knihkupectví. Ona je opravdová milovnice a znalkyně knih, jejímž parfémem je papír, jak trefně poznamená její muž. Natálie nám vypráví příběhy několika svých zákazníků, pro něž měla srdce na dlani a přesně vybranou knihu.
Ne vždy mi byla Natálie milá, ale kniha jako celek pohladí.

Devil-Ivet
15.07.2020 3 z 5

Příběh z knihkupeckého prostředí. Co víc si přát? Hlavní hrdinka provozující knihkupectví skrze knihy dokáže proniknout do srdcí svých zákazníků. Dokáže jim vybrat knihy na míru a ještě se dozvíme o jejich zajímavých, šťastných ale i smutných životech. Bohužel tohoto tam bylo jen poskrovnu. Opravdu jsem si myslela, že budu číst o oněch deseti lidech, dozvím se o nich co nejvíce. Autor ale rozebíral morální otázky života, proč a nač se některé věci dějí nebo nedějí a o Cloé nebo Bastiena sotva škobrtl. A ano, napsal spoustu dobrých myšlenek, ale to mohl napsat jinou knihu. Škoda, kniha mě tak trochu zklamala.

Ďumbierka
02.07.2020 5 z 5

Táto kniha bola pre mňa osobne SKVOST.
Dokonalé čítanie v tom najlepšom čase. Lásku ku knihá je tu cítiť z každého slova a dokonca sa mi na začiatku ťažko verilo, že autorom tejto knihy je muž (ach, tie predsudky). Je písaná s takým citom ❤️ a postava Natálie mi bola veľmi blízka. Vždy som ju vedela pochopiť aj v tých horších situáciách a aj keď miestami sama “tlačila na pílu” tak som jej rozumela. Mala však výbornú oporu vo svojom manželovi a ich vzťah bol krásny, čistý a jednoduchý. Toto však nie je taká tá klasická “romanca” na leto. Je to podľa mňa naozaj krásny román o knihách.
Milovala som odkazy na knihy, ich cestu k budúcim čitateľom aj mestečko Uzès, ktoré som si googlila asi tak 30x počas čítania. Každá kapitola v sebe nesie pekné posolstvo a odkaz na zamyslenie sa. Zamýsľa sa vždy aj sama Natália a priestor máme aj my, čitatelia.
Ja túto knihu milujem.
Tak veľa myšlienok a citátov som si z knihy nevypísala už riadne dlho.
Áno, som romantička, a milujem knihy,takže ja som si knihu užila.
A veru, opäť sa mi potvrdilo, že hodnotenie na DK ma môže zmiasť, no nemôžem sa nechať odradiť, keď cítim, že to je kniha pre mňa. A táto veru bola.
Niekto iný povie, že je to gýč a zlátanina, ktorá sa na niečo hrá. Ale každý čitateľ je iný a je teda v poriadku knihu odložiť a siahnuť po inej. No nezabúdajme, že každá kniha si zaslúži svojho čitateľa ❤️.
Mám ju len ako eknihu, ale rozhodne si na ňu našetrím a kúpim si ju aj fyzicky do knižnice. Mimochodom, odporúčam ako skvelé čítanie na leto, do horúcich a parných dní ❤️.

lištička123
27.06.2020 5 z 5

I přes celkem nízké hodnocení na databázi, já hodnotím 5hvězdičkami. Mě se knížka líbila moc. Určitě si ji ještě někdy přečtu.

castiglione
24.06.2020 5 z 5

Tak tady bych dala hvězdiček i šest :)

Monačte
09.06.2020 5 z 5

Já nevím jak vy, ale když stojím ve frontě v sámošce, občas koukám cizím lidem do košíku a snažím se podle jejich nákupu sestavit jejich životní příběh. No a tahle knihkupkyně, to má stejně. Ještě s tím rozdílem, že se jim občas do života plete. To je děsivé - ta představa, že podle mého nákupu někdo analyzuje mě, nedejbože se mi dokonce vměšuje do vztahů! No ale naštěstí je to jen kniha. Takže když vás vypravěčka štve, jednoduše ji zaklapnete a strčíte do poličky.

Knížka obsahuje krátké příběhy, které rámuje právě tahle maloměstská "vměšovačka" a její samaritánský syndrom. Sama má máslo na hlavě a mnoho problematických vztahů, takže se snaží pomoct ostatním a tím se vykoupit. U toho vám nenápadně vnutí seznam povinné četby, který je ještě pro úplnost uvedený na posledních stranách knihy. Pravděpodobně ho použijete jako nákupní seznam v nejbližším knihkupectví. Tahle knížka by měla asi dostat jen 4 hvězdy, tu pátou má za ty literární skvosty, na které mě nenápadně upozornila.

ivana02
02.06.2020 2 z 5

Opět se potvrdilo, že čím delší je anotace, tím je kniha horší. Tahle byla tak jednoduchá, až to bolelo. Možná pro náctileté slečny by to nebylo špatné čtení, ale za mne ne. Dvě hvězdičky za hezkou obálku a to, že se děj odehrává v knihkupectví. Nedočteno.

Anna 13
26.05.2020 3 z 5

Kýčovité čtení, které poučuje.

Zpočátku jsem byla z knihy nadšená. Neznám nic nádhernějšího než psaní o mé největší vášni - četbě. Tento autor se v knihách vyžívá a upřímně je miluje. Píše o nich s takovou něžností, že kdybyste snad zapomněli, že jste kdysi četli, autor vám připomene, kolik lásky v knihách je, a že bez nich nejde žít.
Plula jsem na větách, se kterými jsem souzněla.

Ale jakmile začali knihkupectví navštěvovat zákazníci, kterým byly věnované jednotlivé kapitoly, tak jsem se začala nudit. Vadilo mi, že autor chtěl do každé takovéto části vměstnat jednu moudrost z knih osobního rozvoje. Takové ty klasické řeči, které si přečtete v kdejakém časopise. Obecně uznávané pravdy. Návody na život z knih Paula Coelha nebo Laurenta Gounella.
Postavy se navíc nechovaly příliš lidsky. Jejich chování a sdílnost byly zarážející a navíc se vyjadřovaly dost krkolomně a zdlouhavě.
Už mě čtení začínalo vytáčet. Popisy cestování nebo pěstování zahrady mě nudily k smrti a přišlo mi, že se do příběhu vůbec nehodily.
Už jsem si přála, abych byla na konci.

Líbilo se mi jen prostředí francouzského náměstíčka s knihkupectvím na rohu.
A pohltily mě pasáže věnované knihám a čtení.

Nedoporučuji. Je to ploché, jednoduché, klišoidní, se snahou se zalíbit. Ani styl psaní neoplývá ničím ojedinělým.

Raději odkážu na knihu Okamžik všeho, která vlastní to nejúchvatnější knihkupectví, které potřebuje zachránit. Pokud milujete knihy, budete nadšení.

Káča2015
23.04.2020 1 z 5

Poprvé v životě jsem si uvědomila, že čtu knihu - kýč. Kniha se skládá ze samých ingrediencí, které mají být poučné, laskavé, moudré, postavy jsou super, má se to asi líbit úplně všem, kteří jsou přemýšliví, mají rádi druhé lidi a vůbec... No a bylo mi z toho až nevolno. Nicméně autorovi vděčím za nový zážitek :)

Medvědářka
21.04.2020 5 z 5

Opět krásné čtení. Ostatně tak to mám zatím se všemi knhami z tého řady, která se opravdu Metafoře povedla.
Sama mám zkušenost z malého knihkupectví. Ne jako prodávající, ale pomáhala jsem tam. Kniha mi hodně věcí připomínala a já se musela nad stránkami usmívat.
Příběhy lidí, kteří ho navštěvují jako by vystoupili a byli živí. Příběhy plné knih, které jsem mnohdy sama ani neznala a nebo je znám, ale ještě jsem nenašla odvahu je číst. Poetická stránka i ta ze života, který by mohl být i ten váš.
Sama jsem si musela vyhledat ze zvědavosti městečko Uzes a ano - Bylinkové náměstí opravdu existuje. I s tou kašnou, která je na obálce. Třeba se tam jednou také podívám a budu hledat tohle malé knihkupectví. Kdo ví, jestli ho objevím a už jen ze zvědavosti nakouknu. Projdu se po stopách lidí a připomenu si klid, který jsem prožívala na stránkách knihy.

josska
12.04.2020 5 z 5

Kniha se mě moc líbila,mile napsaná,,hned bych do takového knihkupectví šla,,roznorodé osudy lidí,citáty a hlavně zajímavé známé i neznámé knihy,,moc pěkny napad,,pěkně se četlo a bylo mě líto,že už je konec,,,

zdenaR
19.03.2020 3 z 5

Knihu jsem si vybrala do čtenářské výzvy.
Poměrně hezky se četla, někdy však příliš mnoho "vznešených "myšlenek.
Trochu nereálný děj - ale možná ve Francii by takovéto malé knihkupectví mohlo existovat (u nás by finančně nepřežilo).
Na hlavní hrdince je vidět, že knihu napsal muž (alespoň já to tak cítila).

capricornus
03.03.2020 3 z 5

Četla jsem zkusmo jako "protipól" k Pojízdnému krámku snů. Francouz x Britka. Knihkupectví kamenné x pojízdné. Tyto příběhy mi přišly lepší = 3 a1/2 *.

Imor
27.02.2020 5 z 5

Mám ráda autory, kteří dovedou svým příběhům dodat pachy a vůně, ty, jejichž slova se zlehka dotknou mojí kůže, nebo na ni naopak ztěžka dosednou - tento citát z knihy vyjadřuje naprosto mé pocity po dočtení.

Haen
24.02.2020 5 z 5

Milá knížka složená z několika příběhů a spojená hlavní postavou, majitelkou knihkupectví. Spousta odkazů na knihy, spousta úvah o životě. Asi nezaujme každého, mně se líbila.

kosti
22.02.2020 5 z 5

nadšení..

Gustik5
19.02.2020 2 z 5

Já nevím, ale mám problém s dialogy, které jsou totálně nereálné. A to je případ téhle knihy. Monology na půl stránky v podání hlavní hrdinky byly fakt na pěst a být zákazník, tak se k ní do obchodu už nevrátím.

Knihkupectví na Bylinkovém náměstí není romantickým románem, ani nějakou vysokou literaturou. Ve své podstatě se jedná o lehce nadprůměrnou knihu o lásce k literatuře a důvěře v to nejčistší v nás, z níž však mezi řádky až příliš často pomrkává autor a tu a tam se poněkud neobratně snaží čtenáři vštípit svůj světonázor jako jediný moudrý a správný. Ne že by v knize nebyly opravdu zajímavé citáty a fráze, které stojí za pozastavení a zamyšlení.

Někdy ovšem hrdinčina přemoudřelost hraničí s jakýmsi intelektuálním pohrdáním. Možná by také neuškodilo, kdyby si spisovatel poupravil svou romantickou představu o práci v knihkupectví. Protože ne každý zákazník je citlivý filozof, a ne každý knihkupec naslouchající psychoterapeut.

Pokud však máte rádi barvitá přirovnání, bohatý a lyrický jazyk, orientujete se v klasické (zejména francouzské) literatuře a chcete si přečíst něco, co není příliš náročné a dokáže místy příjemně pohladit po duši, je tato kniha přímo pro vás a rozhodně si zaslouží pozornost. Pokud preferujete realističtější a méně naivní romány, tak raději ruce pryč…

2 a půl *.

naděje knihkupectví o knihách životní pohoda, hygge povídkové romány

Eric de Kermel
francouzská, 1963