Kniha šílenství a léčby

Strhující historický román z renesančních Benátek představuje neobvyklou hrdinku: mladou lékařku Gabriellu Mondini, jež svou profesi vykonává za podpory svého otce-lékaře a k nelibosti svých mužských kolegů. Pak ale její otec na jedné ze svých cest záhadně zmizí a Gabriella se jej vydá hledat. Na své dobrodružné pouti prochází soudobou Evropou a Středomořím, od Itálie přes Německo či Skotsko až po Maroko; jako vodítka jí slouží jen záhadné dopisy, které jí její otec občas posílá… Regina O'Melvenyová se ve svém románovém debutu opírá nejen o zevrubnou znalost historie, ale i o svou zkušenost oceňované básnířky: poetický jazyk románu podmanivě evokuje barvitý svět renesance i střet moderní, silné a odvážné ženy s nevstřícným okolím....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/138303/kniha-silenstvi-a-lecby-LfY-138303.jpg 3.513
Literatura světová, Historické romány
Vydáno, Argo

The Book of Madness and Cures, 2012

Kniha Kniha šílenství a léčby

Atanone
03.06.2019

Krásná kniha. Souhlasím s TheRaven. Gabrielino hledání otce je zároveň jejím hledáním sebe samé. Opravdu nečekejte nějaký akční děj, lehce melancholický příběh plyne pomalu a vcelku poklidně. Mně se líbila krásná a neotřelá přirovnání. Ač nejsem fanynkou happyendů za každou cenu, v tomto případě jsem Gabriele moc přála, aby našla svůj přístav.
Kniha, po které bych sáhla na podzim..

surikata246
18.04.2019

Trochu zvláštní a poněkud těžkopádná historická freska.

iveta3689
29.12.2018

Nudne a ztezka napsane. Pribeh je jen popisem cesty hlavni hrdinky ve stylu "dojeli jsme tam, nebyli z nas nadseni a jeli jsme dal".

TheRaven
05.12.2012

Dovolím si malou výhradu vůči anotaci nakladatele, totiž že Kniha šílenství a léčby není ani tak strhujícím románem, jako spíš poetizujícím cestopisem s velmi jednoduchou dějovou linkou. Klady však spočívají v jiných aspektech, především v pozoruhodných pasážích popisujících různé stavy mysli, úvahy a pocity hlavní hrdinky, které čtenáře v některých případech zcela prostoupí a hlavní vyžití čtenáře pak spočívá v nenápadných detailech a různých odkazech na dobové kontexty. Za pochvalu stojí i několik pasáží, které by obstály dokonce jako samostatná povídka (např. pitva), dále pak bravurně podané dějové zvraty, které svou náhlostí zapůsobí na zcela nepřipraveného čtenáře velmi naturalisticky. Celkově pocity trochu smíšené, ale díky obdivuhodnému překladu se přikláním k vyššímu hodnocení.