Kniha hřbitova

Kniha hřbitova https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/1191/bmid_kniha-hrbitova-fb1-1191.jpg 4 1045 173

Nikdo Owens, známý jako Nik, je normální kluk. Byl by naprosto normální, nebýt toho, že žije na hřbitově a vychovali ho duchové, vlkodlaci a jiné příšery spolu s jeho strážným andělem, který nepatří ani do světa živých, ani mezi mrtvé. Díky nim však přežije a naučí se leccos užitečného - třeba jak se stát neviditelným pro lidi. Na malého chlapce číhají na hřbitově dobrodružství i nebezpečí - prastarý Indigový můž pod kopcem, brána vedoucí do ruin města obývaných ghúly, podivná a strašná hrozba Sleer. Ale jestli Nik někdy opustí hřbitov, bude muset čelit útoku Jacka, muže, který mu už vyvraždil rodinu...... celý text

Horory Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Polaris

The Graveyard Book , 2008

ElizabethB
28.05.2019 4 z 5

Veľmi čtivá a úžasne spracovaná kniha. Veľmi príjemne a ľahko sa čítala, atmosféru ste mohli cítiť až do končekov prstov. Krásne opisy, celý dej. Nikdy som sa nenudila a v knihe nebola ani len jediná časť, kedy by som mala chuť knihu odložiť. Hltala som ju. Doslova.

Príbeh je zaujímavý, napínavý, autor vás nenechá vydýchnuť a navyše tak krásne píše! Titul "majster slova" mu rozhodne patrí. Opisoval s takou ľahkosťou a pritom nechával na slovách jemné kudrlinky, aby bol dej a príbeh poetický. Na druhú stranu bol celkom zábavný a nápad chlapca žijúceho na cintoríne medzi mŕtvymi úplne oceňujem. V jednej knihe vytvoril úžasný svet, ktorý je iný ako iné záhrobné svety, je niečím dokonale skvelý.

Úprimne sa priznám, že budem vyhľadávať ďalšie Gaimanove knihy, pretože jeho štýl písania ma úplne pohltil. Jeho zmysel pre fantáziu ma pohltil. V príbehu sa neustále niečo deje a ak sú aj také "medzičasy" kedy sa nediali prevratné veci, autor to vie tak perfektne podať, že máte pocit, že bez toho by to jednoducho nešlo.

Po každej kapitole začnete rozmýšľať, čo sa bude s Ludom (hlavnou postavou) diať, čo ho znovu čaká, kam sa vyberie. Skvelá je najmä tá originalita, chlapcov charakter, ktorý sa mi veľmi páčil. Príbeh sa odohráva na cintoríne a vy môžete cítiť tú tajomnú atmosféru a zároveň vám autor dopomôže k tomu, aby ste sa s hlavnou postavou cítili na tom cintoríne ako doma.

Prosto úžasná kniha. Odporúčam všetkým, ktorí majú radi záhrobnú tématiku a tajomno. A nezáleží, či ste mladí či starí. :)

groula
27.05.2019 5 z 5

krásná kniha. přečteno jedním dechem za necelý 2 dny. dokonce sem se kvůli knize spálil na sluníčku, když sem 3 hodiny ležel a četl. úžasně napsaný. a takový zvláštní místo jako je hřbitov dostává touhle knihou úplně jiný rozměr. až mám chuť teď v noci vyrazit sednout si na nějakej náhrobek a pokecat s jeho obyvatelem... na závěr se mi i vehnaly slzy do očí.
Asi mi Silas a Nik budou chybět....

raffi
22.05.2019 5 z 5

Po Oceáne na konci uličky, ktorý sa mi vyložene nepáčil, som si spravila chuť a zas musím N.Gaimana pochváliť za jeho neutíchajúci príval fantázie.

momo01
15.05.2019 4 z 5

Pohádkově tajemný příběh pro malé i velké. Asi není pravda, že nemám ráda knihy s nedospělými hrdiny, protože Nikdo Owens mě okouzlil.

Eicherik
04.05.2019 5 z 5

Po knize jsem sáhl, protože mě od mala fascinují hřbitovy. Jsem spokojený, protože se autorovi podařila precizně vystihnout atmosféra "kamenné zahrady", která je v knize částečně rozčleněna. Kniha obsahuje spoustu zajímavých postav, je pěkně ilustrovaná a má velmi vkusnou obálku. Příběh je rozdělen do tematických kapitol, ke konci nabývá na dramatičnosti a závěr se povedl.
Neváhejte a nahlédněte za starobylou bránu kamenné zahrady.

Hanina61
25.04.2019 5 z 5

Od dětství, a že to moje bylo už dávno, mě hřbitovy podivně lákají a fascinují, čím starší, tím lepší... Ráda se procházím mezi náhrobky, luštím jména a letopočty, prohlížím staré vybledlé fotky kdysi vážených občanů, podobných třeba paní a panu Owensovým... A příběh Nika, chlapečka vyrůstajícího na hřbitově a čelícího nebezpečenstvím uvnitř i vně jeho zdí mi učaroval... Ráda bych věděla, co s ním bylo dál, ale to si mohu jen představovat... Další skvělá knížka mého nedávno "objeveného" a tím oblíbenějšího spisovatele... :-)

Pidulka
24.04.2019 5 z 5

Můj dobrý kamarád Nikdo Owens. Na svůj věk docela chytrý a vyspělý. A navíc umí spoustu žůžo věcí, třeba projít zdí a nebo prostě Zmizet... Nejednou jsem měla chuť procházet se po hřbitově a hledat chlapce, který mi poví zajímavé historky o lidech, kteří zde odpočívají.

Neskutečný a okouzlující svět Neila Gaimana spolu s jeho humorem (někdy trochu morbidním) mě zcela pohltili. Sympatické postavy se staly mými podivnými přáteli a já se jejich dobrodružstvím skvěle bavila. Příběh má spád a já si ani neuvědomila, že je konec víkendu :-) Prostě parádní čtení (nejen pro děti, i když pro ně je asi kniha primárně určená :-))

marvarid
17.04.2019 4 z 5

Svět fantazie Neila Gaimana je okouzlující. Je přesně takový, jaká by pohádka měla být – napínavý, většinou zábavný a hravý, ale chvílemi taky děsivý a místy i krutý. Přístupný i pro dospělého čtenáře. Až z novodobých dětských příběhů bylo zlo a krutost vymýceny, proto asi často působí tak dementně. Děti pak nejsou „traumatizovány“, ale taky se nic zajímavého o světě nedozvědí. Já ty své s tímhle autorem rozhodně zkusím seznámit.

Gilnien
01.04.2019 5 z 5

Na Gaimana jsem se chystala dlouho. K této konkrétní knize jsem přišla díky čtenářské výzvě. Rozhodně to není poslední knížka, kterou od autora čtu.

PetraBery
30.03.2019 4 z 5

Nikdo Owens je kluk, který žije svůj život mezi zdmi hřbitova se všemi jeho obyvateli. Mimo hřbitov mu hrozí velké nebezpečí, vrah jeho rodiny mu jde po krku. Pěkně napsaný příběh, trochu duchařiny a nadpřirozených schopností, ale mě to prostě bavilo.

alekis
20.03.2019 5 z 5

Myslím, že jenom Brit, nebo někdo s hlubokými ostrovními kořeny, mohl napsat tuto nádhernou knihu. Podle mě však není vhodná pro děti nejméně do 10 let. Tragický začátek příběhu může naprosto poznamenat dojem, a menší dítě úplně nepochopí, že je vymyšlený. Pro něj by byli Nik a jeho přátelé skuteční.
Hlavní hrdina prošel svým patnáctiletým životem na starém hřbitově, se všemi jeho nástrahami, s pomocí laskavých lidí... No... lidí? Trochu by se o tom dalo diskutovat :).
Podstatné je, že byl milován, měl přátele, a já, mít za pěstouna Silase, a takovou učitelku a přítelkyni, jakou byla slečna Lupescu - moje oblíbená postava - tak si blahopřeju.
Hrozila mu nebezpečí, ale dokázal je překonat. Přišla za ním mladá láska, ale musel se jí vzdát, aby mohl uskutečnit, co si tolik přál. Nakonec se rozloučil s těmi, které měl velmi rád... opustil jediný domov, který znal, a to všechno proto, aby mohl žít! Otevíral se před ním celý svět.
Milý Niku, dítě hřbitova, vyrostlé ve zvláštní společnosti mezi náhrobky! Neměl jsi to lehké, a ani mít nebudeš, život přináší spoustu nástrah... Ale ta nová poznání, dobrodružství, přátelé, všechno, co tě čeká... to bude opravdu něco! Vzhůru na palubu, dálky volají!

DK197
14.03.2019 3 z 5

No... jak ráda bych byla unesena tímto příběhem jako spousta jiných zdejších čtenářů, jenže nejsem. Má to naprosto skvělý nápad s klukem vyrůstajícím na hřbitově, stejně tak jako zápletka s ghúly aj. Jenže jazyk autora a příběh jako celek mi tak úplně nesedl. Přišlo mi to... nedovařené. Protože některé věci jsou vysvětlené jen tak halabala. A co mám říct dětem na jejich zvědavé otázky dychtící po jasnějších vysvětleních?
Přišlo mi to nevyvážené. Dětské vyjadřování prostupoval příběh s hlubokomyslnými úvahami a příliš brutálními částmi, zdá se mi. A pokud to není pro děti, tak mě určitě vadí halabala pohádkové vysvětlení.

Jako nápad dobré a některé části příběhu se mi docela hodně líbily, ale mám pocit, že z toho šlo vytřískat víc. A celkově to lépe zpracovat. Je mi líto - 50 %.

KudrnatáHolka
13.03.2019 5 z 5

Milé a originální vyprávění. Gaiman je prostě úžasný vypravěč.

Majdaloupka
11.03.2019 5 z 5

To bylo tak mile čtení! Pohádka pro starší děti i dospělé a já jsem moc rada, ze jsem na ni díky vyzve narazila

kap66
06.03.2019 5 z 5

Něžná knížečka, v níž nadpřirozeno není neuvěřitelné ani přehnané a dobrých bytostí je mnohem víc než zlých, takže se těm prvním podaří vychovat z malinkého, čistého batolete člověka spravedlivého, samostatného a milujícího.
Občas musím dospělý život i dospělou četbu proložit pohádkovou laskavostí, které můžu i uvěřit, aspoň trochu a na chvíli. Tuto touhu mi Neil Gaiman splnil.

Loxias
28.02.2019 4 z 5

Kniha nema uplne drajv, pusobi spiz povidkove a nejak se necha vytusit, ze Nik je nedotknutelny, tak tam neni ani moc napeti. Ale cte se velmi lehce a vypraveni pusobi mile. V par pasazich jsou tam nenapadne momenty, ktere me nutily k zamysleni nad vsim moznym a to knize dost pridalo na zajimavosti.

Laféeverte
27.02.2019 5 z 5

Tato knížka je určená pro děti a její děj je přizpůsoben dětskému chápání příběhů a emocí hrdinů. To ovšem neznamená, že nebude bavit dospělé. Jednotliví obyvatelé hřbitova jsou vtipní a zajímaví, upíra Silase byste prostě chtěli potkat, slečna Lupescu by byla prototypem všech přísných učitelek, které jako dítě nejprve nenávidíte, ale později "zbožňujete," kdyby ovšem nebyla vlkodlak. Je to kniha o dětství a dospívání, takže musíte počítat s tím, že nakonec bude muset hlavní hrdina svému fantastickému záhrobnímu mikrosvětu dát sbohem a vydat se do světa živých a dospělých. Jednotlivé kapitoly tvoří více méně uzavřené příběhy, což je ideální pro četbu na pokračování. Asi nejvíc mě zaujaly kapitoly o ghúlech a o čarodějnici.

alibaba72
23.02.2019 5 z 5

Pět hvězdiček, to jinak nejde. Dlouho jsem nečetl tak krásnou knihu pro "děti" Já mám chuť si ji dát ještě jednou a to hned.

erousek007
14.02.2019 5 z 5

Reknete si parade, dalsi knizka na doboru noc, ale rozhodne nedoporuciji cist pred spanim. Z pribehu mi behal mraz po zadech a to jsem si cetla v preplnene a vyhrate kavarne.

Samarkand
05.02.2019 5 z 5

Asi jsem trochu morbidni, ale tesim se, az tuhle knihu budu jednou predcitat. Velmi povedeny pribeh. Jeste, ze mam v knihovne vedle Prattcheta misto, jde se sbirat.