Kniha o těhotenství, porodu a dítěti: Těhotenství (kniha první)

Kniha o těhotenství, porodu a dítěti: Těhotenství (kniha první) https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/294676/bmid_kniha-o-tehotenstvi-porodu-a-diteti-xSF-294676.jpg 3 16 8

Kniha srozumitelně a přehledně přináší ověřené informace předních českých odborníků z mnoha lékařských oborů o těhotenství, porodu a péči o dítě. Způsoby plánovaného rodičovství. Životní styl a příprava na těhotenství. Způsoby přirozeného i umělého otěhotnění. První známky těhotenství. Vývoj zárodku a plodu krok za krokem. Předporodní péče v České republice. Hygiena a životospráva těhotných žen. Sport a cestování v těhotenství.... celý text

Literatura naučná Zdravotnictví
Vydáno: , Galén

Kniha o těhotenství, porodu a dítěti: , 2005

beer.veronika
10.10.2023 4 z 5

Rozsáhlá kniha s mnoha informacemi. Velice pěkně graficky zpracována.

h.meda
24.08.2023 2 z 5

Kniha je od renomovaných odborníků a obsahuje celou řadu důležitých a klíčových informací, které usnadní průchod těhotenstvím.

Hodnotím tak na 3 z 5/6. A mám proto dva důvody.

Existuje starší verze knihy, ve které je vše potřebné shrnuto. Autor se následně rozhodl asi využít faktu, že v češtině je nabídka podobných knih nedostatečná a že sám nabízí nejlepší a nejrozsáhlejší přehled (to je poklona). Autor to využil tak, že knihu v novém vydání rozdělil do tří dílů a na začátku v úvodu říká jako důvod, že informace bobtnaly a bylo jich už moc na jednu knihu. Popravdě, když to prolistujete dojde vám, jak vás vodí za nos. Velké množství reklam je začátek (v principu mi nevadí, je to zdroj příjmů, I když divím se, že si kniha nevydělá sama, když se více vydání zcela vyprodalo). Dále zjistíte, že text je ohraničen ohromnými okraji, vše je plné celostránkových fotek s nulovou hodnotou (např. Fotky objímajícího se páru, sestřičky co měří něco, žen v oblečení, fotky jídla atd.). Dále je kniha plná mnoha stran věci s minimálním významem jako co dělají při porodu nějaké africké kmeny, nebo jak se autor měl na Tenerife), samozřejmě pokud to někdo vyhledává, tak to respektuji. Pravda ale je taková, že autor se snažil najít cokoliv co roztáhne obsah na 3 knihy aby vydělal. Pořád si myslím, že obsah je v top v nabídce v češtině, ale pokud ovládáte jiný jazyk jako angličtinu, němčinu, ruštinu atd. Nabídka je lepší.

Druha velká výtka je k stylu. Zatímco mne seděl, myslím, že budu patřit k minoritě. Autor podává text jako simplifikovaná skripta, která doplňuje o Q&A sessions. Kdo pamatuje studia na mnohých českých univerzitách, a staré profesory co učí základní předměty a jsou přesvědčeni, že studenti se musí přizpůsobit jim a ne oni studentům, je to ten styl. Pro laiky je text příliš složitý, často zbytečně doplněny o řadu latinských termínů a fyziologických pouček jak ze skript medicíny (mne to vyhovovalo). Na druhou stranu někdo více fundovaný budu považovat většinu obsahu za zbytečnou. Přemýšlel jsem, jak by to šlo udělat lépe. No buď si jasně vybrat publikum a buď podat vše jednoduše nebo odborně. Ideálně vymazat zbytečnosti viz výše a udělat třeba dvě knihy, jednu laickou jednu odbornější pro toho kdo zajímá nejen co má dělat, ale i proč to tak má dělat.

Shrnutí: pokud umíte cizí jazyky, hledejte něco v nich. Pokud ne, zkuste sehnat second hand staré vydání, kde je vše z tři dílů v jednom.

Wopat
03.08.2023 3 z 5

Kniha je velice široce zaměřená a pokrývá velmi rozsáhlou škálu témat pojících se s těhotenstvím, včetně takových jako je móda a oblékání, cestování či sport. Velkým kladem je zapojení velkého množství odborníků na různá témata, kteří přispěli několika řádky či i celými kapitolami. Samotnému vývoji embrya a plodu a s ním spojených změn a projevů ženského těla se věnuje pouze jediná kapitola, přibližně jedna osmina knihy. Velmi zábavným zpestřením jsou občasné krátké vsuvky o porodnických a těhotenských zvycích odlišných či starých kultur. Nejzajímavější a nejunikátnější částí je embryologický atlas s nevídaně detailními fotografiemi embrya a plodu.

Velkým negativem knihy je všudypřítomná reklama a to nejen v podobě velkých fotografií či celostránkových reklam. Je přítomná i v textu a někdy je jí věnováno i několik stran. Posledních 37 (!) stran už jsou pak pouze reklamy a to i na produkty a služby s těhotenstvím nijak nesouvisejícími. Kniha má cca 500 stran, avšak kdyby postrádala reklamy, rejstříky a seznamy zkratek a odborných pojmů, byla by o přibližně 120 stran kratší.

Celkově knihu hodnotím průměrně. Dozvěděl jsem se mnoho nových informací z různých oblastí, avšak má očekávání nebyla vzhledem k hvězdné propagaci veleúspěšného literárního díla splněna ani zdaleka.

Khazara
12.11.2020 1 z 5

Za mě velké zklamání. Kniha je vychvalovaná horem dolem a když ji pak držíte v ruce, tak se ptáte proč. Snad každá 4. strana obsahuje reklamu. Ne nějakou nenapadnou, ne jedna věta, ale třeba celá (dvoj)strana s reklamou na nějaký produkt. Kdybych s knížky vytrhla všechny reklamní stránky, tak bude nejspíše o polovinu chudší. Když si vezmu, že za jednu knihu dáte 300-400 Kč, tak mi to přijde jako zlodějna. Informace jsou spíše obecnějšího charakteru, některé se dají slovo od slova najít i na internetu, takže ve výsledku se nic nového nedozvíte. Celkem pěkné je rozdělení měsíc po měsíci, kdy se dozvíte, jak je velký plod a jaké potíže vás čekají. To je většinou shrnuté na jednu stranu, na druhé straně máte fotku proměny těla. Dále kniha obsahuje otázky na nečasté odpovědi. Nečasté píši schválně, protože jsou to dost specifické dotazy, které asi pomůžou minimu lidí (např. ve stylu: jsem v 8. měsíci těhotenství, můžu podniknout 12 hodinový let?). Mohla jsem porovnat s knihou Nová velká kniha o mateřstvím, která byla mnohem přehledněji zpracovaná a informací tam bylo podobně, neřku-li více, jako ve všech třech knihách. Hlavně fotky, jak díte správně nosit, jak koupat, základní jídelníček atd. Kniha od Pařízka je fajn, pokud ji od někoho dostanete, ale jinak doporučuji nejdříve prolistovat třeba v knihovně.

Vendyorit
20.10.2020 4 z 5

Přehledně zpracovaný souhrn základních informací týkajících se těhotenství, porodu a dítěte. Knihy jsou mimo jiné proloženy praktickými (těmi nejběžnějšími) čtenářskými dotazy ze strany těhotných, na které odpovídají lékaři či PA. Jsou také doplněny o spoustu zajímavé obrazové fotodokumentace. Obsahují však nadmíru reklamy na různé farmaceutické produkty a pomůcky pro maminku a dítě.

Linda007
14.10.2019 5 z 5

Tuto knihu jsem si pořizovala, abych měla nějaké faktické informace o těhotenství. Kniha má tři díly. Jsou zde informace, o těhotenství po týdnech, poté po měsících. Jsou zde informace o nemocech, lécích atd. Knížka je přehledná.

deedulka
31.01.2019 4 z 5

Souhrn informací, který se určitě hodí nastávajícím maminkám. Na internetu toho člověk najde plno, ale je těžké odlišit realitu od výmyslů. Tady má člověk alespoň jistotu, že jsou informace od zkušených lékařů a porodníků.

rd4ever
29.08.2016 odpad!

Celá ta trilogie je reklama na porodnictví z doby dávno minulé (porovnávám s trendy v porodnictví na západě). Opravdu děsivé čtení, jak si muži přisvojili i výsostnou disciplínu žen. Navíc je to reklamou od spřízněných farmakologických firem minimálně o 30% natažené. A reklama na tišící léky pro "přirozený porod"? Musel jsem se smát, ale ono je to spíš smutné. A to jsem muž. Toto nebrat (ještě že to máme z knihovny).

těhotenství porod umělé oplodnění plánované rodičovství prenatální život početí

Antonín Pařízek
česká, 1959
2008  77%Kniha o těhotenství a dítěti
2015  69%Kniha o těhotenství, porodu a dítěti: Těhotenství (kniha první)
2015  70%Kniha o těhotenství, porodu a dítěti: Porod (kniha druhá)
2015  85%Kniha o těhotenství, porodu a dítěti: Dítě (kniha třetí)
2013  0%Analgezie a anestezie v porodnictví

Kniha Kniha o těhotenství, porodu a dítěti: Těhotenství (kniha první) je v