Kniha džunglí

Kniha džunglí https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/30886/kniha-dzungli-30886.jpg 4 808 113

„Ľudské mláďa. Odchovanec vlkov. Mrštný ako had. Rýchly ako panter. Stane sa lovcom – lovcom lovcov.” Krásny dobrodružný príbeh Maugliho - chlapca, ktorý vyrastie medzi zvieratami v divokej džungli, splynie s ňou a stane sa jej súčasťou.

Literatura světová , Dobrodružné , Příroda, zvířata

kniha se mi líbila.

ses3
ses3
15.01.2017 3 z 5

Než jsem knihu otevřela, vůbec jsem netušila, že příběhy nejsou jen o Mauglím. Kniha se mi líbila, i když musím říct, že byly pasáže, které jsem četla proto, abych se v příběhu dostala dál. Takže ano, pěkná kniha, ale určitě se nestane moji oblíbenou.

Market = )
Market = )
31.12.2016 5 z 5

Dívejte se dobře, dobře se, vlci, dívejte! Tohle bude už vždycky kniha mého srdce kvůli vlčí smečce a našemu středisku a přesahu, který pro mě příběh má. A o džungli bych mohla číst pořád, pořád a pořád. Povídky mimo knihu džunglí bych si pro příště odpustila (čimž nechci říct, že by nebyly dobrý...). A ze všeho nejradši mám asi "písně" a další poučky, který jsou strašně krásně přebásněný. Vítr, strom i vodní tok, celá džungle chraň tvůj krok.

józi.odkudkam
józi.odkudkam
12.08.2016 5 z 5

Když jsem při prohrabávání starých krabic narazil na tuhle povinnou četbu s ilustracemi od Buriana (sloni jsou tu sice afričtí a sedmiletý Mauglí vypadá nejmíň na dvacet, ale jinak fajn), okamžitě padl verdikt, že si Knihy džunglí přečtu znovu.
Po zdlouhavém odkládání jsem se do nich skutečně pustil a dlužno říct, že si mě tenhle svérázný kraj mluvících zvířátek znovuomotal kolem prstu rychleji, než hladový Ká opičí krk. Křup. A teda, kvůli Disneymu už jsem skoro zapomněl, jak ostré má ta původní Kiplingova verze drápy. Ona ale taková karkulka a císařský řez taky nepatří mezi nejjemnější vyprávěnky, takže věk 9+ asi v pořádku.
A i když se občas některé příběhy lehounce táhly, bylo by jít vůči jejich jedinečné básnivosti s hodnocením pod pět ***** nespravedlivé.
Pět, o které si čas ještě nějaký ten pátek zub vylamovat bude.

Katuska88
Katuska88
09.08.2016 4 z 5

Ještě dočítám, chybí mi pár stran. Ale je to prostě klasika...
Za sebe musím však říct, že se mi povídky četly hodně špatně.
Špatně se mi posuzuje jazyk, protože původně jsem Knihy džunglí četla v ruštině, takže si již bohužel nevybavuji, že by se mi kdysi četly takto těžko. Možná je to tím, že nyní nevyhledávám knihy pro děti a mládež.
Nebo je to prostě tím, že moc nevyhledávám povídky. Disneyovku o Mauglím jsem milovala, takže jsem se již podruhé po mnoha letech k originálu navrátit musela.
Paradoxně mne kniha začala více bavit až ke konci.
Určitě však za zapamatování stojí Bílý lachtan a Rikki-Tikki-Tavi.
Zbytek mne moc nenadchnul. Mne prostě v povídkách chybí kontinuita.

BrozaM
BrozaM
27.06.2016 3 z 5

Paradoxně se mi mnohem více líbily povídky, kde se nevyskytuje Mauglí - můj malý milý hrdina Rikki-tikki-tavi. ♥

petra4080
petra4080
23.05.2016 4 z 5

Klasika! Líbila se mi kdysi a líbí se mi i dnes :-)

NatyDee
NatyDee
15.05.2016 3 z 5

Příběhy o zvířatech a nechybí ani Mauglí. Některé mě zaujaly více, některé méně. Pro mě Kipling má těžký jazyk trošku tak mě to nenadchlo jak jsem čekala, ale rozhodně stojí knížka za přečtení…

PavelKrnak
PavelKrnak
30.04.2016 5 z 5

V prvé řadě bych se rád připojil k pochvale brilantního překladu, který zejména v nádherných písních a básních zachovává rovnováhu mezi věrností a estetikou způsobem, před nímž je nutné smeknout. Dále bych rád vyjádřil obdiv panu Zdeňku Burianovi, jehož úchvatné ilustrace krásně dokreslují vydání z roku 1974.
Největší síla knihy je v atmosféře, dle mého mínění. Velmi příjemným způsobem se můžeme dozvědět něco o životě lidí a zvířat v Indické džungli v dobách Britské koloniální nadvlády.
Možná proto, že jsem znal Knihu Džunglí pouze jako televizní kreslený film z dob mého dětství, byl jsem trochu překvapen dalšími příběhy, které jsou povahou, tónem, ale i geografickým umístěním často dosti odlišné. Avšak rozhodně jsem nebyl zklamán. Některé vedlejší příběhy jsou velmi silné, představují zajímavé postavy a někdy obsahují i filozofická zamyšlení.
Považuji za nutné zde také podotknouti, že jisté scény příběhu mohou být pro příliš malého čtenáře docela drsné, řekněme příliš naturalistické. V mém vydání je psáno "pro čtenáře od 9 let", já bych apeloval na rodiče, aby zvážili posun této hranice o takové 3 roky nejméně.
Náctiletému čtenáři by však mohla kniha přesně sednout do noty. Rád bych ocenil autorův um personifikovaným zvířatům v příběhu vytvořit lidskou povahu. Většina postav reprezentuje silné morální hodnoty. Sám Ká říká: "Chrabré srdce a zdvořilý jazyk - s těmi to, človíčku, v džungli někam přivedeš..."

zuzanka2352
zuzanka2352
14.04.2016

Po X rokoch som šahla na starú zaprášenú knihu a znova ju doslova zhltla. .-) Teším sa na nový film ktorý je v kinách už od dnes, ja počkám na 3D :-)

Kozel
Kozel
05.03.2016 4 z 5

Dodnes si pamatuju animovanou disneyovku s Mauglím, Balůem, Baghýrou a dalšími a řadím ji mezi tři animované filmy, které mě v dětství nejvíce těšily. Proto sáhnout po originální knize, byť o X let později, nebyla těžká volba, ba naopak. A zklamán nejsem. Mauglího dobrodružství a přátelství se zvířaty v sobě skrývá skutečně mnoho hlubších myšlenek, než by se mohlo na první pohled zdát. Moudrost Kaa, učitelská starostlivost Balůa a jeho znalost Zákona džungle, všeobecný respekt Akely, Baghýrova zkušenost s lidmi, nevypočitatelnost a neobliba opic spolu s jejich kriticky podanou příbuzností s lidmi a samozřejmě Mauglího splynutí s divokou přírodou, která je dnešním lidem tak vzdálena. Melancholicky dojemný byl pro mne závěr, čili Mauglího návrat k lidem, byť není vyloženě tragický.

Co bych možná vytknul (nevím, zda to bylo vydáním či je to tak i v originále) byly ostatní povídky vložené mezi hlavní linku, což dost odvádělo pozornost. Na druhou stranu i mezi nimi lze najít skvosty jako Bílý tuleň nebo Rikki-Tikki-Tavi.

Aichah
Aichah
23.01.2016 2 z 5

Uf. Po téhle knize jsem sáhla díky Čtenářské výzvě. Kniha džunglí? Cca 160 stran? Brnkačka. Jenže nakonec z toho byl celkem boj. Nevím jestli to bylo mým vydáním, nebo jsou takhle přeložené všechny, ale byl to takový malý češtinářský boj plný přechodníků a trochu krkolomných prapodivných vět, kvůli kterým mi občas unikal děj. Znala jsem jen příběh o Mauglím, o zbytku jsem netušila, natož aby se dostal taky do křížovek :)

Peter.Melon
Peter.Melon
16.12.2015 4 z 5

Tato kniha se mi líbí.Je pěkná i čtivá.Četl jsem jí jako dítě.Doporučuji všem...

Eigis
Eigis
19.11.2015 4 z 5

Na jednu stranu jsou to pohádky pro děti, na druhou stranu je to kniha plná filozofických úvah z oblasti východních náboženství a mýtů, které člověka nutí k trošku hlubším úvahám podobně jako třeba ,,Malý princ"....... Čekal jsem spíše takovou dobrodružnou oddechovku, ale zklamaný rozhodně nejsem, ačkoliv příběhy o tuleních a eskymácích jsem v knize, která by se měla odehrávat v džungli zde působí poněkud zvláštně.

Pawlisman
Pawlisman
19.11.2015 4 z 5

četl jsem na stará kolena opět ve třiceti s touhou po vybavení si tohou kouzelného a tejemného z první četby v mladých letech. Bohužel sic je Mauglí napsán zvláštním jazykem (či se jedná o záležitost překladu?), tak je to skutečně jen a jen kniha pro děti a mládež a již jsem příliš očarován nebyl.

Luccy78
Luccy78
29.08.2015 5 z 5

Nádherná klasika plná napětí a dobrodružství, která prostě nezklame. A kresby pana Buriana ji jenom přidávají na kvalitě!

woodward
woodward
15.08.2015 5 z 5

Jeden z klenotů světové literatury, jemuž se dostalo i solidního překladu do češtiny. Pro ty, kdo jsou schopni vnímat originál i překlad, nabízím srovnání. Dámy a pánové, Noční píseň džungle, Rudyard Kipling a manželé Skoumalovi!

Now Rann the Kite brings home the night
That Mang the Bat sets free--
The herds are shut in byre and hut
For loosed till dawn are we.
This is the hour of pride and power,
Talon and tush and claw.
Oh, hear the call!--Good hunting all
That keep the Jungle Law!

Číl příchod noci zvěstoval,
Mang se už prohání.
Spí stáda v chlévech. Pány jsme,
než přijde svítání.
Slyš kel a spár a dráp a zub,
jako když zvoní kov.
Kdo zákon džungle ctí, těm zní
náš pozdrav: dobrý lov!

notburga
notburga
14.05.2015 5 z 5

Krásná knížka, ke které se vždycky ráda vrátím. A Rikki-tikki-tavi je vážně nejlepší (a super jako jazykolam :)

caperton
caperton
23.07.2014

"Ty i já jsme jedné krve" :o) nádherná kniha...

Filatov
Filatov
13.06.2014 4 z 5

No...první knihu džunglí určitě shledávám mnohem kvalitnější, než tu druhou. V druhé knize džunglí mě žádný příběh až tak nějak moc nezaujal, ale za to v první, tam je to paráda. Bálú, Baghíra, Šedák, Akéla a krásné povídky, mezi které určitě patří jako nejpovedenější krom příběhů o Mauglím povídka Bílý lachtan, Ká na lovu a jedničkou je Rikki-tikki-tavi.