Kniha plná ľudí

Kniha plná ľudí https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/441565/mid_kniha-plna-ludi-PpY-441565.jpg 3 1 1

Príbehy sú všade naokolo. Niekedy čakajú na svojho rozprávača roky a len máloktoré sa dostanú do kníh alebo do novín. Šéfredaktorka denníka SME ich pre Knihu plnú ľudí nachádza v záhradách starých mám, na nemocničných chodbách, na cintorínoch, na revolučných námestiach, v školách, na uliciach. Píše o koreňoch, ktoré by nás mali inšpirovať, a nie zotročovať, o ťažkých životných situáciách, v ktorých sme začiatočníci, o starobe, pred ktorou krajina zatvára oči, a o tom, ako sa schováva na dne všetkého veľkého dobrota a láska. Niektoré z textov v knihe boli uverejnené ako autorské strany v denníku SME. Autorka ich po rokoch nanovo premyslela, ďalšie dopísala a doplnila o svoje ilustrácie.... celý text

PalkoPalko
17.07.2020 3 z 5

Knihu tvoria citlivo podane, miestami intimne pribehy o obycajnych/neobycajnych ludoch z blizkeho, ci menej blizkeho okolia pani Balogovej. Prave "obycajnost", respektive "kazdodennost" je akymsi leitmotivom knihy, ktorym autorka apeluje "aby sme hladali pribehy, v nasich rodinach, v blizkom okoli, v priateloch, na nastupistiach, vo vlakoch, na uliciach, po cestach alebo v kaviarni. Aby sme nezabudli na tu nasu uzasnu schopnost inspirovat v ludoch pocit, ze su doleziti a ze nosia v sebe verziu lepsieho sveta."

Knihe by okrem kvalitnejsieho grafickeho spracovania, prospel vyraznejsi editorsky zasah - niektore myslienky by sa ziadalo rozvinut viac, ine, naopak, vynechat uplne. Zuzil by sa tym prilis siroky zaber - od spomienok na detstvo, zivotne straty, cez komentar porevolucneho spolocenskeho vyvoja, az po uvahy o krase ci slobode, a eliminovala sa tak azda ista skratkovitost (napr. zli politici/poctiva spolocnost).

Kniha sa vsak cita velmi lahko a obsahuje vela peknych myslienok a symbolov. Za vsetky spomeniem napriklad "Tuzime sa vratit do zahrad starych mam, a tak zabudame na tie nase."

2022  82%Kornélie
2019  60%Kniha plná ľudí

Kniha Kniha plná ľudí je v