Kniha hřbitova

Kniha hřbitova https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/290102/bmid_kniha-hrbitova-65b62d9f1b693.jpg 4 1043 173

Nikdo Owens, známý jako Nik, je normální kluk. Byl by naprosto normální, nebýt toho, že žije na hřbitově a vychovali ho duchové, vlkodlaci a jiné příšery spolu s jeho strážným andělem, který nepatří ani do světa živých, ani mezi mrtvé. Díky nim však přežije a naučí se leccos užitečného – třeba jak se stát neviditelným pro lidi. Na malého chlapce číhají na hřbitově dobrodružství i nebezpečí – prastarý Indigový muž pod kopcem, brána vedoucí do ruin města obývaných ghúly, podivná a strašná hrozba Sleer. Ale jestli Nik někdy opustí hřbitov, bude muset čelit útoku Jacka, muže, který mu už vyvraždil rodinu… Román získal cenu časopisu Locus za rok 2009, a byl odměněn cenou John Newbery Medal asociace pro knihovnickou slžbu dětem. Dostal se do finále na cenu British Fantasy Award v kategoriích nejlepší román a nejlepší ilustrátor. Audioverze získala cenu Audie Award za rok 2008 v kategorii tituly pro děti 8 - 12 let a také nejvyšší cenu Audiokniha roku.... celý text

Horory , Fantasy , Pro děti a mládež

Vydáno: , Polaris

The Graveyard Book , 2008

Hanaol
23.10.2019 5 z 5

Hřbitov, kde to žije. Příběh s tajemstvím v nezvyklém prostředí. Stále se těšíte, co bude dál. A na hřbitově i za zdí je vše možné. Kniha se mi opravdu moc líbila, a to jsem už hodně, hodně odrostlá mládež.

adelinka
20.10.2019 4 z 5

Aj keď je kniha pre mládež, tak sa mi čítala výborne. Vybrala som si ju do čitateľskej výzvy. Ja mám dobrú fantáziu, tak prečo nie nejaké fantasy....??

Kaik
13.10.2019 4 z 5

Originální. Z počátku jsem měl strach, aby nebyl příběh příliš morbidní (chlapec vyrůstá na hřbitově a rodiče mu dělají duchové mrtvých). Přece jenom jsme to četli s puberťáky před spaním.
Mé obavy byly naprosto zbytečné. Gaiman je profík a umí přesně vybalancovat hranici mezi pohádkou a strašidelným příběhem, mezi literaturou pro děti a zároveň pro dospěláky - každý si najde to své. Hezká a dojemná kniha.

AlienkaMU
11.10.2019 4 z 5

Výprava na hřbitov na kterém je vlastně hodně "živo".
Knížka je prý pro děti a mládež, ale mě jako trošku (no trošku víc) staršího puberťáka bavila taky a krásné obrázky byl fajn bonus.

knihomolkajanca
30.09.2019 4 z 5

Přečteno v rámci čtenářské výzvy - Kniha, která má v názvu slovo kniha.

(Může obsahovat spoilery)

Musím říct, že se asi vyplácí od knih nic neočekávat, jelikož o to mileji je pak člověk překvapen. Po knize jsem sáhla jen z povinnosti, abych měla splněno, ale od začátku do konce se četla opravdu snadno a příběh mě bavil. Nebylo to sice tak, že bych se od knihy nemohla odtrhnout, ale jistě to bylo způsobeno také tím, že byl příběh určen o něco mladším čtenářům. I tak ve mně ale autor dokázal vzbudit různé emoce - například když se Scarlett začala Nika bát, bylo mi jej upřímně líto a stejně tak mě rozesmutnil i samotný závěr, ačkoliv byl vlastně dobrý. Dále oceňuji tajemnou atmosféru knihy a celkově nevšední námět. Pěkné a příjemné čtení.

Makropulos
06.09.2019 5 z 5

Pan Gaiman zase dokázal, že umí psát knížky pro všechny věkové kategorie. Tato se u mě řadí mezi jeho nejlepší. Přestože začne brutální scénou vyvraždění rodiny, stane se z ní potom vlastně příjemný příběh o výchově chlapce od batolete až po vstup do dospělosti, i když v prostředí hřbitova. Postava Nika se nádherně vyvíjí a jednotlivé postavy hřbitovní se svou neměnností jsou vlastně protipólem toho vývoje. Jak říká sám autor: „Zázrak psaní románu o životě v prostředí hřbitova, kde lidé nedýchají a nemění se, je v tom, že nám připomíná, že život sám je zázračný a jedinečný“.

Allla9
01.09.2019 3 z 5

Čekala jsem, že mě kniha více zaujme.

anibeni
21.07.2019 3 z 5

Byl to zvláštní příběh, lehce pohádkový, vyprávěný takovým zvláštním lehkým stylem... ten příběh si tak lehce plul.. ale asi jsem čekala o trošku víc...

R.E.M.
07.07.2019 4 z 5

Pro mě čtenářsky netypické prostředí a téma. Začátek jako z thrilleru, až mě to málem odradilo od dalšího čtení. Ale po několika stránkách se mi text zalíbil. Děj měl hlavu a patu. Způsob vyprávění a čtení bylo velmi lehké, nenáročné, zároveň působivé a podmanivé, zpracování neslo punc originality.

Líbila se mi lehce temná, snová a tajemná atmosféra. Prolínání nadpřirozených sil s naším světem nechalo velký prostor pro fantazii, i pro myšlenky o jiném světě. Gaiman umí krásně naznačovat, rozehrát kolo možností, předestřít fantastický, nepochopitelný svět, zaujmout čtenáře a přitom stále nechat ten svět trochu zahalený. Jako když se díváme přes okno zahalené závojem, vidíme část neostrých obrysů, světlo, stíny, ne však ucelený, komplexní a jasný obraz a v nás zůstane dráždivá touha vidět a poznat víc, odhalit víc. Oceňuji, že autor nenaservíroval všechny informace čtenářům polopatě a nechal prostor pro tajemství, tajemno a záhadno a pak že zvládl tak specifické prostředí jako je hřbitov popsat odlišně a netypicky, vypravět o hřbitově způsobem, který vzbuzuje úplně jiné pocity a asociace než obvykle.

Daduška
07.07.2019 4 z 5

Knihu jsem si půjčila od dcery, když už jsem na dovolené přečetla všechno, co jsem měla s sebou, a nelituji. Přečetla jsem za jedno odpoledne, poetika hřbitova mě úplně pohltila. V knize si najdou své rodiče i mládež, nechci nic prozrazovat, takže nebudu psát, jak konkrétně mě zaujal konec, ale já byla na konci spokojená.

simona g.
29.06.2019 3 z 5

No, tak mi osobně se to nečetlo nějak moc dobře. Asi to nebude můj šálek kávy. Dočetla jsem, ale extra dojem to nezanechalo.

toni-az
29.06.2019 3 z 5

Gaiman je v knize poznat, nicméně mi sedla o něco míň než ostatní, které jsem od něj četl. Úplně mi nesedl ten skoro povídkový styl na začátku, dost epizod bylo vyloženě prvoplánových (jak se volá o pomoc v noční zebounštině?) a rozuzlení dosti předvídatelné.

Nicméně klasicky Gaimanovsky parádní atmosféra a styl psaní, který čtenáři nedovolí nečíst dál.

Yokolobuna
19.06.2019 4 z 5

Čteno jako součást Čtenářské výzvy 2019 – "12. Kniha, která má v názvu slovo kniha"

Gaiman je pašák (teda pokud své knihy nekrade, jako v epizodě "Velká knižní loupež" seriálu Simpsonovi :)). Kniha hřbitova zaujala na první dobrou a hlavně z počátku jsem byl námětem i jeho podáním nadšený.

Příběh sirotka Nika, kterého před brutální smrtí zachrání dobrosrdeční duchové, mi v lecčems připomněl Harryho Pottera (i když autor sám přiznává hlavně inspiraci Knihou džunglí). Gaimanovi se povedlo ponuré prostředí hřbitova proměnit v dějiště velkolepých dětských dobrodružství postupně dospívajícího rošťáka s věčně rozcuchanou čupřinou. Vždyť duchové, vlkodlaci, mumie a jiní "bubáci" zde plní roli klaďasů.

I když hned na začátku knihy dojde k brutálnímu vyvraždění (skoro) celé rodiny, je Kniha hřbitova především prvotřídním čtením pro starší děti, kde si i dospělí najdou spoustu zajímavého pro sebe. Nehledě na věk dokáží zdánlivě příliš nesouvisející příběhy jednotlivých kapitol čtenáře strhnout. Další důkaz toho, že četba pro mladší nemusí notně znamenat povrchní a infantilní plácance. Bravo!

Nadšení však v některých kapitolách vyprávění přeci jen trošku opadlo a ač stále skvělá, nepřišla mi kniha samotná nakonec doladěná k dokonalosti. Pátá hvězda tak nakonec unikla. Zejména záporácká organizace "Jacků"na mne působila jako nedotažený a nevyužitý nápad. /menší spoiler/ Vždyť Nika nakonec chtěli odpravit tak nějak "prostě proto" a jejich motivace nebo důvod, proč je má všechny čtenář vnímat jako padouchy, není v knize rozvedena. Po tajuplném začátku tak vše vyzní trošinku naprázdno.

Jiné postavy, jako Nikův poručník Silas nebo různorodá plejáda nebožtíků, se však povedli na jedničku. Jejich dialogy s různě starým sympaťákem Nikem Owensem baví bravurně.

Zakoupeno v roce 2019 za 246,- z e-shopu Megaknihy.

Zkráceně? Velmi zábavná kniha, ve které si "to svoje" najdou děti, třicátníci i vaše babička. Zajímavé prostředí i námět trošičku sráží slabší rozuzlení. Napětí (až na začátek bez kapky krve, zato však se spoustou mrtvých) a zajímavé postavy však naštěstí nechybí.

Hodnocení na DK v době přečtení 87 %; Moje hodnocení 85 %

malazluta
19.06.2019 5 z 5

Krásný příběh, jak pro dospělé, tak pro odrostlejší děti ... až člověk po přečtení této knihy dostane chuť na tomto hřbitově bydlet :-)

narcisonanis
16.06.2019 5 z 5

Knihy Neila Gaimana jsou pro mě jako oblíbené jídlo, které si však nedáváte pokaždé, když máte příležitost, ale pouze jednou za čas, aby vám jeho výjimečná chuť nezevšedněla a uchovala si pro vás punc jedinečnosti (pro zajímavost – u mě je to možná pro jiné zcela fádní jídlo, a to smažené žampiony) :)

Génia nynějšího krále britského fantasy trůnů není třeba opěvovat, stačí si jen pročíst ostatní komentáře a pochopíte, jak moc čtenáře dokáže zaujmout, strhnout svým dějem a naservírovat jim jedinečný knižní zážitek každou svou knihou. Víc takových autorů!

vampyrcik
15.06.2019 5 z 5

Krásná a zajímavá moderní pohádka od skvělého spisovatele.

ViktorieMars
11.06.2019 4 z 5

Tak tato byla moc dobrá. Sice na obsahovala prvky sci fi , což mě většinou velmi vadí, ale tentokrát opravdu ne! Příběh byl moc fajn a zpracování také.

smazenaryba
09.06.2019 4 z 5

Neil, tak si mi to spravil znova. Už tretí krát. Už tretí krát si mi otvoril dvere do kúzelného sveta, do ktorého si vložil hromadu náznakov, otázok, a len málo odpovedí. Keď som knihu zatvoril, znova po nej zostalo to neopakovateľné čarovno tvojich kníh a túžba vedieť, ako to s postavami a príbehom bude ďalej. Viem, že sa to nedozviem a keď po nejakej dobe otvorím ďalšiu z tvojich kníh, bude ma čakať nový príbeh a noví hrdinovia.

Kniha hřbitova je skutočne písaná tak, aby si ju užili aj mladšie ročníky. Príbeh je jednoduchý, epizodický, neveľmi košatý a nie príliš obsiahly. No Gaimanovo gro, kvôli ktorému sme si mnohí jeho knihy tak obľúbili, je v plnej sile prítomné aj tu. Neopakovateľná imaginácia, špetka anglického humoru, mrazivé tajomno, ale aj horkosladké emócie, toho všetkého si užijete do sýtosti.

Deň pred dočítaním knihy som čírou náhodou prečítal Pratchettovu poviedku/rozprávku Sochy z Černokňažníckeho parku, a každému, komu sa Kniha hřbitova páčila, ju veľmi odporúčam.

Miky88
30.05.2019 5 z 5

Moc hezká kniha, kterou můžou číst jak malý, tak velcí. Moc se mi příběh líbil - a to i se všemi svými nedokonalostmi. Bylo to oddechové čtení, kde se snoubí tajemno hřbitova a venkovní svět, který je pro Nika nebezpečný... Autor má můj obdiv, že dokázal vymyslet a napsat tak krásnou knihu.

Lucek
29.05.2019 5 z 5

Velmi příjemné překvapení, tahle knížka.