Kniha zvláštních nových věcí

Kniha zvláštních nových věcí https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/294572/bmid_kniha-zvlastnich-novych-veci-gDu-294572.jpg 4 390 111

Peter Leigh je misionář s pohnutou minulostí, který se má vydat na nejdůležitější cestu svého života. Opustí tak svou milovanou manželku Beu a po dlouhém letu dorazí na vzdálenou planetu, kde místní obyvatelé lační po učení Bible – jeho „knihy zvláštních nových věcí“. Tato výprava vystaví zatěžkávací zkoušce Peterovo náboženské přesvědčení, jeho povědomí o tom, co ještě zvládne lidské tělo, a ze všeho nejvíc jeho lásku k Bee. Kniha zvláštních nových věcí je veskrze originálním dobrodružným příběhem o víře a poutech mezi dvěma lidmi, které od sebe dělí mnoho světelných let. V tomto velkém románu se M. Faber jako již tolikrát předtím vymkne veškerým žánrovým očekáváním...... celý text

Literatura světová , Romány , Sci-fi

Vydáno: , Kniha Zlín

The Book of Strange New Things , 2014

patch
01.03.2024 5 z 5

Faber je borec. Četla jsem od něj Kvítek a teď toto. Někdy jsem četla do noci, nedalo se to odložit. Velmi přesvědčivé, realistické, i když je to sci-fi. Velmi dobře popsaný rozklad vztahu mezi Peterem a Beou, kdy každý zažívá vlastní příběh a nakonec nedokážou najít splečnou řeč. Konec nic moc, čekala jsem nějakou katarzi, ale nedostavila se.

marvarid
28.06.2023 5 z 5

MF má neuvěřitelnou fantazii, příběhy v jeho knihách jsou neobvyklé, nic podobného jsem nikdy nečetla. A je skvělý vypravěč. Kniha zvláštních nových věcí mi opravdu bavila. Jak tu většina čtenářů zmiňuje - je mnohovrstevná, k tomu není co dodat. Přemýšlím, co dalšího jsem si z ní odnesla já:
1. křesťanská víra je fajn pro někoho, komu se nic zásadního neděje. Můžete blahosklonně poučovat okolí o lásce, víře a bohu. Při dostatečné znalosti i citovat příslušné verše, které vás pro daný kontext napadnou a díky tomu působit ještě neotřesitelněji (případně jako blbec, závisí na úhlu pohledu).
2. když začne jít do tuhého, každý nakonec přijde na to, že na řešení problému je sám, žádný dědeček na obláčku nepomůže / není tam / nezajímáte ho.
3. fyzické odloučení nutně časem vede i k odloučení citovému, moc pěkně popsáno.
4. rozklad západní civilizace je bohužel už dnes patrný, do budoucna se máme čeho obávat.
5. Zde přijel misionář jako vyžádaná osoba, takže budiž. Jinak je ale obecně misionářství hodně sporné zaměstnání. Nemůžu si pomoct, vnímám ho negativně a Peter mi byl celou knihu nesympatický. Potřeba šířit slovo boží často převládla nad obyčejnou lidskostí.

Kopretina
21.04.2023 5 z 5

Je to opravdu kniha zvláštních a nových věcí. Jiná než všechny předešlé, které jsem četla. Spojit křesťanství se sci-fi, to se jen tak nevidí (nečte). Musím uznat, že jsem se každý den na knížku těšila a přemýšlela o ději. To že "nijak" nedopadla, je škoda. Autor mi přišel ke konci již unavený. Asi jedna z nejsilnějších knih, které jsem přečetla.

Martica
19.03.2023 4 z 5

Trvalo mi sto stran, než jsem se konečně začetla. Dalších sto stran, než mě začaly osudy hlavních protagonistů zajímat. Ale potom to nabralo takové grády, že jsem se nemohla odtrhnout a pořád jsem nechápala, jak to, že po tak rozvláčném začátku přišlo něco tolik brilantního. Úžasné, neotřelé, překvapivé. Zklamal mě otevřený konec (jindy mi otevřené konce až tak nevadí, ale tady jsem ho trochu nezvládla), chybělo mi taky nějaké vysvětlení, jak byla Oáza objevena, no a mínusem hodnotím i ten už zmíněný pomalý start knihy. Jinak bych rozhodně dala plný počet bodů.

capricorn__
18.03.2023 3 z 5

(SPOILER) Je pro mě těžké knihu uchopit jako celek, protože mě určitými věcmi nadchla, ale jinými poměrně odradila. Kladně hodnotím velkou čtivost románu, nápad se mi taky moc líbí, autor má velmi dobrou fantazii a s popsáním nového světa a civilizace se dle mého popasoval dobře. Nicméně mám výhrady takřka ke všem postavám, protože mi byly skoro všechny nesympatické, chovaly se zvláštně a já je nedokázal moc pochopit. Z anotace jsem pochopil, že to bude náboženská kniha, ale někdy toho křesťanského mudrování bylo příliš. Nejvíce jsem každopádně rozpolcený z toho, kolik rovin autor v knize otevřel, ale zapomněl dovysvětlit. Toto totiž není jen kniha o nové civilizaci, ale otevírá roviny o zkáze Země, vztazích na dálku, propojení cizích kultur, proměně lidí v cizím prostředím a útěky před sebou (minulostí, zodpovědností... to je asi jedno). Dle mého by románu prospělo, pokud by úplně vyškrtl dystopii Země a více se zaměřil na nový svět. Pokud by všechny roviny fungovaly, pak by kniha podle mě musela být o dost delší. Závěr mě poměrně naštval, protože nemám rád otevřené konce, zvláště pak, když v nich graduje napětí, vy čekáte a čekáte a najednou přijde poslední věta. Za mě je to tedy tak 50 na 50... Kniha mě bavila, ale zároveň i frustrovala. Věřím, že ji na druhou stranu jen tak nezapomenu.

Dimas
12.03.2023 4 z 5

Nedokážu říct nic víc, než že je to strašně zvláštní knížka. Nic jsem o ní nevěděla, šla jsem do Fabera

FarMan
22.01.2023 5 z 5

Četl jsem s velkým očekáváním co bude za každou další stránkou. Mnoho čtenářů popisuje o čem kniha je, ale nejsem si vůbec jistý jestli to má smysl. Kniha je podle mne tak mnohovrstevnatá, tak vzrušující, tak zajímavá a tak, ano, zvláštní, že po prvním přečtení jsem do toho šel znovu a stále nemám dost. Mé první čtení této knihy bylo chvatné a cílevědomé. Chci vědět co se stane. Podruhé už jsem ji četl s vědomím, že vím, že něco vím. A ano, četl jsem pomalu, abych si vychutnal neuvěřitelnou atmosféru a neskutečnost každé další stránky, ale také genialitu autora a dvorního překladatele Viktora Janiše. Tato kniha se tak zařadila k top knihám, které doporučuji. Skutečně je to Kniha zvláštních nových věcí. Pro mně zcela nepochopitelné, že je možné něco tak neurčitého a krásného, nad čím si budete lámat hlavu dlouhou dobu po přečtení, vůbec slovy popsat. Smekám před Michelem Faberem, smekám před Viktorem Janišem. Za mne 100 hvězdiček z 5.

Milosz
08.12.2022 5 z 5

Sci-fi od autora Kvítku. Hlavním hrdinou je pastor, který odlétá učit o Bibli mimozemšťany na planetu, kde vzniká první lidská kolonie. Nečekejte nic jako Avatar, je to nepředvídatelné, hodně intelektuální, smutné až depresivní (obzvlášť jedna pasaž mě hodně zdrtila). Doporučuju.

karolina8709
11.10.2022 5 z 5

Poslouchala jsem jako audioknihu, je opravdu skvěle podaná. Mrazivý příběh.

Marekh
18.08.2022 4 z 5

Kniha má 4 částí, je hodně obsáhlá. Hlavní postavou je PETER, který se vydává na jinou planetu, aby mimozemšťany zasvětil do učení Kristova – „Knihy zvláštních nových věcí.“ Sledujeme Peterovy vzpomínky do minulosti a zároveň sledujeme jeho život a jeho šíření učení Bible na jiné planetě. V románu se nachází hodně dopisů, které Peter posílá své manželce na Zem a opačně. Zajímavá byla komunikace mezi Peterem a mimozemšťany. Připomnělo mi to komunikaci z knihy SPASITEL od Andy Weira. Autor se v závěru mohl více rozepsat.

Celkově byla kniha zajímavá, častokrát na zamyšlení ohledně otázek náboženství, hodně rozvláčná.

Kniha má pěkný přebal.

Citáty:

… člověk může uctívat Boha kdekoli. Ale kostel je takové ohnisko.

Naděje je křehká, stejně křehká jako květina. Vzhledem k její křehkosti se jí snadno mohou vysmívat lidé, kteří život pokládají za temnou a těžkou zkoušku, lidé, kteří se začnou rozčilovat, když jiné utěší něco, čemu oni sami nemohou věřit. Raději tu květinku rozdupou, jako by říkali: Vidíte, jak je slabá, vidíte, jak snadno ji lze zničit. Ve skutečnosti je ale jednou z nejsilnějších věcí ve vesmíru. Říše padají, civilizace mizí v prachu, ale naděje se vždy vrací, protlačí se nahoru popelem, roste ze semínek, která jsou neviditelná a neporazitelná.

Jen mu bylo líto, že nedostal šanci vysvětlit jí pořádně, jak funguje modlitba. Že nejde o to, aby člověk o něco požádal a ta žádost byla schválena či zamítnuta, ale aby přidal vlastní energii – samu o sobě bezvýznamnou – k nekonečné větší energii, jíž je Boží láska. Vlastně jde o stvrzení, že je součástí Boha, aspekt jeho ducha, který dočasně sídlí uvnitř těla. V zásadě jde o podobný zázrak, jako když dal Ježíšovi lidskou podobu.

Potíž s Biblí spočívá v tom, že jakmile se začnete ptát po budoucnosti bez víry, Písmo si nad vámi umyje ruce. Marnost nad marnost, všechno je marnost.

Každý je nahraditelný. A zároveň nenahraditelný.

Vědmed
24.07.2022 4 z 5

Změna s sebou přináší i pohled zpět. Člověk pohlíží novým pohledem na skutečnosti, které byly až do této chvíle jeho součástí. Některé zkušenosti nás změní natolik, že není návratu zpět. I mě tato kniha změnila, pronikla do mé duše a dala mi nový pohled na skutečnost.

Alto98
14.07.2022 5 z 5

Úžasně napsaná kniha, kombinace víry, sci-fi a románu v dopisech. Překvapilo mě, že autor sám sebe označuje za ateistu. Jen té dystopie bylo na mne trochu moc.

michaela2338
06.02.2022 5 z 5

Je těžké tuto knihu uchopit a cokoliv o ní říci. Na to má příliš mnoho vrstev. Nejspíš bude právě o tom, co v konkrétním čtenáři vyvolá. Pokud ji chcete poznat, musíte si ji prostě přečíst.

Clair16
11.07.2021 5 z 5

(SPOILER) Kniha zvláštních nových věcí spojuje zdánlivě neslučitelné. Na jedné straně popisuje běžné znaky odloučení mezi partnery, z nichž jeden se nechává pohltit novými úkoly, zatímco druhý si připadá odstrčený. Zároveň je sci-fi příběhem, který ale veškeré snadno představitelné žánrové atributy (třeba objevování pomocí technologií nebo polarizaci hrdinů v nastalých konfliktech) ponechává stranou. A kromě toho klade otázky o existenci jednotlivce i lidstva.

Může se zdát sporné, proč je hlavní postavou právě misionář a ke všem naznačeným liniím tak připojuje ještě další, religiózní. Ale všechno do sebe vlastně přirozeně zapadá. Peter je člověk s temnou minulostí, který prostřednictvím své ženy a její víry získal nový život. A kdyby v rámci své mise odjel jen do jiné země nebo na vzdálený kontinent, nebyla by jejich separace absolutní. Vzájemná „e-mailová“ komunikace, která pro Petera a Beu zůstává jediným pojítkem, postupně odhaluje jejich rozdílná východiska a ukazuje tenkou hranici mezi tím, co pokládáme za známé a běžné, a co za neobvyklé. A když už se oba světy pomalu hroutí, najednou (bez patosu, jen jako logické vyústění) jediná naděje zůstává v lásce.

Michal Faber píše suverénně a poutavě a překlad Viktora Janiše je kvalitní a živý. Jen ve výjimečných případech, kdy mi připadalo, že promlouvá víc Viktor než Peter, bych ho možná malinko přibrousila :-). Kniha je nabitá myšlenkami a vizemi a i když její poselství nejsou vždycky jednoznačná, bylo pro mě její čtení zážitkem.

Greenfingers
10.07.2021 5 z 5

Opravdu mistrovské dílo, které mě doslova uchvátilo od prvních stránek. I když každá z knih je samozřejmě jiná, svou kvalitou si "Kniha" v ničem nezadá s Kvítkem".
Michel Faber má úžasný vypravěčský talent, který v knize naplno rozehrál. Při čtení jsem hltal každičkou stránku v očekávání, jak se celý příběh nakonec završí. To je však pouze jedna strana mince. Tou druhou jsou hluboké myšlenky v knize obsažené.
Jsem přesvědčen, že autor neměl v úmyslu nějakým laciným způsobem propagovat křesťanskou víru. Postavy pastora a jeho manželky měly v obecné rovině dokumentovat sílu naděje, víry a lásky, které jsou prověřovány odloučením.
Vřele doporučuji!

kleozpatra
25.03.2021 4 z 5

Chvíli si myslím, že už vím, do jakých hlubin podobenství mě příběh vede, pak si nejsem jistá, bojím se o Petera, celou dobu, a bojím se vlastně o všechny, cosi se vznáší ve vzduchu a vibruje, s aktéry i se mnou. Už vím. Knihy Michela Fabera jsou totiž o tom, co nevysloví.

iridius9373
15.02.2021 3 z 5

Autor je buď opravdu upřímně věřící, nebo se do toho dokáže dokonale vžít. Nečetlo se to zle, ale je to knížka o bibli a ta rigidnost mi v tom příběhu dost překážela. Navíc díky té kostře příběhu není možné čekat zas až tak závratné dramatické zvraty a o nečekané pointě nemůže být řeč už vůbec.

poulet
28.01.2021 5 z 5

(SPOILER) Skvělej nápad a skvělý zpracování, spousta věcí k přemýšlení. Přišlo mi trošku líto, že Oázani v závěru vyzněli do ztracena. Jinak sci-fi styl typu Marťanská kronika nebo třeba některých věcí od Mitchella. Originální, doporučuju!

josef2900
31.12.2020 3 z 5

Těžká četba s dlouhými odstavci. Zajímavý námět, který zaujme a bude vás nutit číst dál, když už sami nebudete chtít.

jejda.majda
17.11.2020 5 z 5

Dala mi zabrat... V březnu jsem přečetla Kvítek a byla jsem z něj nadšená. V srpnu jsem sáhla po Knize a vůbec jsem se nemohla začíst. Po 70 stránkách jsem ji odložila, že se k ní možná někdy vrátím. :-/

A pak přišel druhý nouzový stav a mně to došlo. Na Fabera totiž potřebujete mít dostatek času. Jeho příběhy jsou tak hutné a plné, že prostě není možné jeho knihy jentak zhltnout na pár posezení.

Kniha zvláštních nových věcí je krásná. :-) A je v ní tolik myšlenek a témat! Laskavost, porozumění, láska, pochopení, tolerance, objevování ale i hledání, odloučení, smutek, samota, nespravedlnost, udržitelnost světa...
Mnohovrstevnatý jazyk, kterým kniha promlouvá je nádherný a zásluhu na tom rozhodně má i skvělý překlad Viktora Janiše.

Až někdy budete mít náladu na čtení, kterého budete plni a budete na něj mít dostatek času, sáhněte po Knize zvláštních nových věcí a nebudete litovat.