Kniha ztracených věcí

Druhé vydání kultovní knihy o síle příběhů! Dvanáctiletý David se snaží vyrovnat se smrtí své matky. Cítí se opuštěný, společnost mu dělají pouze knížky. A ty k němu začnou šeptem promlouvat... Příběh o smutku a o ztrátě, o věrnosti, o lásce, o válce a o zázračné síle vyprávěných příběhů. Kniha ztracených věcí vychází v češtině podruhé, tentokrát obohacená o dva bonusové příběhy, které autor napsal pro speciální edici publikovanou 10 let od prvního vydání. Obálku vytvořila Renáta Fučíková....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/452332/big_kniha-ztracenych-veci-0JG-452332.jpg 4.4274
Literatura světová, Pro děti a mládež, Příběhy

Vydáno: , Albatros (ČR)

The Book of Lost Things, 2006

Kniha Kniha ztracených věcí

Witch2017
24. listopadu

Z počátku jsem váhala, jestli se mi tenhle příběh líbí nebo ne. Ale nakonec to do sebe všechno tak hezky zapadlo, že dávám palec nahoru.
Johna Connollyho znám hlavně díky jeho sérii o Charlie Parkerovi, ale už jsem od něj četla i první dva díly Samuela Johnsona, takže jsem si naivně myslela, že vím, co můžu od Ztracených věcí čekat. Nevěděla.
Přechod děje z reálného světa do toho zvráceně pohádkového je sice lehce uspěchaný, ale tak sugestivně popsaný, že jsem ani na okamžik nepochybovala o tom, že je to pro hlavního hrdinu skutečnost. Příšery byly vážně příšerné a oblíbila jsem si Dřevorubce i Rolanda (toho hlavně a – lehký SPOILER – o to víc mě pak mrzel jeho osud).
Je to poutavý, ale taky pěkně drsný příběh o klukovi, který rychle dospěl. Malému dítěti bych tuhle knihu do ruky nedala.

Janek

Iniciační příběh pro dospělé o proměně chlapce v muže. Originální nápady a hrůzyplná, ne-pohádková atmosféra.
Příběh: 5/5; překlad: 1/5 - škoda.
Celkové hodnocení ode mě ***

Tyn_a

Jak uz se tu nekdo zminil, je to opravdu vyjimecna kniha. Cetla jsem ji poprve v mladi a ted jsem na ni narazila a rozhodla se ji precist znovu. Nelituju zadneho ptecteneho slova, radku, strany ani kapitoly. Nektere knihy jsou proste vasimi srdcovkami, at se ostatnim libi nebo ne. Tahle je jedna z tech mych.
Libi se mi, jak jsou ruzne pohadky propletene, vtipne zakomponovane do pribehu, kdy hlavni vypravec prochazi "jinym" svetem. Svetem, kde je vsechno jinak, kde prevlada zlo nez dobro. Jenze jak to vetsinou v pohadkach, i kdyz tahle byla spis hororovejsiho razu, byva, dobro vzdy zvitezi. Tak to ma byt..

Doporucuji vsemi deseti

anibeni

Tahle kniha byla zvláštní... Nejdříve jsem se začetla tak, že jsem od ní nechtěla odejít, poté se děj přesunul do pohádkového světa, ovšem pohádkově totálně pomíchaného a drsného, až jsem si říkala, proboha, to má být co??? Nicméně ke konci to opět všechno začalo dávat smysl a knihu jsem dočetla jedním dechem.

CervenaVeronika

Knížku jsem četla poprvé jako dítě a od té doby jsem na ní často vzpomínala. A nakonec jsem ji letos dostala a znovu si ji tak měla možnost přečíst.
Musím říct, pamatovala jsem si ji trochu jinak. Trochu víc pohádkově, trochu víc jemněji.
Knížka si vysloužila čestné místo v mé poličce, protože je prostě jinaká. Je zvláštní, je svojská.

Meg1

Nevím jistě co tou knihou chtěla autorka říci. Líbil se mi námět a kniha je i docela čtivá, nicméně osobně bych vynechala pohádky "naruby", které podle mého názoru knihu degradují na mnohem nižší úroveň než jakou by si možná zasloužila.

Atekram
25.11.2020

Úžasná kniha s atmosférou, která ve mě pořád i po letech rezonuje. Koupila jsem si ji na základě obálky, která mě zaujala a nevědomky jsem našla zlato. Četla jsem ji už mockrát a pořád mě baví. Je to propojení pohádek a morbidních hororových prvků, nechybí silné trochu povědomé postavy (Jake, Roland, Lovkyně, Hákáč, ...), temné epické výjevy, ale ani malá hnusná všední tajemství. Kniha je v kategorii pro děti, čemuž moc nerozumím. Asi bych ji nedala číst dítěti dřív než třeba ve čtrnácti. Hlavním motivem knihy je ztráta nevinnosti a iluzí. Objevují se v ní ruku v ruce s pohádkami i dospělá vážná témata a náznaky. A nebere si servítky.

Fanda321
25.11.2020

Kniha má skvělý rozjezd, člověka (knihomola) to chytne, když vidí ten krásný nápad, jak knihy začnou promlouvat a jak hlavního hrdinu o nich maminka vyučuje. Další děj je dost temná, až hororová fantasy. Ne vyjímečná, ale celkem dobrá. Konec se autorovi opět velmi povedl. Mohu doporučit s klidným srdcem, i když u fantasy dávám přednost jiné atmosféře.