Knih se jen tak nezbavíme

Knih se jen tak nezbavíme https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/39765/mid_knih-se-jen-tak-nezbavime-stc-39765.jpg 4 90 11

Přihlížíme právě soumraku knihy? Obstojí kniha jako nosič informací i do budoucna, nebo se stane jen luxusním dárkovým artefaktem? Na podobné otázky hledá odpověď Jean-Philippe de Tonnac, francouzský novinář a spisovatel, v rozhovoru, který vedl s proslulým italským medievalistou, sémiotikem a spisovatelem Umbertem Ecem a s francouzským scénáristou Jeanem-Claudem Carrierem. Oba myslitelé si nejprve kladou otázku, zda se změnou formy - to jest přechodem k e-bookům - změní i samotný pojem knihy, a rozvíjejí širší úvahy o archivaci dat, uchovávání osobních vzpomínek a funkcích knihy coby nositelky kultury. Na přetřes se však dostanou i nečekaně praktické otázky: dá se například číst e-book ve vaně?... celý text

Literatura naučná , O literatuře

Vydáno: , Argo

Non sperate di liberarvi dei libri , 2009

Beltrix
02.10.2022 5 z 5

Rozhovory mám ráda ve všech podobách a tahle sbírka rozhovorů má navíc ještě opravdu výrazný intelektuální přesah. Nabízí pohled na knihu jako médium, její vývoj i náznaky její budoucnosti, to vše doplněné osobními zkušenostmi obou zpovídaných.

Elevant
30.10.2020 5 z 5

Jak už zde bylo řečeno, na všech 240 stranách se rozhovory nevěnují pouze knihám, nýbrž často odbíhají od tématu, což však v nejmenším nepovažuji za nedostatek. Tato kniha se totiž nesnaží být učebnicí dějin literatury, knihtisku či čtenářství. Namísto toho obsahuje rozmanitý rozhovor dvou vyjímečně erudovaných mužů, jejichž znalosti v oblasti historie, literatury, filosofie a kultury jsou fascinující. Bohatost poznatků a faktů jejich rozhovorů mne dokonce donutila, abych si vytvořil ke knize rozsáhlý rejstřík, což mluví myslím samo za sebe.

IŠ
28.02.2020 5 z 5

Tak tohle je vážně povedené! Takový neobyčejně přirozený rozhovor tří přátel, co se potkají po letech u dveří starého antikvariátu a domluví se, že si zajdou na čaj popovídat si, jak jde život a co ty knihy... a ten film. Vypíchnout jakoukoli informaci z této knihy do tohoto komentáře by znamenalo na úkor něčeho upřednostnit něco jiného a toto si fakt nemůžu nebo nechci vzít na svědomí. Celé to totiž tvoří kompaktní celek a hlavně je to opravdu velmi příjemné. Čte se to jedna báseň.

Praevka
25.06.2018 5 z 5

Velmi zajímavý rozhovor. Vykazuje sice to, co často slyšíme z debat s politiky - tedy že dostanou otázku a odpoví na něco jiného, případně odpoví na otázku, aby se vzáptětí dostali k něčemu úplně jinému - ale na rozdíl od těch politiků to, co říkají, je velmi zajímavé a dává smysl a čtenář po zavření knihy nemá pocit beznadějné frustrace, ale příjemného doplnění podnětů pro své vlastní úvahy.

Jana_Z
26.03.2018 4 z 5

Tak tohle mě vážně bavilo.

P.S.: Ještě že máme ty nové technologie, které nám umožňují číst knihu s chytrým telefonem v ruce (rozuměj s wikipedií) :)

Autorskýprofil
11.06.2017 4 z 5

Inspirativní

douchová
16.11.2015 5 z 5

Teda já to četla jako detektivku, hltala jsem to od začátku do konce, pořád na vás vyskakují nějaké věci, co nevíte a co vás obohatí a doplní váš rozhled. Čtení o knihách patří mezi mé velmi oblíbené a tahle kniha je rozhodně v první linii. Máte pocit, že sedíte s těmi chlapíky v kavárně a jen hltáte, co řeknou, protože oni jsou fakt třídy.

zuzak07
08.09.2013 3 z 5

Měla jsem jinou představu o této knize. Dle anotace to mělo být zábavné povídání o knihách a jejich smyslu včera, dnes i zítra. O knihách to bylo tak z 1/3 a řešilo se tam spousta jiných věcí. Něco jsem si ale odnesla a dozvěděla se. Ale nutila jsem se to dočíst až do konce. Dobrý materiál na DNK 2013.

TerJac
26.06.2013 5 z 5

Na tuto knihu nedám dopustit! Opravdu skvělá a rozhodně doporučuji všem milovníkům literatury

puml
07.05.2013 5 z 5

Výborná knížka rozhovorů o knihách a nad knihami. Carriére i Eco jsou náruživí sběratelé starých tisků a tak nechávají nahlédnout do svých knihoték se spoustou kuriozit. Rozhovory jsou plné zajímavých postřehů z dějiny knižní kultury s několika opravdovými "špeky" a vlastními, mnohdy velmi zábavnými, historkami o knihách, literatuře, filmu a kultuře obecně. Doporučuji.

Márinka
17.11.2010 4 z 5

"Nic není pomíjivější než trvalé nosiče" - kniha stará 500 let se dá přečíst i dnes, soubor na 40 let staré 8palcové disketě stěží :o)