Kniha lesů, vod a strání

Kniha lesů, vod a strání https://www.databazeknih.cz/img/books/54_/54868/bmid_kniha-lesu-vod-a-strani-msZ-54868.jpg 3 204 41

Kniha básní jednoho z nejvýznamnějších českých revolučních básníků, napsaná v moravském zátiší, kam se autor uchýlil před městem a jeho životem (první vydání v roce 1914). Ve verších přírodní lyriky promítá Neumann do přírody ideál svobodného a přirozeného života. Důležitý moment tu tvoří obroda básnických smyslů, schopnost konkrétního, nezprostředkovaného vidění, materialistické okouzlení krásou hmoty. Kniha je významným krokem české poezie k objektivní skutečnosti.... celý text

Bětuu
26.03.2024 2 z 5

Nejsem přímo zastánce české poezie. Neumann píše krásně, v básních vidím hloubku, ale nic mi nedaly.

RonnieSmithx
15.11.2023 3 z 5

„Jdu zmatem vzduchem, jenž je plný tebe,
a chtěl bych plouti povětrnou lodí.“

Tak melancholicky radostné, občas harmonické a někdy nudné.

Radka1911
25.05.2023 3 z 5

Některé básně ze sbírky se mi líbily víc, některé méně, ale vždy se jednalo o nádhernou oslavu přírody.

Marekh
24.02.2023 4 z 5

Knihu jsem četl více dnů. Každý den několik básní. Některé básně jsem pochopil, jiným jsem příliš neporozuměl. Jedná se o přírodní lyriku, vliv vitalismu a naturalismu. K napsání sbírky autora ovlivnilo město Bílovice nad Svitavou (u Brna).

Popisy přírody jsou pěkné a člověka příroda dobíjí pozitivní energií.

Vydání z roku 1972 obsahuje DOSLOV.

Citát:

Život je přece příšerně krásný!

Peter74
10.11.2022 5 z 5

Krása české krajiny, přírody dana do veršů. Príjemné čítanie.

LEGACY
02.10.2022

Bílovice nemám daleko a tamní krajina má pro mě velmi osobní význam, jelikož jsme v těchto končinách ztratili jednoho nám velmi blízkého člověka. Je proto milé číst tuhle oslavu přírody, z pera člověka vyhnaného z dědiny, z dob ještě císaře pána. Lidé, co se ženou za architektonickými skvosty a nedokáží se zastavit u říčky své vesničky, nevzhlédnou čas od času na hvězdy, neotrhají plody své zahrádky, či se nepozastaví před vyplašenou zvěří, těch je mi líto - to je to pravé bytí.

Na věky hotov s bohem, s osudem usmířený,
marnými blasfémiemi nedráždím nervů;
miluji slunce, zemi, lesy, vody a ženy –
s lidmi se, když je to nutné, bez bázně servu.
Jen abych nezradil sebe, toho jest nejvíce dbáti,
bytosti rytmus sblížiti s rytmem země,
na pevný půdě co nejpevněji státi
a vteřinu pochopit jemně…

amejzlík
21.07.2022 5 z 5

Nádherná oslava přírody a české krajiny. Ráda chodím ven a naslouchám jejím zvukům. Úplně živě jsem si představovala všechna místa, která básník popisoval. Cítila vůni lesů, slyšela zurčení vody a šumění listí mohutných dubů. Pohlazení po duši pro ty, kteří se rádi toulají a umí naslouchat nejen lesům, vodám a stráním…

Kabuky
11.06.2022 5 z 5

Klasika

ivetka859
04.08.2021 3 z 5

Ze začátku to moc nešlo, nechytala jsem věty, verše, krkolomné obraty; přišlo mi to jako jeden velký mišmaš. Pomohlo mi si uvědomit, že S.K.N. používá volný verš, že mám číst po větách. A ve chvíli, kdy jsem si zjistila kontext, něco o životě autora a proč mu příroda byla útočištěm a jaký měl vztah k ženám, se mi básně začaly číst a pobírat výrazně lépe. Určitě si chci někdy sbírku přečíst znovu, porozumět lépe.

Bavilo mě dohledávat synonyma a významy slov, které se dneska už moc nepoužívají, stejně tak jako lidové názvy zvířat a rostlin.

georginaa
18.04.2021 5 z 5

Kniha plná veršů odráží svět přírody a krásy různých ročních období. Básně jsou nenásilné, dobře se čtou a chápou. Není za básní jiný smysl, než je napsán, (než u jiných spisovatelů, když se vlastně neví co básník chtěl říci). To se mi na S.K.N. líbí a oslava přírodních krás, lásky a prolnutí se životem takovém...prostě nádhera.

Amneris
27.03.2021 5 z 5

Krásné a milé verše plné přírody :-)

Adele02
27.12.2020 3 z 5

Občas to působilo jako říkanky a některé básně si byly až příliš podobné, ale celkově se to četlo dobře. :)

Mruskulka
25.12.2020 1 z 5

Konečně! Pro mě velká výzva. Musela jsem se opravdu donutit to dočíst. Básničky pro mě fakt nejsou :)

Ronnie68
04.11.2020 4 z 5

Krásné básně ...

Dédečko75
01.11.2020 5 z 5

Jako vždy nádhera

SweetCake
21.09.2020 3 z 5

Některé básně mě zaujaly, jiné ne. Ovšem musím uznat, že Stanislav Kostka Neumann vylíčil atmosféru a přírodu ročních období naprosto dokonale.

Vakalik
04.01.2020 1 z 5

Nejsem kdovíjaký fanda poezie, ale občas si něco ráda přečtu. Ovšem tohle....se podle mě číst nedalo. Vůbec jsem to nepochopila, a ani když jsem si zkoušela verše číst nahlas, nedávaly mi smysl.

Jessica007
31.12.2019 4 z 5

Knihu jsem si vybrala díky čtenářské výzvě. Mám ráda básně (ne všechny) a mám ráda přírodu. Zde je obojí. Básně především o přírodě. Téma dobré, jen by se mi ty básně líbily více nějak lépe napsané. Některé se mi líbily, některé méně.

Zuziiik
01.11.2019 3 z 5

Četla jsem kvůli vyzve a někdy jsem se dost pobavila nad použitými výrazy a versi????

R.A
25.08.2019

mno... Slovo "přepozitivní" mě asi dneska bude strašit ve spaní. Tohle jsem neměla číst a měla jsem si zachovat naivní představu o tom, co se za tak hezkým názvem skrývá. A nebo naopak bylo na čase zjistit, jak to je. Asi tyhle lesní poezie opravdu neumím vnímat. Děkuji čtenářské výzvě za to, že se vydávám mimo svou knižní komfortní zónu. Nehodnotím, protože se cítím mimo žánr.