Kniha posledního soudu

Kniha posledního soudu https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/117878/bmid_kniha-posledniho-soudu-h5z-117878.jpg 4 183 68

Román patří bez přehánění mezi nejvýznamnější žánrové práce dvacátého století. Studentka historie je na své cestě do minulosti omylem poslána do doby morových ran roku 1348. Zatímco se dívka snaží přežít, aniž by se sama mohla vrátit do budoucnosti, profesor Dunworthy musí bojovat s rychle se šířící smrtelnou epidemií chřipky i s tupou byrokracií, aby měl vůbec šanci svou žákyni zachránit. Obě časové linie i přes propast času prozrazují, jak je lidská povaha navzdory civilizačnímu pokroku v podstatě stále stejná. Kromě řady domácích cen v USA se knize dostalo rovněž národních ocenění pro nejlepší žánrový román Německa, Španělska a Itálie.... celý text

Literatura světová , Romány , Sci-fi

Vydáno: , Triton

Doomsday Book , 1992

Finn69
13.01.2020 4 z 5

Tak tohle vůbec nebylo špatné.
Hlavně tedy "středověká" linie příběhu a příchod morové nákazy. Bylo to přesvědčivé, realistické, žádná hra na středověkou romantiku ale špína, krev a slzy. Za tuhle část bych klidně dal pět hvězd.

Ale i když jde vlastně o scifi z blízké budoucnosti a cestování časem, kupodivu právě ta scifi linka mi až tak nesedla. Tam jsem tomu až tak nevěřil. A a co se týká cest časem a potíží s byrokracií, je tu o hodně lepší Vzestup a pád agentury DODO Neala Stephensona.

Přes tyhle výhrady stojí Kniha posledního soudu za přečtení, středověké pasáže jsou vážně "apokalyptické", jak by řekl Colin.

Martnova
09.01.2020 3 z 5

Musím dát za pravdu ostatním, stačilo by tak 200 stran. Příběh mohl být lépe uchopený a více rozvinutý, více děje, závěr byl také takový rychle ukončený.

PetrCepek
17.12.2019 4 z 5

Být to o 150 stránek kratší, tak bych dal i tu pátou. Oxford byl málokdy zajímavější než ve 14. století.

leny.wood
30.11.2019 5 z 5

Apokalyptický!

Cityman
10.10.2019 5 z 5

Kniha, po přečtení které máte tak niterný pocit úzkosti z obsahu, ale přitom jste tak unášeni tím jak "úžasný" to byl čtenářský zážitek, že se to ve vás pere. Zlatý fond sci-fi literatury!

Chytuš
25.09.2019 4 z 5

Tak takhle dlouhou knižní předehru, aby člověk pohledal! Asi víc čtenářům podle níže uvedených komentářů trvalo, než se pročetli zdlouhavým děním na začátku. Ale po dočtení musím uznat, že i to mělo své kouzlo. Z dění v Oxfordu blízké budoucnosti mi sice hodně vadilo, že se v podstatě pořád jen někdo někam přesouval, diskutoval o tom, že někde je problém, upadal do bezvědomí a znovu se probouzel, aby znovu absolvoval kolečko, po kterém znovu zjistí, že "někde je problém". Myslím, že autorka tyhle části vůbec neměla tolik natahovat, protože každý důvtipnější čtenář by záhy začal přemítat, kde by ten problém mohl být, aniž by k tomu autorka tolikrát vybízela. Bohužel pro všechny našince - ta hlavní apokalyptická pointa je, jak už tu v komentářích mnohokrát zaznělo, vyzrazená v anotaci knihy. Takže pokud jste anotaci nečetli, dělejte, že neexistuje a pustťe se do čtení. Pokud vás baví cestování v čase, případně vás zajímá, jak se žilo ve středověku, je to knížka přesně pro vás.
Dění ve středověké vesnici jsem oproti dění z blízké budoucnosti hltala jedním dechem. Ne kvůli tomu, že by autorka v téhle části použila akčnější spád nebo děj, v podstatě velká část knihy je opravdu o životě na středověké vesničce, o vztazích mezi tamějšími lidmi, přesto to celé mělo svoje kouzlo. Středověk vylíčený tak, až mi před očima běhaly obrazy. A to u knížek obdivuji - pokud tohle dokážou, je jedno, jak pomalu se děj posouvá. Ale abych byla spravedlivá, tak posledních 150 stran je opravdu dějově nadupaných, takže si přijdou na své i ti, kteří chtějí trochu akčnější příběh...

Lady Greystoke
13.09.2019 5 z 5

Tak to bylo apokalyptický! Jsem šťastná, že nežiju ve středověku. Opravdu moc.

niki-chan
09.09.2019 4 z 5

Velmi zajímavý příběh o historickém putování a o době morové rány v Anglii. Zajímavé byly také prostupy současné Anglie. I když by se kniha dala trochu zkrátit, nikde nepostrádala na ději.

Galadwen
29.08.2019 4 z 5

Posledních 150 stran je naprosto bezkonkurenčních - syrový popis hrůzy, temná atmosféra. Prostě cesta do minulosti, jakou by nikdo nechtěl zažít, na *****. Problém je těch předchozích víc než 350 stran - příběh mne dlouho nějak nedokázal vtáhnout a těžko jsem se začítala, vlastně ani nevím proč. A připojuji se k předkomentátorům - vyzradit hlavní pointu knihy v anotaci na zadním přebalu (nemluvě o tom, že ve vydání, které jsem četla, je právě v klíčovém datu tisková chyba), to je, promiňte, idiocie nejhoršího druhu.

Tilte
23.08.2019 3 z 5

Zajimave reflexe viry v minulosti i v budoucnosti. Nerekla bych zdlouhavy, spis dukladny a promysleny popis nuznych podminek stredoveku ctenare postupne vyvadi z pohodove bubliny, v ktere zijeme tady a ted.
Jinak mi lezou knihy a filmy s tematikou pandemii na nervy, tady ne.
Míšo, diky za tip!

MaxQ
06.02.2019 2 z 5

Kniha má 550 stran. Dle mého skromného odhadu je z nich 400 zbytečných. Hrdinové si tam neustále opakují, že potřebují s někým mluvit a na něco se ho zeptat. Když už se k němu dostanou, stejně se ho z různých důvodů nezeptají a tak si další tři kapitoly říkají, jak s ním zase potřebují mluvit. Nejprve mě to samozřejmě štvalo, ale pak už jsme se tomu smál.

V polovině jsem už přeskakoval celé odstavce a půlstrany, aniž bych ztratil přehled o ději. Vydržel jsem jen kvůli pointě, jestli ta to nakonec celé nějakým zázrakem nezachrání. No, nezachránila. I když musím říct, že poslední kapitoly se konečně daly aspoň číst.

Dela111
04.02.2019 5 z 5

Knihy, kde se cestuje časem, mě baví a pokud je to do středověku, tak si v tom přímo libuji :-).
V knize jsou dvě dějové linie a zápletka je jednoduchá. Oxfordská univerzita posílá studentku Kivrin do roku 1320, shodou nešťastných náhod ji umístí do roku 1348, kdy naplno propuká morová epidemie. Tato dějová linie je podle mě velmi dobře napsaná. Kivrin sice dlouho trvá než zjistí, ve kterém je roce, ale mezitím autorka celkem reálně popsala každodenní život ve středověku. Působivě pak vykreslila hrůzu, kterou kolem sebe šíří nemoc, beznadějný boj, který s ní hlavní hrdinka svádí, její strach o životy lidí, které si už oblíbila a zároveň její obavy, že už se nevrátí domů.
Dějová linie, která mezitím probíhá v Oxfordu, je slabší. Také tu bojují s nemocí a to se záhadnou chřipkovou epidemií, ale chvílemi to na mě spíš působilo jako jakýsi marný boj s byrokracií.
Celkově jsem spokojená, kniha se příjemně četla a já si ji užila. Hodnotila bych na 90 %, zaokrouhlím nahoru, takových knih zas tak moc není.

Elea
04.02.2019 4 z 5

Chvíli mi trvalo než jsem se do knihy začetla, pak už to bylo fajn. Mnohem víc se mi líbila časová línie středověku, ta současná byla o dost slabší a rozvláčnější. Za hodně nešťastnou však považuji skutečnost, že pointu, kterou spisovatelka tajila téměř 360 stran, autor anotace sdělil hned v úvodu. I když možná můžeme být rádi, že nám stejně otevřeně nesdělil i závěr knihy.

Metla
01.02.2019 4 z 5

Autor/ka anotace "Knihy posledního soudu" by si zasloužil/a rákoskou přes prsty a zavěsit za uši do průvanu. Connie Willisová vytrvale mlží, maximálně sem-tam něco naznačí, karty odhalí až na stránce 361, ale anotace už druhou větou vpálí čtenáři přímo do ksichtu, co se vlastně na cestě do středověku zvrhlo. Místo sílícího podezření a postupného objevování pravdy mi tak hlavou běželo: "Tak už to konečně vybal, ženská!"
První polovina románu skutečně vyžadovala notnou dávku trpělivosti, pro mě byla úmorně rozvláčná. Nevyčítám smysl pro detail, ovšem jako dost otravný vnímám spisovatelčin (zlo)zvyk zdůraznit momentální problémy hrdinů přinejmenším 3x až 5x v každé kapitole. Zatímco středověká linie hned od počátku šlape a drhne jen místy, peripetie z budoucnosti (která se odehrává za několik desítek let, nicméně nápadně připomíná 80. léta minulého století) mě nebavily a přivítala bych jejich výrazné zkrácení, upozadění. V podstatě pořád někdo někoho marně sháněl, přesvědčoval, osočoval a prudil. Kontrast k životu ve 14. století, chápu, přesto nuda (s výjimkou svižnější poslední třetiny).
Mnohem intenzivněji jsem si vychutnala poznávání středověku, ani tady si však neodpustím trochu brblání. Třeba nad logikou shozu, aniž by se řešily zanechané stopy; dále jsem nepochopila Kivrinin strach a předsudky na základě něčího nevábného vzhledu - od statečné průzkumnice z pokrokové doby bych čekala osvícenější postoj; plus pár dalších drobností. Psychika postav mi přišla relativně plytká a díky tomu jsem postrádala silnější emocionální dopad. Při sugestivním popisu utrpení a bezmoci jsem přirozeně posmutněla, ale slza mi neukápla, přitom potenciál byl na kvanta promáčených kapesníků.
Veškeré výtky bohatě vyvažuje schopnost autorky vtáhnout čtenáře do daného prostředí. Nepotřebovala k tomu žádnou akci, vystačila si s naprosto všedně působícími situacemi a pravděpodobným stylem života v dávných dobách. Významný je samotný myšlenkový přínos: tohle je jedna z těch Knih, co člověka donutí více si vážit toho, co má a považuje za samozřejmost.

Jak shrnout své dojmy z románu? Jsem moc ráda, že jsem "Knihu posledního soudu" přečetla... a že ji mám konečně za sebou. Linii z "budoucnosti" kydnu tři velmi upachtěné hvězdičky, živě vylíčenému středověku se pětkrát uctivě pokloním.

lazarus
12.01.2019 2 z 5

Želbohu, totální nuda s jedním výborným momentem ve vykopávkách kolem středověkého kostela. Dobrá i když nesčetněkrát použitá myšlenka je naprosto zmařena popisným vyprávěním kde akce postav nemají nijakou hlubší myšlenku, nebo smysl. Devadesát devět procent knížky je chození od ničeho k ničemu a děj se naprosto nikam neposouvá. Tahle záležitost je výborný nápad na povídku. První kapitola, některá uprostřed pro umocnění děje a na závěr ta poslední. Aby měl příběh hlavu, patu. Zbytek je vata a knížka mě bohužel připomněla Rokli šeré smrti. Stejný případ. Nechápu jak autorka ...o psu nemluvě, jenž byl svěžím románem s prvkem sci-fi a jenž mě pobavil převelice, dokáže svá díla takto nechutně roztahovat a prznit. Další knížku od paní Willis už číst v žádném případě nebudu. Její kultovní dílo Doomsday Book mě dostal a dokonale odradil. Škoda. Čekal jsem malinko víc podle místních komentářů a recenzí. Tímto knížku nabízím na bazaru a doma ji nechci. Nestojí za to...
Aha, tak si ji holt nechám. Když vidím ty ceny na bazaru tak to asi nemá smysl nabízet.

Acamar
14.11.2018 4 z 5

Čtivé a napínavé sci-fi na téma cestování v čase, které zvolna graduje až do téměř akčního závěru. Příběh ve dvou časových liniích, kdy ta z lehce vzdálené budoucnosti (připomínající ovšem spíše minulost) může trochu iritovat nekonečným protahováním, než jedna z hlavních postav dospěje k pochopení toho, co je čtenáři už dávno známo - a nebo ji lze brát jako celkem zábavnou satiru byrokracie a chaosu, který díky nepředvídatelné okolnosti vykolejí zajeté fungování oxfordského prostředí. Středověká linie se rozjíždí zvolna, nejprve čtenáře nechá seznámit se s prostředím a lidmi, kam se cestovatelka časem dostala, navázat k nim vztah, aby v posledních kapitolách celkem brutálně beznadějně, ale uvěřitelně nechala prožít si čtenáře dnes abstraktně vzdálenou historii černé smrti.

Irikihawa
24.09.2018 5 z 5

Vzhledem k tomu, že jsem knihu začal číst během posledního semestru školy, to samozřejmě vyšlo na delší lokte. Nicméně mohu říct, že příběh se ve mě držel i přes dlouhé pauzy ve čtení - má skutečně sílu! Dlouho se mi nestalo, že bych při knize tak moc fandil hlavním postavám, ať jim to vyjde, jako u této knihy. Po přečtení pár úvodních stran jsem sice správně předpověděl, jak kniha skončí. Závěrem jsem tedy šokován nebyl. Nicméně děj samotný je krásný i odporný zároveň (to je plus). Do této knihy se snadno začte, i když chvíli trvá, než si člověk přivykne na časové skoky v kapitolách a biblické předčítání paní Gaddsonové. Popis středověku v surové realitě (i když taky těžko říct...) je dokonalý. Pět hvězd!

BernardBlack
11.09.2018 2 z 5

Můj poslední soud ke knize bude jasný a stručný (což je protiklad k tomuto utahanému a nudnému románu, který nezachrání ani solidní poslední třetina:) Tak jako neznamená více pruhů, více Adidas, tak neznamená více literárních cen, více napínavého a zajímavého Sci-fi:)

DericCaster
27.08.2018 5 z 5

Knihu jsem dostal darem od nejlepší kamarádky a moc se mi líbila. Je fakt, že začátek mi přišel takový roztahaný a malinko jsem se v něm ztrácel, ale postupně byla knížka více a více zajímavá. Nakonec mám z kížky dobrý pocit a rad se k ní třeba jednou vrátím.

Arkagas
22.03.2018 4 z 5

Kniha neni spatna, velmi zajimave zpracovani historie a nahledu do budoucnosti, zacatek je mozna trosku komplikovany a cloveku chcili trva nez se zacte, nicmene pokud vydrzite, tak cca v polovine knihy Vas pribeh vtahne tak ze se nebude moci od cteni odpoutat.
Neni to kniha pro kazdeho a troufam si rict ze pro ctenare co nemaji radi “tezke” cteni je tahle knizka absolutne nevhodna.
Dlouho jsem nad ni premyslela, az jsem na ni narazila v Levnych Knihach a volba byla jasna.
Za mne ano, ale odpocinkove cteni rozhodne necekejte :)