Kniha o Baltimorských

Kniha o Baltimorských https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/327156/mid_kniha-o-baltimorskych-iHl-327156.jpg 5 373 102

Kniha o Baltimorských je třetím románem švýcarského, francouzsky píšícího autora Joëla Dickera. Na rozdíl od jeho předchozího bestselleru Pravda o případu Harryho Queberta nemá detektivní zápletku, ač napětí v něm rozhodně nechybí. Děj této rodinné ságy nazíráme opět pohledem mladého úspěšného spisovatele Marcuse Goldmana, který se tentokrát vrací do dob a krajin svého dětství, aby se vyznal z obdivu a lásky k těm, kterým říká Baltimorští – tedy ke druhé větvi rodiny Goldmanů, svému strýci, tetě a bratrancům. Byly to osobnosti pro běh jeho života zcela určující: byli bohatí, úspěšní, krásní, laskaví – a zdánlivě naprosto a neochvějně šťastní. Prostřednictvím vzpomínek a reminiscencí z dětství a dospívání, objevování zasutých rodinných tajemství a vlastní rekonstrukce toho, co mu bylo zamlčováno, Marcus zkoumá důvody a osudové náhody, které přes období dostatku a harmonie nakonec vedly k rozkladu, pádu a tragédii. Je to kniha vyrovnávání se s velkou ztrátou i s rolí věčně chudého příbuzného, ale i román o ztrácené a nalézané lásce a o cestě k sobě samému.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Argo

Le Livre des Baltimore , 2015

josska
28.07.2017 4 z 5

Knížka se mě moc líbila,moc pěkně se četla a byla i napínavá konec překvapivý

oilily65
26.07.2017 5 z 5

Nádherná knížka,kterou prostě nemůžete odložit....

Jihorka
12.07.2017 5 z 5

S Goldmanovými čas pěkně plyne a nechce se vám od nich odejít. Retrospektivní styl, navíc na přeskáčku, mi ze začátku činil poněkud problém ;), ale rychle se člověk zorientuje - stejně jako u Harryho Queberta. V závěru jsem to nakonec ocenila: příběh jsem si vlastně prožila vícekrát.
Škoda, že zde není odkaz na podobný román.

111moni
12.07.2017 5 z 5

Krásné čtení, kdy se necháte unést a vnést do děje,jako byste byli součástí příběhu. A s koncem příběhu ztrácíte přátele.

Teryy
23.06.2017 4 z 5

Kniha je velmi povedená, ale oproti té první velmi zaostává.
Ačkoliv mě po přečtení přepadla vlna smutku (ohledně děje), nebyla jsem z ní unesena jako z Harryho Queberta. Chybí tam vtip a hlavně akce. Možná to dělá i ten překlad ("Markusíku" ?!?!?), ale není to ono.
Kniha se mi ale velmi líbila, a patří do těch nadprůměrných.

krtecek_1
21.06.2017 5 z 5

Tak tohle bylo peckovní! :) Knihu jsem slupla jako malinu, prosím více takových :).

bosorka
13.06.2017 5 z 5

Román o velkých přátelstvích, o lásce, i té sourozenecké a rodičovské, o závisti a žárlivosti, o lžích a podvodech. O obdivu (mnohdy neopodstatněném). Ale v mnoha ohledech hlavně o nepochopení. Nepochopení, které může sakra zamávat dosavadními jistotami. Kniha o Baltimorských je o nahlížení na svět různými optikami. A o tom, jak svět vypadá, když se brýle sejmou. Četla jsem jedním dechem a tohle zase byla ta z knížek, kdy mě mrzela každá chvíle, kterou u ní netrávím. Jak mám ráda rodinné ságy, tak tahle mě taky docela vzala za srdce. Mám vás ráda, Goldmani.

JezinkaJ
11.06.2017 5 z 5

Ty jo, to zase bylo.
Zdánlivě banální příběh, sem tam až moc míjení a nedorozumění, ale copak je to v životě jinak? Kdoví, koho všeho míjíme, nechápeme a vidíme přes optiku růžových brýlí a nebo zase naopak až moc kriticky.
Jsem ten příběhář a rodinné ságy prostě miluju. Užila jsem si každou stránku. Moc mě mrzí, že je kniha už za mnou. Lituju, že jsem nečetla pomaleji.
Určitě doporučuji k přečtení!

Haen
10.06.2017 5 z 5

Krásná kniha. Okouzlující příběh s temným vyvrcholením. Goldmanovi se vám na dlouhou dobu zapíšou do srdce.
"Mnoho z nás se snaží dát svému životu smysl, jenže život žádný smysl nemá, pokud nejsme schopní dosáhnout těchto tří cílů: milovat, být milován a umět odpouštět. Zbytek, to je jen ztráta času. "

hs777
06.06.2017 5 z 5

Joel Dicker je vynikající vypraveč. I když tentokrát bez detektivní zápletky, přesto byla kniha od prvních stránek vzrušující a návyková. Prolínání časových rovin bylo citlivé natolik, že jsem se v ději neztratila a pořád vnímala napětí přicházejícího Dramatu. Nechtěla jsem tak rychle dojít k posledním kapitolám, ale moje oči běhaly po písmenkách jak splašené - úchvatná kniha.

V28
29.05.2017 5 z 5

Nádherná knížka. Rád jsem o vás četl Goldmani.

Greg25
25.05.2017 4 z 5

Kniha o Baltimorských je velmi čtivým románem, jehož slabinu představuje hůře napsaná závěrečná část - především čtvrtá a pátá část - Kniha o Goldmanových a Kniha o Dramatu, nejen že lehce polevuje poutavý styl psaní, ale množí se některé momenty, které z hlediska děje a logiky postav trošku skřípou. A přeskakování z časových rovin v těchto dvou částech je někdy poněkud násilné. Autorovi je někdy vyčítána plochost postav, nebo povrchnost, pravdou však je, že je to spíš nepochopení Dickerova stylu, jeho knihy jsou takřka filmové (což je nejpatrnější v První části: Kniha o ztraceném mládí) - spousta situací v knize je vlastně koncipována jako scéna ve filmu včetně předělu v dramatickém momentu a skoku do jiné časové roviny. Obdobně jsou popisovány takřka všechny scény v knize. Dicker se lehce dotýká některých problémů americké společnosti (např.: školství), které jsou lehce naťuknuty. V daném případě nevadí, že nejsou přímou kritikou, protože o to Dickerovi vlastně nejde - jde mu o zachycení rodinných vztahů a jejich problémy někdy zasazuje do společenského kontextu, aniž by mu šlo o hlubší sondu systému. Je nastíněno mnoho nenápadných motivů, které Dicker nechává knihou volně plynout a je jen na čtenáři zda si jich všimne. Chybí tomu větší dějová sevřenost v posledních částech knihy a bylo by chybou nevidět, že rámování do více časových rovin celému vyznění dost napomáhá (ale to souvisí s celkovou filmovou konstrukcí knihy). Postavy nejsou ploché, ale Dicker využívá popis postav definovaný výhradně přes jejich činy, popřípadě dialogy, tím ale že vyprávění je v první osobě a ani vypravěč na začátku nezná všechna fakta (navíc sám připouští, že jeho vzpomínky a pocity mohou být zkreslené nedostatkem informací), se může jevit, že jsou postavy ploché, ale zdání klame - jde o vyskládanou mozaiku charakterů, které jsou však definovány jen velmi pozvolna a v celé jejich šíři vlastně až po dočtení knihy. Za mě velmi dobrá čtivá kniha, která pro mě má jistou netypickou atmosféru, protože pocitově bych vlastně příběh dětství Marcuse Goldmana zařadila do dřívější doby než jsou 90. léta minulého století - do takového přelomu 70. a 80. let (vyjma asi dvou zmínek o laptopu, prezidentské kampani Clintona a o 11. září 2001, vlastně v knize přímo v ději nejsou žádná časová vodítka, na která upozorňují nadpisy s přesným datem (které jsou spíš pro přehlednost čtenáře v ději). 90%

boticelli
15.05.2017 5 z 5

Roman, ktery budi emoce a pocity, tahle rodinna historie zasahne primo do srdce a vy jen koukate, jak se ukazkovy, idylicky zivot dokaze zmenit v uplny opak. Kniha bude mou dalsi ozdobou knihovny a uz ted se tesim, az ji otevru nekdy priste.

iška
02.05.2017 5 z 5

Tak jsem si zase krásně početla. Někdy opravdu vše bývá jinak a i když se snažíme o nezaujatý pohled, nemusí být náš konečný verdikt přesný. Bylo to hodně dobře napsáno.

S.monika
26.04.2017 5 z 5

Velice, velice dobrá kniha.
Kniha se mi do rukou dostala na doporučení, že "prej konec tě zničí". A byla to pravda. Asi půlku knihy jsem dočetla od odpoledne do noci, protože jsem nemohla přestat.
Postavy, pomalý vyprávěcí styl a plynulý, časově zpřeházený děj se mi pomalu vkrádaly do srdce. Postavy byly úžasné! Mě by stačila jen kniha o dětství hlavních bratranců Goldmanů a byla bych šťastná. Nejhorší je, že čtenář ví, že se schyluje k Dramatu.

Kniha byla hlavně o lásce. O lásce, která má různé podoby, různě se prožívá a různě se z ní žije. Stejně jako závist, nenávist, úspěch a neúspěch. Opravdu mě kniha nadchla a možná, škoda, že jsem ji přečetla tak rychle a dostatečně jsem si ji nevychutnala.

JanLucky
29.03.2017 5 z 5

Úžasná kniha, od které se není možné utrhnout. Jöel Dicker má krásný styl psaní. Jedna z mála knih současné doby, které si určitě nechám v knihovně.

MartinaP
26.03.2017 5 z 5

Skvěle napsaná kniha. Strhující děj. Vřele doporučuji.

petaSk
24.03.2017 4 z 5

Kniha mi připomínala Vraní ulici. Je psána s lehkostí a první polovina je prosta konfliktů, tak jak své dětství vnímal hlavní hrdina. Od druhé poloviny se už ale začaly vynořovat problémy zbožňované rodiny. Trochu mě tam rušila linka přítomnosti, která mi přišla nejméně zajímavá. Nevadilo by, kdyby autor více přitlačil na hloubce některých postav (hlavně ženských), protože ty zůstaly neposkvrněné a příliš zidealizované. První část knihy postrádá napětí a některé části jsou zase přitažené za vlasy. Trošku to působilo jako nic se neděje, a bum prásk máme tady velké překvapení. A hrdina (a čtenář) se nestačil divit. Zůstává ale, že se jedná o podařenou a velmi čtivou knihu, kterou není problém přečíst na jeden dva zátahy a zanechá ve vás hluboký nostalgický dojem.

sioux
17.03.2017 2 z 5

Po 130 stranách jsem to odložil. Nebavilo mě na tom vůbec nic. Nesympatické a ploché hlavní postavy, jejichž osudy mně byly zcela lhostejné. Styl psaní takový jednoduchý na úrovni základní školy. I když to psal Švýcar, tak mně to přišlo takové americky blyštivé, jak práce v korporaci. A příběh nebetyčná nuda.

Pett
02.03.2017 5 z 5

Opět naprostá návykovka... nevím, jak on to dělá, ale vždy mě absolutně a nekompromisně přiková k papíru a připraví mi spousty probdělých nocí... tentokrát jde o velký příběh nejednoho přátelství, lásky a rodiny... závisti, peněz a žárlivosti... možná chvílema až příliš "americké", ale i tak skvělé... nechte se pohltit Goldmanovic partou a jejich dobrodružstvím... namoutě, tohle pomalu se plížící Drama vás bez pardonu zaháčkuje a nepustí ani vyčůrat!