Kniha o životě a smrti

Kniha o životě a smrti https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/33931/bmid_kniha-o-zivote-a-smrti-JS4-33931.jpg 5 170 32

Světoznámá kniha švédského lékaře, který se jejím vydáním stal jedním z nejčtenějších švédských spisovatelů. Je to krásné svědectví Muntheho životních událostí, jež se odehrávaly především na místech, kde bylo nejvíce třeba pomoci, ale i v nejluxusnějších šlechtických sídlech. Munthe není jen dvorním lékařem švédské královny, jde léčit i do války a stejně tak do cholerou postižené Neapole, aby naplnil nejvyšší smysl svého humanistického poslání.... celý text

Romány , Literatura naučná , Biografie a memoáry

Vydáno: , Melantrich

Boken om San Michele , 1929

Plunge
03.03.2017 5 z 5

Naprosto se ztotožňuji s jeho vztahem ke zvířatům. Tohoto postoje jsem plná a v životě už jsem se dostala do rozepří s lidmi, kteří to takto nevidí, ...kteří se nad zvířata povyšují. Bohužel si myslím, že by je ani přečtení této knihy ke změně názoru nepřimělo. Buď to tak člověk prostě cítí nebo ne. I když A. M. má opravdu nádherné výroky a silnou argumentaci.
Knihu si řadím mezi srdcovky, a to i přesto, že v ní byly části, které jsem s nezájmem prolétla a mohla je klidně přeskočit. Je to jedno, stejně na mne udělala silný dojem a bude u mne mít čestné místo.

Otavínka
12.01.2017 5 z 5

Román s autobiografickými prvky o lékaři Axel Munthe, jak si budoval sídlo v Sant Michel a jeho zážitky z lékařské praxe. Výpisky: " Žádný člověk by nesnesl život, kdyby znal hodinu své smrti." - " Pes se neumí přetvařovat, neumí klamat, neumí lhát, protože neumí mluvit." - " Manželství je velice choulostivá záležitost, protože si člověk nikdy dost pečlivě nevybere svou tchyni."

Andy74
09.01.2017 4 z 5

Nevím přesně jak to popsat ....chvíli jsem knihu hltala a znovu a znovu četla s úsměvem i se slzami v očích některé kapitoly, životní historky s hypochondrickými pacienty.
V zápětí jsem se přistihla, že u některých kapitol spíše listuju a prohlížím si fotografie uvnitř knihy a vůbec nevím o čem čtu.
Neumím italsky a pokulhávám v představivosti takže u některých pasáží mi unikla pointa.
Knihu nezavrhuji, jen odkládám, možná jsem ji četla ve špatném ročním období a hlavně ve špatném rozpoložení.
Určitě ji vezmu do ruky znovu, ale později, potřebuji k této četbě "dozrát".

Zouhee
02.05.2016 5 z 5

Kniha je podle mne ukázkou filozofie v praxi. Příběh člověka, který dalece přesáhl nejen svou dobu, ale spíš myšlení naprosté většiny lidí. I současnosti. Některé pasáže čtu i několikrát za sebou, jak jsou silné. Kniha mne osobně nabíjí (čtu ji vpodstatě průběžně pořád dokola) a měla by být v knihovničce určitě zastoupena nejen pro svou historickou výpovědní hodnotu. A ano!, souhlas s nigtlybird, je velmi žádoucí tam jet a knížku číst tam :-)

Psychokuna
07.04.2016 5 z 5

Tahle kniha má jedinou chybu - není nekonečná.

Anceroh
21.01.2016 5 z 5

Velmi čtivé a přesto k zamyšlení. Lidé dřív mnohem víc umírali na všelijaké nemoci, o to víc bychom si měli vážit svých životů a nepromarnit je. A souhlasím s Peleusem. Mazejte číst!

sarka-destiny
10.11.2015 5 z 5

Ikkju, neřekla bych, že je kniha o tom, že byl pánem nad životem a smrtí svých svěřenců.

Pan Munthe musel být neuvěřitelný člověk. Po přečtení mě mrzelo, že už nikdo nemáme možnost ho potkat... V knize je spousta moudra a myšlenek, se kterými se musí ztotožnit snad každý, kdo není bezcitný.

Peleus
19.08.2015 5 z 5

Příběhy z lékařské praxe, prokládané autorovými úvahami, na mě hluboce zapůsobily. Kniha o životě a smrti se dá rozebírat (chválit, hanit, zpochybňovat, pokládat otázky a domýšlet si odpovědi) až příliš dlouho, a to je známkou výjimečného díla.

Co takhle nestudovat žádné komentáře, recenze a utvořit si vlastní názor?

Jste tu ještě?

Mazejte číst! :)

jardel
07.08.2015 4 z 5

Hezké životní osudy pana doktora.
Závěr na můj vkus příliš filozoficky.

ponrepo
29.08.2014 5 z 5

Přesvědčivé, dobře napsané dílo, obdivuji inteligenci autora!

Ikkju
13.05.2013 3 z 5

Zvláštním způsobem na mě zapůsobila příchuť autorova postoje: jsa svým způsobem pánem nad životem a smrtí svých svěřenců, přenáší snad podvědomě tenhle pohled (nadhled?) i na ostatní věci...

nightlybird
30.11.-0001 5 z 5

Aby člověk pochopil tuhle knihu v její úplnosti, nestačí ji jenom přečíst,musel by si zajet na Capri, vysápat se nahoru na Anacapri, zapálit si cigáro v zahradě San Michele a pokoukat na moře a nebo ještě lépe - koupit tam baráček a chvíli tam pobejt (i když už to není Capri 1.poloviny minulého století). Ale mezi námi - kdo na má? No a kdyby jste chtěli jen tak hodit čučku, tak je to nejlepší vzít to do Sorenta a pak přeplavat na Capri (nejlépe lodí, je to přece jen lán světa, přesněji spousta vody) – ale stojí to za to. A mrzí mne, že jsem dřív fotil na kinofilm, jistě by se někdo z vás rád podíval na místa, kde žil a tvořil jemný filozofující básník, pronikavý psycholog a do jisté míry přírodní mystik Munthe.