Kniha radosti

Kniha radosti https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/328269/bmid_kniha-radosti-T63-328269.jpg 5 145 38

Jeho Svätosť Dalajlama a arcibiskup Desmond Tutu sa raz začali rozprávať o veľmi dôležitej téme – o radosti. Obaja nositelia Nobelovej ceny za mier, významní duchovní majstri a morálni vodcovia našich čias sú známi aj tým, že sú to najnákazlivejší šťastní ľudia na svete. Túto knihu si od začiatku predstavovali ako trojposchodovú narodeninovú tortu: ich vlastné príbehy a ponaučenia o radosti, najnovšie zistenia v náuke o hlbokom šťastí a denných tréningoch, ktoré vychádzajú z ich vlastných citových a duchovných skúseností. Obaja si prešli veľkými osobnými i politickými nepriazňami, a obaja sú tu pre čitateľov, aby sa s nimi podelili o vlastné príbehy zápasov a znovuzrodenia. Teraz, obaja osemdesiatnici sa chcú vyznať z toho najdôležitejšieho – teda skutočnosti, že aby ste boli radostní, musíte tešiť ostatných.... celý text

Literatura světová Duchovní literatura Náboženství
Vydáno: , Noxi

The Book of Joy , 2016

saly
29.11.2019 4 z 5

Inspirativní rozhovory dvou úžasných lidí, kteří to neměli v životě lehké.

Eorin
15.11.2019 5 z 5

Velice příjemné a pozitivní čtení, z nějž doslova prosakuje moudrost a všeobjímající láska :) Krása..

Květ
23.09.2019 5 z 5

Rozhovory dvou duchovních vůdců a dlouholetých přátel, Jeho Svátosti Dalajlámy XIV a emeritního arcibiskupa Desmonda Tutu, ocení každý, kdo chce pracovat na vlastním seberozvoji. Jednoduchou cestou podané principy šťastného života jsou na závěr obohacené o praktické meditační cvičení. Kniha plná moudrosti, optimismu a soucitu.

engai
10.07.2019 5 z 5

Pokud nejste šťastní a stále hledáte, co vašemu životu chybí, pak sáhněte po této knize. Jde o geniální a velmi srozumitelný výcuc toho podstatného z různých náboženství, fylosofií a vědeckých oborů. Pak už vás nepřekvapí, že jeden člověk nemá nic (peníze, rodinu, střechu nad hlavou, zdraví) a směje se od ucha a druhý jenž má vše nač si vzpomene se utápí v neštěstí.

Z knihy mě nejvíce zaujala myšlenka duchovní (psychické) imunity. Dalajlama tvrdí, že stejně tak jako můžeme posilovat fyzickou imunitu (omezením nezdravých jídel, pravidelným pohybem apod.), můžeme posilovat duševní imunitu (omezením nezdravých emocí, pravidelnou meditaci, apod.). A tak jako fyzická imunita chrání tělo před nemocí, tak psychická imunita chrání před nemocí mysl.

Knihu vřele všem doporučuji a děkuji Jiřímu Kolbabovi za bezva tip.

Dada077
27.05.2019 5 z 5

Dalajláma a arcibiskup Tutu ako dávni veľmi dobrí priatelia sa počas jedného týždňa stretnú, aby oslávili narodeniny a rozjímali o šťastí a radosti, aby sa s výsledkami svojich zistení a meditácií podelili s verejnosťou prostredníctvom Douglasa Abramsa, redaktora a literárneho agenta židovského pôvodu. Na konci knihy je zverejnený aj popis mentálnych cvičení zameraných na radosť. Kniha mi pomohla premýšľať o sebe a zistiť o sebe veci, o ktorých som doposiaľ vôbec netušila. A aj napriek určitej skepse, vyplývajúcej z môjho pohľadu na dvoch mužov, vytrhnutých z reálneho života (jedného možno trochu menej), našla som viacero múdrych viet, ktoré sa dajú nazvať existenčnými krédami. „Oblúk morálneho vesmíru je dlhý, ale skláňa sa k spravodlivosti.“
„ Som hinduista. Som tiež kresťan, moslim, budhista a žid.“ (Mahámá Gándhí) „Ja som šťastný, pretože som si vybral, že budem šťastný.“

hany77
15.04.2019

Kniha plná míruplnosti, lidského pochopení, krásného a vzácného přátelství, pravdy a respektu k ostatním světovým náboženstvím...zaslouží si při čtení opravdu 100% pozornost, soustředit své myšlenky na text a obohatit tak svůj vnitřní svět o laskavost těchto dvou náboženských ikon. Slova jdou přímo ze srdce a tam vám i zůstanou...

monika9313
11.03.2019 5 z 5

Kniha obsahuje několik velice pěkných mouder, jen možná až příliš často v knize opakovaných...
Doporučuji všem, kteří na sobě pracují...

barcc85
06.12.2018 5 z 5

Jednou větou:
Veliké pohlazení na duši!

aleska
23.10.2018 5 z 5

Kdybych měla skončit na pustém ostrově a směla si vzít jedinou knihu, byla by to tato. Tolik příběhů, věcí k zamyšlení, námětů pro vlastní růst pohromadě a zároveň podané velice přístupně a lidsky s pochopením pro naše slabosti a nedostatky. Pro mě je tato kniha oslava lidství a asi je nejlepší, co jsem zatím četla.

michal6111
18.09.2018 5 z 5

Krásná kniha, plná moudrosti, skromnosti, humoru, o lásce, o radosti a krásné životní fosofi.. Velice mne zaujala Dalajlámova odpověď na otázku: "Které náboženství je na světě to nejlepší?", odpověděl: "To které z Vás udělá lepšího člověka".

d.p.
15.09.2018 5 z 5

Dalajlama je nepochybně světová morální autorita a jeho etika je naprosto úžasná. Trochu prorocky mi zněla jedna ze závěrečných vět, která sdělovala, že náboženství už jsou tak trochu přežitá a aktuální jsou již jen na některých místech. Mnohem více než dogmata a bájné příběhy by si ve vyspělém světě mohla najít místo tato aplikovatelná etika pro všechny. Jsem rád, že ve čtenářské výzvě byla letos kategorie žánru, který běžně nečtete, protože to bylo nečekaně příjemné počtení.

Novotny79
27.06.2018 5 z 5

Nádherná kniha dvou moudrých mužů, plná humoru, ale i vážných témat. Vřele doporučuji.

sophie985
01.04.2018 5 z 5

Kniha je psychologická, filozofická a zároveň aj duchovná, veľmi príjemné čítanie s postrehmi na zamyslenie

Bustedka
01.03.2018 4 z 5

Víte proč je důležité hledat radost? Nejen v nás samotných, ale i ve světě? Proč je důležité zastavit se v dnešním moderním světě, kde "trávíme mnoho času šplháním po pyramidě úspěchu, kde nás neustále někdo vyhodnocuje a soudí a často nás shledává nedostatečným"? Protože nejsme stvořeni pro nezávislost nebo soběstačnost. Ale pro vzájemnou závislost a podporu.

Nejsem věřící. Jediné v co věřím je pozitivní mysl, protože jen díky tomu, jsem se v mém životě ještě neztratila a nezalezla někam do kouta brečet. Každopádně i já sama se často střetávám s mylným názorem, že můj optimismus je vlastně naivita. A pro příště budu všechny ty negativisty odkazovat právě na Knihu radosti! Jak je totiž v knize napsáno, "Není pravda, že by tito lidé ignorovali nebo popírali negativní aspekty života. Prostě se jen rozhodnou oceňovat to, co je pozitivní"

Dalajlámu jsem vždycky hluboce obdivovala, 7 let v Tibetu byl toho času můj nejoblíbenější film. Arcibiskup Tutu je (přiznám se) pro mě neznámou ikonou jihoafrického křesťanství a ačkoliv jsem čekala trochu jiný formát knihy, tak i přes počáteční rozpaky mám poměrně velké množství výpisků, ke kterým se budu ráda vracet. Některé myšlenky za to opravdu stojí.

Kniha radosti není knížka na vypnutí někam na pláž. Donutí vás přemýšlet. Seznámí vás s 8 pilíři radosti: perspektivou, pokorou, humorem, přijetím, odpuštěním, vděčností, soucitem a velkorysostí.

Tak snad jen jedno: "Způsob jakým vnímáme svět, je zároveň způsobem jak svět poznáváme. A to, jak se chováme k ostatním je v konečném důsledku to, jak zachazíme sami se sebou".

Elsinor024
20.02.2018 4 z 5

Myšlenky, úvahy i osobní vzpomínky dvou moudrých mužů. Občas jsem jen trochu přeskakovala povídání D. C. Abramse. Líbí se mi, jak je Dalajlama v obraze, co se týká posledních výzkumů vědy, líbí se mi jeho obrovská tolerance a soucit.
Nikde jinde asi nenajdeme podrobný popis, jak to vypadá v jeho pracovně a nejbližším okolí. Nadchlo mě, že tam klidně má na čestném místě křesťanský symbol. Bylo by to myslitelné i u jiných církevních představitelů? :)

JointlieKat94
19.12.2017 5 z 5

Krásná kniha plná moudrosti, krásných fotek a úžasného povídání, laskavosti, soucitu.. jak krásné! A jak moc mi to pomohlo. Skvělá kniha, moc doporučuji. :)

Nicoletta
20.09.2017 5 z 5

Nádherná kniha, u které jsem se mnohokrát ze srdce zasmála. Myslím, že jsem jí určitě nečetla naposledy.

tarabas
04.05.2017 4 z 5

Kniha mi přinesla plno podnětů k přemýšlení, ale i zábavu. Najdete zde plno historek ze života slavných mužů. Můžete si tak udělat obrázek, jak žijí a co vše musí zvládnout.