Kniha o pravěku

Kniha o pravěku https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/31986/bmid_kniha-o-praveku-hIR-31986.jpg 5 118 21

Druhé, přepracované vydání jedné z nejslavnějších populárně vědeckých knih o pravěku vůbec. Text profesor Zdeněk V. Špinar, ilustrace Zdeněk Burian. Kapitoly: Domněnky o vzniku naší Země, Pravěk Země-Prekambrium, Starověk Země-Prvohory /paleozoikum/, Středověk Země-druhohory /mezozoikum/, Novověk Země-Kenozoikum-Doba savců-třetihory /terciér/, Doba člověka-čtvrtohory /kvartér/, Stratifrafická tabulka. Ilustrace-Prekambrium, Prvohory /paleozoikum/, Druhohory /mezozoikum/, Třetihory /terciér/, Čtvrtohory /kvartér/, Klasifikace žijících organismů, Slovníček málo známych výrazů.... celý text

Tvurce001
16.02.2024 5 z 5

Když jsem tehdy roku 1983-4? rozbalil jeden z těch těžších vánočních dárků, tak se mi Tak rozzářily oči, že musel Ježíšek určitě zalapat leknutím po dechu. Ale jakápak záře, byl to přímo ohňostroj radosti. Tuto Knihu jsem zbožňoval a toulával jsem se tím neuchopitelně krásným dávnověkem tak často, dokud se z knihy nestal úplný salát listů, poněvadž jsem si ji sebou brával i na skálu a do lesa, kde právě probíhala drobná lokální válčička mezi klukama ze dvou znepřátelených paneláků. ;) Listoval jsem si v ní před bojem a pak po boji. Už ani nevím, kolika bitev a výletů se se mnou vlastně zůčastnila. Rozhodně jich bylo mnoho, ale knize to na kráse nikterak neubralo, protože krása je věčná, stejně tak, jako bude věčná krása této knihy. 10* + jedno srdce.

lvice_elaa
24.08.2022 5 z 5

PECKA. Úžasný ilustrace a k tomu luxusní, až poetickej popis. Strašná škoda, že už se od autorů nedočkáme zpracování nejnovějších poznatků :-(

jerisno
18.02.2022 5 z 5

Knihy o pravěku (s kresbami Zdeňka Buriana) jsem v dětství a dospívání "baštil" i s chlupama.
První vydání "Velké knihy o pravěku" mi nějak uteklo a když jsem zjistil, že má kniha opět vyjít (1988), neváhal jsem a ve svých třiceti letech si poctivě vystál frontu na toto vydání. Opožděně jsem si tak splnil svůj dětský sen, mít doma ucelenou encyklopedii o pravěku, navíc od českého autora (ilustrace pana Buriana tomu jenom dodaly punc výjimečnosti). Ikonická kniha pro "pravěké" nadšence !
Od pana Špinara jsem si později pořídil ještě titul "Velcí dinosauři", také pěkný.

boxas
03.02.2022 5 z 5

162 barevných ilustrací Zdeňka Buriana... Je vůbec třeba ještě něco dodávat?
Souhlasím s drtivou většinou zde uvedených komentářů - Velká kniha o pravěku je absolutní špička! K tomuto tématu neexistuje nic lepšího.

Mayaku
02.01.2020 5 z 5

Absolutní kult. Tuhle knihu jsem si v dětství strašně přála mít a pořád loudila po rodičích, aby mi ji koupili. Leč nebylo mi přáno, a tak jsem si ji aspoň do zblbnutí pořád dokola půjčovala v knihovně. Po letech jsem si knihu o pravěku znovu pročetla a je to pořád stejná pecka. Burianovy ilustrace jsou legendou.

Azmodan
16.02.2019 5 z 5

Ke komentáři Bobrydera, s kterým plně souhlasím bych dodal jen to, že jsem měl to štěstí tuto knihu mít jiz v roce 1983, kdy jsem začal jako malý klučík šikanovat svou babičku, která mi z ní do zblbnutí předčítala a lámala si svůj jazyk na jménech různých pravěkých potvor a že si myslím, že obrázky Zdeňka Buriana jsou dodnes nepřekonány!

lucie2298
30.11.2018 5 z 5

Pamatuji si na úžasné ilustrace této knihy, jako bych ji držela v ruce před hodinou a to už je to 20 let, Zdeněk Burian se opravdu vyznamenal. Kniha sama o sobě mi poskytla dostatek informací pro většinu otázek na toto téma v rozsahu potřebném pro základní školní docházku. Je to jedna z knih, u které doufám, že zůstane zachována příštím generacím.

Nočnípták
23.08.2018 5 z 5

Neznám nikoho, kdo by při vyslovení jména Zdeňka Buriana nevěděl o koho jde. A samozřejmě každému naskočí souvislost Burian - pravěk a Burian - dobrodružství. Když kniha v roce 1983 vyšla, stály na ni pochopitelně fronty / jako vždycky v knižní čtvrtky/. Nejhorší v té frontě byl strach, že se na vás nedostane. Byla jsem čtvrtá a měli jich šest nebo sedm. Ještě dneska živě vidím radost nejen našich kluků, ale i dědečka.. Dodnes má knížka jedno z předních míst v naší knihovně. Teď už ji čtou vnoučata, ale mám podezření, že pro obrázky na čtení zapomínají.

BobRyder
05.04.2018 5 z 5

Moc dobře si pamatuji, jakou cenu měly v době mé školní docházky Burianovy obrázky pravěkých zvířat. Tato cena se nedala vyjádřit drahými mincemi. Ten, kdo vlastnil byť jen jediný obrázek mamuta bojujícího se šavlozubým tygrem, stal se objektem závisti velké části spolužáků.
Tak tomu bylo až do roku 1988. Tehdy se stalo něco o čem jsem mohl do té doby jenom snít. Vyšla velká výpravná Kniha o pravěku s desítkami Burianových obrázků! Rodiče mi ji koupili a já si ji od té doby prohlížel snad tisíckrát. Burianovy ilustrace mají neopakovatelnou, intenzivní atmosféru, člověk jako by se jejich prostřednictvím přenesl o 65 milionů let zpátky a ukryt zpoza keře pozoroval procházejícího se stegosaura. Dětská fantazie je bezbřehá a pan Burian ji dokázal podněcovat jako málokdo jiný...

józi.odkudkam
04.03.2018 5 z 5

Úžasně nepřepálené odstíny barev, ještěří kůže zrnitá jak ještěří kůže, peří lehké jako pírko, kůra stromu voňavá jak les a moře zelené jak hlubina; Burian maloval Krajiny a zvířata v nich jako nikdo před ním a nikdo po něm..sakra, já kvůli těm jeho faustovsky podezřele věrohodným ilustracím Knihu o pravěku vlastně ani nečet!
5 nestárnoucích, nesmazatelných (Brachiosauři ve vodě, pod soumračným Měsícem na zadních hrdě vztyčený Iguanodon, trilobit na lovu...atd...atd...atd.) *****

PS: A ty prvohory. Jednoznačně nejlépe vizualizované prvohory.

RyonMathrin
18.02.2018 5 z 5

Vše již v komentářích uvedli ostatní čtenáři, už bych jen kopíroval.
Knihu jsem dostal jako dítě a mnohokrát jsem se vracel zejména k překrásným ilustracím mistra Buriana. On snad v tom pravěku byl a vyfotil všechna ta zvířata, tak nádherné a přesvědčivé jsou jeho obrazy...

SmileyBear
23.11.2017

Od té doby co jsem knihu otevřel, jsem poznal jednu ze svých velkých vášní, která mě nepustila doteď :)
Od té doby samosebou se dost věcí i díky novým výzkumům změnilo, ale i tak z nostalgie si jí občas rád prohlédnu :)
Dokonce jsem ted narazil na Hru Ark Survival.. Koupil jsem si kvuli tomu vykoný herní počítač a žiju občas mezi dinosaury lovím je ochočuji chovám a jezdím na nich :D

ArwenEvenstar
09.11.2017 5 z 5

Skvělá kniha, která čtenáři objasní, jak vznikl život na Zemi a jak probíhal jeho vývoj až do současnoti. Kniha je přehledně strukturovaná a jejím největším přínosem jsou obrázky pana Buriana, jež probudí čtenářovu fantazii. Kniha bývá často zařazována do sekce literatura pro děti a mládež, ale podle mě se z ní můžou poučit i dospělí.

SiuxBeast
27.02.2017 5 z 5

Nádherná kniha o pravěku, ilustrace Zdeňka Buriana jsou nepřekonatelné. Jako kluk jsem jí listoval pořád a pořád :)

Iwíček
28.02.2015 5 z 5

Tuto knihu musím ocenit, protože mi pomohla nejen při studiu na vysoké škole, ale zároveň mě i její čtení bavilo. Kniha je plná ilustrací a zajímavého čtení. Koho zajímá to, jak vůbec země a celá fauna a flóra vznikla, ať si knihu přečte. Mohu vřele doporučit :)

pablovendat
16.11.2014 5 z 5

Burian, Burian, Burian - super

mira.l
22.09.2014 5 z 5

I když od roku 1988 (vydání, které mám doma) už přece jenom uplynulo dost času, paleontologická věda udělala mnohé pokroky, zobrazovací metody udělaly mnohé pokroky, mnohé nové bylo objeveno, mnohá tehdy známá fakta byla buď vyvrácena nebo upřesněna a vyšly další výborné knihy o pravěku, tak tohle je jedna z knih, na kterou (a hlavně na její obrazovou část) se prostě nezapomíná!!

manbeyond
12.11.2013 5 z 5

Viděno nejen očima dítěte jedna z nejinspirativnějších knih, jaké se mi kdy vůbec dostaly do rukou. Geniální ilustrace jednoho z nejlepších umělců co se týče paleoartu vůbec Zdeňka Buriana působí spíše dojmem fotografií než maleb. Pokud chcete "osobně" navštívit historii Země od jejího vzniku před čtyřmi milardami let až po současnost, těžko budete hledat lepší způsob než právě tuto knihu. Text pana Špinara pak je dostatečně odborný, ale zároveň srozumitelný i laikovi, zájem o danou látku - či poznání vůbec - je však nutností. Společně s Jurským parkem roznětka mého zájmu (nejen) o dinosaury, který se táhne od mého dětství dodnes.

Tonik
04.03.2013 5 z 5

Krásné ilustrace, nanejvýš zajímavý text a přehledný úvod do problematiky - jednoduše povedená kniha.

petka-2007
22.01.2013 5 z 5

Nádherné zpracování, nemohla jsem se jí v dětství nabažit!